Jump to content

New Age, meditacija - mišljenja i iskustva

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ovo sto si ovde navela koao opcije kao i onaj Miroljubov svedok ne spada u meditacije nego u razne kontemplativne tehnike koje imaju svhru za postizanje nekog cilja. Meditacija je samo i samo iskljucivo sredstvo za smirivanje misli i nista vise. Sve ostalo je kontemplacija. Sve mantr, chantre, tantri, vizualizacije i ostalo sto moze da odvede na klizav teren ne spada u meditaciju. Meditacija je samo sredstvo za smirivanje misli kao uvod u kontemplaciju. Meditacija i kontemolaciju su u odnosu kao zagrevanje i trening. Zagrevanje je neutralno od bilo koje sportske discipline i ne namece niti jednu ali je veoma potrebna u svakoj.

I napisala sam da je meditacija sredstvo,tj. jedno od sredstava.Ovo sto sam navela je takodje jedno od sredstava na putu do cilja,alfa stanje svijesti je identicno onome u koje covjek dospijeva prilikom meditacije...nisam rekla da spada u meditaciju,vec da je jedno od sredstava da se um umiri i "izoluje" kako bi mogao da sluzi svojo krajnoj svrsi,a to je vizualizacija,imaginacije i razne drugi nacini postizanja odredjenog cilja.Ne znam za Miroljuba niti njegove svjedoke,ali ovo sam dosta istrazila.Nisam nikad meditirala niti cu.

 

 

Danka,dijelim tvoje misljenje.Moguce da meditacija ima svojih pozitivnih strana samo sto je na nasem prostoru nedovoljno istrazena tematika iste s obzirom na to ko se sve danas time bavi,s obzirom na to da na netu ima pregrst tehnika ucenja iste i svako moze da postane guru a niko ne shvata ozbiljnost posljedica nepravilne meditacije i zamki koje ona nosi sa sobom.

I lupi mi šamar onaj najjači, kad počnem da kukam nad životom i kad počnem da žalim sebe. Pokaži mi ono što imam,pokaži mi one koji to nemaju.Ne tražim ništa ,samo me podsjeti da dišem, i podsjeti me da ima i onih, ,koji ne dišu više..




 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Одговори 169
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

New Age се звао часопис који је у Лондону покренуо Димитрије Митриновић.            http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

људи траже слободу, а слобода тражи људе !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...

Pozdrav svim clanovima.

Vec duze vreme istrazujem ovu temu i resio sam da svoj prvi post i prvu temu pocnem sa ovakvom tematikom.

Generalno volim psihologiju, i isto tako volim da citam o slicnim objasnjenjima sa strane nase crkve, medjutim tu nailazim na mnogo tj. previse drasticno-razlicitih stavova.

Tu prvenstveno mislim na ljudski um i njegovu snagu.

 

Ima danas puno moderne literature na tu temu, recimo komercijala od filma "Tajna" , knjiga "Moc podvesti" , ali nije mi jasno zasto je to predstvaljeno kao greh, pa cak i meditacija koja predstavlja samo disanje i smirivanje uma.Taj zakon privlacenja sam po sebi nije los, nego je sasvim prirodna stvar.

 

Voleo bih da mi neko objasni sta je tu greh i kako narusavamo osnovna nacela? Ja se slazem da je sve to previse amerikanizovano, previse naduvano, ali sustina,temelj svega toga je recenica koju je i sam Hristos rekao " Po veri vasoj neka vam bude".Ja licno ne smatram da je covek sva snaga i sva sila, ja verujem da je to Bog i da nam je ta snaga uma samo njegov poklon.Po tome se valjda i izdvajamo od svih ostalih zivih bica na planeti.

 

Tako onda procitam da je i Vladika Nikolaj pisao "Upravi svoj duh ka svemu pozitivnom, i tako ces kao magnet privuci sve sto istes.Sve sto covek duhovno realzuje Bog ce pretvoriti u stvarnost.Misli su stvari, svet ima psiholoski pocetak". Nije li to koren ovog "new age" ucenja u sustini? Naravno sve dok se ne odalzi predaleko.Ipak je volja Bozija najbitnija, i tu se slazem sa kriticarima.

 

 

 

Ne vidim nista lose u tome da se nesto zeli,  da se veruje kao da je ostvareno i da se BOGU zahvali sto je to tako.Ako je to dobro i ako je Bozija volja takva, onda jednostavno trebamo biti zahvalni i radosni.Zar Bog nije radost?

 

Zeleo bih da cujem malo vise od vas na ovu temu :-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam ti brale, pre nego sto sam dosao u ateizam a potom u pravoslavlje, bio new ager u pravom smislu te reci... kreacionista, verovao sam u neke raznoraazne teorije, spiritualizme bavio se astrologijom itd...

 

Fala bogu dosao sam pameti dva puta. Prvi put kada sam postao skeptik i prestao da verujem u bilo sta sto mi ne pruza dovoljan dokaz makar po mom subjketvnom gledanjui... 

 

Drugi kada sam upoznao pravoslavlje, njegovo ucenje i sustinu i resio da ga prihvatim na osnovu tih subjektivnih dokaza.. jer sm video da na meni "radi" .... da je za mene korisno... i da je generalno dobro i ispravno ucenje.

 

Malo sam moze da se kaze "omeksao" u skepticizmu kada sam prihvatio Hristosa kao sliku boga zivota... koji je vaskrsnuo ali to je druga prica.

 

Sta je poenta..

 

E sad, da odgovorim na tvoja dalja pitanja:

 

Voleo bih da mi neko objasni sta je tu greh i kako narusavamo osnovna nacela? 

 

 

\Greh je po meni stanje svesti koje te udaljava od Gospoda Boga... sto si dublje u tom stanju svesti to vise grehova (gresnih dela) cinis..... naprimer neko ko je spreman da podje duboko u zlocin da pocini ubistvo - taj je jako duboko u grehu..

 

Sustina hriscanstva je najbolje receno - lichna promena. Ja volim da kazem to new agerski da budes bolja verzija sebe to jest da budes Hristolikija verzija sebe. DA se sto vise ugledas psihicki i u svesti na svog gospoda Isusa Hrista.

 

Zasto su "tajna" i ostale stvari greh... jer te uce da imas paranormalne moci, da mozes da krsis prirodu kakvu je Bog stvorio.. prosto guraju te u "ne hriscansku svest"

 

Da li je strasan greh.. ne bih rekao... ali da je gresno razmisljanje jeste.

 

 

Eto ti ukratko moje objasnjenje i posmatranje stvari

 

 pa cak i meditacija koja predstavlja samo disanje i smirivanje uma

 

 

Meditacija sama po sebi nije greh - u cilju smirivanja. Isto ka ost ovezbe iz joge u cilju raazgibavanja nisu greh, ali vezbe joge u cilju praktikovanja Jogi religije - jesu

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@YparhiLogos

 

Dobro dosao na forum... :)

 

Upoznajmo se - predstavite se

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo jednostavno, new ageri svi odreda uce da se sreca zadobija sopstvenim naporima preko materije i uma, Duh je iskljucen iz price, a Bog se spominje usput samo kao objekat.

 

I svi new age ucitelji su materijalisti, teski srebroljupci, bez izuzetka, bio on Englez ili Indijac.

 

Ima i koji nisu new age, Indijci Sri Govneshi i kompanija, ali oni su specijalizovani egomani iako tvrde suprotno.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala na dobrodoslici @obi-wan :)

 

Ja sam ti brale, pre nego sto sam dosao u ateizam a potom u pravoslavlje, bio new ager u pravom smislu te reci... kreacionista, verovao sam u neke raznoraazne teorije, spiritualizme bavio se astrologijom itd...

 

Fala bogu dosao sam pameti dva puta. Prvi put kada sam postao skeptik i prestao da verujem u bilo sta sto mi ne pruza dovoljan dokaz makar po mom subjketvnom gledanjui... 

 

Drugi kada sam upoznao pravoslavlje, njegovo ucenje i sustinu i resio da ga prihvatim na osnovu tih subjektivnih dokaza.. jer sm video da na meni "radi" .... da je za mene korisno... i da je generalno dobro i ispravno ucenje.

 

Malo sam moze da se kaze "omeksao" u skepticizmu kada sam prihvatio Hristosa kao sliku boga zivota... koji je vaskrsnuo ali to je druga prica.

 

Sta je poenta..

 

E sad, da odgovorim na tvoja dalja pitanja:

 

 

\Greh je po meni stanje svesti koje te udaljava od Gospoda Boga... sto si dublje u tom stanju svesti to vise grehova (gresnih dela) cinis..... naprimer neko ko je spreman da podje duboko u zlocin da pocini ubistvo - taj je jako duboko u grehu..

 

Sustina hriscanstva je najbolje receno - lichna promena. Ja volim da kazem to new agerski da budes bolja verzija sebe to jest da budes Hristolikija verzija sebe. DA se sto vise ugledas psihicki i u svesti na svog gospoda Isusa Hrista.

 

Zasto su "tajna" i ostale stvari greh... jer te uce da imas paranormalne moci, da mozes da krsis prirodu kakvu je Bog stvorio.. prosto guraju te u "ne hriscansku svest"

 

Da li je strasan greh.. ne bih rekao... ali da je gresno razmisljanje jeste.

 

Eto ti ukratko moje objasnjenje i posmatranje stvari

 

 

Meditacija sama po sebi nije greh - u cilju smirivanja. Isto ka ost ovezbe iz joge u cilju raazgibavanja nisu greh, ali vezbe joge u cilju praktikovanja Jogi religije - jesu

 

Vidi, ti imas donkle stav slican mom. Ja nikada nisam doziveo ni koristio gore pomenute stvari da bih svatio da sam ja taj neko ko moze sve, nego da mogu da ostvarim nesto sto zelim ukoliko Bog to dozvoli, tj uz njegovu pomoc i ukoliko mi vera bude dovoljno jaka. Ja sam se tu prilicno distancirao, i Bog je tvorac svega po mom misljenju. Ali isto tako taj um koji nam je Bog dao moze nesumnjivo mnogo.

 

Zato sam i pitao zasto je greh da ga koristimo, u dobre svrhe naravno.

 

Citao sam da je to opsednutost demonima, da nam u um ulaze djavoli i tako to pa sam morao da vidim sta ostali misle.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali isto tako taj um koji nam je Bog dao moze nesumnjivo mnogo.

 

 

 

Moze da razume, misli, osecanj, istrazuje, dozivi, zapamti, ponovi, kreira.. itd... ali ono sto ne moze (a secret tvrdi da moze) da metafizicki, paranormalno kontrolise prirodu...

 

Zato sam i pitao zasto je greh da ga koristimo, u dobre svrhe naravno.

 

 

Naravno da nije, nasa svest je slika Gospoda Boga... ali verovanje da mozemo da "krisimo prirodne zakone" i ferari dobijemo tako sto ga zamisljamo... nekim magicnim putem - nikako..

 

Ferari se dobije tako sto radis, i uspes i zaradis... a da bi radio i uspeo, moras da verujes u sebe... i to ce da ti donese ferari a ne sanjarenje o ferariju. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moze da razume, misli, osecanj, istrazuje, dozivi, zapamti, ponovi, kreira.. itd... ali ono sto ne moze (a secret tvrdi da moze) da metafizicki, paranormalno kontrolise prirodu...

 

 

Naravno da nije, nasa svest je slika Gospoda Boga... ali verovanje da mozemo da "krisimo prirodne zakone" i ferari dobijemo tako sto ga zamisljamo... nekim magicnim putem - nikako..

 

Ferari se dobije tako sto radis, i uspes i zaradis... a da bi radio i uspeo, moras da verujes u sebe... i to ce da ti donese ferari a ne sanjarenje o ferariju. 

To je to. To sam i ja mislio. Zato sam i rekao da je previse naduvano. Ja samo samo rekao da je koren svega toga nesto sto je i sam Hristos rekao. To sto je to iskvareno je je druga prica.

 

Ali, cak se i u nasoj literaturi kaze da je svet izliven od Bozanskih energija i da su misli stvari.Taj zakon privlacenja se pominje u "muva i pcela" prici. Ima tu necega sto mi jos nismo dokucili sigurno.

U filmu su sve komercijalizovali, ali ja se uopste nisam vodio tim.I ja znam da je to greh, ali kazem da sam procitao dosta nekih nelogicnih stvari pa sam zeleo da vidim kako ostali gledaju na to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... ali nije mi jasno zasto je to predstvaljeno kao greh, pa cak i meditacija koja predstavlja samo disanje i smirivanje uma.

 

Лепо си рекао. Само дисање и смиривање ума.

А како неко може само да дише и одбаци све мисли а у исто време да има јаку љубав и некога воли? Како може да не размишља о тој својој љубави? Како може привремено да се "искључи"? Немогуће је. :D

 

Ето како је нарушено основно начело. Начело љубави. Заправо, ту љубави и нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je to. To sam i ja mislio. Zato sam i rekao da je previse naduvano. Ja samo samo rekao da je koren svega toga nesto sto je i sam Hristos rekao. To sto je to iskvareno je je druga prica.

 

Ali, cak se i u nasoj literaturi kaze da je svet izliven od Bozanskih energija i da su misli stvari.Taj zakon privlacenja se pominje u "muva i pcela" prici. Ima tu necega sto mi jos nismo dokucili sigurno.

U filmu su sve komercijalizovali, ali ja se uopste nisam vodio tim.I ja znam da je to greh, ali kazem da sam procitao dosta nekih nelogicnih stvari pa sam zeleo da vidim kako ostali gledaju na to.

Osnova njihovog ucenja je da zadovoljis ego, iako cesto spominju ego u smislu da ga je potrebno odbaciti/prevazici, tu je paradox tj laz.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Osnova njihovog ucenja je da zadovoljis ego, iako cesto spominju ego u smislu da ga je potrebno odbaciti/prevazici, tu je paradox tj laz.

 

To je vec druga prica, kako ce ga koristiti ko. Sustina je da mozes da zadovljavas ego, a mozes i da nadjes svoj mir i radost, tj ispunjenost uz Boziju pomoc.

 

Лепо си рекао. Само дисање и смиривање ума.

А како неко може само да дише и одбаци све мисли а у исто време да има јаку љубав и некога воли? Како може да не размишља о тој својој љубави? Како може привремено да се "искључи"? Немогуће је. :D

 

Ето како је нарушено основно начело. Начело љубави. Заправо, ту љубави и нема.

 

Hmm, cekaj.

 

Zamisli ja sad ceo dan radim, imam frku-trku i sad odem uvece na reku i hocu jednostavno da cutim i ne mislim ni o cemu. Slusam muziku i trudim se da ne mislim ni o cemu.Zar to nije smirivanje uma?Ne mesam ta dva sa molitvom naravno.Ne mislim ja sad da komuniricam sa Budom ili ne znam sa kim.Mislim da je to preterivanje iskreno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je vec druga prica, kako ce ga koristiti ko. Sustina je da mozes da zadovljavas ego, a mozes i da nadjes svoj mir i radost, tj ispunjenost uz Boziju pomoc.

 

 

Nije druga prica, za tebe jeste, za veliki broj ljudi nije, zato je new age obmana i laz. Tanka je linija, opasne su to frekvencije.

 

Evo primer: ja necu nikoga i nista da trpim, nek je i njemu na stetu, jedino bitno da je meni na korist. Tako se grabljenjem ovozemaljskog zivota dovodi u pitanje zadobijanje vecnog zivota.

 

Iako je naizgled suprotno, new age ustvari degradira coveka.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije druga prica, za tebe jeste, za veliki broj ljudi nije, zato je new age obmana i laz. Tanka je linija, opasne su to frekvencije.

 

Ja se samo trudim da razmisljam i da vidim "gde lezii zec" . Po takvim nekim pravilima ja sam gresnik i dozivam djavola ukoliko zamolim Boga da mi nesto da, pa onda budem ubedjen da cu to nesto i dobiti i i zivim u miru dok to ne dobijem.To sto sam srecan jer verujem da ce mi Bog ispuniti molitvu je greh?Naravno da cu znati da je to njegova volja ukoliko mi to ne da, ali ukoliko zelim bolje zdravlje ili bolji posao logicno je da cu ce osecati lepo i verovati da Bog hoce da mi pomogne.

 

Onda njegova recenica " Po veri vasoj neka vam bude "ne vredi nicemu" ?

 

Nasa crkva malo ume da odalji coveka i ne ume da mu pridje na pravi nacin nego odmah pricaju o demonima.To sve stoji, i ja to znam, ja sam upucen u to, ali ne moze bas sve da se negira.Cak i ono radosno sto nam je Bog dao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...