Jump to content

Свети Архијерејски Сабор 2023. године

Оцени ову тему


Препоручена порука

BBC на српском умереније о патријарху од домаћих медија "грађанске провијиенције":

 

WWW.BBC.COM

За 62 године живота, профил поглавара Српске православне цркве осликала су многа лица, а...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве о Косову и Метохији

Објављено 19/05/2023

На овогодишњем редовном заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве посвећена је посебна пажња нашем народу и Цркви на Косову и Метохији.

У протеклој години забележено је више десетина напада на наше људе, светиње, домове и имовину Срба на Косову и Метохији, што је довело до тога да у знак мирног, али одлучног протеста Срби из српских општина на Северу Косова и Метохије изиђу из косовских институција док се не успостави Заједница српских општина у складу са већ постигнутим и потписаним договорима са Приштином, уз посредовање Европске уније, у Бриселу 2013. и 2015. године.

Српска Православна Црква се одувек залагала за то да се сви проблеми на Косову и Метохији решавају мирно и дијалогом, као и да увек буду у функцији мирног суживота Срба, Албанаца и свих других народа који на том простору живе. На заседањима Светог Архијерејског Сабора свих претходних година наша Црква је јасно и недвосмислено указивала и на овогодишњем заседању указује на то да би прихватање самопроглашене независности Косова и Метохије, посредно или непосредно, de facto или de iure, било у директној супротности  са међународним правом, утемељеним на Повељи Уједињених нација и другим општеважећим актима и принципима. Тако нешто нема подршку ни Савета безбедности УН ни већине земаља света, укључујући и пет земаља Европске уније. То би неизбежно изазвало појачано исељавање српског народа и онемогућило не само миран суживот свих, без обзира на етничко порекло и веру, него и сâм опстанак нашег народа на његовим вековним огњиштима. Решења зато треба тражити искључиво у поштовању принципа који једнако вреде за све у свету.

Најбољи доказ за то јесу најновији агресивни потези приштинских власти, усмерени против српске заједнице и наше свете Цркве, који су проузроковали најнижи могући ниво односâ од 1999. године, као и то да се доносе одлуке које дубоко деле грађане на Косову и Метохији, изазивају небивалу међуетничку напетост и регионалну нестабилност која, дугорочно, вишеструко отежава живот нашег народа и наше Цркве. Јасно се види да је циљ косовских институција стварање етнички албанског Косова у коме слободног и нормалног живота за Србе тешко може да буде. Црква и овом приликом осуђује све нападе на српски народ, његове светиње и имовину, нарочито пак терористичке оружане нападе на поједине Србе, укључујући и децу, као и тајне спискове на основу којих се хапсе и притварају Срби, чак и бивши припадници косовске полиције. Исто тако, незаконито се врши експропријација земље у поседу Срба, са циљем да се изврши додатни притисак на њих и да они буду принуђени да се исељавају. Сабор тражи да се починиоци тих недела приведу правди, а сви угрожени заштите.

Српска Православна Црква се налази у посебно тешкој ситуацији. То се потврђује и у изјавама међународних званичника и угледних тела која се баве питањима заштите верских права и слобода. Поред низа нападâ на наше храмове и спречавања нормалног процеса обнове више десетина наших светиња, оштећених или уништених посебно у периоду 1999-2004. године, живот наших манастира и парохија је веома отежан. Албанске косовске власти су на више начина покренуле процес промене и реинтерпретације досадашњих закона, у које су биле уграђене гаранције за заштиту имовине и економских права и који омогућавају самоодрживост наших манастира. Највиши албански званичници по правилу не прихватају ни косовским законом потврђено стварно и званично име наше Цркве ни гарантије које су уграђене у законе. Све то прети да се развије и у друге репресивне мере које могу још више угрозити њену духовну мисију и очување идентитета српског народа на Косову и Метохији.

Управо зато Свети Архијерејски Сабор посебно наглашава потребу да се у тражењу решења за проблеме на Косову и Метохији посвети највећа пажња овим питањима: очувању идентитета и црквене организације Српске Православне Цркве на Косову и Метохији, спречавању историјског ревизионизма, очувању имовине наше Цркве и стварању услова за повратак одузете или узурпиране имовине, очувању економских олакшица које омогућавају нормално функционисање наших манастира и Епархије рашко-призренске у целини.  Тренутно, многи манастири, цркве и породице нису економски одрживи и могу да опстану једино уз помоћ Српске Православне Цркве, као и путем донацијâ и уз развој пољопривредних и других делатности којима се финансијски обезбеђује живот наших светиња и Богословије у Призрену, омогућава пријем поклоникâ и гостију и помаже рад црквених народних кухиња.

Нарочито је истакнута чињеница да је нашој Цркви на Косову и Метохији потребна много активнија међународна заштита од дискриминаторног понашања косовских институција уз појачане међународне гаранције и ефикасан надзор, да би се спречиле све могуће злоупотребе и надгледало спровођење законâ и судских пресуда, које не смеју да буду самовољно тумачене, мењане или потпуно укидане, и то све на штету наше Цркве.

Српска Православна Црква је вековима била главни ослонац нашем народу на Косову и Метохији и главни чинилац његовог јединства, опстанка и очувања народног, духовног и културног идентитета. Без посебне заштите Цркве, опстанак нашег народа и повратак прогнаних никада не би били могући. Зато је брига о правима српског народа на Косову и Меотхији неодвојива од бриге о заштити основних права и потреба Српске Православне Цркве, која већ двадесет и четири године живи у крајње тешким условима, изложена нападима и разним облицима кршења основних верских, имовинских, грађанских и људских права.

Подржавајући дијалог и мирно решавање свих питања на Косову и Меотхији, Српска Православна Црква жели да пружи и свој сопствени допринос развоју међуетничких односа и сарадње са другим Црквама и верским заједницама и да активно учествује у стварању условâ за слободан и безбедан живот српског и албанског народа, као и свих религијских и националних заједница на Косову и Метохији и свуда у свету.

Понављајући свој став да је против сваког издвајања Косова и Метохије из Србије, Сабор апелује како на Албанце тако и на Србе да тешкоће које имају решавају у духу толеранције и међусобног поштовања, тим пре што је Божја воља била да оба народа деле исти животни простор Косова и Метохије, а посебно на Албанце оних подручја у којима они чине већину, да учине све како би се остварила максимална међусобна толеранција и међусобно поштовање у циљу што нормалнијег и бољег живота за сваког грађанина Косова и Метохије. Све проблеме у међусобним односима могу и треба да решавају дијалогом. Искрено уверени да је суживот Срба и Албанаца на Косову не само могућ већ и неопходан, јер нас је Бог упутио једне на друге, молимо се Господу да на Косову и Метохији завлада мир и да буде успостављен нормалан живот са све који тамо живе.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владика Сава нови викарни епископ бањалучки, епископ Кирило администратор у Загребу

Глас Српске19.05.2023 16:56

БЕОГРАД - Епископ марчански Сава, викар патријарха српског, биће нови викар епископа бањалучког Јефрема, одлучено је данас на Сабору Српске православне цркве.

 

Суштински, то значи да ће владика Јефрем сада имати свог замјеника и помоћника у управљању бањалучком епархијом.

Такође, за администратора Митрополије загребачко-љубљанске изабран је епископ буеносајрески Кирило. Он остаје епископ у Аргентини и Јужној Америци.

Подсјећамо, трон Митрополије загребачко-љубљанске остао је упражњен након што је тадашњи митрополит Порфирије изабран за патријарха. До данас, он је администрирао Митрополијом.

Свети архијерејски сабор одлучио је и да нови чланови Светог архијерејског синода буду епископи браничевски Игњатије и горњокарловачки Герасим, умјесто епископа зворничко-тузланског Фотија и сремског Василија.

Ко је владика Сава?

Епископ Сава марчански један је од најмлађих архијереја Српске православне цркве, а до сада је обављао и дужност секретара Његове светости патријарха Порфирија.

Епископ Сава (Бундало) рођен је 9. децембара 1984. године у Бањауци као Бојан Бундало, али је одрастао у Српцу гдје је завршио основну школу, а потом, по благослову епископа бањалучког Јефрема (Милутиновића), уписао и завршио Цетињску богословију. На Православном богословском факултету Универзитета у Београду дипломирао је 2010. године. Постдипломске студије завршио је на Институту Васељенске Патријаршије у Шамбезију, Швајцарска, гдје је магистрирао.

Ментор му је био чувени православни канонич проф. др Власије Фидас. Замонашен је 2019. године у манастиру Осовица, у близини Српца, руком владике Јефрема када и добија монашко име Сава.

У чин јерођакона рукоположен је другог дана Божића, на празник Сабора Пресвете Богородице 8. јануара 2020. године у Саборној цркви у Загребу. У презвитерски чин рукоположен је у петој недјељи великог поста, 18. априла 2021. године, руком патријарха српског Порфирија, преноси banjaluka.net.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, dilic рече

али за неког ко себе назива хришћанином је то незамисливо

Ne treba nikoga linöovati pa ni njega. Njega treba "kamenovati" kravljom balegom, Pustiti kravu da se najede mlade deteline, pa kad "prevari", onom zitkom balegom to bolesno laprdalo namazati, ponajvise po lajavim ustima! Jeste da je opasnost da ne zatruje balegu, ali toliko mu mozemo ucini. Na korist bi mu bilo.

A ti si dosadio sa svojom antivucicevstvom. K´o preparana ploca.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ИЗ ЈУТРОШЊЕГ ПРЕС КЛИПИНГА

Већина данашњих новина опширније преноси Саопштење Сабора о Косову и Метохији.

Помоћник глодура Nove, Никола М. Јовановић, објављује колумну "Блажењејши" и прихвата већ и код њих разобличен спин да се патријарх том титулом обратио Вучићу.

Јелена Тасић у Danasu доноси разне приче око кадровских решења Сабора, између осталог и ту, да је избор викара епуископу Јефрему, плод сукоба Вучића и Додика (sic!). Она наводи да је Сабору данас остало још одржавање седнице Централног одбора за изградњу Спомен храма Светог Саве и парастос приложницима.

Вечерње новости и Informer доносе причу о томе да је ухапшен починалац крађе епархијске касе у Врању, то је владичин рођак запослен у техничкој служби епархије. Код њега је нађено пет милиона динара који су враћени епархији врањској.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад правда покуца на врата: Кривична пријава Јелени Ђуровић због распиривања верске и националне мржње

1 сат ago ИН4С
54958_capture_f.webp

Фото: Слика екрана

 

Против оснивача и бивше потпредседнице Јеврејске заједнице у Црној Гори, списатељице, новинарке и грађанске активисткиње Јелене Ђуровић, поднета је кривична пријава од стране Удружења грађана „Православна култура“ из Ваљева, након што је на најприземнији начин извређала вернике Српске православне цркве.

У тужби се наводи да је ово „твит“ који позива на насиље, скрнављење и чак унишење моштију светог Николаја, које се погрдно називају „кости“.

 

Наиме, ова рођена Београђанка, од оца Црногорца и мајке Јеврејке, на Твитер профилу поручила је да кости српског светитеља и владике Николаја Велимировића треба бацити псима и својим чином изазивања верске мржње и нетрепељивости изазвала згражавање српске јавности.

 

„Кости Николаја Велимировића треба дати псима, али чији су власници европски Јевреји склони хигијени“, срамно је написала Ђуровић.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Раковић: Видели смо демонско лице нападача на патријарха Порфирија

4 минута ago ИН4С
554.jpg

др Александар Раковић

 

Историчар др Александар Раковић говорио је данас на ТВ Танјуг о нападима на српског патријарха Порфирија.

Раковић је казао да овакви екстремистички напади на патријарха Порфирија нису ништа ново, јер је у Загребу 2016. већ био суочен с таквом агресијом мржње ТВ З1 којој је, због тога, хрватско регулаторно тело забранило емитовање на три дана.

 

Међутим, нагласио је Раковић, садашњи напади на патријарха Порфирија, преко неких београдских медија, још су жешћи од медијске агресије проусташких екстремиста.

 

Раковић је посебно нагласио случај када је, пре неколико дана, гост у поткасту портала једне београдске телевизије вређао патријарха Порфирија, псовао мајку Цркви, псовао панагију (Богородицу, Христа и Свету тројицу), псовао попадије и патријарху псовао сестру.

Када је о псовању мајки реч, Раковић је подсетио да је пре само месец дана патријарх Порфирије сахранио своју мајку.

Раковић је рекао да би госта тог поткаста било најлакше окарактерисати као примитивца и уличара, али да није реч само о томе већ се ради о демонском лицу нападача на патријарха Порфирија.

Стога је Раковић упитао, како да такво вређање жена – Богородице, патријархових мајке и сестре и попадија – није изазвало никакву реакцију код екстремисткиња које су се, у име „родне равноправности“, оглашавале против српског патријарха.

Када је о томе реч, Раковић је казао да су нападачице на патријарха Порфирија игнорисале чињеницу да је он у октобру 2022. изричито рекао да су насилници над женама „кукавице и слабићи“ и да је тада сасвим јасно говорио о афирмацији женских права.

Према Раковићу, у претходним недељама могао се стећи утисак како повереница за равноправност Бранкица Јанковић има намеру, да у име државе, дисциплинује српског патријарха и покуша да га спречи да исказује свој став о насиљу над српским језиком и друштвом које се спроводи преко тзв. „родне равноправности“.

Насупрот томе, казао је Раковић, патријарх Порфирије у сваком случају жели складне и добре односе Српске православне цркве и српске државе.

Управо због тога је врло важно, подвукао је Раковић, што је председник Александар Вучић прекјуче изричито подржао патријарха Порфирија јер је тако одагнао гласине да државне структуре хоће да „запуше уста“ Српској православној цркви.

Раковић је посебно подвукао да су претходних дана неке незадовољне жене, из којих је куљала мржња, биле прва линија напада на српског патријарха, извесно и са намером да се доведу у питање мушки ауторитети у нашем друштву, да се посеје јабука раздора између мушкараца и жене, па и родитеља и деце, како би се разбио традиционални породични поредак.

С тим у вези, Раковић је казао да као члан Српске православне цркве, који иде на литургију и причешћује се, има право да затражи од свог епархијског архијереја патријарха Порфирија да формализује искључење из Цркве људи који су се из ње већ самоискључили нападима и блаћењем Српске православне цркве, њених високодостојника и верног народа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ćiriličar рече

Кад правда покуца на врата: Кривична пријава Јелени Ђуровић због распиривања верске и националне мржње

 

Po faci joj se vidi da je promašila univerzum.

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са редовног заседања одржаног у Храму Светог Саве у Београду од 14. до 20. маја 2023. године

DST_1755_коначна-jpg.jpg

Овогодишње редовно заседање Светог Архијерејског Сабора  Српске Православне Цркве започело је светом саборном архијерејском Литургијом и призивом Светог Духа у Спомен-храму Светог Саве на Врачару у недељу, 14. маја 2023. године, уз началствовање Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија и саслуживање све присутне господе архијереја Српске Цркве из отаџбине и расејања. Сабору су присуствовали и архијереји Православне Охридске Архиепископије, као и сви викарни архијереји.

Сутрадан, 15. маја, у светолазаревској крипти Храма Светог Саве на Врачару, Свети Архијерејски Сабор је, под преседништвом Његове Светости и уз учешће све Високопреосвећене и Преосвећене господе епархијских архијереја Српске Православне Цркве започео са својим радним делом заседања. На почетку прве радне седнице, по устаљеној пракси, присутним епископима обратио се поздравним словом Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије указујући на суштину служења Цркве кроз делатну проповед Јеванђеља савременом свету и њену мисију сведочења Божје љубави и Божјег присуства у времену великих духовних изазова и искушења.

На овогодишњем заседању Светог Архијерејског Сабора посебна пажња је посвећена теми коначног решавања канонског статуса архијерејâ Православне Охридске Архиепископије у светлу прошлогодишње одлуке Светог Архијерејског Сабора о враћању у канонски статус и успостављању литургијског јединства – и последичној одлуци о додели Томоса о аутокефалији – Македонској Православној Цркви – Охридској Архиепископији. У том циљу Сабор је донео одлуку о додељивању канонског отпуста јерархији ове аутономне Цркве од стране Српске Православне Цркве и њеном интегрисању у Синод Македонске Православне Цркве у складу са свештеним канонима и Уставима наше две помесне Цркве, као и раније постигнутим договором Синодâ све три црквене структуре.

У саборским седницама саслушани су и анализирани извештаји о раду Светог Архијерејског Синода и епархијских архијереја, као и извештаји о раду Патријаршијске библиотеке, Музеја и Архива Српске Православне Цркве, као и добротворне фондације „Човекољубље“ и других фондација, установа и служби Српске Православне Цркве у протеклом периоду.

Сабор је са дужном пажњом и бригом разматрао могућности унапређења духовног живота и организације наше Цркве у иностранству. У том духу, посебна пажња је посвећена извештајима о архипастирском раду архијерејâ у дијаспори, као и приликама у епархијама Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама и завршетку процеса инкорпорирања тамошњих епархијских и манастирских корпорација.

Са посебном пажњом Сабор је анализирао тренутно стање и проблеме црквене просвете, размотривши положај веронауке и увођење државне матуре у образовни систем Србије, којом приликом су саслушани и извештаји о раду свих образовних установа Српске Цркве. Комисији Светог Архијерејског Сабора за унапређење црквене просвете поверено је спровођење у дело закључака ове дискусије. Током овог заседања пажљиво је саслушан и извештај о активностима на унапређивању наставног процеса и стицању академске акредитације Богословског факултета „Свети Сава“ у Либертивилу, САД.

Овогодишње заседање Светог Архијерејског Сабора протекло је у атмосфери опште туге и затечености нашег друштва убиствима деце и младих људи у Београду и Младеновцу. Тим поводом Сабор упућује изразе саучешћа родитељима пострадале деце и њиховим сродницима и пријатељима. Ужаснути ерупцијом зла у простору за који смо сматрали да је најсигурнији, а са друге стране, надахнути примерима мученичког херојства наше деце и њиховог чувара, као и хришћанским достојанством њихових родитеља и наставника, молимо се Богу мира и чистоте да упокоји душе пострадалих, али и да у нашем друштву престане промоција разврата и насиља која душе наше деце претвара у погодно тле за развој сваког зла.

Током свог заседања Свети Архијерејски Сабор је детаљно саслушао извештај о стању Цркве на Косову и Метохији, и тим поводом издао посебно саопштење. И овом приликом Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве наглашава да је Косово и Метохија заветна српска земља и неотуђиви саставни део Србије и да самопроглашена независност те покрајне нема упориште ни у праву, ни у моралу, ни у историји (а о правди Божјој и људској да и не говоримо). Да није тако, не би из познатих центара моћи био вршен притисак без преседана на Србију да призна илегалну насилну сецесију тог интегралног дела своје територије и да га се тако сама заувек добровољно одрекне. Стога Сабор упућује апел надлежним међународним инстанцама за заштиту светиња, народа и имовине православних Срба на њиховим вековним огњиштима, као и позив косовским Албанцима за саживот у миру и међусобно поштовање, следујући притом јеванђелском позвању Цркве да тражи мир и да га сведочи свима, без обзира на веру и нацију.

На саборским седницама су разматране и последице неканонског деловања Румунске Православне Цркве на канонским територијама епархијâ тимочке и браничевске, али и стање наше Цркве у окружењу и свету. Део своје пажње Сабор је поклонио и питању пољуљаних међурелигијских односа унутар босанскохерцеговачког друштва, све учесталијим изјавама верске и националне мржње изношеним како од верских представника тако и од појединаца представника јавног и политичког живота, а у том контексту и о раду Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини. Сабор је, такође, посветио пажњу и духовним и геополитичким последицама ратног сукоба у Украјини. Посебно је разматрана тема страдања Украјинске Православне Цркве од стране актуелних власти у Кијеву, одузимање њене имовине, храмова и манастира, расељавање монаха, прогон појединих архијереја и лишавање њених припадника основних људских права и слобода гарантованих међународним конвенцијама. Овим поводом Сабор поново подиже свој глас у заштиту обесправљене и прогоњене једноверне браће апелујући на релевантне међународне институције да спрече ову неправду.

Током Сабора одржана је и седница Централног тела за довршење Спомен-храма Светог Саве на Врачару, којом приликом је примљен извештај овог тела о свим досадашњим радовима извршеним прилозима побожног народа и уз помоћ државе, као и о преосталим радовима неопходним да се изведу у најскоријој будућности у склопу припремâ за свечано велико освећење Храма.

Сабор је учинио две посете током свог заседања: Председнику Републике Србије г. Александру Вучићу и Његовом Краљевском Височанству Престолонаследнику Александру Карађорђевићу, на позив ових уважених личности. Са дужном пажњом саборски оци су саслушали излагања својих домаћина о неколико питања важних за наш народ, а посебно о текућим и предстојећим притисцима који се тичу дијалога о Косову и Метохији. У разговору са председником наглашено да је јединство народа, поготову у временима великих искушења, стуб очувања државе и националних интереса и да Црква има изузетну улогу у очувању тог јединства.

Такође, на позив в.д. директора Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, г. Арноа Гујона, уприличен је сусрет, којем је присуствовао и директор Управе са сарадњу са Црквама и верским заједницама г. Владимир Рогановић, на који су се одазвали господа архијереји епархијâ из дијаспоре ради разговора о могућностима присније сарадње са државним органима, образовниим и културним установама у Србији, а на опште добро нашег народа који живи широм расејања.

Свети Архијерејски Сабор се током свог заседања осврнуо и на појаву да се Православна Црква посматра као потцењивачки расположена према жени. Одбацујући ову оптужбу као неосновану и бесмислену Сабор подсећа на равноправност и једнако, од Бога дато, достојанство жене као боголиког бића са мушкарцем као боголиким бићем. Свети Архијерејски Сабор позива познате кругове да женама не намећу комплекс ниже вредности. Жена, било као мајка, било као безбрачна жена у свету, било као монахиња, врши службу од непроцењивог црквеног, духовног, друштвеног и цивилизацијског значаја. Управо ове године прослављамо 120 година постојања Колâ српских сестара, организације која у најлепшем светлу сведочи о таквом служења жене хришћанке. Ревност и пожртвованост чланицâ Колâ српских сестара широко је позната и од нашег народа, нарочито у расејању, препозната као аутентично сведочење православних хришћанских вредности једног друштва у којем је Бог на првом месту. Овом приликом Сабор упућује Колу српских сестара, свим његовим подружницама, огранцима и одборима широм света, као и свим женама, честитке поводом овог значајног јубилеја.

За администратора упражњене Епархије загребачко-љубљанске уместо досадашњег администратора, Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, изабран је Његово Преосвештенство Епископ буеносаирески и јужно-централноамерички Г. Кирило, док је досадашњи викарни епископ Његове Светости, Епископ марчански Г. Сава, изабран за викарног епископа Његовог Пресвештенства Епископа бањалучког Г. Јефрема, са досадашњом титулом.

У Светом Синоду мандат је престао Његовом Преосвештенству Епископу сремском Г. Василију и Његовом Преосвештенству Епископу зворничко-тузланском Г. Фотију, чиме ће они постати у наредном једногодишњем периоду чланови заменици овог тела. Као чланови Синода у преосталом једногодишњем мандату остају Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Јоаникије и Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, а за нове чланове у предстојећем двогодишњем мандату овом приликом изабрани су Његово Преосвештенство Епископ браничевски Г. Игњатије и Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@dilic

Само је чудно да се сматраш православним кришћанином уместо хришћанином. Да ли је словна грешка? Тешко. Има могућности да си хрватски агент, провокатор и замајавач, подстрекивач на српске поделе.

Брнабићка је лезбејка јер има ту склоност, али је не пропагира и не намеће. Не можемо те људе изопштити из друштва. А да је хрватица то је делимичним пореклом. Какве везе то има. И Ђоковићу је мајка Хрватица али је он такође пореклом са Космета.

Ти би свакога да дискредитујеш само ако је Хрват, а то што навијаш за хрватске медије и плаћенике то ти није проблем.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Milan Nikolic Мишуре @dilic је (не)напредна интелиганција...видео АВ слику и поклич из Панчева па му се, од муке, побрк'о алгоритам :))

VUČIĆ U PANČEVU - 30.000 ljudi, hejteri u Beogradu - 10.000 ljudi!

 

"Никад се нећу предати!"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Вилер Текс рече
пре 19 часа, dilic рече

Ботови здружено нападају Видојковића

Није теби лако. 

Греота, 'нака људина и продуховљен патриЈота Видојковић...не знаш је л' лепши, је л' паметнији...а духооо-вииии-т чудо једно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@dilic

Ја сам само приметио да си написао кришћанин уместо хришћанин, па сам те повезао са хрватицом са протеста. Објасни ти зашто си написао кришћанин, каква је то случајност? Ја бих рекао да си ти на супротној страни православља.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...