Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 7 часа, Александар Милојков рече

    Да заиста, Црква је икона Живе и Свесвете Тројице на земљи.

    Ево критичне тачке целог спора у Православној Цркви данас.

    Да би Фанар испословао себи првенство и власт, засновано на првенству и власти саме Ипостаси Бога Оца, неће да дозволи да се Црква ни мрдне ни протегне без да је то директно узроковано самим Фанаром, док остали могу само то да прихвате.

    Просто је фантастично како је дошло до овако страшне и катастрофалне злоупотребе. Употребљени су најинтелектуалнији и најдуховнији чланови Цркве, а тек ових дана можемо то јасно показати.

    Толико превода, подршке и помоћи да се популише Зизјуласова теологија, од стране еп.бачког и многих других, да би напослетку и бачки и Амфилохије и други закључили да је Црква на прагу катастрофе, управо због јелинских злоупотреба које се виде данас у самој њиховој теологији.

    Одговори ми молим те као теолог: Како је могуће да савремено богословље ноншалантно изједначи и поистовети Ипостас Очеву и Божију суштину? То није решење за узрочност која припада једино Оцу, него је, осим што је заблуда која већ постаје јерес, тактика за оправдањем првенства са влашћу узроковања и самосталног додељивања аутокефалија.

    Просто је невероватно. Зар не? Невероватно је да данас, а важи то од давнина, Фанар дејствује да успостави структуру бесконачно ужаснију од римојеретичког папизма.

    Зато молим те не труби, да тако кажем, о општењу и љубави и томе слично, када имамо деловање Фанара у одбацивању свих других изван једнакости и равночесности, осим са жељом да Римска Црква буде једнако плућно крило, само да прихвати "премудрости" о фантастичном и апсолутном првенству до ког је дошао Фанар.

    А већ сам писао овде, да ће се о овоме говорити неизбежно макар за неколико векова. Али треба одати почаст на страхотан труд било које силе да је у питању, ЦИА или БИА, да се Православна Црква поткопа што више.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Zoran Đurović Погледај мој последњи текст ситна су слова цитирао сам једног свог друга који је у коментару на мом профилу на фб написао да је Максим звезда расколничког сајта украјинског бјесовског зборишча на коме су Патријарх Иринеј и епископ Иринеј главни њихови непријатељи.Дакле то су објективне чињенице.Ту нема шта да се доказује.Расколница Максима сматрају својим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Александар Милојков рече

    Али владика Максим, у свом првом обраћању, се обраћа својој епархији, говорећи да ће се нормално наставити општење са другим помесним Црквама у САД-у. Понављам, код њега у Сједињеним Америчким Државама. "Денисенковци" све и да физички постоје у САД-у, они не представљају еклисијалну стварност тамо. Не само зато што их наша СПЦ не признаје, већ и зато што има та територија, све и да их сви признајемо као Цркву, канонски не припада. На тој територији, еклисијално не постоје никакви други украјински православци од оних који су и раније били под јурисдиксијом Цариграда и са којима је тамошња наша епархија СПЦ уобичајено евхаристијски општила. Колико ја разумем, владика Максим се потрудио да управо ово објасни. Ево линка ка канонским Украјинцима тамо:

    https://www.uocofusa.org/

    Задивљујуће. Не у позитивном смислу. 

    Упорно избегаваш да адресираш кључно питање. 

    Кажеш да денисенковци не представљају еклисијалну стварност.

    Ево, директно и конкретно ћу да те питам.

    1. Да ли за тебе представља еклисијалну стварност ова парохија која се приклања новој "ПЦУ"? (Владан је ископирао вест)

    2. Да ли за тебе представљају еклисијалну стварност Денисенкове парохије које су се приклониле Цариграду?

    3. Да ли је за тебе Америка канонска територија Цариградске Патријаршије? Јер и то наслућујем из овог твога одговора. 

    Дакле, да чујемо. 1, 2, 3 - пали :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Мене је епископ Максим раѕочарао тиме што није одговорио на најбитнија питања која у своме писму поставља епископ Иринеј:

    “Преосвећени теолог мудро прећуткује Порошенкову „Православну Цркву Украјине”. Шта он сматра – да ли она заиста постоји или не постоји? Да ли може постојати Црква коју признаје и са којом литургијски и канонски општи само једна помесна Црква, па ма то била и Цариградска илити Васељенска Патријаршија, а осталих тринаест аутокефалних Цркава је de facto не признају самим тим што са њом нису у општењу? И где је ту канонска Украјинска Православна Црква? Да ли она за Фанар постоји или не постоји? Да ли на истом простору могу паралелно да постоје две Цркве, обе законите и признате? Да ли о статусу неке помесне Цркве, посебно о њеној аутокефалији, одлучује само једна Црква или битан предуслов представља и свеправославна рецепција? Да ли владика Максим зна за свеправославно усвојени став о начину стицања и проглашавања аутокефалије? Тај став је поодавно објављен у Шамбезију као званични материјал за сабор на Криту, али је на време вешто склоњен са дневног реда тога сабора, и то једнострано, без упућивања питања осталим на сабору присутним Црквама шта оне мисле и желе. Сада, после украјинског сценарија, можемо да изведемо и закључак зашто је та тема унапред скинута са дневног реда Критског сабора. Сва ова питања своде се на једно питање: да ли у Православљу, осим васељенског сабора, постоји чинилац са надјурисдикцијском или надаутокефалном влашћу? Да ли је Православна Црква монархијска, по угледу на папски систем, или је саборна и саборска, о чему нам сведоче Нови Завет и сва њена историја до данас? Елем, ко је заправо изазвао раскол? Један који ради по своме или сви остали који то не одобравају? Да ли су се у 11. веку четири Патријаршије одвојиле од Рима или се Рим одвојио од њих?”

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Размислите добро и о овоме, тј. о икономији. Наиме, ако се руководимо акривијским начелом да онај ко је признао расколнике и сам постаје расколник, онда ћемо морати да прекидамо општење и са Светом Гором. Јер неки од Светогораца јесу примили у општење тзв. аутокефалну ПЦУ. Ми нисмо прекинули општење са Светом Гором, колико знам. Зашто? Овај одговор треба да буде и одговор зашто владика Максим није, нити има право да прекине општење са оним канонским Црквама које су евентуално признале ове украјинске расколнике. Наиме, један епископ НЕМА ПРАВО, мимо Сабора, да прекида општење са било ким. Пример из историје Цркве нам је однос Несторија и Кирила. Годинама је Несторије Кирила оптуживао као јеретика, а Кирило му се у писмима обраћао са "брате и саслужитељу". И када је престао? Тек након Сабора у Ефесу (431.), на којем је Несторије осуђен.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Августин рече

    Вратићемо се не брини.Само да спасимо душу Милојкова sine effusione sanguinem

    Јеси ли то Ти, Ипонски владико? :) Па и треба да ми спашаваш душу, јер изгибох са Максимом око Тебе. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Александар Милојков рече

    Пример из историје Цркве нам је однос Несторија и Кирила. Годинама је Несторије Кирила оптуживао као јеретика, а Кирило му се у писмима обраћао са "брате и саслужитељу". И када је престао? Тек након Сабора у Ефесу (431.), на којем је Несторије осуђен.

    (ne znam kako da posmatramo onih 12 anatema protiv Nestorija koje je Kiril izdao kada putem pisama (bese tri pisma) vise nije mogao da urazumi Nestorija)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Александар Милојков рече

    Јеси ли то Ти, Ипонски владико? :) Па и треба да ми спашаваш душу, јер изгибох са Максимом око Тебе. :)

    Ја нисам Ипонски владика знаш на форумима постоје псеудоними.И ја нисам рекао да Ти ја спасавам душу него што каже"душа" заједница.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Александар Милојков рече

    Размислите добро и о овоме, тј. о икономији. Наиме, ако се руководимо акривијским начелом да онај ко је признао расколнике и сам постаје расколник, онда ћемо морати да прекидамо општење и са Светом Гором. Јер неки од Светогораца јесу примили у општење тзв. аутокефалну ПЦУ. Ми нисмо прекинули општење са Светом Гором, колико знам. Зашто? Овај одговор треба да буде и одговор зашто владика Максим није, нити има право да прекине општење са оним канонским Црквама које су евентуално признале ове украјинске расколнике. Наиме, један епископ НЕМА ПРАВО, мимо Сабора, да прекида општење са било ким. Пример из историје Цркве нам је однос Несторија и Кирила. Годинама је Несторије Кирила оптуживао као јеретика, а Кирило му се у писмима обраћао са "брате и саслужитељу". И када је престао? Тек након Сабора у Ефесу (431.), на којем је Несторије осуђен.

    Kirilo je napisao Nestoriju samo 3 pisma. Nije rec o godina no hajde neka ti prodje. Usporedba ti bas i ne stoji . Pogledaj malo sta te ljudi pitaju a sta ti odgovaras

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...