Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Поуке сазнају: Синод Македонске цркве у расколу и архиепископ Стефан признали Бугарску Патријаршију за мајку цркву и затражили да их убудуће представља у православном свету

        Пише: др Александар Живковић

       

    Како поуздано сазнајемо из редова клирика МПЦ у расколу који се не слажу са актуелним ставовима руководства те неканонске организације, Синод МПЦ-ОА, на седници од 9. новембра ове године упутио је писмо Светом Синоду Бугарске Патријаршије у коме ову Помесну цркву признаје за мајку цркву и овлашћује је да је представља  пред Васељенским патријархом и осталим православним црквама. Заузврат, се моли да се МПЦ-ОА прими у евхаристијско јединство са БПЦ, а изричито се не помиње аутокефалија Македонске цркве. Комплетно писмо доносимо на крају вести.

    У међувремену су и неки македонски медији дошли до истих докумената и оправдано најављују повратак бугарске егзархије у Македонију, нпр. данашњи курир.мк:  http://kurir.mk/makedonija/vesti/dali-se-vraka-bugarskata-egzarhija-po-dogovorot-na-zaev-so-bugarija-na-prodazhba-i-mpts/

    Овомо је претходио читав низ предрадњи и кампања на Бугарској државној телевизији на којој се бизнисмен Милан Врабевски похвалио како је организовао сусрет македонских архијереја у расколу и бугарских митрополита, а учествовао је и у састављању писма расколничке јерахије Бугарској цркви:https://bnt1.bnt.bg/bg/a/priznava-li-makedonskata-arkhiepiskopiya-blgarskata-patriarshiya-za-tsrkva-mayka

    Занимљиво је да се и у писму Синода МПЦ-ОА, ни у емисијама Бугарске телевезије не помиње обавезујуће признавање аутокефалности од стране Бугарске цркве, питање које је наводно 50 година било централно у српско-македонском црквеном спору, већ само признање зарад евхаристијског јединства и, од Синода МПЦ-ОА заступање идеје о аутокефалности пред Васељенском патријаршијом.

    Текст писма Синода МПЦ доносимо на српском, као и копију самог писма на македонском:

    Ваша Светости, Ваша Високопреосвештенства, чланови Светог Синода,

    Свети архијерејски синод (САС) Македонске православне цркве - Охридске архиепископије на својој редовној седници, одржаној 9. ноивембра 2017. године у Македонској архиепископији у Скопљу, посеветио је озбиљну пажњу статусу МПЦ-ОА и постизању њвхаристијског јединства са Помесним православним црквама. У том духу Синод је једногласно одлучио да упути одређене предлоге и молбе сестринској Бугарској православној цркви, и то:

    - Бугарска православна црква - Бугарска патријаршија имајући у виду јединство Православне цркве и реалне духовне пастирске потребе, успоставља евхаристијско јединство са обновљеном Охридском архиепископијом у лицу Македонске православне цркве;

    - Македонска православна црква - Охридска архиепископија препознаје и признаје Бугарску православну цркву - Бугарску патријаршију као Мајку Цркву, која прва признаје и прихвата њену аутокефалност, обзнањује је и актуелизује пред Васељенском патријаршијом и другим помесним црквама;

    - Потписивањем ове сагласности између поглавара двеју цркава, успоставља се евхаристијско јединство између њених епископа, што ће бити и основа за евхаристијско јединство са епископима осталих Помесних православних цркава;

    - О признавању и успостављању евхаристијског јединства, Бугарски патријарх обавештава васељенског патријарха и остале поглаваре Помесних цркава.

    Изражавајући наду да ће ови предлози и молбе бити прихваћени од Светог архијереског Синода БПЦ, на радост светог Климента Охридског и за добро пуулноте целокупног православља,

    Председник САС МПЦ-ОА

    Стефан, архиепископ македонски

     

     

    стефан.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 часа, MKD13 рече

    Pod turaka, verovatno ja bih bio ziv. A u kraljevini nisam siguran, ili verovatnije bi truleo u neki zatvor, zato sto se osecam bugarin a ne srbin.

    Драго ми је да имамо неког брата Бугарина на форуму. Опрости, али морам да ти замерим оно позивање на Хометијана и то са проусташке "монтенегрине" (који је као што знаш био Грк, веома учен наравно) и хуљење на Светога Саву (који се као што знаш упокојио у Трнову мисионарећи за Бугарску патријаршију). Понашање Бугарске и Српске цркве из тог периода (када Цариградом владају Латини) може само да нам служи као примјер сарадње у одбрани Светог Православља, у коме нема, по рјечима апостола, ни Јеврејина, ни Грка, ни роба, ни слободњака. Има у Цркви Христовој Помјесних цркава (сабрања) које нам помажу да, опет по рјечима апостола, не изгубимо ону слободу којом нас Христос ослободи. 

    Под Турцима (заправо Албанцима, који су већином били аге и бегови) вјероватно би био жив као раја, али би плаћао од свега трећину Турчину (Шиптару). Да се не лажемо, као амерички професори историје, они и сад то хоће. И сад ти из Охрида плаћаш порез, воду, струју итд, за ове у Струги, који ништа од тога не плаћају, још слободно шверцују и тргују, а хоће трећину свих функција у Македонији.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да није било Турака, Срби и Бугари би данас били један народ. Ако не један, били би у сличном односу као Аустријанци и Немци.

    Југославија би, и сада се то 100% види, била далеко мање катастрофалан пројекат да су је Срби стварали са Бугарима, уместо са Хрватима. Била би то православна Југославија, са муслманском мањином и србокатоличким пограничним подручјима на јужном делу Јадрана.

    Ако ме нешто боли, то је српско-бугарска разједињеност од 19. века до данас. И на њој смо обоје радили активно, а ниједан неће да погледа у своје грешке, него само у грешке овог другог. :(

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, MKD13 рече

    priznata je makedonska posebnost, koja je jos od ranije izmishlena, kao borba protiv bugarskog samosaznanja

    Зато ПОА смета и Београду и Софији. Они су или национално несамосазнати или су национално самосазнати као Македонци. То их чини "кукавичјим јајетом". Београд их је створио "да се власи не досете" да су Бугари, стрпљиво чекајући да се самосазнају као срби. Софија је одавно прозрела тај наивни покушај и прешла у офанзиву против "кукавичјег јајета" у циљу бугарског самосазнавања. Када је у питању национално самосазнавање ту се чекање Царства, евхаристија и остале споредности не питају. Ко се самосазнаје као хришћанин он је идиот. Најбоље би било да Софија и Београд и Виена мајка коначно реше питање националног самосазнавања у Цркви. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Перезвон рече

    Па још одемо на Крит. 

     

    Кифа, ако не грешим, није било представника Софије?

    Није било. А и то нешто говори ...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    По традицији и неким новијим договорима, аутокефалију неке Цркве може дати само Мајка Црква тј. СПЦ, али уз потврду и уз Томос Цариградског Патријарха, и пристанак других Помесних ЦРкава. Без потврде Цариградског Патријарха и Томоса из Цариграда тешко да ће ишта моћи да се реши по питању МПЦ. То после прихватају и потврђују и остале Цркве. Без тога, не бива ни једне пуне аутокефалије. Надамо се да ће браћа Македонци коначно решити свој канонски статус и да ће МПЦ изаћи из раскола, и ући у јединство са ПОА, СПЦ и осталим православним светом. Можда би било добро, а то је и нека канонска традиција, да се прво уђе у Аутономију а одмах потом у Аутокефалију Охридске Архиепископије. И то са јасним временским гаранцијама јавно датим браћи Македонцима, када ће се добити Аутокефалија. Једино остаје проблем имена, који, по мом скромном мишљењу, предходно треба да се реши на неком свеправославном сабрању, директно по питању Цркве у Републици Македонији. Дакле, по мом личном мишљењу, браћи Македонцима треба дати Аутокефалију и не одуговлачити. Једино у вези имена Цркве у Републици Македонији, то би се прво требало решити, на свеправославној седници тј. уз заједнички договор са осталим Православним Помесним Црквама. Постоје и предлози да Охридска Архиепископија има двојно име. За унутрашњу употребу МПЦ а на међународном нивоу Охридска Архиепископија, мада колико видим МПЦ то одбија. Има ту још занимљивих предлога, и треба саслушати све предлоге осталих Помесних Православних Цркава. Кад се прво реши питање имена на свеправославном нивоу, све остало је лагано. Важно је да браћа и сестре из Македоније који су у расколу изађу из раскола и добију своју дуго жељену Аутокефалну Цркву. И да не испадне да ми Срби кочимо давање Аутокефалије братском македонском народу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 51 минута, Kifa рече

    По традицији и неким новијим договорима, аутокефалију неке Цркве може дати само Мајка Црква тј. СПЦ, али уз потврду и уз Томос Цариградског Патријарха, и пристанак других Помесних ЦРкава. Без потврде Цариградског Патријарха и Томоса из Цариграда тешко да ће ишта моћи да се реши по питању МПЦ. То после прихватају и потврђују и остале Цркве. Без тога, не бива ни једне пуне аутокефалије. Надамо се да ће браћа Македонци коначно решити свој канонски статус и да ће МПЦ изаћи из раскола, и ући у јединство са ПОА, СПЦ и осталим православним светом. Можда би било добро, а то је и нека канонска традиција, да се прво уђе у Аутономију а одмах потом у Аутокефалију Охридске Архиепископије. И то са јасним временским гаранцијама јавно датим браћи Македонцима, када ће се добити Аутокефалија. Једино остаје проблем имена, који, по мом скромном мишљењу, предходно треба да се реши на неком свеправославном сабрању, директно по питању Цркве у Републици Македонији. Дакле, по мом личном мишљењу, браћи Македонцима треба дати Аутокефалију и не одуговлачити. Једино у вези имена Цркве у Републици Македонији, то би се прво требало решити, на свеправославној седници тј. уз заједнички договор са осталим Православним Помесним Црквама. Постоје и предлози да Охридска Архиепископија има двојно име. За унутрашњу употребу МПЦ а на међународном нивоу Охридска Архиепископија, мада колико видим МПЦ то одбија. Има ту још занимљивих предлога, и треба саслушати све предлоге осталих Помесних Православних Цркава. Кад се прво реши питање имена на свеправославном нивоу, све остало је лагано. Важно је да браћа и сестре из Македоније који су у расколу изађу из раскола и добију своју дуго жељену Аутокефалну Цркву. И да не испадне да ми Срби кочимо давање Аутокефалије братском македонском народу.

    Мислим да је то вратоломеј већ решио.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Епископ Наум Струмички, из Македонске Православне Цркве, која је у расколу, покушао је, мада врло неуспешно и дубоко еклисиолошки промашено, да објасни разлоге за неканонско писмо које је МПЦ послала Бугарској Православној Цркви. И слава Богу, овако скандалозно писање епископа Наума, изазвало је због свог сервилног великобугарског смера, огромно огорчење код већинског македонског народа у Републици Македонији. На друштвеним мрежама у Републици Македонији може се видети пуно негативних реакција браће Македонаца на овако антимакедонско и сервилно великобугарско писаније епископа Наума.

    Ево и линка покушаја еклисиолошког оправдања антиканоснке вратоломије МПЦ и епископа Наума Струмичког. http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=138894

    Погледајте са каквим су огорчењем обични Македонци у Македонији, дочекали неканоске и великобугарске предлоге епископа Наума и расколничке МПЦ. https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FKanal5Televizija%2Fposts%2F1747166991989913&width=500

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Мислам дека го имаме одговорот од БПЦ:

    „Анулираме ли самоволно схизмата, няма да помогнем на братята в Македония и ще навредим на нас. За да встъпим в еврахистийно общение с с Македонската православна църкна, тя трябва първо да бъде освободена от притискащата я 50 години схизма (разкол)“, това коментира за вестник 24 часа Ловчанският митрополит Гавриил.

    https://dobrotoliubie.com/2017/11/27/митрополит-гавриил-анулираме-ли-само/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Свети апостол Павел учи за Църквата, че е тяло Христово, като казва „И кога страда един член (от тялото Христово), страдат с него всички членове; кога се слави един член, радват се с него всички членове” (I Кор. 12:26)

    § 1. - Св. Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия в заседанието си на 27.11.2017 г. - пълен състав, разгледа писмо, вх. № 676/14.11.2017 г., на Македонския архиепископ Стефан, Председател на Св. Синод на МПЦ.

    Българската православна църква – Българска патриаршия, никога не е била безразлична към страданията на Македонската православна църква, поради което, след направени разисквания,

    Св. Синод единодушно РЕШИ:

    При положение, че МПЦ признава БПЦ – БП за своя Майка -Църква, БПЦ – БП със съзнание за своя свещен дълг поема ангажимента да окаже пълно съдействие, като ходатайства и се застъпва пред Поместните православни църкви, предприемайки всичко необходимо за установяването на канонически статут на МПЦ.

    § 2. – Във връзка с предходното решение,

    Св. Синод РЕШИ:

    Определя Синодална архиерейска комисия за преговори с МПЦ и останалите Поместни православни църкви за установяването на канонически статут на МПЦ в състав: Старозагорски митрополит Киприан – Председател, и членове: Ловчански митрополит Гавриил, Пловдивски митрополит Николай, Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопски митрополит Серафим, Русенски митрополит Наум и Врачански митрополит Григорий.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 11/25/2017 at 7:40, Дидим рече

    Да није било Турака, Срби и Бугари би данас били један народ. Ако не један, били би у сличном односу као Аустријанци и Немци.

    Југославија би, и сада се то 100% види, била далеко мање катастрофалан пројекат да су је Срби стварали са Бугарима, уместо са Хрватима. Била би то православна Југославија, са муслманском мањином и србокатоличким пограничним подручјима на јужном делу Јадрана.

    Ако ме нешто боли, то је српско-бугарска разједињеност од 19. века до данас. И на њој смо обоје радили активно, а ниједан неће да погледа у своје грешке, него само у грешке овог другог. :(

    То су уствари одрадили Енглези.

    Они су гурнули Србе у загрљај Хрватима и Словенцима с којима верски и културно нисмо блиски, а током протеривања Турака посвадили са Бугарима да не би Руси имали јачи утицај на Балкану преко уједињених православних Словена, који би заиста били јак фактор да се не лажемо. Све је ово заправо једна антируска политика англосаксонаца која се ломи преко наших леђа.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Саопштење из Софије не улива наду у скоро канонско решење. Дапаче, мирише на нове расколе. Бугарска Православна Црква је, сад већ сасвим јавно, неканонски прихватила улогу Мајке Цркве на канонској територији СПЦ, а поводом решавања питњања Православне Цркве у Македонији. И још додаје ...

    "Българската православна църква – Българска патриаршия, никога не е била безразлична към страданията на Македонската православна църква, поради което, след направени разисквания,"

    Индикативно, да БПЦ никада није била "безразлична" на страдање ПОА, већ МПЦ? Саосећају са "страдањима" МПЦ, као да је МПЦ гоњена у Македонији а не ПОА. Но, мене све ово не изненађује. Све је ово великобугарски пројекат са подршком запада. 

    Све мирише на нову великобугарску, сада од НАТО-а и западних служби, подржану неканонску црквену авантуру. А и сам Патријарх Бугарски Г. Неофит рече за народ у Републици Македонији: "то су наша браћа и наш народ". Који наш народ? Бугарски ли? Ово је јавно и недосвисмислено бугарашење Македонаца. Или наш православни? Пуно двосмислености.

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Kifa рече

     А и сам Патријарх Бугарски Г. Неофит рече за народ у Републици Македонији: "то су наша браћа и наш народ". Који наш народ? Бугарски ли? Ово је јавно и недосвисмислено бугарашење Македонаца. Или наш православни? Пуно двосмислености.

    Уз сво дужно поштИвање, онога што си допринео теми, морам да ти кажем да си нешто, изгледа, преспавао..

    Македонија никад није била оаза СрБства.. Никада. А понајмање је то ПОАрхиепископија. Нажалост, многима у Србији то није јасно. тачније, многима у СПЦркви то није јасно, или пак не желе да реално гледају на ствар.  Македонија никада није била некакво место..(територија) где су се Србима и Србији дивили до имбецилности. Није.. а Срби су некако схватали да је то управо тако. Да Македонија постоји, само да би се тамошњи народ просто дивио Београду..Тако их је ваљда учио (васпитавао) комуњаризам. У Македонији постоји Српски елемент, не спорим. Али је он незнатан..Чак и међу Србима који су се у Македонију доселили из Србије тј колонизовали је после Првог те Другог светског рата.

    А сад кључне речи .. :) Бугарски елемент је био изразито јачи и бројнији. И међу Македонцима је живео и присније, и што је најбитније, потпуно природно. Осим што му је измењено име..па је просто био преименован у Македонски. Сви Македонски национални делатници пре Другог светског рата, су уједно и Бугарски национални делатници. Сви културни радници, писци, просветитељи, Светитељи..све је идентично. Устанци против Турака, Илинденски устанак..и све чега можете да се сетите а старије је од 1944. године. Побогу, па Македонац је убио Краља Александра Карађорђевића.. И тај догађај се дан, данас слави и опевава у Македониији, а убица сматра националним херојем. Исто као и у Бугарској. Највећи Бугарски национални јунаци из периода ослобађања од Турака су листом ''Македонци''. Али то јадним Србима, није ни из близа јасно, и они просто НЕ ВЕРУЈУ у то. Толико је комунизам био успешан у чиповању Србијанаца.
    Сви Бугарски национални хероји тог времена се боре и гину за ослобођење македоније од Турака. Македнија је заправо нека врста ''Бугарског завета'' као Србима Косово. Само што су Бугари свој завет неговали и промовисали, а Срби на свој (Косовски) 50 година пљували, ниподаштавали , чак га се и стидели.
    А ни данас није боље.

    Неке лекције Срби просто нису учили, јер их нису ни интересовале.


     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...