Jump to content

Свештеник никога није причестио?


Препоручена порука

Помаже Бог!

Молим духовника да ми одговори: да ли је данас (17.3.2024 - Недеља сиропусна, 

Преподобни Герасим Јордански (Беле покладе) ◐)

 

забрањено Свето Причешће? 

Била сам на литургији, свештеник је свима поделио само нафору, никога није причестио и рекао је да ће причешће обавити следеће недеље.

Да ли свештеник то тако може произвољно да одлучи? И исто ме занима, ако није било причешћивања, онда нису вађене ни честице за упокојене?

Хвала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 46
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Христос посреди нас.

Колико знам, УВЕК се спремају Свете Тајне и УВЕК се износи чаша, односно путир ради причести.

Циљ Литургије и јесте да се верни причесте.

Ако се увек спремају Свете Тајне то значи да је морала да се обави и Проскомидија.

Питајте свештеника зашто није причешћивао.

Када ми нешто није јасно у вези Литургије, прочитам, распитам се ,па пред тог свештеника и питам.

Тако се учимо. Тако и треба јер су верни ЦАРСКО СВЕШТЕНСТВО.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Игоре.

Немам ја проблем да питам, али више нећу да питам... Питала сам зашто сваки пут пољубим катанац кад хоћу у цркву, поп каже: "ма какви, није црква затворена.." рекох: добро... Шта да кажем?... ЗАТВОРЕНА ЈЕ. УВЕК.Само недељом се служи литургија и то је то. А и  без причешћивања данас, што ми је ван памети. Па ако је нафора већ спремна, што је тешко долити мало вина у путир... :( Причестити народ... мени је тренутно причешће као инфузија!

Нема везе. Праштам, данас је дан за праштање, ићићу у другу цркву од сад па надаље, иако је 10км даље. Само ме занимало да ли то има неке везе са данашњим празником.. хвала пуно на одговору.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има везе, следеће недеље се причести највише верника тако да је данас затишје пред буру:D. Већина пости на води целу недељу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Владимир Владимирович Цар1 рече

Има везе, следеће недеље се причести највише верника тако да је данас затишје пред буру:D. Већина пости на води целу недељу.

Ма наравно. Ради се о томе да не иде литургија без причешћа. Отац Пеђа рече недавно, да може увео би да се причешћујемо два пута седмично а не само једном. Или ниједном, као у мом случају данас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пс. У мојој парохији сваке недеље минимум 50 причасника, од тога половина школараца.

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ksena

Одеш данас или кад већ и када видиш да не можеш да уђеш у храм, зови свештеника да дође и отвори. ,,Ево ме оче пред дверима храма и закључано. Дођите да ми отворите." Када дође, питаш зашто је то тако. 

Наш свештеник држи Литургију на свако црвено слово и одређеним празником и, наравно, у недељу. На свакој Литургији износи путир. Све остало је погрешно. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поп изнесе путир увек и каже са страхом Божијим приступите.

Неки пут се деси да нема ко да приступи, што је ретко данас и онда се врати у олтар.

Ако неко не прилази тако и да је у миру са свима, да није пушио, јео од поноћи и остало по поретку, да није горд тј. саможив, ни не треба да приђе.

Црква се отвара када је служба, јутерње, вечерње...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Joj deco, da vam kaže jedna stara baba. Pre nego što je pravoslavlje ušlo u meinstrim, većina sveštenika i takva politika je bila da se pričešćuje samo tokom posta, 6 dana na vodi posta. Verovatno što je sveštenik mislio da ne žive dovoljno crkveno i uopšte da li se i kako se pričešćuju ili ispovedaju. Znate, u suštini, sveštenik zna da duhovno oceni duhovno stanje hrišćanina i ima pravo svakoga koga hoće da odluči od pričešća. To je njihovo pravo i samo njihova odluka. A mi smo tu da se povinujemo njegovim odlukama. Mene je sveštenik odlučio od pričešća kad sam imala 9 godina i posvađala sam se sa drugaricom. 9 godina!!!!  Tako da, nikad nismo dostojni pričešća. Kad nam uspe, uspe, kad ne, ćuti i trpi svoju grešnost. 

 

 

 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На свакој Литургији се причешћује, прво свештеник , па онда народ. Сви су недостојни Причешћа, прво свештеник кад се причешћује говори : Часно и Пресвето Тело_Крв дају се мени недостојном свештенику...

То му дође исто као кад се молимо у Оче наш да нам Бог опрсости грехе наше, као што и ми опраштамо дужницима својим, а ми опраштамо онима који нас увреде 0,01%, а Бог нам опрашта 99,99%, а оно мало нас понекад опомене.

Сигурно је свештеник мислио да пошто  је претходна седмица била трапава, па нико није постио, не треба да се ни причести, а он се сам причестио.

Најбоље је то објаснио Патријарх, Порфирије Кад је пост пости, кад је мрс, мрси  , а кад је Литургија причести се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17. 3. 2024. at 10:49, Ksena рече

Помаже Бог!

Молим духовника да ми одговори: да ли је данас (17.3.2024 - Недеља сиропусна, 

Преподобни Герасим Јордански (Беле покладе) ◐)

 

забрањено Свето Причешће? 

Била сам на литургији, свештеник је свима поделио само нафору, никога није причестио и рекао је да ће причешће обавити следеће недеље.

Да ли свештеник то тако може произвољно да одлучи? И исто ме занима, ако није било причешћивања, онда нису вађене ни честице за упокојене?

Хвала.

Što znači vađenje čestica za upokojene?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, sanja84 рече

Joj deco, da vam kaže jedna stara baba. Pre nego što je pravoslavlje ušlo u meinstrim, većina sveštenika i takva politika je bila da se pričešćuje samo tokom posta, 6 dana na vodi posta. Verovatno što je sveštenik mislio da ne žive dovoljno crkveno i uopšte da li se i kako se pričešćuju ili ispovedaju. Znate, u suštini, sveštenik zna da duhovno oceni duhovno stanje hrišćanina i ima pravo svakoga koga hoće da odluči od pričešća. To je njihovo pravo i samo njihova odluka. A mi smo tu da se povinujemo njegovim odlukama. Mene je sveštenik odlučio od pričešća kad sam imala 9 godina i posvađala sam se sa drugaricom. 9 godina!!!!  Tako da, nikad nismo dostojni pričešća. Kad nam uspe, uspe, kad ne, ćuti i trpi svoju grešnost. 

 

 

 

Pa kako zna ko nije dostojan i kakve veze ima post sa pričešćem i ako ima i iz nekog razloga nisam postio i poslije toga otišao na ispovijed i pokajao se, znači mogu na pričest.

Na pričest ne možeš samo ako si u teškom grijehu ili živiš u izvanbračnoj zajednici.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, kopitar рече

 

Na pričest ne možeš samo ako si u teškom grijehu ili živiš u izvanbračnoj zajednici.

 

 

Kao što rekoh, kao dete od 9 godina nisam bila dostojna pričešća zato što sam se posvađala sa drugaricom. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...