Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    1 hour ago, Djapa рече

    Ne znam bas da li je na korist i spasenje ovako strog pristup, jer smo mi kao narod veoma porocni i skloni svemu sto ne valja. Pa tako moze da ima kontraefekat po narod i dodatno ga udalji od crkve. Cigarete za razliku od duvana su teska droga pune aditiva i ko zna cega, stvaraju ogromnu zavisnost, ja sam se jedva skinuo pre 3 godine, krizirao sam 3 meseca a ostavio sam iz treceg pokusaja posle 12 godina pusenja. To je jedno veliko zlo i bukvalno droga zato podrzavam Makarija i svaka rec mu je na mestu. To sto mi ne zelimo da se odreknemo cigareta, alkohola, seksa, provoda, rostilja itd, itd. je nas problem a ne problem crkve. I trebali bi da se zapitamo da li idemo na pricest da bi postali bolji ljudi i pobedili sebe i svoje lose navike ili zbog cega? Ja npr. se nisam dugo pricestio jer osecam da moram da poradim na sebi da bih bio dostojan toga i zelim da posle pricesca budem bolji a ne da ostanem isti, jer to onda nema smisla.

    Seks i duvan nisu baš neka paralela

    Možda si mislio na predbračni seks pa da se o tome prodiskutuje

    Provod opet može da bude i pristojan, ne moramo na sto sa pevaljkama pa da nam bude super

    A poslednja rečenica tvoja mi je jasna, jer sam i sam tako u par navrata osećao ali sećam se kako je jedan sveštenik vrteo glavom negodujući kad sam izneo sličnu misao

    Mnogo se frljamo terminom "liturgijski hrišćani" a malo se pričešćujemo

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Po meni jedino onaj ko misli da može bez Boga, pa taman da je najmoralnija osoba na svetu, ne bi trebalo da se pričešćuje.

    I na tome da se zasniva sva propoved, da vidiš sine mitre, kako bi pale sve maske u Crkvenoj porti...

    Jasno se zna da od pričešća može da te udalji samo episkop i to sa valjanim razlogom i epitimijom u trajanju od do...

    Ovakve moralne propovedi ne zaslužuju mantiju, navući će na kraju taj otac licemere koji dolaze kao nepušači samim tim i full dostojni prilaza Nebeskim Darovima.

    Zna se šta su smrtni gresi a ovo je više za besedu tipa, pokušajte uz Božju pomoć da ostavite štetne poroke... a ne sa zastrašivanjem udaljavanja od Nebeskih Darova, to je suprotno pojmanju Spasenja.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Драшко рече

    Seks i duvan nisu baš neka paralela

    Možda si mislio na predbračni seks pa da se o tome prodiskutuje

    Provod opet može da bude i pristojan, ne moramo na sto sa pevaljkama pa da nam bude super

    A poslednja rečenica tvoja mi je jasna, jer sam i sam tako u par navrata osećao ali sećam se kako je jedan sveštenik vrteo glavom negodujući kad sam izneo sličnu misao

    Mnogo se frljamo terminom "liturgijski hrišćani" a malo se pričešćujemo

    Znam da nisu paralela, samo sam naveo primere razne, tesko odolevamo iskusenjima, to je poenta. To je mozda i glavni razlog zasto se malo pricescujemo. Ljudi su spustili sve kriterijume i standarde, konstantna degradacija drustva i spustamo se sve vise i vise, dok konacno sve ne izgubi smisao, a idemo polako ali sigurno tim putem. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    a ovo je više za besedu tipa, pokušajte uz Božju pomoć da ostavite štetne poroke...

    То је једна од кључних ствари. Суочити се са собом и штетом коју правимо себи и другима и покушавати уз Божију помоћ... Ако тога нема онда је то углавном фолирање и теолошке причице..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, Vladan3 рече

    То је једна од кључних ствари. Суочити се са собом и штетом коју правимо себи и другима и покушавати уз Божију помоћ... Ако тога нема онда је то углавном фолирање и теолошке причице..

    Sad mi dokaži da onaj koj ne ostavi duvan nema šanse za spasenje?

    Ćisto da i mi smrtnici znamo sa kojom se štetom suočavamo..

    Ovako ispada da je pušenje smrtni greh...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Него, хоће ли или неће бити врачања, или ј само пушење "смртни" грех?

    A da ti gledam u dim od cigare ? ( ovo zamislite kao ciganka da pita)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Meni rekli da nema potrebe da se pripremam za pričešćivanje jer sam svakako nedostojna i da smem da se najedem, smem da popijem kafu, smem i da zapalim ako sam pušač, ali ja tako ne mogu, ne da mi se. I nije me nikakav guru nagovorio, tako osećam da treba. Ali shvatam da neko ne može da izdrži i da ne treba ljudima nametati "jaram", vremenom će sve doći na svoje, ko koliko može neka se potrudi...

    Malo me strah od sloboda jer kako stvari stoje, dozvoliće nam u gaćama da dolazimo na liturgiju samo da ne oteraju nekog od crkve.  Da li crkva treba da povlađuje nama ili mi njoj...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Phoebe рече

    Meni rekli

    Вама рекли... а ко је то рекао?

    Уосталом, зар постоје универзални рецепти? 

    пре 7 минута, Phoebe рече

    Malo me strah od sloboda jer kako stvari stoje, dozvoliće nam u gaćama da dolazimo na liturgiju samo da ne oteraju nekog od crkve.  Da li crkva treba da povlađuje nama ili mi njoj...

    Ово је непотребно банализовање. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Поуке.орг инфо рече

    Ово је непотребно банализовање. 

    Da, može se reći. Malo sam prohujala sa deskripcijom.

    Na prvo neću da odgovorim. Nije moj sveštenik.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ma ne vrača čovek, vidiš da kaže da je to stav Crkve.

    Нисам мислио на њега, него чуо сам да је тамо био такав "манастирски типик" па ко велим, кад већ мења месо и цигарете, хоће ли мењати цели "типик" или ће само елементи прихода остати, а елементи расхода бити укинути. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Phoebe рече

    Da, može se reći. Malo sam prohujala sa deskripcijom.

    Na prvo neću da odgovorim. Nije moj sveštenik.

    Проблем је што се слобода код многих поистовећује са анархијом, то је она крајност која никако није својствена Цркви. Слобода је увек одговорност. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...