Jump to content

Иницијатива за опорезовање зараде по основу вероисповести

Оцени ову тему


karabanana

Препоручена порука

Зашто би држава уопште давала Цркви или било којој верској заједници било шта? Ја сам апсолутно против тога.

И ја.

Шта више, ја уопште не знам ко тврди да држава даје било шта црквама. Можда понешто ту и тамо као и осталим НВО, али шта држава СИСТЕМСКИ даје црквама?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам за. Али највише због тога да се избаце ценовници из цркве, да свештеници више не раде толико са живим новцем, него да примају плату од месечних издвајања верника. Много би то било боље за цркву. Одавно ја то мислим. Нису људи криви што се полакоме на новац, него их треба спашавати од извора саблазни

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заправо, прво би неко требао да нам разјасни стварно тренутно стање финансијских односа између Цркве и државе.

Оно што сигурно знам је:

Уколико би држава узимала из нашег новчаника на име пореза, а ми то могли да спречимо декларишући се као атеисти - број верника пао на испод 30% (вероватно и на мањи проценат).

Ја бих то први урадио.

И, уопште ми не би било битно колики је износ у питању. Чак и да сам незапослен - у питању је принцип. Нећу да плаћам држави НИШТА што не морам.

U Austriji je takav nekakav sistem (i u Italiji mislim), placas ako hoces. A ako neces ne moras ali ne ocekuj popa na sahrani. Samo oni koji lacaju imaju pravo na crkvenu sahranu. Ostali mogu da se jave komesaru ili kome zele.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто би држава уопште давала Цркви или било којој верској заједници било шта? Ја сам апсолутно против тога.

Ne daje drzava tu nista, samo je posrednik izmedju vernika i Crkve. I "podseca" vernike svakoga meseca da su vernici. A koji nece da ih "podsecaju" ne moraju, samo se ti posle i ne zale kada im nema svestenika ni opela. Sami izabrali i mirna Backa.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А како би било да ја рецимо отворим фирму и понудим да будем "посредник" између верника и Цркве? Уплаћујете мени сваки месец, а ја уплаћујем Цркви. Може?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А како би било да ја рецимо отворим фирму и понудим да будем "посредник" између верника и Цркве? Уплаћујете мени сваки месец, а ја уплаћујем Цркви. Може?

:)

Pa moglo bi i tako, lepo se vodi evidencija (drzava, privatnik ili Crkva svejedno) ko placa a ko ne placa, pa ko ne placa lepo obezbedi sve za sahranu sam.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Austriji je takav nekakav sistem (i u Italiji mislim), placas ako hoces. A ako neces ne moras ali ne ocekuj popa na sahrani. Samo oni koji lacaju imaju pravo na crkvenu sahranu. Ostali mogu da se jave komesaru ili kome zele.

А, па нисмо се разумели.

Нисам схватио да остајеш без опела, крштења,...

То је друго.

Свеједно сам против да се држава меша у однос Црква-верници.

Црква све то може да организује и сама - без посредника.

И можда би то и било добро решење - месечне уплате уместо плаћања по извршеној услузи.

А можда и не би.

Немам појма...

Оно што знам је да данас плаћаш и опело и крштење посебно а онда одеш у Цркву и дајеш још и месечни предлог (дајем више од тог 1%).

Тако да плаћам дупло....

У сваком случају било би добро да се новчано питање УРЕДИ - да се зна колико се плаћа и где те паре иду (или барем КО ЈЕ ЗАДУЖЕН за трошење тих пара).

Овако не знамо колико иде на плате свештеницима, колико на трошкове посла (аудије и остало) а колико на обнављање цркви и градњу нових).

Било би добро да Црква буде транспарентнија у вези количине средстава која се сливају у њен новчаник (као и одакле долазе та средства) а и у вези тога како се тај новац троши.

То без даљњег...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто би држава уопште давала Цркви или било којој верској заједници било шта? Ја сам апсолутно против тога.

Kao što rekoh, potpuno podržavam... naravno da je bolje da sami vernici (i jedino vernici) potpuno dobrovoljno daju Crkvi novac... ali kao i obično, ti ovo rešenje kritikuješ iz libertarijanskog ugla koji nije realan u Srbiji... pošto će država svakako nastaviti da daje Crkvi novac, smatram da je potrebno da se to bolje, preciznije i poštenije uredi...

Naravno, nije problem što to posmatraš iz tog svog ugla... ali valjda tvoje perspektiva nije "sve ili ništa" - ili libertarijansko rešenje a ako ne onda je baš svako drugo rešenje podjednako loše i glupo... ako država već ima neko ovlašćenje, valjda je bolje da to ovlašćenje bude regulisano a ne prepušteno na potpuno oslobodnu ocenu činovnicima i političarima...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pošto će država svakako nastaviti da daje Crkvi novac, smatram da je potrebno da se to bolje, preciznije i poštenije uredi...

Ајде, благо нама, да неко овде објасни шта, како и колико држава даје Цркви.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајде, благо нама, да неко овде објасни шта, како и колико држава даје Цркви.

Pošto se novac daje na razne načine i iz različitih budžeta (republičkog i jedinica lokalne samouprave) kao i putem raznih uredbi a naša država je poznata po transparentnosti, te informacije ne može niko da ti da tačno i precizno... ni država ni Crkva a pogotovo ne neko sa strane...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pošto se novac daje na razne načine i iz različitih budžeta (republičkog i jedinica lokalne samouprave) kao i putem raznih uredbi a naša država je poznata po transparentnosti, te informacije ne može niko da ti da tačno i precizno... ni država ni Crkva a pogotovo ne neko sa strane...

А можда се не даје ништа... можда се даје безначајно мало... можда се даје за културне споменике који су случајно цркве... можда се даје за осветљење храма Светог Саве као градског обележја... и тако неке глупости... а?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkva nije nikakav kulturni spomenik nego bogomolja... a kulturni spomenik postaje tek nakon sto se ispune neki uslovi, poput istorijskog znacaja... Vernicka logika je da pa automatizmu svaka crkva momentalno postaje kulturni spomenik cim se podigne....

Drzava itekako daje crkvi, ali pitanje je zasto crkva ne uzvraca nista natrag? U Nisu je u toku izgradnja jednog velikog bulevara koji ce u velikoj meri koristiti gradu jer ce tok saobracaja izmestiti iz centra grada i prilicno olaksati autotransport kroz nis... gradnja traje vec godinama jer da bi se bulevar zavrsio crkva sv. pantelejmona bi trebalo da se odrekne dela svog placa u duzini od 50-ak metara i sirine 1,5-2... naravno, bez obzira sto bi taj bulevar bio na dobrobit SVIH gradjana to crkvi nije bio dovoljan motiv da se odrekne dela zemljista (koje cak i ne koristi) vec su se radovi razvlacili sve do skoro kad je postignut dogovor i skuptina uspela da nadje nacin da izadje u susret ZAHTEVIMA koje je crkva postavila za uzvrat sto ce dati deo placa...

Pre nego sto krenete da mi objasnjavate kako je crkveno zemljiste privatno i da niko nema prava da ga dira", moram da kazem da je u pitanju jedan izuzetan mali deo placa institucije koja bi "valjda" trebalo da prvenstveno bude naklonjena ljudima...

Ne znam kakav je dogovor postignut ali nezvanicno je u pitanju izgradnja crkve na teritoriji grada plus pravo na imenovanje novog bulevara... sve to za par ari placa... ko zna biznis, zna ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Po mom mišljenju tu imamo (bar) jedan problem, a to je shvatanje i pripadanje - suštinsko - Crkvi. Kada se Crkva ne shvata i oseća kao tvoj dom, kao nešto što tebi lično pripada, onda i dolaze na pamet takve ideje da preko države vernici finansiraju aktivnosti Crkve. Sličnu stvar je Zizjulas pominjao govoreći o "delegiranju" hrišćanskih obaveza kroz crkvene dobrotvorne organizacije, škole i bolnice koje su od prvobitne ideje organizovanijeg delovanja na tim područjima nekako došle do toga da se uglavnom te organizacije i bave karitativnim radom, a ogromnu masu hrišćana baš briga da bi nekome pomagali. Isto je i sa tim crkvenim "porezima". Ako vernici ne osećaju Crkvu kao svoju, i taj porez je kao i svaki drugi i slažem se sa onima koji kažu da bi broj deklarisanih vernika brzo opao. Sada se tako deklarišu masovno jer ih ništa ne košta - kad bi ih koštalo, ne samo u materijalnom smislu, videli bi šta bi se desilo. Problem je kod "institucionalnih" Crkava. Sa jedne strane, sveštensvo se ponaša kao šefovi po parohijama ili župama, a onda se i vernici ponašaju kao klijenti i gosti. Naravno, nisu svi ni sveštenici takvi, nit je ceo narod takav, ali su, nažalost, takvi u većini. Nemamo zajednice hrišćanske. Ljudi u masi ne znaju ni kako se zove onaj do njega na liturgiji - a još je gore što se na liturgiji samo i susreću - a kamoli da poznaje svog brata u Hristu, kako živi, šta mu treba i sl. Umesto da to rešavamo, posebno na Zapadu, pribegava se "surogat" rešenjima kao što bi bio ovaj porez. Time bi Crkva možda i dobila nešto para za funkcionisanje, ali sve je to uzalud kad ne formiramo ljude za spasenje.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зашто? Тај корак је сасвим сувишан. Уместо да се прикупља порез, даш лепо људима те паре па нека их они употребе како желе - дају Цркви итд.

Чекај бре, ко је овде атеиста...? Од вас ли треба да браним секуларну државу... :)

Tako bi se dobilo da samo ko hoce daje novce crkvi. Sad kako stoje stvari crkvi daju novce svi gradjani Srbije, bez obzira na zelju, i bez mogucnosti da uticu na to. Ovim sistemo m bi se uvelo izbor doniranja. Meni se ideja naravno svidja. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...