Jump to content

Може ли се вера живети исправно, а без утицаја "световних" сазнања?


Препоручена порука

Инспирацију за тему дугујем @gavrosaurusовом статусу:

Цитат

Данас човек да би појео залогај неке хране треба да је ендокринолог, нутрициониста, хемичар, астрофизичар, спринтер...

Наравно да су се верници Х пута изјашњавали када је у питању конкретно Теорија Еволуције, нпр. али ја мислим да је ово суштинско питање, тј. да је оно подлога за све остало. 

Изволите. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

Џуманџи

Не баш, него има већи степен одговорности (обзиром на напредак биологије, хемије и сл. разуме много више од просечног средњевековног Шпанца, нпр.)


gavrosaurus:

У реду, према коме има одговорности


Према себи, ближњима и Богу Који га је и створио.

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ах, да ли је одговорност овог ”спринтера” заиста таква?

Зашто би просечан конзумент, попут моје маленкости, морао да зна да шака бадема има толико и толико калорија и какви су процеси у варењу који доводе до ослобађања енергије и на крају колико може претрчати са том енергијом?

Тим пре око (полу)производа чије се истинске вредности и састав готово и не знају.

Разумем твоје становиште и добро ти размишљаш али причам о обичном животу, не нужно Хришћанском; како смо дошли до тога, до оволиких информација о, да дрско кажем - небитном?

Користи ли то уистину?

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, gavrosaurus рече

али причам о обичном животу, не нужно Хришћанском

Само сам покушала да одговорим и доведем у везу са овом темом, тако да... :) 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Џуманџи рече

Изволите. :)

Хвала лепо. :)

Информације о свету су супер и корисне. Данашњи проблем је што смо прикупили и прикупљамо огромну количину информација, а још увек нисмо нашли начин да их ефикасно организујемо за "употребу". У наведеном примеру - кад једеш - интересује те да ли има све што треба, да нема ништа штетно и сл. Кориснику треба само "да или не". Нису оне "небитне", само су "неорганизоване".

Зато се програмери данас трсе од пара... ;)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„Pisci George Orwell i Aldous Huxley imali su drugačije viđenje budućnosti. Svoje vizije opisali su u kultnim delima 1984 i Brave new world. 
Orvel se plašio da će zbog cenzure važne informacije biti nedostupne, a Huxley je smatrao da će se važne informacije izgubiti u okeanu besmislenih informacija koje nas zasipaju sa svih strana“. Ta buducnost je stigla i mi vec uveliko zivimo u njoj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да, ако вера нема пуно везе са "овим светом", зашто смо позвани да баш у њему и њему сведочимо веру?

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Djapa рече

„Pisci George Orwell i Aldous Huxley imali su drugačije viđenje budućnosti. Svoje vizije opisali su u kultnim delima 1984 i Brave new world. 
Orvel se plašio da će zbog cenzure važne informacije biti nedostupne, a Huxley je smatrao da će se važne informacije izgubiti u okeanu besmislenih informacija koje nas zasipaju sa svih strana“. Ta buducnost je stigla i mi vec uveliko zivimo u njoj.

Svakako su Orvel i Haksli imali dva različita društvena uređenja u vidu. Što se Orvela tiče, eto imamo i danas države u svetu gde se vlasti trude da... hm... zaštite svoje građane od preoptrećivanja "suvišnim" informacijama.

Kod nas ostalih, ne vidim more besmislenih informacija kao glavni problem, pre nepouzdanost istih. Margarin je ne tako davno važio za zdravu hranu. Naravno, ne sporim da je ljudima potrebna i određena disciplina, nekima možda i više nego drugima, ne bi li se izborili sa viškom informacija i sprečili da budu "iscimani".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Branislav81 рече

Svakako su Orvel i Haksli imali dva različita društvena uređenja u vidu. Što se Orvela tiče, eto imamo i danas države u svetu gde se vlasti trude da... hm... zaštite svoje građane od preoptrećivanja "suvišnim" informacijama.

Kod nas ostalih, ne vidim more besmislenih informacija kao glavni problem, pre nepouzdanost istih. Margarin je ne tako davno važio za zdravu hranu. Naravno, ne sporim da je ljudima potrebna i određena disciplina, nekima možda i više nego drugima, ne bi li se izborili sa viškom informacija i sprečili da budu "iscimani".

Sve vlasti svih drzava to rade. Komercijalna televizija i internet su smetliste besmislenih, nepouzdanih informacija od kojih su vecina ciste lazi i poluistine. Ljudi ne stizu ni da razmisle o onome sto citaju, cuju i vide, upijaju sve cime ih na svakom koraku bombarduju, i to u tolikoj meri da vise ne mogu da razlikuju lazi od istine. Ljudi su nekad kad im je bilo dosadno citali neke knjige koje su napisali neki ljudi pametniji od njih a sada citaju gluposti i besmislice. Ovaj forum npr. je prava retkost, smatram ga jednim od poslednjih utocista na netu gde covek moze da procita nesto ispravno i pametno i cuje misljenje nekih ljudi koji su pametniji od njega. A sto se ishrane tice to su tek gluposti, nutricionisti i ta sr*nja, jedi bre sta je Bog reko da jedes, dakle sve sto su jeli tvoji roditelji, deda, baba, pradeda itd, svi smo razliciti, slusaj sta ti tvoj organizam trazi, svako zna sta mu najvise prija. Ako si debeo, trci bre debeljko i nemoj da jedes kao stoka, nisi od vazduha debeo, ljudi sebe lazu.

nastavak na sledecem linku .... https://www.youtube.com/watch?v=6DItOmwb0Bw    12:smeha::))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Џуманџи рече

И да, ако вера нема пуно везе са "овим светом", зашто смо позвани да баш у њему и њему сведочимо веру?

Ako je ovo mozda samo retoricko pitanje, onda zanemari moj komentar;

Vera itekako ima veze sa "ovim svetom", jer se u njemu pripremamo za "onaj svet" :-) a pozvani smo zato sto se Bogocovek ovaplotio upravo zbog nas I naseg sveta, radi spasenja svih, a to ne ide bez nas, mimo nas... zar ne; 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Џуманџи рече

И да, ако вера нема пуно везе са "овим светом", зашто смо позвани да баш у њему и њему сведочимо веру?

Jer "vera" sama rec kaze je nesto u sta moras da verujes, dakle nije cinjenica koju znas, zato ona nema veze sa ovim svetom vec je kao neki portal za drugi. Na drugom "onom svetu" verovatno ne postoji vera i necemo morati da verujemo vec cemo da znamo kao sto sad poznajemo ovaj svet. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, "Tamo daleko" рече

Ako je ovo mozda samo retoricko pitanje, onda zanemari moj komentar;

Слажем се у потпуности. :)

пре 11 минута, Djapa рече

Jer "vera" sama rec kaze je nesto u sta moras da verujes, dakle nije cinjenica koju znas, zato ona nema veze sa ovim svetom vec je kao neki portal za drugi.

Не ради се о типу информација (не знам одакле људима уопште идеја за то), зато је наслов теме "може ли се вера живети...".

Става сам да не може. Не због попуштања "свету" или узмицања пред "световним", већ зато што дословно не може, ако прихватимо премису да је човек "мост" који повезује онострано и 'овострано'.

Чак су и Амиши морали да изнедре став о 'паметним телефонима'.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Џуманџи рече

може ли се вера живети..."

Pa imaš monahe na primer. Naravno tu ne mislim na Trifketa. Pa imaš izolacije gde je zabranjen pristup jednim informacijama. Malo kriziraš al onda dolazi punjenje sa drugog izvora. Nit manje "informacija" nit više života.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам зашто се ""световна" сазнања" поистовећују са информацијама које се могу наћи само у медијима у савременим друштвима.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...