Jump to content

Српска народна религија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, Božena рече

U Češkoj se prodaje kalendar sa likovima neonacistima, u Srbiji ne. Srbi i Rusi su braća, dok Česi smatraju da Rusi nisu ništa uradili za oslobođenje itd...

 

No, to su ti argumenti, imaš li neke jače. :D 

 

WWW.SLOBODNAEVROPA.ORG

Poslednje izdanje štampano je aprila prošle godine, a prethode mu intervjui i tekstovi u kojima se pothranjuju nacionalističke...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Božena рече

Imam jedan primer sloge

 

Izgleda da odavde duva vjetar, momentalna rasprava izmedju Češke i Rusije nema veze ni sa neonacizmom ni sa fašizmom već sa njihovim specifičnim istorijskim sporom isto kao što ni srpski spor sa takozvanim Kosovom nema veze sa recimo ulaskom u EU ali nekom iz propagandnih razloga stalno polazi za rukom spajati  takve stvare i predstaviti ih kao da imaju veze jedna s drugom jer se tako može dobro manipulovati. 

WWW.IDNES.CZ

Moskva si postì�ovala Organizaci pro bezpeènost a spolupráci v Evropì (OBSE) na údajnì nedostateèný boj Èeské republiky proti...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rusi su u pravu. Uostalom, u toku je revizija istorije, Nemci bi uvek da optuže druge. Žao mi je. jesmo vam oprostili greške ali ne i zaboravili, kultura sećenja je ipak živa. Kosovo je druga priča i ne bih je sad pokretala.Srbi su narod koji je doživio genocid.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Božena рече

Rusi su u pravu. Uostalom, u toku je revizija istorije, Nemci bi uvek da optuže druge. Žao mi je. jesmo vam oprostili greške ali ne i zaboravili, kultura sećenja je ipak živa. Kosovo je druga priča i ne bih je sad pokretala.Srbi su narod koji je doživio genocid.

U čemu su ruski boljševički pogrobci više u pravu od Čeha koji su ruskom caru za Masarika poslali legionare u pomoć protiv boljševičkih revolucionara i držali nekoliko godina cijeli Sibir pod svojom kontrolom? Taj spor je nešto stariji a radi se o sporu izmedju komunista i antikomunista. Najsmješnije i najžalosnije istovremeno je kad tu boljševičku nekadašnju staru  i sada ovu savremenu Putinovsku neokomunističku propagandu progutaju "veliki srpski praavoslavci" - ne mislim na tebe ako nisi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srpkinja sam pravoslavka, i dajem za pravo Putinu. A sva druga slovenska plemena treba da budu zahvalna Rusima, jer su uvek donosili slobodu.
Dostojevski je sve to odavno objasnio
http://www.cirilica-beograd.rs/други-пишу/фјодор-достојевски-„словце”-о-словенима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Božena рече

Srpkinja sam pravoslavka, i dajem za pravo Putinu. A sva druga slovenska plemena treba da budu zahvalna Rusima, jer su uvek donosili slobodu.
Dostojevski je sve to odavno objasnio
http://www.cirilica-beograd.rs/други-пишу/фјодор-достојевски-„словце”-о-словенима

Kakva pravoslavka? Ta orthodoxna ili  slovenska "dvovjerska""? Ne umijem si predstaviti zašto bi prava pravoslavka bila toliko zaokupirana ovom temom i šta bi ustvari na njoj uopšte radila a kamo li da bi nekakvu takvu i otvorila!

:D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Božena рече

Otodoksna, naravno, a to što sam otvorila temu o občajima samo govori da znam svoje korene, a to se vi čudom ne možete načuditi je vaš problem.

Pa što su onda ovdje neki od najjačih pravoslavaca istartovali na tebe, ne bi se reklo da su prepoznali mnogo baš pravoslavlja u tvojim postovima. Na primjer Вилер Текс, tomu se ne bi moglo desiti tako nešto ni zaabunom, da u tebi ne bi prepoznao pravoslavnu sestricu ili brata (neki čak sumnjaju u to da si žensko).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Božena рече

Pretpostavljam da se nikada nisu bavili običajima već samo mitologijom, i plus što su pročitali nekoliko naslova o paganizmu i sasvim dovoljno da o meni konstruišu sliku koja njima odgovara. 

Ali kakve veze i narodni običaji imaju sa pravoslavljem pa makar bili ne znam kako dobri, mudri, pametni i korisni? Ti izgleda neke stvari ne kapiraš baš sasvim?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam nazvala temu srpska narodna religija, i nekoliko puta napomenula da se radi o srpskom pravoslavlju. Dakle, ja ne govorim o tome što se u ruskom pravoslavlju ne pale badnjaci, već otkud da se kod Srbai dalje zadržalo paljenje badnjaka. Dakle, ja ne govorim o pravoslavlju uopšte, već osrpskom pravoslavlju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Božena рече

Ja sam nazvala temu srpska narodna religija, i nekoliko puta napomenula da se radi o srpskom pravoslavlju. Dakle, ja ne govorim o tome što se u ruskom pravoslavlju ne pale badnjaci, već otkud da se kod Srbai dalje zadržalo paljenje badnjaka. Dakle, ja ne govorim o pravoslavlju uopšte, već osrpskom pravoslavlju

Ne postoji "srpsko pravoslavlje". Postoje samo Srbi pravoslavci. Pravoslavlje ako je pravoslavlje ne može biti ni srpsko ni rusko ni rumunsko ni bugarsko, ono jre univerzalno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Božena рече

Pravoslavna crkva je formirala nacionalni identitet istočnohrišćanskih naroda. Isti je slučaj i sa latinskom crkvom kada su u pitanju zapadnoevropski narodi.

Tačno, to može biti, i katolička Crkva je formirala nacionalni idenditet kod mnogih slovenskih naroda a Lužičkim Srbina je upravo omogućila tj. spriječila ta pripadnost katoličanstvu da ne budu asimilovani saskim njemačkim protestantizmom i sačuvaju svoj nacionalni identitet, običaje i jezik sve do danas.  U tom smislu to ide ali ne i obrnuto, nacionalni identitet ne može odredjivati šta je pravoslavlje. Zato je pravoslavlje isto kao i katoličanstvo univerzalno i bez nacionalnih oznaka. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...