Jump to content

(Теологија.нет) Милица Ракић: Верска настава – потребна никоме

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Vladan :::. @Брка Жарковачки 

Kad sam to cuo tad, dugo sam gledao da se setim bar jednog dobrog razloga za takvo stopiranje, i nisam uspeo da se setim nijednog.

U stvari, skoro nijednog...

...

Naime, neki mi onda rekose kako je to mozda uradjeno da bi se nad verouciteljima zadrzala potrebna kontrola, u smislu da ako nesto kod njega/nje ne valja da moze lako da se razresi duznosti. Medjutim, to je samo prazno naklapanje, da ne kazem neku ruzniju rec. Svima je jasno da veroucitelj moze da radi u skoli samo ako ima blagoslov/dozvolu Crkve, i da ukoliko Crkva povuce blagoslov, on automatski gubi pravo na to mesto.

Kad to znamo, ostaje samo jedan moguc razlog, nimalo dobar: ako veroucitelj dobije mesto za stalno, niko ne moze da ga pomeri sa tog mesta osim u slucaju dokazanog prekrsaja. Drugim recima, niko ne moze da ubacuje "veziste" i "ledjase" kako mu cefne, jer su oni koji vec rade zasticeni zakonom. Sasvim je moguce da je to saznanje nekog (iz Crkve) vrlo gadno nazuljalo...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 91
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Heraklit, шта ми је смешно?

пре 8 часа, Heraklit рече

na kraju onda da se učenici upoznaju sa Pravoslavnom verom i to da bude jedna godina

 

И још се чудиш??

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

ako veroucitelj dobije mesto za stalno, niko ne moze da ga pomeri sa tog mesta osim u slucaju dokazanog prekrsaja. Drugim recima, niko ne moze da ubacuje "veziste" i "ledjase" kako mu cefne, jer su oni koji vec rade zasticeni zakonom. Sasvim je moguce da je to saznanje nekog (iz Crkve) vrlo gadno nazuljalo...

али по закону и ако је на одређено и на неодређено ако изгуби нешто од предуслова за радно место прописаних законом радно место се губи, рецимо ако је услов мастер па се покаже да нема тај степан губи посао, или ако има лиценцу па је изгуби онда губи и радно место, и то исто важи и за благослов Цркве, ако га изгуби онда губи посао без обзира на врсту уговора (одређено, неодређено) јер без тог предуслова не може ни да склопи ни један од та два

ипак, са уговором на неодређено је лакше да се неко контролише јер ако и хоће да га склоне а не смеју због нечега онда могу да сачекају крај школске године и да му не дају благослов за наредну и готово, а са уговором на неодређено то би било мало компликованије али не и неизводљиво...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Vladan :::. рече

али по закону и ако је на одређено и на неодређено ако изгуби нешто од предуслова за радно место прописаних законом радно место се губи, рецимо ако је услов мастер па се покаже да нема тај степан губи посао, или ако има лиценцу па је изгуби онда губи и радно место, и то исто важи и за благослов Цркве, ако га изгуби онда губи посао без обзира на врсту уговора (одређено, неодређено) јер без тог предуслова не може ни да склопи ни један од та два

ипак, са уговором на неодређено је лакше да се неко контролише јер ако и хоће да га склоне а не смеју због нечега онда могу да сачекају крај школске године и да му не дају благослов за наредну и готово, а са уговором на неодређено то би било мало компликованије али не и неизводљиво...

Pa to isto i ja kazem. S tim da kad je mesto za stalno ne postoji razlog da nekog pomeris osim ako je napravio prekrsaj. To je kljucno u celoj prici.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, obi-wan рече

Pa to isto i ja kazem. S tim da kad je mesto za stalno ne postoji razlog da nekog pomeris osim ako je napravio prekrsaj. To je kljucno u celoj prici.

постоји: замери се некоме ко може да утиче на издавање благосова, тај доведе до тога да се благослов повуче и вероучитељ губи посао... нема везе да ли је реч о дисциплинском преступу или неком другом делу, једноставно повуку благослов и без обзира какав је уговор посао се губи, јер је по закону благослов услов за то радно место без обзира на трајање уговора

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече

постоји: замери се некоме ко може да утиче на издавање благосова, тај доведе до тога да се благослов повуче и вероучитељ губи посао... нема везе да ли је реч о дисциплинском преступу или неком другом делу, једноставно повуку благослов и без обзира какав је уговор посао се губи, јер је по закону благослов услов за то радно место без обзира на трајање уговора

E vidis, bas to ne bi moglo. Ako si za stalno, onda taj koji povlaci blagoslov mora da valjano obrazlozi zasto te pomera, kao i kod svakog drugog nastavnika. To je temeljno drukcija situacija od ove sad kad se godisnje obnavljaju ugovori, i kad prakticno sve visi u vazduhu.

Znaci, u ovakvom sad stanju samo se saceka septembar i taj koji treba da se razresi/premesti se i razresi/premesti.

Kod stalnog mesta to je onemoguceno upravo cinjenicom da je to stalno mesto.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 @Hektor, није то баш добро...

Да би остали за предаваче вероучитељи, предмет треба да носи назив Верска култура и традиција или Религиозна култура или сл.

 

Пазите, није могуће истинско упознавање, сарадња и изграђивање добрих међуљудских и међукултурних односа у Србији ако предавача  не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови представници (предстојатељи), и ако предавачи не буду најстручнији у том погледу, да могу пренети из прве руке познавање о религијској култури и духовности, а то су опет и једино вероучитељи, из Православне, Kатоличке, Традиционалних цркава реформације, Јеврејске и Исламске заједнице. Чак и ако је ученик атеиста обавеза је школског образовног система да га упозна са богатством духовне традиције и културе у Србији и научи да исте поштује, а све у циљу, како упознавања своје сопстевене, тако и у циљу изграђивања  добрих међувесрких и међуљудских односа у нашем савременом српском друштву. У такав моделу Верске наставе ученик би се определио, слично као и до сада, за систематско упознавање са једном од традиционалних религијских култура и традиција у Србији, и то: православна, католичка, Традиционалних цркава протестантизма, јеврејску или исламску, с тим што би у том случају морала да буде присутна и једна наставна систематска целина о свакој од традиционалних религијских култура Србије, са крајње позитивним и толерантним освртом.

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, obi-wan рече

onda taj koji povlaci blagoslov mora da valjano obrazlozi zasto te pomera

не не мора, то је интерна ствар верске заједнице због чега и коме даје благослов тј. ставља га на списак катихета, ко је на списку ради ко није не...

а ако школа хоће да га избаци онда мора ваљан разлог и све по закону и дисциплински поступак итд. итд. и зеза их уговор на неодређено јер са уговором на одређено могу само да сачекају крај и ћао

нема сталног и несталног радног места, то је стара терминологија, има само исто радно место али са уговорима на одређено и неодређено, а услови за оба уговора су исти

вероучитељи поред свих осталих услова морају да имају и благослов, а у то се закон и држава не мешају него Црква независно одлучује коме даје а коме и зашто не даје, и не мора никоме то да објашњава, осим евентуално самом вероучитељу...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Vladan :::. рече

не не мора, то је интерна ствар верске заједнице због чега и коме даје благослов тј. ставља га на списак катихета, ко је на списку ради ко није не...

Sve ja tebe kapiram, ali sad zamisli nekog ko ima ugovor za stalno, i npr. `oce neko iz Crkve da povuce blagoslov - to ce da ide mnogo teze nego sto je u ovoj sad situaciji. Morali bi (ti neki) da budu bas olosi zadnje vrste, tj. ljudi bez savesti, pa da tako nesto urade.

Sadasnje stanje je stanje mulja - nista nije odredjeno, i stalno su moguce zloupotrebe.

...

U svakom slucaju - to je mogao da bude jedini donekle logican razlog za stopiranje tog nacrta, drugog prosto ne mogu da se setim.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 21 минута, Благовесник рече

 @Hektor,

:smeh1: Пардон,  @Heraklit.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Републици Српској статус веронауке је дугачији него у Србији,а самим тим и статус вероучитеља. Од почетка се ушло у школе са бројчаним оцењивањем и мислим да је то много боља опција,на крају и на ПБФ добија се оцена на испитима.

Веронаука је присутна у школама око 25 година.Када је реч о постављању вероучитеља,од почетка је то ишло уз благослов Епископа.Једно време било је тумачења да школа расписује конкурс и обавља процедуру,формира ранг листу на основу параметара који важе за све наставнике и онда то шаље надлежном Епископу тражећи сагласност и благослов.Но,у средње школе су постављени вероучитељи од стране епископа,а од ове школске године је уведена веронаука у средње школе.

Вероучитељи у школама имају исти статус и обавезе као и сви други наставници.Мислим да се у Р.Српској од почетка ушло са веронауком у школе на ,по веронауку и статус вероучитеља,много бољи начин.

Просечна оцена из веронауке је међу највећим,заједно са физичком културом,ликовним васпитањем,тако да деца учећи веронауку имају високе оцене што позитивно утиче на њихов општи успех,иако је  веронаука донекле  специфичан предмет, ипак  је школски предмет.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Vladan :::. 

Znaci, poenta ovog sto sam napisao nije toliko u otkazima (povlacenju blagoslova), koliko u tome da zaposleni za stalno ne moze da se saltuje i pomera kako se kome cefne, i isto tako ne mogu da mu/joj se tek tako menjaju (smanjuju ili povecavaju) procenti. A to je ono sto se najcesce desava u ovoj sad situaciji.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Нифада рече

 Од почетка се ушло у школе са бројчаним оцењивањем и мислим да је то много боља опција,на крају и на ПБФ добија се оцена на испитима.

Није могло. Вл. Иринеј БУЛОВИЋ  је био категорички против бројчаног оцењивања.    А и однос и залагање  по осталим кључним стварима које би побољшале статус предмета и предавача био је у најмању руку неодговоран! Што се тиче тог оцењивања, пошто си се осврнула на то, на пример, представници свих осталих традиционалних верских заедница су се изјаснили за бројчано, надбискуп Хочевар и други, узимајући  искуство из других држава... 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Благовесник рече

Није могло, Вл. Иринеј БУЛОВИЋ, је био категорички против бројчаног оцењивања, иако представници свих осталих традиционалних верских заедница су се изјаснили за бројчано, надбискуп Хочевар и други, узимајући имајући искуство из других држава... 

Нисам сигурна да је баш Владика Иринеј:)

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...