Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

?????????? ?? ?? ????? ?? ???????? ?? ?? ?? ???? ?????? ? ??? ???? ??? ? ???? ??? ?????? ?? ?? ?? ???? ????????????? ???????

?? ?? ?????? ??????? ??? ?????? ???. ???? ?? ??????? ?? ??? ????? ???? ?????? ?? ?? ???? ??????, ??? ?????? ? ???? ? ??????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Зашто би морала да постоји икаква сагласност код отаца и у Цркви око тог питања? Колико знам, то питање никада није ни расправљано. Оно што такође знам, Јуда се у литератури, када неко од отаца прича  о њему, обично назива "син погибли" или слично. Мислим да ово даје неку смерницу твом питању. Опет, коначан суд за сваког човека, па и за Јуду, даје Бог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене конкретно буни ово:

Јуда се убио прије васкрсења,макар тако можемо да закључимо по јеванђељима а знамо да је васкрсењем испражњен ад а Христос каже тешко оном ко изда Сина човјечијег,боље да се није родио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Александре ја сам ти једно питање већ поставио овде :

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,1978.msg92203.html#msg92203

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ????????? ???? ???:

???? ?? ???? ????? ?????????,????? ???? ?????? ?? ????????? ?? ??????????? ? ????? ?? ?? ?????????? ????????? ?? ? ??????? ???? ????? ???? ?? ???? ???? ??????????,???? ?? ?? ???? ?????.

?? "???????? ???" ????? ???????? ??? ??????? ??????? ???? ?????????? ??? ??????. ?? ??? ?????? ?? ?? ?? ??????? ??? ????? ??????? ??????? ?????? ?? ?? ?? ??? ? ????? ???????? ????? ????? ???????. ??, ?? ?? ????? ?? ????? ?????? ???? ?? ???? ????????. ??????? ?????? ???? ????????? ???????, ?? ?? ?????????. "??? ???? ?? ?????? ?????? ?????", ???? ??????. ????? ? ?????????? ? ???, ?? ??????. ???????, ??????? ??? ?? ????????? ?? ?? ?????????. ?? ? ??????????? ????: "??? ????? ??????? ?? ?????..."

?????, ???????? ??????????, ???????? ? ????????? ????? ???? ????? ? ????? ?? ?????? ?????. ??, ?? ?? ????????? ???? ???????. ???? ?? ?????? ????????? ??? ???? ??? ???? ? ????? ????????? ?????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ?? ?? ???? ????? ? ??????? ?????? ?? ?????? ? ????????? ??? ?????? ??? ???? ? ???.

???? ???? ?????????? ?? ?? ????? ? ???? ???? ???? ? ??? ??? ?? ?????? ???? ???? ?????? ???? ??????? ??? ?? ??? ??? ??? ?? ????? ??????? ?? ?????? ???? ??????? ?? ????.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

????? ?????????? ?? ??? ?? ????? ?????? ??? ???????? ???? :

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,1978.msg92203.html#msg92203

?? ?????? ??? ????? ?? ?? ?????? ????????? ?????? ? ?? ????????? ??????. "????????" ????????? ? ???????? ??????? ? ???????? ????? ?? ??????? ????????, ??????? ???????? ????? ??? ??? ????? ? ???????? ?? ?????? ?????? ???????? ? ????????. ???????? ????, ??????? ?????? ? ???????? ? ??? ????????? ?? ????????? ???????? ??, ???????? ??????, ????????. (?????? ????? ?? ?????? ??????? ???? ??? ????? ? ?????? ?????).

?? ???? ?????? ??? ? ???? ???????? ??????????? ??? ????????????? ????? ?????????? ??????? (???????/???????????). ?? ???? ?? ??? "???? ????? ?? ????????" (? ????????? ??????, ??? ?????), ? ?? ?? "???? ????? ?????". ??????????? ????? ????? ??? ???????????? ????????? ?? ????? ? ??????????? ???????????.

?????, ?????, ?? ??????? ?????????. ???????, ????? ?? ???????? ?? ????????????? ???????? ??? ?? ?? ??? ???????????? ?? ???? ????? ???????????. ??? ?? ????? ???????? ? ??????? ??????????? ?????????. ????, ?? ????? ??????, ????? ?????? ?????? ? ? ??????????? ???? ?? ????? ?????? ??????. ?? ?? ???? ???? ????? ?? ???????. ?????? ?? ? ??? ???????? ????? ???? ??????? ??? ????. ??????? ?? ? ??????? ????? ??????? ?? ?? ??? ???? ???????? ????? ?? ????? ???? ?? ????????? ???? ????????. ??? ? ????? ????? ????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ?? ?? ???? ????? ? ??????? ?????? ?? ?????? ? ????????? ??? ?????? ??? ???? ? ???.

????, ???? ????? ?????????? ??? ?????????: ??????? ? ????????, ???? ??????????? ? ?????? ???????????. ????????: ?? ???? ?? ??????? "???" ? "?????", ??? ????? "????". ????? ?? ????? ?? ?????? ???????? ???????, ???? ?? ?????????? ??????? ????? ?????, ?? ??? ? ? ??? ?? ????????? ?????????, ??? ????????, ?????????, ???????????? ? ?????????.

?????????? ???????, ?? ????? ????????, ??????. ????? ?? ????? ????? ???????????? ??? ???????? ????? ???? ???????????. ???, ????, ? ??????, ?? ??? ??????? ?????????? ??????. ???? ?? ??? ????? ????????, ??? ?? ? ??????????? ????? ????? ??????. ???? ?? ?? ?????????? ?????, ? ???? ?? ??????? ?????????? ????. ???? ?? ?????? ??????, ? ???? ?? ?????? ????????. ??, ??? ??? ?? ???? ?????? - ?? ??? ???????? (??????????????) ??????, ? ????????? ?????????

???? ???? ????? ????????????, ??? ?? ??? ??????? ?????? ?? ?????? ???????. ????? ?? ?????? ?? ?? ?? ?????????, ? ??????? ???????? (??????) ?????? ? ????? ??? ??, ?????????? ???????, ??? ???? ?????: ??????? ?????? ???????. ?? ?? ????? ??? ?????? ?????? ????? ?? ???????? ????? ? ????? ?? ??? ??? ????? ???? ???? ??? ? ?????? ??????? ?????????. ?????? ?? ??? "??? ??? ?? ????, ??? ?? ?? ? ? ???? ???????? ?? ???", ? ??? ???? ??????? ???????? ????? ???? ?? ????.

?????????? ????? ? ?????, ?? ?? ??? ?? ?? ?????? ?????????? ? ?????????. ???? ?? ????? ?????? ?????????? ???? ????: "???? ??? ???? ?? ????? ?? ??? ?? ???? ????, ?????? ????????; ?????????? ?? ??? ??? ?? ?? ????? ???????."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли то значи да кад се ми молимо светима наша молитва се преноси у есхатон и одатле из будућности добијамо услишење. Јасно ми је да је Бог ванвремен али ми је сумљиво да ћемо ми икад па и у вечности бити потпуно ванвремени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?? ?? ?? ????? ?? ??? ?? ?? ?????? ??????? ???? ??????? ?? ??????? ? ??????? ? ?????? ?? ?????????? ???????? ????????. ????? ?? ?? ?? ?? ??? ????????? ??? ?? ?? ??????? ?? ???? ?? ???? ?? ? ? ???????? ???? ??????? ??????????.

?????? ???? ????? ??????? ?? ??? ? ??????? ??????. ????? ? ???????? ????????. ?? ??????, ??????? ????? ?????, ????? ????????? ??? ?? ??? ????? ? ????.

??????? ? ????? ???? ???? ?? ??????????? ??????? ????????? ? ?????????. ?? ??????? ???? ?? ???????? ??? ????? "????". ??????? ?? ??? ??????????? ???? ??????? ???? ????? ???????, ????????? ? ????. ??????? ? ????????, ? ??????? ???? ?? ??????? ?? ?????????, ?????????? ? ??????????, ????? ?????? ????????? ??????? ?? ?????. ????? ?? ?????????? ???? ????????, ? ?? ????? (???. ???? ? ????, ? ???????, ???? ?????? ?? ????? ?????? ??????? ????; ????? ??????????? ?? ?????? ? ????????? ?? ???). ?? ????? ??????, ??????? ?? ????? ?? ??????? ???? ?? ??????????. ??, ????????, ?? ????? ?????????. ?? ?? ?????? ?????? ? ??????? ??????????? ? ????????? ? ???????????. ???? ?? ????? ????????? ?? ????? ???? ??????? ???? ?? ?????? ??????????? ? ???????, ?? ??????????? ?? ?????? ?? ????????? ??? ???????, ?? ?? ?????? ?? ????????. ?? ?? ???? ?????? ??? ???? ?? ???????? ???? ????? ????? ?????? ? ?????????? ????. ?? ?? ???? ????? ?? ???? ????? ? ????????? ??????? ? ????? ???? ?? ??????? ??? ???? ? ???? ???????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно али како може постојати напредовње ако време не тече, таква вечност би подразумевала да ми можемо својим бићем обухватити тај бескрај напредовања, тј. да смо савршени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам колко сам био јасан. Ајде овако, замислимо да сваким даном помало напредујемо, и тако  у бесконачност, том напредовању нема краја, али ми немамо субјективни осећај вечности. Али ако би имали субјективни осећај вечности тј. ако времена не би било, онда би ми имали и субјективни осећај тог бесконачног напретка. То значи да би у тренутку кушали савршенство а то значи да појам напредовања ту нема смисла, јер ми већ кушамо бескрај.

Ваљда сам мало разумљиви био. Само да се зна ја не тврдим ништа него само износим размишљања да би касније добио потпунији одговор. Хвала Александре унапред 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Време не "тече" у смислу да бивствовање дели на прошло и будуће, нити "тече" са циљем да "истече" и донесе крај. Нема краја у бескрају. Наша савршеност не значи да можемо у Богопознању да обухватимо Бога, да Га исцрпимо у Богопознању потпуно. Савршенство значи изабрати однос са Богом, одговорити на Божији призив, стећи Духа Светога. Анђели јесу савршени, али и даље напредују у љубави и Богопознању. Бог је неисцрпна наслада, немогуће Га је потрошити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...