Jump to content

Препоручена порука

Ју туб плеј листа са око 170 клипова са песмама и концертима  оца јеромонаха Романа (Матјушкина)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Канал vetrovo ru оца Романа (Матјушкина). Заиста, лепо и значајно, свакако, вредно наше пажње.

https://www.youtube.com/channel/UCeDff0-uylHNxbTkwlLXiCQ/videos

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1999. годину у време бомбардовања, отац Роман је желео да проведе са српским братским народом. Наравно, дошао је и боравио са нама од 28.5.1999. до 6.7.1999.. На 25 HTML страна, можете прочитати цео његов дневник који је у Србији тада написан. На његовом сајту vetrovo.ru можете читати њогова поетска и прозна дела.

Цео дневник можете читати на линку Тамо је моја Србија!  Ово је прва страница дневника из Србије који је отац писао у време бомбардовања.

__________________________________________________________________________________

Тамо је моја Србија! - Јеромонах Роман

Забелешке с пута

Са руског језика превела Марина Тодић

Јеромонах Роман, познати православни песник и певач говори о свом путовању у Србију од 28.5.1999. до 6.7.1999.

 

А нељуди и даље бомбардују. Смрт је раширила црна крила изнад Србије. Гину старци, жене и деца. Гину у кућама, на трговима, у болницама, у мајчиној утроби. Народ негодује, протестује, моли се. А пета телевизијско-новинарска колона као да се руга светом народном гневу, приказује поделу столица и портфеља јуда-владара, и на крају, пре спортских вести, нешто промумла о Србији. Ево генералног представника полураспаднутог руског председника (тако неки њу-Пересвет делија, угојен захваљујући сиромаштву људи), обавља своја уобичајена улизичка путовања тамо и овамо како би издао Русију и Србију. Безумно, безумно време!

                           * * *

А ми и живимо у безумно време
Под јармом отпадника и јуда.
Златно теле, Насиље и Похот
Као троглава змија гутају људе.

Владар је слаб, сасвим се удавио у чаши,
Туђа му невоља чело помрачити неће,
Ћути о браћи на Балкану,
И на престо напада врло.

Али у бици овој није само он вешт;
Преко океана, на другом крају,
Служитељ таме – врховни Изопачењак,
Огњем и смрћу држи своју власт.

Челичне птице челичним кљуновима
Убијају наш братски народ.
Русијо! Устани! Зар ћутиш и сад?
Зар нећеш прекинути лет лет грабљиваца?

 

Не, није устала. Зар се с таквим бременом лопурда и јуда може устати? Сироти, преварени народе! Али, зар ниси сам изабрао своју несрећу, зар ниси сам одступио од Истине?

А бомбардовање је све јаче. Осећам бол због Србије, бол и срамоту због Русије. Милошевић је позван на суд, Клинтон с очима девизне проституке бљује речи о правима човека. Гнусна Кобрајт не излази из друштва истинољубаца. Савремени брижници васељене! Човек нема снаге ни да гледа, ни да слуша. Утробу испуњава једна реч —

Анатема!

Нови поредак је чувен по вероломству,
Подмитљивост и додворавање с њим се слажу:
Убице говоре лажне речи о Праву,
А жртве се позивају на суд.

О Србијо! Душа је моја спремна
Да у дружини братској стане за слободу:
Ко ће нас одвојити од Љубави Христове,
Кад нас убијају због Христа?

Свет је осуђен правдајући кланицу!
Ни савести! Ни части! Ни стида!
Наступило је време – достојније је живети у неслободи,
Него живети на слободи под петом Јеврејина!

Америко! Служитељко пакла!
Твоја дела нека падну на твоју главу!
Државо зла! – Једна те чега награда –
Да пламен паклени видиш на јави!

Не говори да јак све може.
Постоји Божји Суд! За њега се спремај.
Остало ти је још мало да шириш СИДУ.
Анатема оној која носи Смрт и Крв!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

12. маја 2020. године, на православном радију из Санкт Петербурга, емитована је четврта емисија из циклуса посвећена поезији јеромонаха Романа Матјушкина. Уредница веб странице Ветрово и књига оца Романа, Олга Надпорожскаја, говорила је о својој новој песничкој збирци која је добила исто име као и емитовање - "О речи!". Прича је заснована на уводном чланку из књиге која је већ објављена на веб локацији Ветрово: http://vetrovo.ru/primechaniya/propov. .... Песме из нове збирке прочитао је познати уметник Русије Сергеј Надпорожски. Такође у програму је отпевала народна песма «Ты не пой, соловей…» коју је извео јеромонах Роман и његову песму „Кад се земља испуни пороком ...“ у изведби аутора.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је неко читао књигу Несвети, а свети, може прочитати о искушенику Александру, касније оцу Роману. 

Не знам оригиналну верзију, али српску верзију јако волим. 

50. псалам лепо прожет песмом. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, БанеЛ рече

Не знам оригиналну верзију, али српску верзију јако волим. 

Негде сам видео/или прочитао, да отац има неке песме које пева на српском.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, БанеЛ рече

Ако је неко читао књигу Несвети, а свети, може прочитати о искушенику Александру, касније оцу Роману.

Baš sam je skoro po drugi put čitao. Prvi put nije ostavila nekakav utisak, skoro da se ničega nisam sećao. A ovaj drugi put me nekako..."strefila".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Srdjan Kotur рече

Baš sam je skoro po drugi put čitao. Prvi put nije ostavila nekakav utisak, skoro da se ničega nisam sećao. A ovaj drugi put me nekako..."strefila".

Нисам сад нешто у елементу да је читам, али кад си у елементу, свако читање је боље. Не сећам се колико сам је пута прочитао, бар једно 3, 4 пута, али опет ћу јој се вратити, Боже здравља! 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Srdjan Kotur рече

A ovaj drugi put me nekako..."strefila".

Мене стрефила на прву и на другу и на трећу.:D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Јутрос се на сајту јеромонаха Романа (Матјушкина) vetrovo.ru нашла песма наше песникиње Иване Прлине Никодијевић "Нека буде воља Твоја а не моја Господе" као и краћа биографија. Честитамо!

 

Ивана Прлина-Никодиевич. Покажи мне путь

Я ро­ди­лась 30 сен­тяб­ря 1978 го­да в го­ро­де Яго­ди­на в Сер­бии. Рос­ла воз­ле древ­не­го мо­нас­ты­ря Ма­на­сия, близ сербс­ко­го го­ро­да Дес­по­то­вац, с шест­над­ца­ти лет пе­ла в цер­ков­ном хо­ре. 15 ав­гус­та 1989 го­да моя семья пе­ре­се­ли­лась в Швей­ца­рию.

В трид­цать лет я пе­рес­та­ла петь по двум при­чи­нам: во-пер­вых, у ме­ня на­ча­лись про­бле­мы со щи­то­вид­ной же­ле­зой, а во-вто­рых, но­вый свя­щен­ник уп­разд­нил церков­ный хор, в ко­то­ром я пе­ла, что­бы по­падья мог­ла ор­га­ни­зо­вать детс­кий хор, и из-за этих переживаний у меня, к сожалению, пропал голос. С тех пор я пою для самой себя, пишу стихи, в основном духовные. Потому что духовная жизнь — это то, к чему я более всего стремлюсь, чего более всего желаю, хотя я и слаба и телом, и духом…

Свое первое духовное стихотворение «Покажи мне путь» я написала в двадцать лет. Его положил на музыку священник и миссионер отец Любодраг Петрович из Белграда (в 2010 году он преставился), который хотел, чтобы моя первая книга духовной поэзии называлась так же, как это первое написанное и положенное на музыку стихотворение. 6 октября 2013 года из печати вышла моя первая книга, и я исполнила обещание, данное отцу Любомиру: назвала ее «Покажи мне путь». В июне 2016 года вышла моя вторая книга духовной поэзии — «Прославляю Тебя в песне». На мои стихи пишутся песни, а многие стихотворения я сама кладу на музыку и отправляю тем, у кого хороший голос и кто хочет их петь.

Я очень люблю стихотворения иеромонаха Романа, часто их читаю и люблю слушать его песнопения. Они трогают сердце, проникают глубоко в душу, наполняя ее желанием очиститься от греха и обратиться к Богу, заставляют задуматься о своей жизни, пробуждают надежду, веру, любовь, дарят утешение и радость.

Как я уже сказала, я живу в Швейцарии. Я прихожанка Сербской Православной Церкви, но в последнее время нам приходится трудно: теперь не везде служат по установленным правилам, их немного меняют, и это меня пугает. Поэтому я по возможности хожу туда, где всегда служат по установленным правилам — в церковь Святой Троицы в Цюрихе.

Жизнь — это постоянная борьба. Но вера в Бога, любовь и надежда, добрые дела и мысли, пост, молитва, исповедь, Святое Причастие — поднимают человека из ада. Неважно, насколько трудна жизнь, мы не должны сдаваться в вере, любви, надежде, должны совершать добрые дела… Пусть Господь будет со всеми нами вместе с Пресвятой Богородицей, всеми Святыми и всеми Небесными Святыми Силами. Аминь.

Извор: www.vetrovo.ru

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...