Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Епархије бачке поводом планске, координисане и клеветничке медијске кампање аутошовинистичких медија и група на друштвеним мрежама против Епархије бачке и њеног надлежног архијереја

    unnamed%2B%25282%2529.jpg
     
    Поводом планске, координисане и клеветничке медијске кампање аутошовинистичких медија и група на друштвеним мрежама против Епархије бачке и Преосвећеног епископа бачког г. Иринеја, обавештавамо јавност да се Преосвећени владика Иринеј, као грађанин који спада у групу људи старијих од 65 година, налази у прописаној изолацији, односно да борави у свом дому у Новом Саду, одакле прати и свакодневна богослужења преко епархијског радија Беседа, а куда му свештеници и ђакони доносе свето Причешће кад год се служи света Литургија.
     
    unnamed%2B%25281%2529.jpg
     
    Владика Иринеј обавља све редовне активности и црквене послове, али, поштујући у свему мере које је прописала Влада Републике Србије, не излази из свога дома. У њему се моли и ради и, као члан Светог Архијерејског Синода, у сталном је контакту са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Иринејем, другим члановима  Светог Синода и осталим епархијским архијерејима Српске Православне Цркве, свештенством Епархије бачке и повереним му епархиотима.
     
    Клевете и увреде које горепоменути медији са сорошевског и ко зна још чијег платног списка, као и злонамерне групе и појединци, износе на рачун владике Иринеја, оптужујући га да се ,,сакрио у Владичански двор, а вернике изложио ризику од заразе”, представљају до сада невиђени говор мржње, позив на верску нетрпељивост и дискриминацију и директно се супротстављају уставним одредбама наше државе којима су загарантована права на слободу вере, као и сва друга фундаментална људска права. Поред овога, мрзитељи Цркве Божје и клеветници Епископа бачког г. Иринеја повређују мере одређене одлуком о проглашењу ванредног стања и друге важеће и обавезујуће мере јер преко друштвених мрежа изазивају панику и позивају на непоштовање мере изолације, односно самоизолације. Очекујемо да надлежни државни органи у овом случају брзо реагују јер последице оваквих напада и харанги у време трајања ванредног стања могу бити велике. Уосталом, када би Епископ бачки г. Иринеј послушао оне који га нападају и отишао у свети храм, исти би га први пријавили за кршење мере изолације у ванредном стању и тражили његово хапшење.
     
    Врхунац лицемерја оваквог, тобоже независног новинарства, чији центар није без разлога инсталиран усред Српске Атине, састоји се у томе што они који нападају епископе и противзаконито износе њихове личне податке у јавност јер су у такозваној ризичној групи, а свештенике и вернике Српске Православне Цркве за некакво ширење заразе јер се окупљају на молитву и причешћују се, на оба ока жмуре и остају безгласни када се њихов учитељ и промотер назовинезависног истраживачког новинарства шетка по новосадским продавницама без маске и рукавица и тиме угрожава и себе и друге.
     
    Разуме се да и неодговорни појединци са богословским академским звањима, али без реалног литургијског осећања и учешћа у црквеном животу, наносе велику штету, најпре себи, а онда и другима. Без обзира на то да ли су у питању поједини професори или неко други, њихове нецрквене и јеретичке ставове непријатељи Цркве користе за нападе на јединство Цркве и за збуњивање верног народа. О текстовима и изјавама неодговорних назовитеолога требало би да се посебно огласе и надлежне црквене институције. Јер, ако неко јавно тврди да је Причешће ризик по здравље, за њега не би смело бити места у црквеној просвети јер, будући да је незнавен, не може бити учитељ другима, а по канонској акривији такав би морао и да буде искључен из црквене заједнице.
     
    У новосадским храмовима је служена Литургија на исти начин као што је служена у свим црквама у Србији, уз поштовање прописа о максималном броју верника у затвореном простору и о размаку међу њима на отвореном, као и висок степен поштовања свих других прописаних превентивних мера, али је неко ипак одлучио да је ово погодан тренутак да се на овај начин нападне Епархија бачка и њен надлежни архијереј. Да ли је повод за напад намера Епископа бачког г. Иринеја да својим примером покаже верницима да треба поштовати све мере које је прописала Влада Србије и да нема разлога за конфронтацију са државним властима, или је у питању још једна у низу наручених медијских кампања због његовог става по другим важним канонским питањима свеукупног Православља, или је ствар локалног политичког карактера и недостатка морала и савести у душама наручилаца, уредника и аутора ових клеветничких текстова, коментара и твитова, или је, на крају, у питању обољење од вируса мржње, показаће време. До тада, Епископ бачки и његово свештенство и верни народ ће се молити за спасење свега света и да нам причешћивање светим Тајнама буде на исцељење душе и тела и на заједницу Светога Духа.
     
    Ко има уши да чује, нека чује, а ко нема, нека слуша, гледа и чита сорошевске медије! По народној мудрости, свака птица своме јату лети.
     
    Из Канцеларије Епископа бачког
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 26 минута, Justin Waters рече

    Što to odmah mora da proizvede neki zaključak "nisu od ovog svijeta"...I ja također viđam ljude svaki put kad odem u supermarket, kako mirno čekaju ispred u ovom ludilu, svi na rastojanju, ćutke bez roptanja čekaju svoj red. 

    Jasno je. Nisu dosli po hleb i mleko, vec u susret Gospodu. Zato ih svet mrzi. Vidis po reakcijama.

    Nazivaju to ludilom, zatucanoscu, bezumljem...dok je ovo stajanje ispred poste, banke i marketa OK.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Вукашин рече

    Jasno je. Nisu dosli po hleb i mleko, vec u susret Gospodu. Zato ih svet mrzi. Vidis po reakcijama.

    Nazivaju to ludilom, zatucanoscu, bezumljem...dok je ovo stajanje ispred poste, banke i marketa OK.

    Ja sam te razumio da ljudi mirno stoje jer su u Crkvi. 

    Ali toga je uvijek bilo, da hrišćani prolaze kroz torturu osude društva samo zato jer su hrišćani, vjeruju u Boga ili rade nešto što se svijetu ne sviđa. Tamo gdje nije Crkva dobro odgovorila je što nisu blagovremeno slijedili Rusku praksu da pokažu da su zajednički sa narodm i državom u pokušaju suzbijanja epidemije nego su svojim nereagovanjem, ili čak suprotnim reagovanjem ispali kontraši, izdvajaju se umjesto da budu zajedno s ljudima. To kod ljudi izaziva opravdan revolt, trebali su o tome misliti. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Вукашин рече

    Jasno je. Nisu dosli po hleb i mleko, vec u susret Gospodu. Zato ih svet mrzi. Vidis po reakcijama.

    Nazivaju to ludilom, zatucanoscu, bezumljem...dok je ovo stajanje ispred poste, banke i marketa OK.

     

     

    Mrzi i one što nose džakove brašna.

    Zašto praviti od nas mučenike tamo gde nije mesto.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Justin Waters рече

    Ja sam te razumio da ljudi mirno stoje jer su u Crkvi. 

    Ali toga je uvijek bilo, da hrišćani prolaze kroz torturu osude društva samo zato jer su hrišćani, vjeruju u Boga ili rade nešto što se svijetu ne sviđa. Tamo gdje nije Crkva dobro odgovorila je što nisu blagovremeno slijedili Rusku praksu da pokažu da su zajednički sa narodm i državom u pokušaju suzbijanja epidemije nego su svojim nereagovanjem, ili čak suprotnim reagovanjem ispali kontraši, izdvajaju se umjesto da budu zajedno s ljudima. To kod ljudi izaziva opravdan revolt, trebali su o tome misliti. 

    Ma, mogu to biti i isti ljudi i pred crkom i pred marketom, ali se samo jedno komentariše i pljuje.

    Oko komentarisanja ovog drugog bi se uzdžao. Džabe se snage rasipaju.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Mrzi i one što nose džakove brašna.

    Zašto praviti od nas mučenike tamo gde nije mesto.

     

    Niko ne ide u hram sa tom mišlju. To bi bilo ludo. Ali da se pljuje po Crkvi ovih dana, pljuje se.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da budem jasniji, ne verujem da bi stav javnosti bio drugačiji i da je Sinod doneo neke druge mere. Postoji taj borbeni duh u većini medija. Godinama se pljuje sve što je u vezi sa Crkvom, a mnogi se po inerciji lepe kao muve na govno.

    Ne treba uopšte rasipati snage na razmišljanja šta bi bilo kad bi bilo, da je Sinod ovo, ili ono... Treba uzeti taj duh protivljenja Crkvi kao činjenicu i znati kako se odnositi prema njemu. Mislim da je Svet Sinod na toj liniji, pa mnogima saopštenja deluju kao netolerantna i oštra.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Вукашин рече

    Jasno je. Nisu dosli po hleb i mleko, vec u susret Gospodu. Zato ih svet mrzi. Vidis po reakcijama.

    Nazivaju to ludilom, zatucanoscu, bezumljem...dok je ovo stajanje ispred poste, banke i marketa OK.

     

     

    Ne mrzi ih svet zato što su došli u susret Gospodu, nego zato što ih vidi kao potencijalne širitelje epidemije, aman. Je l' to tako teško shvatiti? Što Trebinjce niko ne napada? Jel' se hrišćani u Trebinju nisu susreli sa Gospodom zato što su Pričest primili iz ruke?

    I ne doživljavajmo svaku kritiku kao progon, jer je u današnje vreme sasvim dozvoljeno kritikovati u javnom prostoru bilo koga. I mi hrišćani to radimo, i to je sasvim u redu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Вукашин рече

    Postoji taj borbeni duh u većini medija. Godinama se pljuje sve što je u vezi sa Crkvom, a mnogi se po inerciji lepe kao muve na govno.

    Ne treba uopšte rasipati snage na razmišljanja šta bi bilo kad bi bilo, da je Sinod ovo, ili ono... Treba uzeti taj duh protivljenja Crkvi kao činjenicu i znati kako se odnositi prema njemu. Mislim da je Svet Sinod na toj liniji, pa mnogima saopštenja deluju kao netolerantna i oštra.

    Pa sad, ako misliš da mediji ne treba da izveštvaju kad pop lopatom ubije čoveka, ili o Pahomijevoj pedofiliji, ili o Kačavendinom bahaćenju i orgijama, onda ne znam šta da ti kažem.

    Često napadaju i neopravdano, slažem se. Ali, ne treba da im dajemo municiju.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Вукашин рече

    Da budem jasniji, ne verujem da bi stav javnosti bio drugačiji i da je Sinod doneo neke druge mere. Postoji taj borbeni duh u većini medija. Godinama se pljuje sve što je u vezi sa Crkvom, a mnogi se po inerciji lepe kao muve na govno.

    Ne treba uopšte rasipati snage na razmišljanja šta bi bilo kad bi bilo, da je Sinod ovo, ili ono... Treba uzeti taj duh protivljenja Crkvi kao činjenicu i znati kako se odnositi prema njemu. Mislim da je Svet Sinod na toj liniji, pa mnogima saopštenja deluju kao netolerantna i oštra.

    potpuno je normalno i očekivano ovakvo reagovanje javnosti, ajde reci mi molim te šta misliš o hipotetičkom scenariju pandemije virusa i ide snimak iz indije, vidiš na snimku: ljudi stoje u redu , sve uredno sa maskama, poštuju rastojanje itd... na prvi pogled sve za pohvalu... i onda vidiš kako prilaze jedan za drugim, stave rog od krave u usta, vrate i onda sledeći i sledeći...itd. jel bi ti rekao da su oni u vinklu? mislim ne to što stavljaju rog u usta, to je njihova vera u to ne ulaziš i to je njihova stvar, nego ovaj drugi deo.

    kao poštuješ mere a ustvari ne poštuješ...

    a i mojoj babi je bilo jasno da će se na kraju zabraniti okupljanje potpuno

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Вукашин рече
    WWW.DANAS.RS

    Nijedna pravoslavna crkva na svetu, kao ni Rimokatolička crkva, nije...

    Ovo je najbitnija vest, da se lisavanje pricesca vernicima ne razmatra ni kao teoretska mogucnost.

     

     

    A, ko pa traži da vernici budu lišeni Pričešća? Zar je tako teško razumeti da ovde niko ne zagovara lišavanje Pričešća, nego samo modifikaciju načina pričešćivanja?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Desiderius Erasmus рече

    Ne mrzi ih svet zato što su došli u susret Gospodu, nego zato što ih vidi kao potencijalne širitelje epidemije, aman. Je l' to tako teško shvatiti? Što Trebinjce niko ne napada? Jel' se hrišćani u Trebinju nisu susreli sa Gospodom zato što su Pričest primili iz ruke?

    I ne doživljavajmo svaku kritiku kao progon, jer je u današnje vreme sasvim dozvoljeno kritikovati u javnom prostoru bilo koga. I mi hrišćani to radimo, i to je sasvim u redu.

    tako je i onda zbog naših postupaka koji su krajnje nebulozni (ili idi do kraja ili prihvati sve mere a ne ovako ni tamo ni vamo) trpimo opravdane ironične a nekad i opasne komentare

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Desiderius Erasmus рече

    Da nije to možda zato što se u marketu ljudi ne pričešćuju iz iste kašičice?

    Kažem ti da nije samo zbog toga, već i zbog virusa mržnje, kako ga naziva ep. Irinej, ali ne bih da se rasipam i ponavljam...

     

    пре 27 минута, Desiderius Erasmus рече

    A, ko pa traži da vernici budu lišeni Pričešća? Zar je tako teško razumeti da ovde niko ne zagovara lišavanje Pričešća, nego samo modifikaciju načina pričešćivanja?

    Bila je sinoć preporuka vlade da se potpuno zatvore hramovi za vernike. Zato mi je ova izjava vladike bačkog legla kao melem na ranu.Ne bih da dodajem Sinodu još jedan kamen na leđa oko toga kakav će biti način pričešćivanja. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Justin Waters рече
    пре 14 часа, Вукашин рече

    Оно што је мени одмах запало за око кад сам видео ове људе у порти храма у НС-у, да стварно нису од овога света, кад их видиш онако мирне у реду усред овог лудила око нас.

    Što to odmah mora da proizvede neki zaključak "nisu od ovog svijeta"...I ja također viđam ljude svaki put kad odem u supermarket, kako mirno čekaju ispred u ovom ludilu, svi na rastojanju, ćutke bez roptanja čekaju svoj red. 

    Pa, vidi se sto kaze Vukasin, svi su zaista mirni i koncetrisani na pricest i pricescivanje Bogom, cak po meni i cela ova situacija je ljude vernike koji se pricescuju ojacala u veri i pouzdanju u Boga i u svetinju Pricesca i vise se vodi racuna kako bi se pricestili sto dostojnije , sto je neka i pozitivna stvar u svemu ovome. :ok:

    ....i ne samo to, nego svet i zna se da su to sve vernici i veruju u Boga koji za svet ne postoji,.... i jos cekaju da se priceste gde je za njih pricest iluzija..... i, naravno da sve to pobudjuje odredjeni prezir sveta prema tim ljudima kao nekih zatucanih i smesnih i neozbiljnih,.... i to je po defaultu,.... sad, sigurno da i ovo oko virusa sve to povecava i uvecava netrpeljivost i prezir prema crkvi i vernicima i to nije dobro - mozda je trebalo bolje urediti, u crkvu, pa red i nekoliko moze u crkvu i onda jedan po jedan da se ulazi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Desiderius Erasmus рече

    o Pahomijevoj pedofiliji, ili o Kačavendinom bahaćenju i orgijama

    ЗАР ГРАЂАНИН НИЈЕ КРИВ ДОК СЕ НЕ ДОКАЖЕ СУПРОТНО? 

    Проблем у онаквом назови новинарству је што ПРЕДРАСУДЕ преносе као доказане чињенице.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...