Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Милојко, мој другар - јер се ја другара не одричем - није одговорио на сва битна питања. Он није глуп дечко, али се правио луд. Надам се конкретним одговорима на конкретна питања, јер ни ми нисмо приглупи, како је инсинуирао Макс на Иринејев рачун. Дефакто је то инсинуирао, или је поставио као темељ предубеђење да Иринеј по злоби делује. Ти си човек који треба да брани докторску тезу, и привео си оно Григоријево писмо, а ми смо озбиљни људи, па би да чујемо одговоре. Али без да нас зајебаваш. Ако не можеш да одговориш, реци то отворено и склони се. Исус је највише мрзео лицемерје. Ја највише мрзим вређање интелигенције. Брате, кажеш поштено да ниси у колу и да из тога излазиш. - И наравно да ти све ово није требало пред одбрану, која ће имати добар завршетак, јер се Ава молио, али немој да нас попрц... са овим менталним мас... Америчког.       

    Аво, не могу физички да вас све испратим, много вас је а ја сам сам. А и не могу да висим на форуму, јер имам важнијег посла, знаш и сам. Трудио сам се да кажем суштину - своје виђење ове полемике. Нигде нисам написао да владика Иринеј делује по злоби. Знаш и сам да такве инсинуације нису мој манир. Мислим да је у овој полемици најпре по среди неспоразум, који смо на почетку ове дисксије, мислим, констатовали. Нажалост, тема се расплинула и постављена су шитања која излазе из контекста саме теме. Ја не желим да коментаришем та "лична пецкања" која су двојица архијереја упутили један другом у овим саопштењима. То је питање њихових личних, ја опет верујем, братских односа. Значи, не желим да одговарам на питања типа "ко је први бацио рукавицу у лице", "зашто га је назвао оваквим или онаквим портпаролом", "зашто га је назвао слободним стрелцем" и сл. Те њихове личне ствари нису и не могу да буду ствар моје егзегезе. Оно што сам покушао, кратко ћу овде поновити, јесте следеће:

    - мени лично је првобитно сапштење САС СПЦ деловало нејасно и двосмислено, по питању да ли наша Црква наставља општење са ЦП;

    - обрадовао сам се када се појавило појашњење епископа Бачког, да поменути акт не треба тако тумачити;

    - саопштење епископа Максима (прво) разумео сам да предтавља обраћање епископа својој епархији због нејансоћа у самој епархији (које је изазвано поменутим синодским актом), око питања традиционалног саслуживања са другим ПЦ на подручју где и дотична епархија обитава, у Недељу Православља;

    - у том саопштењу, разумео сам да епископ Максим, слично епископу Иринеју, говори да нема прекида општења са ПЦ са којима дотична епархија традиционално саслужује;

    - разумео сам да ни епископ Иринеј није осудио овакав став епископа Максима, већ га је назвао "легитимном икономијом";

    - разумео сам и да епископ Иринеј са правом упозорава да овакво стање може довести до постепеног онемогућавања икономије и примене акривије, то јест до, не дај Боже, раскола на релацији са ЦП;

    - нигде нисам приметио, а ви ме исправите ако грешим, да је епископ Бачки имао негативан став према одлуци епископа Максима да у својој епархији потврди евхристијско општење са ЦП и са другим ПЦ, са којима се свих ових година саслуживало (управо је то назвао легитимном икономијом);

    - из свега сам закључио да овде не постоји суштински спор, где бисмо имали два чврста и међусобно искључива става. Једини спор у свему овоме било је тумачење синодског акта, који очито није био довољно јасан.

    Да завршим речима самог епископа Бачког, овде се ради о питању акривије и икономије - које ипак имају исти циљ. Нико, углавном, у нашој СПЦ није наложио никакав прекид општења са било којом помесном ПЦ, па ни са ЦП. То је чињеница. Такву одлуку не може донети ни један појединачни епископ, чак ни Синод (што напомиње и епископ Бачки), већ искључиво Сабор. Ово је суштина приче и мислим да око те суштине у овој полемици наших архијереја нема сукоба. О њиховим личним "пацкама", како рекох, не желим уопште да полемишем. То ће браћа решити међусобно, у то сам сигуран.

    Оно што ми је жао, а опростите ако грешим, јесте то што сам на овој теми стекао утисак постојања нетрпељивости према једном нашем архијереју. У реду је да се критички сагледава свачији став, па тако и став владике Максима. Ако се ко критички изразговарао са њим, дозволите ми да кажем, да је то и моја маленкост. Од наших преписки и разговора могао бих да објавим прилично обимну књигу. Са њим се то може - можете му рећи да није у праву и будите сигурни да ће вас пажљиво саслушати и добро размислити о вашим аргументима. То је моје вишегодишње искуство рада и комуникације са њим. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Александар Милојков рече

    Аво, не могу физички да вас све испратим, много вас је а ја сам сам. ...

    Mogao si temu da počneš sa: Одговор Епископа бачког др Иринеја западноамеричком Г. Максиму  

    … ne bi bio sam, a i duša bi ti bila mirna.

    ,

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Tristatri рече

    Mogao si temu da počneš sa: Одговор Епископа бачког др Иринеја западноамеричком Г. Максиму  

    … ne bi bio sam, a i duša bi ti bila mirna.

    ,

     

     

    Цео текст, укључујући и наслов, преузети су са извора који је дат у линку. Нисам ја смислио наслов теме.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, Александар Милојков рече

     …

    - из свега сам закључио да овде не постоји суштински спор, где бисмо имали два чврста и међусобно искључива става. Једини спор у свему овоме било је тумачење синодског акта, који очито није био довољно јасан.

     ... 

     

    Očekuješ da ti poverujem(o)? I francuska sobarica vidi da da se ovde ne radi 'o nepostojanju suštinskog spora'. Tvoje namere sa startovanjem teme su bile drugačije. To se, takođe, vidi iz aviona. Samo si se valjda nadao drugačijem toku, ( i izgleda nisi pratio glavnu temu) ...

    Izvini, ali tako, sve ovo tvoje izgleda sa strane i običnom stadu (bar nekima od nas iz tog stada).

     

    .

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Tristatri рече

     

    Očekuješ da ti poverujem(o)? I francuska sobarica vidi da da se ovde ne radi 'o nepostojanju suštinskog spora'. Tvoje namere sa startovanjem teme su bile drugačije. To se, takođe, vidi iz aviona. Samo si se valjda nadao drugačijem toku, ( i izgleda nisi pratio glavnu temu) ...

    Izvini, ali tako, sve ovo tvoje izgleda sa strane i običnom stadu (bar nekima od nas iz tog stada).

     

    .

    Моја намера је била да поставим вест која је у вези са претходно објављеним. Право да ти кажем, нисам ни намеравао да дебатујем. Е сад. веруј/верујте како вам савест налаже. Ја сам изнео своје мишљење.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Александар Милојков рече

    Скратио сам због прегледности:

    - мени лично је првобитно сапштење САС СПЦ деловало нејасно и двосмислено, по питању да ли наша Црква наставља општење са ЦП;

    - обрадовао сам се када се појавило појашњење епископа Бачког, да поменути акт не треба тако тумачити;

    - саопштење епископа Максима (прво) разумео сам да предтавља обраћање епископа својој епархији због нејансоћа у самој епархији (које је изазвано поменутим синодским актом), око питања традиционалног саслуживања са другим ПЦ на подручју где и дотична епархија обитава, у Недељу Православља;

    - у том саопштењу, разумео сам да епископ Максим, слично епископу Иринеју, говори да нема прекида општења са ПЦ са којима дотична епархија традиционално саслужује;

    - разумео сам да ни епископ Иринеј није осудио овакав став епископа Максима, већ га је назвао "легитимном икономијом";

    - разумео сам и да епископ Иринеј са правом упозорава да овакво стање може довести до постепеног онемогућавања икономије и примене акривије, то јест до, не дај Боже, раскола на релацији са ЦП;

    - нигде нисам приметио, а ви ме исправите ако грешим, да је епископ Бачки имао негативан став према одлуци епископа Максима да у својој епархији потврди евхристијско општење са ЦП и са другим ПЦ, са којима се свих ових година саслуживало (управо је то назвао легитимном икономијом);

    - из свега сам закључио да овде не постоји суштински спор, где бисмо имали два чврста и међусобно искључива става. Једини спор у свему овоме било је тумачење синодског акта, који очито није био довољно јасан.

    Да завршим речима самог епископа Бачког, овде се ради о питању акривије и икономије - које ипак имају исти циљ. Нико, углавном, у нашој СПЦ није наложио никакав прекид општења са било којом помесном ПЦ, па ни са ЦП. То је чињеница. Такву одлуку не може донети ни један појединачни епископ, чак ни Синод (што напомиње и епископ Бачки), већ искључиво Сабор. Ово је суштина приче и мислим да око те суштине у овој полемици наших архијереја нема сукоба. О њиховим личним "пацкама", како рекох, не желим уопште да полемишем. То ће браћа решити међусобно, у то сам сигуран.

    Добро. Узмимо да је све тако како сте написали. 

    Занима ме како објашњавате две ствари:

    1) Откуд у једном пастирском писму и чему служи следећа реченица, нарочито реч коју сам написао великим словима:

    Постоји чудновати ставови који долазе са разних страна чији ПОРТПАРОЛИ негде тврде а негде сугеришу да Српска Црква тобож препоручује да се клонимо општења са онима са којима смо до сада били општењу. 

    - Успут, превише грешака се у брзини због неиздржа поткрало.

    - Великим словима сам ставио оно на шта се моје горње питање конкретно односи. 

    2) Како разумете следећи наслов, ради се о демантују:

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И ПОРТПАРОЛСКИМ

    - Лично, ово читам на следећи начин: неко је пастир а неко портпарол или ја сам пастир а неко је портпарол. 

    Е, сада, нек је све како кажете, зар ово није директно провоцирање Еп. бачког?

    П. С. Небитно за ова моја питања, мислим да ће следећи одговор Еп. Иринеја бити још силнији. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Леон Професионалац рече

    Добро. Узмимо да је све тако како сте написали. 

    Занима ме како објашњавате две ствари:

    1) Откуд у једном пастирском писму и чему служи следећа реченица, нарочито реч коју сам написао великим словима:

    Постоји чудновати ставови који долазе са разних страна чији ПОРТПАРОЛИ негде тврде а негде сугеришу да Српска Црква тобож препоручује да се клонимо општења са онима са којима смо до сада били општењу. 

    - Успут, превише грешака се у брзини због неиздржа поткрало.

    - Великим словима сам ставио оно на шта се моје горње питање конкретно односи. 

    2) Како разумете следећи наслов, ради се о демантују:

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И ПОРТПАРОЛСКИМ

    - Лично, ово читам на следећи начин: неко је пастир а неко портпарол или ја сам пастир а неко је портпарол. 

    Е, сада, нек је све како кажете, зар ово није директно провоцирање Еп. бачког?

    П. С. Небитно за ова моја питања, мислим да ће следећи одговор Еп. Иринеја бити још силнији. 

    Kada bih mogao za ovaj komentar bih ti dao 1000 srca. Bravo!  :aplauz:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Trifke рече

    Kada bih mogao za ovaj komentar bih ti dao 1000 srca. Bravo!  :aplauz:

    Аха, испашће да хушкам бачког на Максима. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Леон Професионалац рече

    Добро. Узмимо да је све тако како сте написали. 

    Занима ме како објашњавате две ствари:

    1) Откуд у једном пастирском писму и чему служи следећа реченица, нарочито реч коју сам написао великим словима:

    Постоји чудновати ставови који долазе са разних страна чији ПОРТПАРОЛИ негде тврде а негде сугеришу да Српска Црква тобож препоручује да се клонимо општења са онима са којима смо до сада били општењу. 

    - Успут, превише грешака се у брзини због неиздржа поткрало.

    - Великим словима сам ставио оно на шта се моје горње питање конкретно односи. 

    2) Како разумете следећи наслов, ради се о демантују:

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И ПОРТПАРОЛСКИМ

    - Лично, ово читам на следећи начин: неко је пастир а неко портпарол или ја сам пастир а неко је портпарол. 

    Е, сада, нек је све како кажете, зар ово није директно провоцирање Еп. бачког?

    П. С. Небитно за ова моја питања, мислим да ће следећи одговор Еп. Иринеја бити још силнији. 

    Рекао сам да та лична "пецкања" нису тема због којих сам ову вест објавио нити желим да их коментаришем. Хтео сам да прокоментаришем само конкретан садржај преписке двојице архијереја. Њихова међусобна, лична "пецкања" и "провоцирања" са тим разним спорним називима, оставимо њима лично, да их међусобно изгладе. Могло је и без етикете "портпаролисања", али је исто тако могло и без узвраћања у Ламеховом стилу (Пост 4, 23-24). Али о томе, понављам, не желим да расправљам. Сматрам да такве расправе само распирују жеравицу пецкања, прозивања, провоцирања...а то никоме од нас ваљда није циљ. Мени у читавој овој причи уопште није занимљива лична препирка њих двојице, већ тема Цркве о којој су у својим обраћањима говорили.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Владика Максим:

    Цитат

    да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема).

    Јасно и експлицитно, без могућности било каквог "алегоријског тумачења" или оног "шта је баба Јелици мило, то јој се и снило". За мене је ово тачка на расправу и крај смислености било каквих инсинуација о ставу владике Максима по питању односа према "Денисенску и дружини". Еклисиолошки, они су тамо непостојећи. А и да су на неки начин постојећи, владика НЕЋЕ са њима да саслужује, јер њихово еклисиолошко постојање може да потврђује само једна институција наше Цркве - Сабор. А Сабор СПЦ је своје рекао.

    Поздрав и праштајте.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Александар Милојков рече

    Мени у читавој овој причи уопште није занимљива лична препирка њих двојице, већ тема Цркве о којој су у својим обраћањима говорили.

    Пошто тврдиш да те занимају само црквене теме, што је ваљда нормално у оваквој ситуацији, желео бих да те замолим као теолога да одговориш да ли си можда разматрао оно што су и вл.Бачки и м.Амфилохије - као и м.Иларион Алфејев -  спомињали, да Цариград данас гради своје првенство на самој тријадологији и Личности Бога Оца?

    Наиме, ако ниси упознат, прича је о томе да Цариград има тобоже посебну дужност да буде Први, а то се треба засновати на првенству какво има Бог Отац у унутрашњем животу Свете Тројице.

    Да ли си икада разрадио то питање и истражио о чему се ради? Могао си да видиш на више места код Зизјуласа да Цариград данас жели да организује поредак васељенске Цркве независно од историјских околности, како је било до сада, него жели да примени пре свега тријадолошки аспекат.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Леон Професионалац рече

    1) Откуд у једном пастирском писму и чему служи следећа реченица, нарочито реч коју сам написао великим словима:

    Постоји чудновати ставови који долазе са разних страна чији ПОРТПАРОЛИ негде тврде а негде сугеришу да Српска Црква тобож препоручује да се клонимо општења са онима са којима смо до сада били општењу. 

    Уколико уважни, педантни, Професионални Лавић, дозвољава, ја бих се надовезао на 'егзегетски контекст ствари' :D

    Етиологија горње омашке, "јавља ми се" :D, је следећа. У оригиналу су портпароли били у једнини, то јест стајало је портпарол, чији "чудновати став" "постојИ". А онда су се у процесу обраде текста умножили 'портпаролИ', али не и 'постојање'. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Уколико уважни, педантни, Професионални Лавић, дозвољава, ја бих се надовезао на 'егзегетски контекст ствари' :D

    Етиологија горње омашке, "јавља ми се" :D, је следећа. У оригиналу су портпароли били у једнини, то јест стајало је портпарол, чији "чудновати став" "постојИ". А онда су се у процесу обраде текста умножили 'портпаролИ', али не и 'постојање'. 

     

    O veliki videoce stvari tajnih, kako je velika tajna koju nam otkrivas. Zaista ostajem yacudjen nad dubinom vidjenja tvojih. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Александар Милојков рече

    Мени у читавој овој причи уопште није занимљива лична препирка њих двојице, већ тема Цркве о којој су у својим обраћањима говорили.

    Па и нама је та тема 'занимљива', тема Цркве. Да није Цркве, могли би и блатом да се мажу по лицу, или нечим горим, гарантујем да се овде нико не би ни јавио. 

    То не мења чињеницу да је пецкање било повод за писање, па је ЗАТО релевантно. Није то нама "занимљиво" ради тога што смо ми фасцинирани пецкањима и жацкањима. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...