Jump to content

Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на богослужењима и требама?


Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?  

188 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?

    • За црквенословенски.
      32
    • За српски.
      87
    • За оба језика.
      66


Препоручена порука

Мени лично не смета црквенословенски, поготову кад се зна значење (а није велика разлика од садашњег српског, а нарочито ако неко зна руски). Некако ми је не замисливо да се уместо радујтесја и веселитесја, пева радујте се и веселите се. Црквенословенски је мало, чини ми се, лепши за појање...

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени лично не смета црквенословенски, поготову кад се зна значење (а није велика разлика од садашњег српског, а нарочито ако неко зна руски). Некако ми је не замисливо да се уместо радујтесја и веселитесја, пева радујте се и веселите се. Црквенословенски је мало, чини ми се, лепши за појање...

ма не смета никоме, није то поента ...

поента је да се прича српски на овим просторима и да се на српском проповеда и моли, а не људи да се индоктринирају да уче црквенословенски и практично да се гурају у јерес тројезичности тиме ...

а да на српском немамо препевано све до краја, то је сува истина ...

музика је ствар укуса.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верујем да ова дилема око језика не би данас ни постојала да нисмо били 600 година под турцима. То је као прекид филма од 600 година. Да није тога било већ би то само по себи дошло.

Ипак мислим да се сваки народ моли на свом језику, а наш језик је за молитву једнако добар као и сваки други. Ако молитву узносимо из душе, а душа нам пева материњим језиком, зашто да се онда учимо да молитву узносимо из главе јер у глави је научен црквенословенски језик.

Леп је, рекох раније, црквенословенски језик. Волела бих да га уведу у основне школе па да се кроз њега повежемо са давном прошлошћу, али у црквама ми се чини да је време да се уведе српски језик.

0120_angryy

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Волела бих да га уведу у основне школе па да се кроз њега повежемо са давном прошлошћу, али у црквама ми се чини да је време да се уведе српски језик.

facenew22222222

Bolje da se uvede još neki strani, živi jezik.... A u prošlosti živimo i previše...po meni...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Волела бих да га уведу у основне школе па да се кроз њега повежемо са давном прошлошћу, али у црквама ми се чини да је време да се уведе српски језик.

0110_hahaha

Bolje da se uvede još neki strani, živi jezik.... A u prošlosti živimo i previše...po meni...

Слажем се да би то било корисније  0110_hahaha . Мада, стара јеврејска каже "не можеш знати куда идеш, ако не знаш одакле долазиш"  :nene: . Можда то нема живе везе и без тога се може, ипак, лепо би било кад стојимо испред неког старог натписа у неком манастиру да знамо и да га прочитамо. Основцима није проблем колико је градиво обимно већ како се ради. Могу имати и само три предмета па да им буде језиво тешко, а могу и двадесет па да у њима уживају. Неко недавно рече дословно: "Гледао сам то градиво и, знаш, ништа ја ту не би избацио, пре бих додао, једино бих избацио учитељицу-наставника из разреда". Зато мислим да то не мора бити или-или. Могао би и неки "живи" језик, а могао би и црквенословенски бар годину или две.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...