Jump to content

Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

По Уставу СПЦ само Сабор СПЦ проглашава свете, не поједине митрополије или епархије. 

Види се да си правник.

Али народ је тај који зна, клечао је кад су, ономад, проносили мошти Светог Василија и сад клечи...  

  • Свиђа ми се 1

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 172
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 48 минута, Golub рече

Види се да си правник.

Али народ је тај који зна, клечао је кад су, ономад, проносили мошти Светог Василија и сад клечи...  

И Никодим Милаш био правник? Пошто говорим оно што и он.

А јел и за Његоша народ знао да је свет?  Није.  Па га ипак митрополит, мимо целине Цркве и Сабора,  прогласи за светог. Значи, кад треба, битан је народ, а кад треба, битна је одлука црквених власти.

То кога народ поштује је тек један елемент за проглашење светости. Али и све остало што сам већ рекао горе.

Људи у Црној Гори говоре да је многима доле Свети Василије испред Бога. Толико о  неспорном суду народа. А што се клечања тиче, сви знамо како то у маси бива - клекне њих десет-двадесет и онда и већина или сви остали, по инерцији.

Никакве потребе за овим исфорсираним "проглашењем" нема. Да ли је Амфилохије већи од Јустина и Николаја, па колико је времена прошло до њихове канонизације? Деценије. А патријарх Павле 10 година "чека", и питање је кад ће и да ли бити проглашен. Шта, Амфилохије је толико јасно и недвосмислено свет, за разлику од ове тројице, па мора одмах да буде проглашен? Да ли је неко о њему и овде и доле говорио као светом, све ове године? Кажем светом човеку, не великом човеку, теологу, црквеном вођи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Родољуб Лазић рече

Шта, Амфилохије је толико јасно и недвосмислено свет, за разлику од ове тројице, па мора одмах да буде проглашен?

Јесте, Амфилохије је толико јасно и недвосмислено Свети Амфилохије, али не за разлику већ исто као што су то Свети Николај, Свети Јустин и Свети Павле, мада ниједан од њих није ни морао и не мора бити проглашен од нас ни за шта. Кад хоћемо да будемо слијепи, онда и јесмо слијепи. Али Црква то све "испегла" на крају, не морамо се ми ту чак ни оглашавати. Оглашени, какви и јесмо, ни своје крштење ми не познајемо по светости, него по својој памети.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, slovoA рече

Јесте, Амфилохије је толико јасно и недвосмислено Свети Амфилохије, али не за разлику већ исто као што су то Свети Николај, Свети Јустин и Свети Павле, мада ниједан од њих није ни морао и не мора бити проглашен од нас ни за шта. Кад хоћемо да будемо слијепи, онда и јесмо слијепи. Али Црква то све "испегла" на крају, не морамо се ми ту чак ни оглашавати. Оглашени, какви и јесмо, ни своје крштење ми не познајемо по светости, него по својој памети.

Свети јесте сигирно у том смислу, али Роћко је у праву, његов појам је мало другачији и у том смислу је стандард педесет година.

Нема никакве потребе за журбом на вјечном плану.

Многи нажалост су појам светости изједначавали са неком неуништивоћу из модерних филмова и нанијели штету.

Црква ће временом да констатује до које се мјере утврдио помен Амфилохија, сигурно је да је на многе оставио неизбрсив траг.

Само Храм који је сазидао са Пећом Ристићем и многим другим дјеловаће и украшавати васељену још дуго.

Те комисије су донекле католички утицај само што католици имају другачији свијест и до детања разматрају било чију критику.

Питање је једино значаја, да ли ће он бити васељенски, помјесни, епархијски или лично увјерење хришћана, јер у том смислу светост је увјерење Цркве, а Господ Исус Христос коначно судија, нема сумње да му је Амфилохије служио.

За мене је Његош свет, макар у оном времену када је у великом посту писао Личи Микрокозму, из исихастичког искуства и традиције, а не из Милтона како мисле неки који му замјерају полни живот.

Тим путем заиста иде Амфилохије својом тезом о Палами, што се тиче тезе о вићењу лица Господњег то треба испитати да ли је то +Атанасијева интервенција на основу Ђедине исповјести или тек хвалиспјев богослова из Призрена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Родољуб Лазић рече

Никакве потребе за овим исфорсираним "проглашењем" нема. Да ли је Амфилохије већи од Јустина и Николаја, па колико је времена прошло до њихове канонизације? Деценије. А патријарх Павле 10 година "чека", и питање је кад ће и да ли бити проглашен. Шта, Амфилохије је толико јасно и недвосмислено свет, за разлику од ове тројице, па мора одмах да буде проглашен? Да ли је неко о њему и овде и доле говорио као светом, све ове године? Кажем светом човеку, не великом човеку, теологу, црквеном вођи.

Канонизација само значи да је Црква неког препознала као светог, а не да му је доделила светост. Има светих за које и не знамо. Ја сам уверен да је Патријарх Павле свет. Да ли ћемо га као таквог и када препознати (као црквена пуноћа), то је друго питање. Исто важи и за Митрополита Амфилохија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Александар Милојков рече

Канонизација само значи да је Црква неког препознала као светог, а не да му је доделила светост.

Да ли сам ја рекао да Црква некоме додељује светост? Користио сам уобичајени термин за тај случај - проглашење - под којим нико у Цркви не подразумева додељивање светости некој личности, него препознавање да је Господ некога прославио као свог верног слугу.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Родољуб Лазић рече

Делује исфорсирано и неприродно.

Mozda tebi. Meni ima besprekoran ukus spontanog i Duhom vodjenog.

пре 12 часа, Родољуб Лазић рече

То шта је било кроз историју је једна ствар, од 11. века, каже Милаш у свом Црквеном праву, стр. 598,  уведена је канонизација о којој одлучује искључиво сабор архијереја. А тако је и по важећем Уставу СПЦ. 

Svaka cast Milasu, ali daleko je on od nepogresivog znalca kanona. Da bi mogao o kanonima da zboris morao bi da se pozabavis mnogim drugim velikim kanonistima, pa da uporedjujes.

I ne, to sto je nekad bilo nije bilo samo da bude pa da prodje; Crkva je zivi Organizam, Telo Hristovo. To Telo je uvek zivo - niti je bilo zivo samo onda, niti je zivo samo sad. A ovo parcelisanje stvarnosti, tako svojstveno subotarima i njihovim klonovima, nikako da te napusti.

I opet si zazmurao kad cika slikar kaze "pticica". Naravno da konacna kanonizacija ne biva bez punoce cele Crkve, na celu sa arhijerejskim saborom (NE, NE ODLUCUJE ISKLJUVO SABOR, NEGO ISKLJUCIVO CELA CRKVA). Ali ovde uopste i nije rec o tome, nego o pocetku onog sto obavezno prethodi kanonizaciji, a to je zivo prepoznavanje zivog svetitelja od strane zive Crkve.

Opusti se malo brate i uzivaj, mnogo si napet.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vladika backi Irinej - i Crna Gora dobila svoja tri jerarha

...

677z381_w_56466186.jpg.56c5d9fbbb68f76ad808702593df4363.jpg

ПОДГОРИЦА – Велики број грађана је испред и у храму Христовог васкрсења, на последњем испраћају архиепископа цетињског и митрополита црногорског приморског Амфилохија, о чијој сахрани извештава више од 200 акредитовних медија из земље, регона и Европе.

Владика Иринеј бачки је у својој беседи над одром митрополита Амфилохија изнео занимљиву чињеницу да су свети Петар цетињски, Петар II Петровић Његош и митрополит Амфилохије умрли у три дана.

Свети Петар цетињски је, казао је, умро 30. октобра, Петар други Петровић Његош на данашњи дан, 1. новембра, а митрополит Амфилохије се упокојио дан уочи смрти светог Петра цетињског.

Појаснио је да је на дан смрти светог Петра цетињског његово тело било изложено у Цетињском манастиру, а биће сахрањен на дан када је умро Петар Други Петровић Његош, преноси Танјуг.

У црквеним круговима то се тумачи да, као што Грци имају празник Света тријерајха, смрћу митрополита и Црна Гора добила своја света три јерарха.

Владика бачки Иринеј је у беседи рекао да је данашњи дан истовремено и тужан и радостан - тужан што се, казао је, растајемо са владиком Амфиохијем који се целог живот трудио да на разним местима слави Христа, славу Божју и свету цркву његову.

А, радујемо се, казао је, зато што знамо да је сваки растанак привремен и надамо се да ћемо се наћи једног дана заједно у наручју Оца небеског.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

INFOMAX.MK

Архиепископот г.г. Стефан, од името на Синдот на МПЦ-ОА, испратил сочуство до Патријархот Иринеј за смртта на...

 

Ваша Светост,

Нѐ натажи жалната вест за упокојувањето на Високопреосветениот Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско-приморски, Амфилохиј.

 

Дозволете ми во Наше име, во името на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (САС на МПЦ-ОА), на свештенството, монаштвото и на сите верни чеда, да изразам искрено сочувство и братско сострадание во болката на сестринската Српска православна црква (СПЦ), на Црногорско-приморската митрополија и на сите коишто го почитуваа Митрополитот Амфилохиј. Неговата богољубива личност и дело одбележа една светла страна во поновата историја на Српската Црква. Овој јерарх Христов беше сведоштво за изобилното излевање на даровите на благодатта на Светиот Дух и ќе биде запаметен не само како пастир добар, туку и како врвен професор и педагог, за што и самите посведочуваме како негов студент, но и посветен богослужител, просветен теолог, даровит беседник, грижлив отец на својот народ, монахољубив епископ…

Господ Исус Христос, Кој е воскресение и живот, нека ја упокои душата на новопретставениот Митрополит Амфилохиј во населбите на праведните, меѓу хоровите на светителите, а на сите коишто тагуваат за него, нека им се дарува оправдана утеха и сигурна надеж во воскресението.

Бог да го прости и нека му дарува Царство Небесно!

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И MАКЕДОНСКИ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Црква ће временом да констатује до које се мјере утврдио помен Амфилохија, сигурно је да је на многе оставио неизбрсив траг.

Да. Али констатоваће по тим нашим свједочењима, или не свједочењима. И шта је проблем онда, то свједочење, или не свједочење? Нема шта, све луђе вријеме долази, мораће човјек да се извињава што свједочи светост. А наравно да у томе може лично да погријеши, па зато коначан одговор увијек даје Црква.

Оби је то добро формулисао.

пре 2 часа, obi-wan рече

Ali ovde uopste i nije rec o tome, nego o pocetku onog sto obavezno prethodi kanonizaciji, a to je zivo prepoznavanje zivog svetitelja od strane zive Crkve.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...