Jump to content

Српска народна религија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 минута, Božena рече

Ne bih dalje u diskusiju, jer bih rekla mnogo toga pa bi se posvađali, ostajem pri  temi a to su običaji

Onda si trebala temu nazvati "Srpski narodni običaji" jer koja je "Srpska narodna religija" to znaju i mala djeca u vrtićima da je to pravoslavlje a ne islam ili budizam a slaže se to i sa statističkim podacima. Svejedno nisi hrtjela valjda pisati ni o "Srpskoj religiji" ma koja ona bila, već o "Srpskim običajima" pa ne razumijem k čemu tako pomaten i zbunjujući naslov teme? Naziv teme je tu ne da nekog zbuni već da mu objasni o čemu će na toj temi biti riječi pa ako će ovdje biti govora o srpskim narodnim običajima k čemu onda ovakav naziv teme?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Zayron рече

Onda si trebala temu nazvati "Srpski narodni običaji" jer koja je "Srpska narodna religija" to znaju i mala djeca u vrtićima da je to pravoslavlje a ne islam ili budizam a slaže se to i sa statističkim podacima. Svejedno nisi hrtjela valjda pisati ni o "Srpskoj religiji" ma koja ona bila, već o "Srpskim običajima" pa ne razumijem k čemu tako pomaten i zbunjujući naslov teme? Naziv teme je tu ne da nekog zbuni već da mu objasni o čemu će na toj temi biti riječi pa ako će ovdje biti govora o srpskim narodnim običajima k čemu onda ovakav naziv teme?

Pre tri dana reče da je naziv teme ispravan, da svaki narod ima svoju religiju, a sad kako ja dadoh za pravo Rusima i Putinu ti se popišmani

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Božena рече

Pre tri dana reče da je naziv teme ispravan, da svaki narod ima svoju religiju, a sad kako ja dadoh za pravo Rusima i Putinu ti se popišmani

No, ti cijelo vrijeme tvrdiš da ćeš postavljati materijale vezane za srpske narodne običaje a srpska narodna religija je PRAVOSLAVLJE , no ti običaji iako su srpski sa pravoslavljem u 90% slučajeva nikakve veze nemaju.  dakle konfuzija je savršena i u njoj veselo nastavljaš dalje. 

:D 

Ko ti je ovaj, učitelj ili kolega?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srpska narodna religija nije jednako srpsko pravoslavlje, ali mu je bliska kroz slavu i badnjake, dakle to su osobenosti srpskog pravoslavlja koje je se približilo narodu kanonizujući ova dva običaja, sve ostalo živi u narodu, ili kroz pamćenje ili kroz primenu.
Tema je tek počela, ne žurim nigde...a kome se ne sviđa ne mora da prati i daje nesuvisle komentare

Novinar i pisac Dragan Jovanović se javno deklariše kao paganin, kao nekad Dragoš Kalajić, ima i svoje svetilište, po tome je poznat, vidim ti ga pratiš....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovdje je unikatna mogućnost gdje se može lijepo vidjeti taj proces u toku kako se na Moravi za vrijeme sv. Ćirila i Metodija staroslovenska vjera postepeno transformovala u hrišćanstvo. Takoreći vidimo u "direktnom prenosu" kako je to izgledalo na Moravi za vrijeme ćirilometodijskih Misija u 9. vijeku.

Ovom drvenom stupu koji je nekad bio ustvari trodimenzionalni 3D prikaz slovenskog boštva, pagansko-slovenski kumir, totem ili idol se po staroslovenski kaže "modla". Od tog imamo savremenu riječ, glagol modliti se - moliti se.

Ovo je dakle jedan lijep primjer hrišćanske inkulturacije. S  tim je spojen i pojam "dvojvjerstva", prelaznog razdoblja kod starih Slovena. prvih slovenskih hrišćanskih konvertita koji su to "dvojvjerstvo" praktikovali.

To je autentični drevni moravski običaj koji je star koliko i hrišćanstvo kod Slovena/Moravana i možemo ga dakle i dan danas vidjeti.. (podizanje "poklone" slično kao i podizanje "maje")

Na videu katolički sveštenik blagoslivlja "poklonu" (dakle bivšu nekadašnju predhrišćansku slovensku modlu) posvećenu sada ne više Perunu ni Morani već Bogorodici. Poklona kod starih Slovena je bilo mjesto ili objekat (modla, drvo, rijeka, izvor itd.) dostojan klanjanja i obožavanja, adoracije.

 

800px-Areal_muzea_v_prirode_pohansko.jpg

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 9.8.2020. at 18:07, Božena рече

Srpkinja sam pravoslavka, i dajem za pravo Putinu. A sva druga slovenska plemena treba da budu zahvalna Rusima, jer su uvek donosili slobodu.
Dostojevski je sve to odavno objasnio
http://www.cirilica-beograd.rs/други-пишу/фјодор-достојевски-„словце”-о-словенима

Мушкарац који хришћанство поспрдно назива "пустињском религијом" (а на другим форумима додаје и оно "јеврејска", али овде ипак не сме), а за себе каже да је православац, па још и женско, да ублажи оштрину реакције.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 9.8.2020. at 16:33, Zayron рече

 

No, to su ti argumenti, imaš li neke jače. :D 

 

WWW.SLOBODNAEVROPA.ORG

Poslednje izdanje štampano je aprila prošle godine, a prethode mu intervjui i tekstovi u kojima se pothranjuju nacionalističke...

 

Ма, прича тешке глупости, свака част на стрпљењу да на све то одговараш. :) Неонацизам је једнако (не)присутан у свим словенским земљама, ништа мање у Србији него у, на пример, Чешкој или Пољској. Ниси у Србији, па можда не знаш, али нео-наци омладина је овде постојала - врло малобројна, али јесте постојала. Штампала је књиге и материјале, исписивали су графите по градовима, имала веб-сајтове и активне чланове на светским форумима нациста и америчких "белих националиста". Чак и данас у сваком граду у Србији имаш бар неколико необрисаних графита са наци-крстом и кодираним порукама, попут 88 и сл.

У последње време су нестали, такорећи их нема... А што делимично и потврђује моје слутње да којекакве службе циљано формирају такве групе. Али то не мења чињеницу да су им људи приступали добровољно. Тако да су оне приче где у Чешкој има неонацизма, а у Србији га "нема" шупље колико и саговорник коме си се обраћао. И наравно да су симпатије Срба увек биле на страни Чеха, у контексту сукоба либерала са СССР, поготово у контексту "Прашког пролећа". Наше русофилство је везано за Русе као православну и словенску нацију, не за СССР.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znam, na svom bivšem FB profilu sam imao nekoliko srpskih mladenaca neonacista koji su skoro svi odreda bili rodnovjerci, neopagani istovremeno, odnekud sa sela na Kopaoniku, Zlatiboru, tamo negdje. Adorovali Ljotića i Nedića i ismijavali se hrišćanskoj liturgiji kako hrišćani opet svaki put na njoj "kasaju" (njihov izraz) Hristovo Tijelo i Krv i imali parolu/geslo Hrast a ne Hrist! Neko mi taj profil haknuo, pa sam morao napraviti novi i tako sam se uspio njih riješiti, pridavali me jer su vidjeli moje slovenske priloge, nisu znali da sam ja ćirilometodski panslavista.  Za odmazdu u Kragujevcu tvrdili da su si za to Srbi bili sami krivi jer su se dizali protiv Njemaca i da je to posljedica onog Bolje rat nego pakt, da je trebalo sa Njemcima biti u savezu itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Božena рече

Novinar i pisac Dragan Jovanović se javno deklariše kao paganin, kao nekad Dragoš Kalajić, ima i svoje svetilište, po tome je poznat, vidim ti ga pratiš....

Какав је твој однос према стварима у које он верује?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Тражитељ рече

Мушкарац који хришћанство поспрдно назива "пустињском религијом" (а на другим форумима додаје и оно "јеврејска", али овде ипак не сме), а за себе каже да је православац, па још и женско, да ублажи оштрину реакције.

Па ако је тако ја би да ми то банујемо и овако ће да прича да смо га бановали :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вилер Текс рече

Па ако је тако ја би да ми то банујемо и овако ће да прича да смо га бановали :D

Ма, мене ово можда иритира више него што би требало јер су ми историја религије, обичаја и генерално религиозне мисли много интересантна тема, нарочито међурелигијски дијалози, али ради упознавања, не међусобног исправљања. И ту не знам ко ми је гори, да ли наши православци "зилотског" ума којима је све што одступа од православља чист сатанизам, или они занесењаци попут Јовановића... где посебно место имају они националисти који сматрају да је православље уљез у нашем бићу, које треба очистити од "јеврејско-пустињског" хришћанства и задржати обичаје. Као онај руски "старец" који је описивао како се сусрео са групом младих Руса-националиста који се крсте говорећи "У име Сунца, и Месеца..." И где у свему томе уклопити спамере који и не желе дискусију, него су снимили ново бесплатно место на интернету да отворе свој блог, а успут мало и да тролују, јер у дискусији намерно глуме глупост, прекидају је у моменту и само настављају да штанцују своје текстове?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...