Jump to content

Adam, Eva i evolucija


Препоручена порука

пре 12 часа, Desiderius Erasmus рече
пре 21 часа, Bokisd рече

Ne vidim kako moze da se pronadje u tim stihovima, da kada se govori o nacinu na koji Bog hrani te lavice - da to znaci, da ih je i takve napravio.

A ko ih je takvim napravio? 

Ne zaboravi da ovaj psalam direktno govori o prvoj glavi Postanja, te odatle, jelte, proizilazi da je Bog stvorio lava i ostale mesoždere.

A evo i knjige o Jovu (Gospod govori Jovu):

Pa, naravno da ih je stvorio, ali, postavlja se pitanje... kako su stvorene.... dok se ovde govori kako se odrzavaju u zivotu i postojanju - i, sve to imamo u tom 103.Psalmu i ovim glavama i stihovima o Jovu.

пре 12 часа, Desiderius Erasmus рече

A evo i knjige o Jovu (Gospod govori Jovu):

Цитат

4 Gde si ti bio kad ja osnivah zemlju? Kaži, ako si razuman.

5 Ko joj je odredio mere? Znaš li? Ili ko je rastegao uže preko nje?

6 Na čem su podnožja njena uglavljena? Ili ko joj je metnuo kamen ugaoni?

7 Kad pevahu zajedno zvezde jutarnje i svi sinovi Božji klikovahu.

Dakle, govori se o stvaranju, pa se, između ostalog, nastavlja:

To, jeste stvaranje i jeste opis jedne paradigme - uzorak, obrazac.

I, to je na pocetku price Boga sa Jovom.... ali, posle par stihova paradigma se menja,.... zasto, jer se vise ne govori ....o,....samoj prirodi i svetu i stvaranju i nacinu stvaranja,....nego, se govori o onome sto je,...u,... samoj prirodi i svetu tj. kako to sada funkcionise i sljaka.To, izmedju,...o,...u,...samoj prirodi,..... je velika razlika i potpuna promena ugla price i gledanja na svet - cinu stvaranja (o) sveta....i, cinu staranja (u) za taj svet i prirodu.

Kao sto sam vec naveo u vezi coveka,..... ako citas reci Pisma o coveku mozes naci mnoge lose i negativne stvari o prirodi i bicu coveka, i to je jedna paradigma. I, neko ko nije upucen u te stvari (kao Tumaralo,...:stadaradim:), moze steci skroz losu i pogresnu sliku o danasnjoj prirodi coveka. Ali, mi znamo da postoji i ona druga dobra i svetla paradigma sa pocetka stvaranja prirode coveka, i znamo, da je ova sadasnja paradigma samo posledica nekih desavanja u toj paradigmi sa pocetka,.... i, znamo da se ta pocetna paradigma moze obnoviti...

Gde je recimo, promena paradigme u ovim stihovima o Jovu, ....pa, ne znam tacno, ali recimo u 25, 26, 27,28.... govori se o dazdu i kisi koju Bog stvara i koja daje zivot u bezvodnim pustinjama i pustim i nerodnim mestima u kojima nema coveka, dok se ne pojavi ta kisa i dazd od Boga i ne zazivi trava zelena i sve druge biljke za ishranu i zivot.

Dok, u knjizi Postanja se govori o tome da nije bilo dazda i kise sve dok covek nije zaziveo i poceo da obradjuje zemlju. I, drugo, trava je na pocetku stvaranja i u tom vremenu rasla iz zemlje bez ikakve pomoci ili obradjivanja covekom ili napajanja kise. I, zato i imamo tu promenu paradigme u tim stihovima o Jovu, gde se od onoga opisa stvaranja sveta, o svetu,.... prelazi na opis samog sveta, tj. onoga sta je u svetu danas i kako funkcionise.

I, sta je onda glavna poenta ovih stihova, kada se prica o stvaranju sveta i o tome kako danas funkcionise svet,...pa, mozemo videti Bozije promisljanje i brigu za taj svet i sva ziva bica u njemu. Prost primer, sv.Jovan Zlatoust :

http://bible.optina.ru/old:iov:38:39#svt_ioann_zlatoust

Ловиш ли ти лаву лов? И лавићима трбух пуниш,

Кад леже у пећинама и вребају у заклону свом?

"Для чего говорит об этом? Чтобы показать то, что если Господь имеет такое попечение об этих ненужных животных, не употребляемых для служения вам, то не тем ли более – о вас? Какая, в самом деле, польза от них для человека?"

Eto, sta ovom pricom i ovim stihovima Bog porucuje Jovu, da ako Bog toliko brine i promislja o tim nepotrebnim zivotinjama (koje Jovu zaista nisu cinile nikakvu korist za zivot),.... kako tek onda Bog promislja i brine o onim stvarima koje su 'potrebnije' na ovom svetu, kao sto je covek i samim time kako Bog brine i o Jovu,.... i zbog toga svega Jov treba da ostane cvrst u veri u Boga u tim svim svojim nevoljama i bolestima i problemima i iskusenjima. I, na kraju ovih stihova Jov i kaze, svestan svega toga,....Гле, ја сам мален, шта бих Ти одговорио? Мећем руку своју на уста своја.... Једном говорих, али нећу одговарати; и другом, али нећу више....

Tako da, stvarno bre Erazmo, ja koliko znam, ima jedno pravilo, da se neki odredjeni stih i reci u Pismu, mogu proveravati i nekim drugim recima i stihovima u Pismu - koji se svi stihovi odnose na istu stvar i pitanje. Narocito, ako se u jednim stihovima govori o toj nekoj stvari posredno, dok se o toj istoj stvari u drugim stihovima govori neposredno.

I, to je i ovde slucaj, onaj 103. Pslam i ovi stihovi o Jovu, pricaju o svetu i bicima, na posredan nacin, ako govorimo o njihovom stvaranju iz nicega i nebica,....dok se u Postanju i sestodnevu, o svetu i bicima i njihovom stvaranju prica na neposredan nacin,....i, zaista, ne mozemo uzeti ono sto je posredno i da ga tumacimo samo za sebe, bez uvida u to sto se prica o istoj toj stvari i neposredno - znaci directno se opisuje sam cin stvaranja svega.

Tako da, ipak, kada se sve sabere i oduzme, 756926308_55.gif.7c4b436fe639ecf0529fb64b56f24b1b.gif.... ajde da kazem da je za mene, sigurnije da uzmemo iz Postanja ono sto se prica o stvaranju i prirodi zivotinja, nego iz nekih drugih delova Pisma,....(sto je valjda i logicno),... tako da, se i iz Postanja izvlace indikacije za mogucnost da su zivotinje u pocetku bile biljoljedi ili da su se hranile biljnom hranom. I, tako su, koliko sam procitao, iz Postanja i izvlacili mnogi svetitelji svoje uvide u takvu ishranu zivotinja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, sampaganini92 рече

Дакле да лепо изолујемо ми веру из свог сагледавања датог проблема, и онда у том еволутивном дискурсу аутономном од свих оних реалности које су за нас суштинске да дискутујемо? 

Ниједан хришћанин не треба да посматра еволуцију независно од суштинског еволутивног процеса човека који се креће од оног по лику Божијем ка самој икони Бога. Онтолошко порекло човека није у његовом биолошком бићу него у његовом бивању по Христу.

Свети Максим Исповедник излаже да природно стање човека, дакле оно пре пада, јесте било кадро да правилном употребом својих умних способности поима унутрашње принципе и логосе свих чулних ствари и сабира их унутар себе. На овај начин интегрисана множина створених ствари обједињана око људске природе предаје се Богу и унутар њега има своје истинско постојање.

Према преподобном Никити Ститату, поремећај који су пад и грех створили у човеку, створеном као краљу творевине, нужно повлачи за собом и поремећаје у природама и суштинама творевине саме. Адамовим падом, према изложењу Григорија Паламе, свет који је био врло добар заменили смо светом кварљивим.

Пре пада је дакле творевина била обједињена унутар човека и покрет материје је кроз човека имао свој смислени завршетак у Творцу. Падом и раскидом природне везе човека са творевином, материја више не следи свој природни пут ка творцу већ постаје затворена сама у себе. Дакле у паду човековом постоји и пад саме творевине те отуд посматрати свет око нас какав је сад није посмтрање света какав је створен него посматрање палог света. Тако да све те неупитно мучне ствари у природи можеш да пробаш да ставиш у хришћански контекст. А што рече брат Еразмо изнад, има у природи и изобиље лепог и дивног што може да узводи ка Богу и на шта би могао да се фокусираш.

Pa da, ovo nam je jedina šansa.

Trudim se da osmislim ovakav nekakav pogled na svet, da istinski i delotvorno verujem na taj način.

Doduše, neuspešno.. ali ništa neočekivano jer vera ionako zavisi isključivo od Božje blagodati.

P.S. Opet, i u tom slučaju, ne možemo doći do čoveka putem evolucije već svi ti nama mrski procesi moraju biti posle Pada što je direktno u suprotnosti sa naukom...

P.P.S. izvesno je da nijedan od pomenutih svetaca nije mogao ni da sanja u najgorim košmarima darvinizam..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Tumaralo. рече

Razlika životinja vs čovek je nenaučna.

Што би реко Григорије свети, човек је обожена животиња. Без оног обожена, остаје само животиња.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i ova mi je dobra

a ima i lav tu

slaze se sa temom

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Дејан рече

Што би реко Григорије свети, човек је обожена животиња. Без оног обожена, остаје само животиња.

Znaci, mi smo sada u ovakvom stanju samo zivotinje i kako se kaze za njih da su beslovesne, i sta smo i mi onda,....i kako cemo da dostignemo do Boga ako,....ostajemo samo zivotinja.

Tako ispada.... :stidljiv:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Bokisd рече

Znaci, mi smo sada u ovakvom stanju samo zivotinje i kako se kaze za njih da su beslovesne, i sta smo i mi onda,....i kako cemo da dostignemo do Boga ako,....ostajemo samo zivotinja.

Tako ispada.... :stidljiv:

Pogledaj svet oko sebe.

Ako si čitao životopise sv. otaca, mogao si često da naidješ na rečenicu "borio se protiv svoje prirode". Mi smo ono što hoćemo da budemo, biti Hrišćanin je neprirodno, zahteva celog čoveka. Mi imamo potencijal i za jedno i za drugo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Дејан рече

Pogledaj svet oko sebe.

Ako si čitao životopise sv. otaca, mogao si često da naidješ na rečenicu "borio se protiv svoje prirode". Mi smo ono što hoćemo da budemo, biti Hrišćanin je neprirodno, zahteva celog čoveka. Mi imamo potencijal i za jedno i za drugo.

Ah, Dejane, cito sam, onako pa podosta,.....i,to se odnosi na borbu protiv nasih strasti, koje nas cine da licimo na to sto pricamo,.... beslovesne zivotinje, jer ne delujemo po razumu i slobodi i vrlini, koje zivotinje ne poseduju i time se saobrazavamo kako se kaze zivotinjskom zivljenju i to je onda borba protiv te nase prirode.

Znaci, mi se saobrazavamo sa zivotom beslovesnih zivotinja, dok smo po nasoj istinskoj prirodi i po naznacenju mnogo vise od zivotinja. Bas sad citam ovo nesto od sv.Jovana Damaskina, ako se covek udubi u to, ima tu dosta odgovora na ovo sto pricamo :

https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/37/?pismo=lat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Bokisd рече

Ah, Dejane, cito sam, onako pa podosta,.....i,to se odnosi na borbu protiv nasih strasti, koje nas cine da licimo na to sto pricamo,.... beslovesne zivotinje, jer ne delujemo po razumu i slobodi i vrlini, koje zivotinje ne poseduju i time se saobrazavamo kako se kaze zivotinjskom zivljenju i to je onda borba protiv te nase prirode.

Znaci, mi se saobrazavamo sa zivotom beslovesnih zivotinja, dok smo po nasoj istinskoj prirodi i po naznacenju mnogo vise od zivotinja. Bas sad citam ovo nesto od sv.Jovana Damaskina, ako se covek udubi u to, ima tu dosta odgovora na ovo sto pricamo :

https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/37/?pismo=lat

Vidi sad, biološka priroda je biološka, duhovna je duhovna. Mi imamo svoje genetsko nasledje, urodjeno nam je dosta toga, i to je ono što čini čar Hrišćanstva.

Ja nikada ne bi bio Pravoslavni Hrišćanin da je to nešto lako, prirodno i samim tim nezanimljivo.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Дејан рече

Vidi sad, biološka priroda je biološka, duhovna je duhovna. Mi imamo svoje genetsko nasledje, urodjeno nam je dosta toga, i to je ono što čini čar Hrišćanstva.

Ja nikada ne bi bio Pravoslavni Hrišćanin da je to nešto lako, prirodno i samim tim nezanimljivo.

 

Pa, dobro, eto, zar nije ta duhovna priroda nesto sto nas odvaja i od zivotinja i biologije,....i tih gena, :D...

I slazem se da biti hriscanin nije tako laka stvar i stvarno zanimljivo je.... (da se nasalm,.... kao sto je zanimljivo i biti administrator,... i jos hriscanski administrator,.... nista zanimljivije,...:D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...