Jump to content

Podjela ('tvrdi vs. pink' pravoslavci), 'guruizam' i dr. patologije crkvenosti u Srba...


Препоручена порука

Molim vas, polno opštenje, u postu i van posta, prirodno i neprirodno, blagosloveno i neblagosloveno, nije tema ovde! 

suncokret po običaju razdražuje ljude, i dijeli im moralne lekcije. pritom udara ljudima po ranama. Osuđuje ih i gleda s visine. Ne primajte se na to.

Bože mili, ja zaista imam tvrđe i konzervativnije stavove, ali ako iko ima utisak da gledam s visine, osuđujem i dijelim lekcije onima koji nisu po 'mojoj mjeri', dajte mi recite, grubo i otvoreno! To je baš odvratno. ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 minutes ago, Дијана. рече

Molim vas, polno opštenje, u postu i van posta, prirodno i neprirodno, blagosloveno i neblagosloveno, nije tema ovde! 

suncokret po običaju razdražuje ljude, i dijeli im moralne lekcije. pritom udara ljudima po ranama. Osuđuje ih i gleda s visine. Ne primajte se na to.

Bože mili, ja zaista imam tvrđe i konzervativnije stavove, ali ako iko ima utisak da gledam s visine, osuđujem i dijelim lekcije onima koji nisu po 'mojoj mjeri', dajte mi recite, grubo i otvoreno! To je baš odvratno. ne_shvata

Pa jeste tema. U temi stoji i druge patologije crkvenosti kod Srba. Ovakvi stavovi o prirodnom i neprirodnom opstenju i jesu patologija i ne znam u cemu je stvar da se brisu poruke. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma, jasno je. Treba se upraviti prema savjetu duhovnog lica, tj. sveštenika, a ne Suncokreta.

Niko nije ni govorio o neprirodnom opštenju, osim njega, nego je rasprava krenula o odnosima u vrijeme posta, da li su blagosloveni ili ne. To je opet vruća tema koju izgleda dovoljno ne možemo nikad raspraviti :) . Najsigurnije je svakome da se upravlja prema svojoj savjesti, i po savjetu svog ispovjednika - onoga koji nas ispovjeda i pričešćuje. Znam da su i veliki starci poput o.Jovana Krestjankina, i našeg oca Tadeja savjetovali ženama da je važniji mir između supružnika, nego insistiranje na uzdržanju u toku posta od strane samo jednog i njegovog nametanja uzdržanja drugome kome to nije po volji. Apotolovo 'po dogovoru' i 'da vas ne kuša vašim neuzdržanjem'.

Oko ovog pitanja je toliko licemjerja i osuđivanja, propisivanja mjere drugome, prema nečemu što je pročitano u Psimu ili kod otaca... Svako ima savjest i svog sveštenika, to nas gordost vuče da mi dijelimo lekcije drugome o tome. Još kad stariji koji su svoje proživjeli dijele lekcije mladima, punim života i energije, ili bračnicima u najboljim godinama... Taj stav suđenja drugom jeste patologija...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moderacijo, ako su bili eksplicitni u bracnim pravilima SPC ne zamerite meni, citiracu nesto:

Превара или заблуда о неспособности за вршење брачне дужности (§ 27 т. 5) чини брачну сметњу, ако та неспособност онемогућује сам полни сношај и ако је таква неспособност постојала већ у часу склапања брака и остала трајна. Неспособност за само оплођење не чини брачну сметњу.

 

Dakle jasno i glasno, ako covek ne moze da radi one stvari jeste bracna smetnja, a ne ako je neplodan, a moze da zadovolji svoju zenu i obrnuto. Toliko o tome da su odnosi radi dece.

Брачни другови имају ова лична права и дужности:

1) оба брачна друга обавезна су подједнако на међусобну љубав, верност и помоћ; на међусобно праштање и заједничко подношење свих тегоба насталих у браку; брачни друг не може своме брачном другу ускратити вршење брачне дужности осим за време болести, трудноће и, по међусобној сагласности, за време поста и молитве;

I da ne idem dalje, svi recimo i razlozi za razvod braka stoje ako i samo ako lice koje je nevino ne nastavi da ima odnose sa drugim supruznikom. Ukoliko produzi polno opstenje to je njihov izraz dakle oprostilo je dakle ima tisina tamo. Toliko o tome koliko su polni odnosi u braku vazni i kako SPC gleda na njih.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сунцокрет, задња порука избрисана због непоштовања саговорника. То стално радиш.

Или реци да не знаш или нећеш да кажеш, или реци до краја шта мислиш, али нећеш да качиш уопштене дефиниције са Википедије на конкретна питања.

Сакривена и Ајлина порука која цитира ту поруку.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kljucno PO DOGOVORU, odnosno po medjudobnoj saglasnosti, dakle ni trudnoca ni bolest ni post nisu sami po debi dovoljni ako nema medjusobne saglasnosti. Tacka. Mrzelo me da idem dalje, imas i onu odredbu da ukoliko muz uskrati zeni 6meseci vrsenje bracne duznosti ona moze da pokrene tuzbu za razvod braka, tako da ne valja ti poso.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je krajnje bolesno da se Bog meša u intimni odnos dvoje ljudi i to još u braku.Dobro je da nema još spisak bogougodnih poza.:)))

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Suncokret54 рече

... јеси ли чула за Павла Препростог, разни су начини да се дође до Царства... сагласност подразумева договор, ако се обраћаш мени, и ако си прочитала шта сам написао, ако не, онда опрости дете...:)

Ne obracam,se tebi u vezi sa tvojim dogovorom sa tvojom zenom to je vasa intimna stvar. Ali ti kaza da su odnosi u ...da ne nabrajam zabranjeni ja te ispravih nisu sami po sebi al uz dogovor mogu se uzdrzavati. Bez zajednicke saglasnosti ni trudnoca, ni bolest, ni post nisu obavezni za uzdrzanje.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Justin Waters рече

Pa jeste tema. U temi stoji i druge patologije crkvenosti kod Srba. Ovakvi stavovi o prirodnom i neprirodnom opstenju i jesu patologija i ne znam u cemu je stvar da se brisu poruke. 

Ako je tema naslovljena tako,onda se sve uklapa,sve ima svoju tvrđu i svoju pink pravoslavnu verziju,odnosno liberalnu,kako razumeh,ako je već podela na ta dva pristupa,aspekta ili stila.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

50 minutes ago, Suncokret54 рече

брачни друг не може своме брачном другу ускратити вршење брачне дужности осим за време болести, трудноће и, по међусобној сагласности, за време поста и молитве;

... значи трудноћа и пост, које је Драшко навео, као нешто што не подлеже греху блуда... противприродан полни однос подразумева, анално и орално полно општење, палета је свакако шира, међутим мислим да је то довољно... како се стекао утисак да сам против полног општења уопште не знам, апстинирам годинама, уз сагласност жене, али никоме не браним нити замерам ма какав однос, само ми је жао када се у томе застрани... мени је сада боље, али је то већ нешто друго, и није свакоме доступно...:)

Одакле ти тај списак и зашто само те две ствари? Зашто на тај списак не додати неке позе које нису богоугодне? Зашто на тај списак не додати шта сме а шта не сме да се виче током односа мужа и жене? Зашто на тај списак не додати да ли сме да се обуче неки изазован доњи веш? Да ли сме по дану или искључиво ноћу? Да ли сме предигра која не укључује то што си навео, или је и то харам за истинске православце? Колико дуго сме однос да траје а да не пређе у претерано телесно уживање? Јел треба да траје само толико да мушкарац буде задовољан или постоји и нека обавеза да се и жена задовољи? Зашто не додати још хиљаду других ствари кад си већ кренуо да правиш списак? *** 

Дакле, не улазећи у то шта је за тебе, мене или било кога трећег конкретно ненормално или неприродно, одакле теби право да то своје виђење другима намећеш, и у којим то црквеним канонима или правилима било које друге врсте пише шта смеју а шта не смеју супружници у кревету да раде? Када се Црква уопште тиме бавила?

Ако се Црква није тиме бавила, да ли то значи да онда по нахођењу бирамо свештеника/монаха који ће да нам пропише шта од свега набројаног сме а шта не сме, или ћемо ипак једном у овом разговору доћи до тога да ни ти ни ја, нити било ко други треба да тура нос и намеће се људима у спаваћој соби?

Свака теби част што мислиш да си се посветио својим уздржањем, али ко си ти да другима намећеш било шта чиме се Црква никада у својој историји до доласка комуњарских попова није бавила?

 

*** Ово нисам питао за џабе, јер има милијарду ових шатро тврдих који све у детаље ово прописују, пола оног несрећног подсетника за исповест се бави односима, позама и доњим вешом у спаваћој соби.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Suncokret54 рече

... не мислим да сам се посветио уздржањем, ради се о нечем другом... ми понављамо стотине поступака, сматрајући их исправним, као сликар који понавља стотине потеза кистом, мораомо се одмаћи од дела руку својих да би смо га објективније сагледали... не намећем никоме ништа што нисам сазнао код отаца, и проверио лично, све време сам фокусиран на једно; грех је грех, не правдати грех... "пола оног несрећног подсетника за исповест се бави односима", зато што је то доминантан грех код нас, а не зато што би да их рекламирају... живимо време упаљених стараца, на сваком кораку срећем људе мојих година, и старије, којима је то главна преокупација...:)

Брате, тотално си изигнорисао онај први део питања, и опет се фокусирао на себе и неки лични однос. Нисам мислио да претресам твој духовни узраст, оно сам поменуо само успут, зна се ко то претреса, ја сам ти горе поставио конкретна питања, па би било фино да једном даш конкретне одговоре.

Поред тога, ниси ми цитирао правило или каноне који говоре о свему ономе што сам те питао?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Јелена011 рече

Kljucno PO DOGOVORU, odnosno po medjudobnoj saglasnosti, dakle ni trudnoca ni bolest ni post nisu sami po debi dovoljni ako nema medjusobne saglasnosti. Tacka. Mrzelo me da idem dalje, imas i onu odredbu da ukoliko muz uskrati zeni 6meseci vrsenje bracne duznosti ona moze da pokrene tuzbu za razvod braka, tako da ne valja ti poso.

Опрости, Јело, али семантика је јасна. У реченици коју си навела а сунцокрет болдовао и умањивао делове - појам ПО ДОГОВОРУ се односи САМО на пост и молитву.

Јасније: брачни друг се не сматра кривим уколико није испуњавао брачне дужности због своје болести и трудноће, али је крив ако се брани супружнику/ци кад онај други не пости и не моли се...

 

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Suncokret54 рече

... на прву серију питања не зам шта да ти одговорим, осим да си проширио сам списак санкционисаног... друго, мислим да се канони не баве детаљима, а Црква се тиме стално бави, одатле и подсетници за исповест, и исповест по њима...треће, ако је по твоме зашто се "тура нос" у лоповлук, или убиства, или силовања, или преждеравање, или опијање, или дрогирање, јер и то су врло интимне делатности човека... четврто не знам ни једног "комуњарског попа"... мислим да сам ти на све одговорио...:skidamkapu:

Не, ниси одговорио, него покушаваш да се извучеш а да не одговориш.

Дакле, Црква се НЕ БАВИ СПАВАЋОМ СОБОМ ЉУДИ КОЈИ СУ ЦРКВЕНО ВЕНЧАНИ, НИ У ЈЕДНОМ АСПЕКТУ. "Подсетнике за исповест" сам намерно поменуо, јер они нису дошли из Цркве, него из неких опскурних парацрквених кругова, и онда дељени неофитима који нису утврђени у вери.

А ти, ако си већ ушао у спаваћу собу, молим те одговори и на ова остала питања, да бисмо сви знали шта сме, а шта је харам по теби, пошто се однос између двоје људи не зауставља на две ствари које си поменуо, него подразумева читав низ питања која треба решити да би двоје православних легло у брачну постељу а да не згреши.

Даље, зашто је по теби прописано оно што си ти навео, и одакле ти уопште ти прописи (ако може конкретно макар једном), и зашто није прописано све ово остало, једном када, по теби, Црква уђе у спаваћу собу?

Или је ипак могуће да си причао о неким својим погледима, а Црква се тиме никада није бавила, нити је уопште помињала однос у спаваћој соби сем неких општих формулација које никако не задиру у детаље (попут "неспособности за испуњавање брачних обавеза")?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, Suncokret54 рече

... један од њих је написао човек светога живота, са искуства четрдесетогодишњег исповедања верних, који су хрлили ка њему, а препорука за избор духовника је велика посећеност истог... ти управо критикујеш његов подсетник за исповест... "Не, ниси одговорио, него покушаваш да се извучеш а да не одговориш.", није тачно, одговорио сам и више него што си тражио, пре ће бити да или ниси прочитао то шта сам ти одговорио, или као и већина тражиш потврду за своје мишљење, као и ја, а онда ту дијалога са решењем нема... миран сам, и теби желим да си миран...:)

Не бих ја прекидао твој будистички мир, ал има још људи који гледају ову тему, и који могу да помисле да то што ти причаш стварно има везе са ставовима СПЦ. Око "Подсетника за исповест" су се давно определили сви који у Цркви нешто значе, а није га бранио апсолутно нико (ако не рачунамо разне расколнике), и "Подсетник за исповест" је био детаљно претресен и на овом форуму, тако да је та тема већ ад акта у Цркви.

Али и даље инсистирам да ми одговориш на она горе питања.

Значи, или ми цитирај црквено правило било које врсте које се бави оним што си ти поменуо, или ми одговори на она питања која сам поставио, еда бисмо сви знали шта је харам а шта јок, да се не огрешимо. 

Или можеш можда и ти да погрешиш, ако је то икако могуће, а да се Црква заправо не бави тим стварима?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Suncokret54 рече

... пре десетак, или више година, ми је тадашњи настојатељ манастира Витовница, Серафим, рекао : "Ако си у спору са оцем, онда ти и ниси неки хришћанин.", дуго ме болело то, једва сам му опростио... зар ти Рилане не видиш, а школован си човек, да је он био у праву, не да нисам ни "пинк" ни "тврди" православац, ја сам ништа, безбожник... и ти се упушташ у општење са једном доконом будалом, интернет је погубан ако се слажеш, да није њега ти и ја никада не би дошли до овакве врсте разговора... од мене очекујеш нормалан одговор, комично...:)

Не покушавај сад да глумиш неког јуродивог. Већ имамо таквих на форуму, и није забавно. Ниси ме дотакао у било шта што ме боли, нити би ти и могао да ме жацнеш на било који начин, прегањам се са тобом из других разлога.

Значи, због других који ово гледају: Или дај конкретне одговоре на конкретно постављена питања, са навођењем црквених правила која се тиме или било чиме из спаваће собе баве, или реци да те одговоре немаш. Врло просто.

Мене стварно нити иритираш нити можеш да убедиш у било шта. Али ову тему, која погађа многе, гледају многи, неки од њих чланови форума, неки од њих нису. Тема задире у најинтимније људске односе, и не можеш тек тако да испалиш пар коментара а кад те човек пита да те коментаре нечим оправдаш, само да се повлачиш и вртиш људе у круг.

Супер што си ти нашао неки свој мир, и супер што свима по форуму препричаваш како си јуродив. Сад те молим, најискреније и без икаквих задњих помисли, или одговори на конректна питања и оправдај оно што си започео, а то је да мимо Цркве улазиш људима у спаваћу собу, или реци да постоји макар мала могућност да и ти некада погрешиш.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...