Jump to content

О значају јулијанског календара у црквеној традицији

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 минута, Bokisd рече

Koliko znam, upravo je 1. Vaselj. sabor ustanovio da se vaskrs slavi posle jevrejske pashe.

Vrlo sam rad vidjeti ako mozes naci sto tacniji i originalniji, koji postoji, da tako kazem “transkript” 1. Vaseljenskog sabora, gdje se navodi da se Pasha mora slaviti poslije jevrejske. Meni nije poslo za rukom, te do daljneg to smatram crkvenim mitom. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Justin Waters рече

Vrlo sam rad vidjeti ako mozes naci sto tacniji i originalniji, koji postoji, da tako kazem “transkript” 1. Vaseljenskog sabora, gdje se navodi da se Pasha mora slaviti poslije jevrejske. Meni nije poslo za rukom, te do daljneg to smatram crkvenim mitom. 

Koliko se secam, odluka sabora u pismenoj formi je izgubljena

Opet, koliko se secam postoji objasnjenje sta je odluceno na saboru,  u poslanici  cara Konstatina posle sabora i postoji odredba u 1. kanonu Antiohijskog pomesnog sabora, koji se poziva na odluku 1. Vaselj. sabora. Verovatno i jos kroz praksu crkve i kroz razne poslanice episkopa, potvrdjuje se odluka o pashi 1. sabora. itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Vrlo sam rad vidjeti ako mozes naci sto tacniji i originalniji, koji postoji, da tako kazem “transkript” 1. Vaseljenskog sabora, gdje se navodi da se Pasha mora slaviti poslije jevrejske. Meni nije poslo za rukom, te do daljneg to smatram crkvenim mitom. 

 

пре 1 сат, Bokisd рече

Koliko se secam, odluka sabora u pismenoj formi je izgubljena

Opet, koliko se secam postoji objasnjenje sta je odluceno na saboru,  u poslanici  cara Konstatina posle sabora i postoji odredba u 1. kanonu Antiohijskog pomesnog sabora, koji se poziva na odluku 1. Vaselj. sabora. Verovatno i jos kroz praksu crkve i kroz razne poslanice episkopa, potvrdjuje se odluka o pashi 1. sabora. itd.

https://svetosavlje.org/kalendarsko-pitanje/

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Милан Ракић рече

Znači... onako... veoma duhovno... i bodonadahnuto... je kao najbitnije odlučeno da hrišćani nipošto ne slave Pashu u isto vreme kad i nečisti, pogani Jevreji... čiji je to zapravo originalno praznik...

:aplauz::))12:smeha:

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Avocado рече

Znači... onako... veoma duhovno... i bodonadahnuto... je kao najbitnije odlučeno da hrišćani nipošto ne slave Pashu u isto vreme kad i nečisti, pogani Jevreji... čiji je to zapravo originalno praznik...

:aplauz::))12:smeha:

 

Pa Jevrejski. Šta je sad tu smešno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Avocado рече

Znači... onako... veoma duhovno... i bodonadahnuto... je kao najbitnije odlučeno da hrišćani nipošto ne slave Pashu u isto vreme kad i nečisti, pogani Jevreji... čiji je to zapravo originalno praznik...

:aplauz::))12:smeha:

 

Ima i u tome neki kontekst  ... stara i nova pasha,...nova je zamenila staru, nova je najavljena u SZ ..itd.....Ima tamo nesto objasnjeno u knjizi Razgovor Justina ( Mucenika ) sa Trifunom ( Judejcem ) , gde se Justin spori sa Trifunom o tim najavama hriscanske vere jos u SZ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Bokisd рече

Koliko se secam, odluka sabora u pismenoj formi je izgubljena

Opet, koliko se secam postoji objasnjenje sta je odluceno na saboru,  u poslanici  cara Konstatina posle sabora i postoji odredba u 1. kanonu Antiohijskog pomesnog sabora, koji se poziva na odluku 1. Vaselj. sabora. Verovatno i jos kroz praksu crkve i kroz razne poslanice episkopa, potvrdjuje se odluka o pashi 1. sabora. itd.

O kom antihoijskom saboru govoriš? Bio je jedan anitohijski koji je napravio razdor u crkvi. U poslanici cara Konstantina ne stoji uopšte ikakva refernca ka tome da se Vaskrs mora slaviti poslije jevrejske prakse. Naprotiv tom poslanicom se razglašuje radosna vijest da su hrišćani napokon dobili sopstveni način računanja pashe i da sad mogu biti nezavisni od bilo koga i bez ikakvih zabuna određivati datum praznovanja Vaskrsa. 

Da nešto pojasnim, izraz "Vaskrs se slavi poslije prolećne ravnodnevnice, nakon punog mjeseca i nakon jevrejske pashe" značio bi "vaskrs se slavi poslije prolećne ravnodnevnice, nakon punog mjeseca, i nakon prolećne ravnodnevnice nakon punog mjeseca"...zbog tog što se jevreska pasha počinje 15 nisana i traje 7 ili 8 dana kako u koj jevrejskoj zajednici danas, ali uvijek na pun mjesec nakon poslije prolećne ravnodnevnice, ponekad to padne i na drugi pun mjesec. Ovo zadnje znači da pravoslavni držeći se ovog pravila ponekad, ato se upravo desilo sokoro proslave Vaskrs nakon prolećne ravnodnevnice i nakon dva puna mjeseca, što je besmisleno. 

Uglavnom stvar je u tome. Prije vaseljenskih sabora bila je opšta zbrka kada se slavi Vaskrs širom hrišćanskih zajednica koje su tada bile raštrkane svuda. Tada nije bilo modernih komunikacija pa da svako na dlanu ima kada će biti jevrejska pasha, negpo je to bilo mučno nastojanje da se odredi kada će padati vaskrs i najlakše je bilo pozivati se na jevrejsku pashu i onda su hrišćani žalosno morali da se muvaju oko sinagoga da osluškuju ili dirketno pitaju rabine kada je 15 nisan, neki su prosto pribjegavali praksi odlaska u sinagoge i slavljena vaskrsa zajedno sa jevrejima. Ovo je ono što je bilo osuđeno raznim pomesnim saborima i apostolskim pravilima. I napokon kada su se stvorili uslovi, na prvom vaseljenskom saboru oci su odlučili da hrisšćane oslobode ove nakradne prakse da s pozivaju na praznik jedne religijske zajednice koja se smatrana otpalom dok odbacuje Hrista kao mesiju, i uzeli su repere kao proljtnu ravnodnevnicu i pun mjesec koga će aleksandrijski astronomi svake godine osmatrati i slati okružne poslanice kada je datuma proslave. Nikakvog pomena tu za vezivanje za jevrejsku pashu nije bilo. To je sve funkcionisalo i pasha je nekolik puta i padala prije jevrejske dok muslimani nisu osvojili aleksandriju i tada su presrala astronomska obavještenja i onda su pravoslavni morali smisliti nekakve tablice (takozvane dionisijeve tablice) koje su netačne. 

Eto to ti je sva suština, i žalosno je reći da su katolici danas sa svojim gregorijanskim kalendarom usklađeni sa odlukama 1.Vaseljenskog sabora, niti uopšte mare za jevrejsku pashu što je ispravno, a neki pravoslavni nisu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Милан Ракић рече

Pa Jevrejski. Šta je sad tu smešno?

Pa vezali ste se za jevrejski praznik (i njihove svete spise), a onda odlučili da taj praznik nećete da slavite kad i oni, jer su oni govna ("nečisti", "duhovni slepci")...

Otprilike kao kada bi neki Srbin poštovan od strane Mađara umro na Vidovdan i onda Mađari odluče da će svake godine da slave Vidovdan, ali ne na datum kada je zapravo Vidovdan, da ne bi slavili na isti dan sa Srbima, jer su Srbi govna...  nego će da slave Vidovdan, ali u decembru... :D

Jeste kaledar i proslavljanje praznika relativna stvar, ali vi ste ga baš relativizovali... i to iz čiste sujete, da vas Jevreji ne zavitlavaju da bez njih ne možete da odredite praznik...

Jedno je da ti odrediš neki kao svoj "ispravniji" način određivanja nevezano za to da li će se poklopiti sa tuđim... a sasvim drugo i prilično bizarno je da imaš pravilo da taj praznik ne može da bude na isti dan kad slave Jevreji i da to bude određeno kao verska dogma tj. kao razlog za isključenje iz Crkve... što je najgore, baš time ste se opet vezali za to da bez njih ne možete da odredite kad je praznik...

 

Inače, pričam o ovom delu iz onog teksta:

Овде наводимо само најзначајније писане одлуке сабора и Светих Отаца о Васкрсу, датуму и начину слављења:

Правило Светих Апостола, канон 7: „Епископ, свештеник или ђакон, који буде празновао васкрсење Христово пре пролећне равнодневице и заједно са Јудејима, нека буде свргнут“.

Антиохијски сабор (341. г.), канон 1: „Сви верни који прекрше одредбу Никејског сабора и славе Пасху у време кад и Јудеји, нека буду одлучени и искључени од Цркве.. Епископе, презвитере и ђаконе који то чине, сматрамо већ одлученим и свргнутим. Они који опште са њима, подлежу истим казнама“.

Писмо цара Константина Великог епископима који нису били на сабору (325. г.): „Расправљано је било и у погледу светога дана Пасхе и општим гласом признато је за добро да сви хришћани, ма где живели, имају обављати спаситељни празник Пасхе једног истог дана… Пре свега неприлично је да се овај свети празник слави заједно са Јудејима, који, оскврнивши своје руке безаконим чином, праведно су поражени као нечисти, духовним слепилом… Држећи се овога браћо, ми ћемо одстранити од себе о нама срамотно мишљење Јудеја, као да ми не можемо независно од њих установити празновање. Нећемо допустити да се два пута у једној години светкује Пасха. Спаситељ наш даровао нам је један дан да славимо наше ослобођење, односно дан Његових светих страдања. Размислите сами по вашој светости како је зло и неупутно кад у једно време једни посте, а други се веселе, и затим после дана Пасхе, једни проводе дане празнујући, а други чувају још установљени пост. И зато је Божански промисао да ово буде на прави начин изостављено и доведено под једно правило – на што, ја мислим, сви ћемо се сагласити… По општем суду свију установљено је да се свети празник Пасхе има славити од свију у један дан. Није пристојно да буде разлике у погледу тако свете ствари, и боље је следити овој одлуци која је чиста од сваке заблуде и греха. Оно што је надахнуто по Богом надахнутом суду толиких и тако светих епископа, радосно примите као дар са неба и као праву Божанску заповест: јер све што је установљено на светим саборима епископа, мора се сматрати изразом Божанске воље.“

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Avocado рече

a sasvim drugo i prilično bizarno je da imaš pravilo da taj praznik ne može da bude na isti dan kad slave Jevreji i da to bude određeno kao verska dogma tj. kao razlog za isključenje iz Crkve... što je najgore, baš time ste se opet vezali za to da bez njih ne možete da odredite kad je praznik...

Potpuno si tačan u upotrebi epiteta "bizarno". Sama hrišćanska nauka uči da su starozavjetna pravila imala svrhu do dolazka Isusa, nakon toga su ispunjena, "upotrebljena" i nemaju više svrhu. Nakon hrišćanstva jevrejska pasha je nešto potpuno nebitno, nepostojeće u kontekstu toga što su Jevreji odbacila Isusa kao mesiju, ali da su Jevreji prihvatili Isusa kao mesiju i oni bi slavili hrišćansku pashu. No neki su od toga napravili dogmu i razlog za isključenje što je apsolutno bizrano i neshvatljivo. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, grigorije22 рече

Zato sto smo tako navikli. Zamisli da predjemo na novi kalendar pa mi slava umesto 20 padne 8 januara. :0426_feel: Ako vec oce da vrse reforme neka reformisu post. Sav pravdoljubivi rod hriscanski postoje Julijanski kalendar, ali post ne.

Pa to vrijeme će već doći ako do tad bude Srbalja na kugli zemaljskoj, već za sedamdesetak godina tvoj slava neće biti 20-tog, već 21 januara. 

Mislim, ljudi su radi raznih ideologija prihvatali neke sasvim nove datume radi proslava koje čega, i sad bi im kao bilo teško shvatiti da je sv.Nikola 6, ne 19 decembra i tako nešto. Mislim da ima takvih koji bi se pobunili, ali neka ih i treba da se prokažu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Justin Waters рече

Potpuno si tačan u upotrebi epiteta "bizarno". Sama hrišćanska nauka uči da su starozavjetna pravila imala svrhu do dolazka Isusa, nakon toga su ispunjena, "upotrebljena" i nemaju više svrhu. Nakon hrišćanstva jevrejska pasha je nešto potpuno nebitno, nepostojeće u kontekstu toga što su Jevreji odbacila Isusa kao mesiju, ali da su Jevreji prihvatili Isusa kao mesiju i oni bi slavili hrišćansku pashu. No neki su od toga napravili dogmu i razlog za isključenje što je apsolutno bizrano i neshvatljivo. 

Ali jevrejska pasha je više istorijski/nacionalni, nego verski praznik (iako je naravno u ta drevna vremena to bilo stopljeno jer je Bog učestvovao u istorijskim događajima)... pasha proslavlja izlazak Jevreja iz ropstva pod Egipćanima... ne može to da postane nebitno nakon hrišćanstva i neprihvatanja Isusa kao mesije jer sa tim nema baš mnogo veze... bio Isus mesija ili ne, oni su se onomad oslobodili ropstva i to bi proslavljali zbog toga, a Isusa zbog drugih stvari... nije ispunjenjem starozvetnih pravila prestao da postoji Izlazak iz Egipta... zapravo, jedina vaša veza sa tim praznikom je što se na taj praznik održala Poslednja večera... pa kad ste to već vezali za sam praznik (izlaska Jevreja iz egipatskog ropstva), a ne za neki datum, onda je poprilično bizarno da glavno pravilo bude da se ne proslavlja na dan kada Jevreji slave taj praznik...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Avocado рече

Ali jevrejska pasha je više istorijski/nacionalni, nego verski praznik (iako je naravno u ta drevna vremena to bilo stopljeno jer je Bog učestvovao u istorijskim događajima)... pasha proslavlja izlazak Jevreja iz ropstva pod Egipćanima... ne može to da postane nebitno nakon hrišćanstva i neprihvatanja Isusa kao mesije jer sa tim nema baš mnogo veze... bio Isus mesija ili ne, oni su se onomad oslobodili ropstva i to bi proslavljali zbog toga, a Isusa zbog drugih stvari... nije ispunjenjem starozvetnih pravila prestao da postoji Izlazak iz Egipta... zapravo, jedina vaša veza sa tim praznikom je što se na taj praznik održala Poslednja večera... pa kad ste to već vezali za sam praznik (izlaska Jevreja iz egipatskog ropstva), a ne za neki datum, onda je poprilično bizarno da glavno pravilo bude da se ne proslavlja na dan kada Jevreji slave taj praznik...

Istorijsko-nacionalni-vjerski...teško je šta tu razdvojiti kod Jevreja šta je istorija, šta božansko djelovanje. Međutim pasha nije samo izlazak iz Egipta, za jevrejsku pashu se kolje jagnje veče prije subote i onda se na dan pashe jede sa gorkim zeljem i beskvasnim hljebom. Poenta je što hrišćanstvo tvrdi da je jagnje simbol Hrista i da su Jevreji trebali prepoznati da je Hristovo stradanje na krstu oprisutnjenje tog simbola klanja jagnjeta kroz vijekove, i da je sve ovo do tad bilo priprema-simbol dok "Pravo Jagnje" ne bude zaklano. Prema tome u takvom slijedu događaja Jevreji bi kao i hrišćani pashu slavili kao vaskrsenje Mesije sa podjsećanjem na izlazak iz Egipta i svim ostalim slijedom događaja koji su imali svoj vrhunac na brdu golgota. Jevreji su trebali doći u stanje vjere gdje bi na dan svoje pashe obznanjivali da je Hristos zapravo taj Bog koji ih je izvadio iz Egipta i koji je djelovao s njima kroz sve te za njih istorijske događaje i koji bi na kraju slavili vaskrs kao i svi ostali hrišćani.

Jevrejska pasha kao isključivo praznik podsjećanja na izlazak iz Egipta nepostoji nema više nikakvu validnost, ništavna je s toga vezivanje hrišćanske pashe - vaskrsa nakon Isusa za takav praznik je apsurd iz tog razloga

Razumijem ja tebe i tvoje argumente, oni su logični s tim da ja pridodajem malo dublji pogled sa hrišćanskog ugla, koliko je bemisleno vezivati se za praznik jedne vjerske zajednice, a kojoj spočitavaš da nisu prihvatili Isusa kao mesiju i da su otpadnici dok god se ne preokrenu u vjeri. 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...