Jump to content

Који предбрачни односи се називају блудом и због чега?

Оцени ову тему


Препоручена порука

9 hours ago, син милутин рече

Кад погледаш колико у Цркви има неожењене и неудате "омладине" од 30 и више љета, помислиш да постојећа правила о сексуалним односима пре брака треба мало олабавити.

To je njihov izbor .

Postoje razna pravila , ali svaki covek moze da napravi izbor ...  Slobodno je bice .

Treba postovati svaciji izbor ... 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A kom se ne sviđaju kanoni nek nađu crkvu u koju će se mole...ima ih kolko oćeš. ...ne moraju da budu pravoslavni...za jehove sam čuo da kod njih nema bluda...

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

59 minutes ago, *Jелена* рече

Sve lepo receno i slazem se,osim sledeceg,faktor ljudske prirode.Dacu primer.Rece meni bivsi ispovednik,sve je to lepo dvoje se vole i td.Ali je pitanje ko je na kakvom nivou duhovnom(naravno da tu ne misli na hodanje po vodi,vec prosto zrelost za zivot),mozda je jedno na nizem nivou od drugog i ne moze da napravi korak ka bilo cemu ozbiljnom vec se zadovoljava takvim stanjem "izmedju" i ovo drugo ce da strada pored njega,a to moze da potraje i nekoliko godina znam parove gde se tako vuku po 7,8,9 god.Cesce je slucaj (bar ove koje ja znam)da musko nema zrelost i hrabrost mada ima i gde zensko nema da se to i realizuje kao brak,vec ko deca igraju se zivota nesigurni sami u sebe svega se plase kao da ce im vreme dati neki garantni list i onda ova druga osoba strada duhovno jer je ona spremna na primer.E zato duhovnici gledaju da sacuvaju svaku dusu,jer njihov posao je dusa,nije suzbijanje bele kuge niti je maltretiranje bilo koga da nosi krst tezi nego moze,vec se najcesce izricu pravila tamo gde nema zrelosti.A gde je ima tu je i sloboda ovako kako si ti napisao ali to se onda vrlo brzo prenese u nesto ozbiljno,jer su ljudi to imali za cilj i sposobni su nemaju sta da cekaju i da ispituju nego zive.

Zato u ovim tekstovima zaista vidim dobru nameru pastira a nikako nesto nepromisljeno,oni hoce da sacuvaju dusu jer im je to povereno i pitace ih za to.

PS.dobrodosao na forum :)

Slažem se, lično sam svedok nekih primera iz mog okruženja koji imaju taj problem. I znam koliko može da bude mučno, čak na neki način i opasno. Ali to, nadam se da ćeš se složiti, najmanje ima veze sa bludom.

To je problem zrelosti i spremnosti da se prihvati odgovornost. Lično smatram, da ako je tebi potrebno 7, 8 ili više godina da spoznaš da li je osoba pored tebe upravo ona sa kojom želiš da provedeš ostatak života, da si onda u problemu.

Ili što je još gore, da je upravo suprotno, i da zbog sigurnosti, lenjosti i nedostatka hrabrosti da "presečeš" u propast povlačiš i sebe i tu osobu.

Naravno, nije uvek sve crno-belo i nije lako kao kada ja ovde pišem, ali se nadam da si shvatila šta sam želio da kažem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

49 minutes ago, Bokisha рече

A kom se ne sviđaju kanoni nek nađu crkvu u koju će se mole...ima ih kolko oćeš. ...ne moraju da budu pravoslavni...za jehove sam čuo da kod njih nema bluda...

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Lelee nema bluda?? pa sad nam to kazes ovolike strane ispisasmo!! :D;)

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Millennium рече

Slažem se, lično sam svedok nekih primera iz mog okruženja koji imaju taj problem. I znam koliko može da bude mučno, čak na neki način i opasno. Ali to, nadam se da ćeš se složiti, najmanje ima veze sa bludom.

To je problem zrelosti i spremnosti da se prihvati odgovornost. Lično smatram, da ako je tebi potrebno 7, 8 ili više godina da spoznaš da li je osoba pored tebe upravo ona sa kojom želiš da provedeš ostatak života, da si onda u problemu.

Ili što je još gore, da je upravo suprotno, i da zbog sigurnosti, lenjosti i nedostatka hrabrosti da "presečeš" u propast povlačiš i sebe i tu osobu.

Naravno, nije uvek sve crno-belo i nije lako kao kada ja ovde pišem, ali se nadam da si shvatila šta sam želio da kažem.

To je to.Upravo tako.:dobro:

Jedino sto kako mislis nema veze sa bludom?Jer u tom slucaju sta je njihov telesni odnos nego blud?Promasaj cilja(greh).Cesto sasecanjem tog greha ljudi uspeju da razrese to vrzino kolo jer od toga moze mnogo vise da se strada nego eto od lenjosti ili nemara,snaznije zaokuplja coveka pa se neko i otrezni kaze dosta vise.

A apsolutno nije crno belo daleko od toga.I niko tu nije za osudu sve je to uzrocno posledicno i nije palo s neba mnogo cesce je posledica drugih ljudi.Al svako fala Bogu ima slobodu da zivi kako oce pa i onako kako mu je na stetu sta ces :/

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisha рече

A kom se ne sviđaju kanoni nek nađu crkvu u koju će se mole...

Они којима се не свиђа да живе у свом времену и контексту нека нађу џамију/синагогу. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

,,Danas se svi stalno pravdaju. Veći deo naših razgovora je odbrana sebe, samoopravdanje i prikazivanje sebe u najplemenitijem i u, istinu govoreći, stradalničkom svetlu.A da ne govorimo o tome da neverujući svet stalno i na sve načine opravdava strasti i grehove svih vrsta, sastavlja velika učenja i nauke koji pokušavaju da sve nisko i grehovno prikažu kao potpuno prirodno i dobro, i čak neophodno za zdravlje čovekovog nervnog sistema."

Arhimandrit Lazar Abašidze

,,Mučenje ljubavi"str 233

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико знам нико од нас није рекао да му се не свиђају канони. Само кажемо да су подложни променама.

У праву сте, исповедник гледа да најпре сачува душу.

Оно што је мени благословио, другом сто посто није. Јер смо различите личности, другачији приступ имамо према нечему.

Зато је боље да се манемо шаблона, не бавимо се клонирањем у православљу.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako našu crkvu vodi Duh sveti i ja licno verujem da vodi,iako mi je dugo trebalo da nazrem malčice šta je To . Trebalo bi da su i kanoni proistekli od Njega a što bi po nepogrešivom Božijem promislu moralo biti na korist ljudima . Kod nekih i pored etikete pravoslavac nema elementarnog poznavanja vere niti o duhovnim zakonima i duhovnom svetu koji nas okružuje a datih nam od Boga.Pa ni znanja kako kršenje duhovnih zakona šteti ljudima.

Na savremen način i sa osvrtom na ,,savremeni" svet je čini mi se pisao o I Sugajev u knjizi ,,Jednom za ceo život".praštajte ako izbrkah autora i knjigu.

Sasvim je jasno objašnjeno i kroz primere prikazano kako šteti veza pre braka.

Mnogi su u svakom slučaju bili u bludnoj vezi i mnogi su se opekli.Da je sreće da su neki imali knjigu ranijih godina ne bi sada njihovo iskustvo svesrdno ptvrdjivalo autentičnost objašnjenja.Zabluda je što mnogi ograničenja po tom pitanju vide kao zastarelost ili konzervativnost ne uzimajući u obzir duhovne zakone koji narušavaju duh svake ličnosti i neminovno vode ka remećenju rasuđivanja pa i odnosa sa drugima.Deco draga ni struja se ne vidi ali je itekako opasna pa i remećenje duhovnih zakona znali ili ne znali ih verovali ili neverovali u njih....potvrđuju iskusni i iskreni...

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Bokisha рече

Kod nekih i pored etikete pravoslavac nema elementarnog poznavanja vere niti o duhovnim zakonima i duhovnom svetu koji nas okružuje a datih nam od Boga.

Наравно, ви'ш како овде венчање сматрају дозволом за 'опа-цупа, а то што је брак само и само за hard-core подвижнике (пошто је много лакше опредметити супружника у браку, поготову након дужег низа година), то ником ништа...

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Џуманџи рече

Наравно, ви'ш како овде венчање сматрају дозволом за 'опа-цупа, а то што је брак само и само за hard-core подвижнике (пошто је много лакше опредметити супружника у браку, поготову након дужег низа година), то ником ништа...

Немој да плашиш народ по форуму. То што ми не ваљамо, не заначи и да је брак сам по себи лоша ствар.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, -Владимир- рече

Немој да плашиш народ по форуму. То што ми не ваљамо, не заначи и да је брак сам по себи лоша ствар.

Нек' се плаше сами. :D Ја и не кажем да је брак лоша "ствар", што се види из написаног :) Ја много, много поштујем брак, мени је то подвиг највишег ранга. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, Bokisha рече

A da ne govorimo o tome da neverujući svet stalno i na sve načine opravdava strasti i grehove svih vrsta, sastavlja velika učenja i nauke koji pokušavaju da sve nisko i grehovno prikažu kao potpuno prirodno i dobro, i čak neophodno za zdravlje čovekovog nervnog sistema.

Иако нисам баш ”неверујући”, претпостављам да ту спадам по критеријумима Лазара Абашидзеа, па бих нешто рек'o.

Не оправдавам страсти и грехове. То заправо радите ви. На пример, ви верујете да је ванбрачни секс или пак секс из пуког задовољства грех, па онда можете да оправдавате некога ко је крив за те грехе. Типа, кажете да је тело слабо и да треба да устану и наставе даље. Или пак могу да имају секс пре брака по допуштењу. То се зове оправдавање. За мене ванбрачни секс, секс из пуког задовољства и гомила других ствари са ваше листе уопште нису грехови, те би било потпуно бесмислено да их оправдавам. То што пише архимандрит је као када би неки муслиман вас оптужио да оправдавате једење свињетине. Не оправдавате. Једење свињетине за вас уопште не постоји као тема и као дилема. Тако је некако и са нама ”неверницима” и вашим страстима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

52 minutes ago, Џуманџи рече

Нек' се плаше сами. :D Ја и не кажем да је брак лоша "ствар", што се види из написаног :) Ја много, много поштујем брак, мени је то подвиг највишег ранга. :)

"Милост хоћу, а не жртвоприношење ." :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема шта ,заиста је подвиг уздржавати се односа из било ког разлога, али мислим да се већина верујућих уздржава невољно, или да не околишем,немају рибу-типа, па се онда бодре светоотачким поукама, а у тами својих соба се успаљује разним маштарењима и тако то...:)))

Из мог искуства,сто пута је боље имати партнера,него ли правити порнографију у својој глави...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...