Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, Trifke рече

ko je ovo?

Па Атанасије.

П.С. Ја намерно не дајем цитате. Хоћу да мучим противнике. Just_Cuz_19

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

"4. Да видимо сада и научимо се из божанских Писама ко је и други човек, Господ са неба. Он, Који је Бог од Бога, беспочетног Оца беспочетни пород, бестелесног бестелесни, непојамног непојамни, вечног вечни, неприступног неприступни, несместивог несместиви, бесмртног бесмртни, невидљивог невидљиви, Логос Божији и Бог, кроз Кога је постало све што је на небу и на земљи, укратко, будући таквим и такав пребивајући у Оцу и имајући Оца да пребива у Њему, не одвојивши се од Њега и никако Га не напустивши, сишао је на земљу и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и очовечио се, неизменљиво шставши нам једнак у свему, осим у греху, како би, проживевши све што је наше, преобразовао и преобновио оног првог човека, а кроз њега и све који су од њега рођени и који се рађају, а који су слични ономе који их је родио. Јер родитељ Адам услед преступа је постао трулежан и смртан, а додаћу и глув и слеп, као и обнажен од божанске одеће и неосетљив, и као што је он земљан, такви су и сви од њега рођени – трулежни, смртни, глуви, слепи, наги и неосетљиви, те се ничим не разликују од бесловесних животиња или су, боље рећи, чак и гори од њих, јер су сваку њихову страст сабрали и примили у себе....

.... да није било никога ко би могао да га спасе и избави, те се због тога смиловао Бог Логос Који нас је створио и сишао је на земљу..."

Sv. Simeon Novi Bogoslov, СЛОВО ТРИНАЕСТО. НА РЕЧИ АПОСТОЛА: „ПРВИ ЧОВЕК ЈЕ ОД ЗЕМЉЕ, ЗЕМЉАН, ДРУГИ ЧОВЕК ЈЕ ГОСПОД СА НЕБА.

I, Simeon govori o Logosu Bozijem i Bogu, kroz Koga je sve postalo. I, to je taj, drugi covek , Gospod sa neba.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Ведран* рече

What then was God to do?

А пази ово. :cheesy3:

Каже Атанасије, "а шта Бог да ради" ..... него да нас спашава :cheesy3:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stos je u tome sto se stalno bore protiv vetrenjaca i nikako da prestanu da posmatraju iz vremenske perspektive stvari. Lakse je stvari gledati kao pricu po hronologiji. dosao na zemlju dobio telo uzneo se i mi cemo jednoga dana dobiti to isto telo. Nista sto sa time imamo Boga koji uci saznaje koji je ogranicen vremenom i td. Polako ali sigurno pravimo idola. ja razumem coveka koji se nije bavio tim pitanjima i obicne vernike ali veliki mi je problem kada teolozi pocnu da to rade. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ведран* рече

А пази ово. :cheesy3:

Каже Атанасије, "а шта Бог да ради" ..... него да нас спашава :cheesy3:

А "мишус драгишус" је причао о враћању у небиће....:))

Shall not God much more spare His own creatures, that they be not led astray from Him and serve things of nought? Especially since such going astray proves the cause of their ruin and undoing, and since it was unfitting that they should perish which had once been partakers of God's image. What then was God to do? 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

 

I, Simeon govori o Logosu Bozijem i Bogu, kroz Koga je sve postalo. I, to je taj, k , drugi covek Gospod sa neba.

 

:navijanje::navijanje::navijanje:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Trifke рече

:navijanje::navijanje::navijanje:

Drugi covek, Gospod sa neba,......

....... ко је и други човек, Господ са неба. Он, Који је Бог од Бога, беспочетног Оца беспочетни пород, бестелесног бестелесни, непојамног непојамни, вечног вечни, неприступног неприступни, несместивог несместиви, бесмртног бесмртни, невидљивог невидљиви, Логос Божији и Бог, кроз Кога је постало све што је на небу и на земљи....( Simeon )...

Rano ustajem, odoh.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ведран* Neces verovati da je Boksit priznao da je taj drugi covek Gospod sa neba. :)):)):)):cheesy3::cheesy3::cheesy3:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Будући да Син Божији, no неизмерној љубави Својој према човеку, није Својој божанској Ипостаси i амо присајединио нашу природу, обукавши се у живо тело обдарено словесним разумом ... него се Он ... u са самом човековом личношћу сјединио, и то сједињењем са сваким верником кроз причешће Његовим Светим Телом. Te будући да je постао једно Тело са нама (Еф. 3, 6) и учинио нас храмом нераздељивог божанства, јер у Самом Христовом Телу обитава сва пуноћа божанства телесно (Кол. 2, 9)

, како онда Он да не може просветлити удостојене озарења божанским зраком Свога Тела, Тела које обитава у нама и наше душе просветљује исто онако као што je Он обасјао тела Својих ученика на Гори Тавору? Јер, на сами дан Преображења, то Тело, источник светле благодати, још се не беше сјединило са нашим телима; оно je споља просветљавало достојне који су Му приступали, и озаравало им душу посредством телесних очију; али сада, будући да се сјединило са нама и да обитавау нама, оно просветљује душу изнутра"35.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Drugi covek, Gospod sa neba,......

....... ко је и други човек, Господ са неба. Он, Који је Бог од Бога, беспочетног Оца беспочетни пород, бестелесног бестелесни, непојамног непојамни, вечног вечни, неприступног неприступни, несместивог несместиви, бесмртног бесмртни, невидљивог невидљиви, Логос Божији и Бог, кроз Кога је постало све што је на небу и на земљи....( Simeon )...

Rano ustajem, odoh.

:navijanje::navijanje::navijanje::)):)):)) Ovo se zove samoubistvo sa predumisljajem! :)):)):)):navijanje::navijanje::navijanje:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Trifke рече

Stos je u tome sto se stalno bore protiv vetrenjaca i nikako da prestanu da posmatraju iz vremenske perspektive stvari. Lakse je stvari gledati kao pricu po hronologiji. dosao na zemlju dobio telo uzneo se i mi cemo jednoga dana dobiti to isto telo. Nista sto sa time imamo Boga koji uci saznaje koji je ogranicen vremenom i td. Polako ali sigurno pravimo idola. ja razumem coveka koji se nije bavio tim pitanjima i obicne vernike ali veliki mi je problem kada teolozi pocnu da to rade. 

Да. Тако је. Зато и нудим ово једноставно решење, које је приступачно свима, не мораш бити теолог. И не мораш да имаш развијену моћ апстрактног размишљања (неки људи то никад ни не стекну, а неки временом изгубе, због деменције и слично). Он је Богочовек (1), и кад о њему говоримо говоримо тако и (2) верујемо у Њега који нам се открио и оно што нам је Он открио (јер смо ХРИШЋАНИ нисмо тринитарани или не дај Боже, гаћолози). И за простог крај приче. А ако хоћеш да теологишеш, онда може још.  


Али они у своме философирању су приморани да га сецирају. И да не полазе од откривене Истине него од система и класификација да би онда дошли до Христа који им се уклапа у систем. Између осталог и то је један од показатеља да су у заблуди. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ведран* рече

Да. Тако је. Зато и нудим ово једноставно решење, које је приступачно свима, не мораш бити теолог. И не мораш да имаш развијену моћ апстрактног размишљања (неки људи то никад ни не стекну, а неки временом изгубе, због деменције и слично). Он је Богочовек (1), и кад о њему говоримо говоримо тако и (2) верујемо у Њега који нам се открио и оно што нам је Он открио (јер смо ХРИШЋАНИ нисмо тринитарани или не дај Боже, гаћолози). И за простог крај приче. А ако хоћеш да теологишеш, онда може још.  


Али они у своме философирању су приморани да га сецирају. И да не полазе од откривене Истине него од система и класификација да би онда дошли до Христа који им се уклапа у систем. Између осталог и то је један од показатеља да су у заблуди. 

Ma to je u redu. Stos je u tome , a ja se cudim kako vec to do sada nisu uradili, sto ce naci citate Sv Atanasija velikog o toem kako on opisuje dejstvo dveju razlicitih priroda kod Hrista i kazace eto Atanasije razdejuje prirode kod Hrista i ukazuje da je svaka za sebe dejstvovala. Onda ce tebi trebati vrem da objasnis u kom kontekstu i zasto je to radio , pa da objasnis da upravo iz jednog njegovog spisa ( do duse apokrifnog) Sv Kiril izbacuje: Jedna priroda Boga Logosa ovaplodjenoga I da na tome gradi prelepu teolosku misao o Bogocoveku. Nego kada to pomenu moram da vidim kako je Sv Kirilo tumacio Jovan 1,30

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

Sv. Simeon Novi Bogoslov, СЛОВО ТРИНАЕСТО. НА РЕЧИ АПОСТОЛА: „ПРВИ ЧОВЕК ЈЕ ОД ЗЕМЉЕ, ЗЕМЉАН, ДРУГИ ЧОВЕК ЈЕ ГОСПОД СА НЕБА.

I, Simeon govori o Logosu Bozijem i Bogu, kroz Koga je sve postalo. I, to je taj, drugi covek , Gospod sa neba.

Сад бих радо да ти одговорим авински. Ти ниси читао Симеона! 12:smeha:

Али, јадан ти. Тебе да гром пукне у главу, ти би рекао да се то није десило, да је било на телевизији. 

Каже ти Симеон лепо да је други ЧОВЕК с неба. Па се ти пуши! Човек човече ли нечовечни! Човек! Иди у речник да видиш шта то значи.

Да је по твоме булазнословљу тако да "човек" овде не значи човек него голи Логос онда би овај текст:

…the first human being was created from earth, truly dust, but the second human being
descended from heavens
 [...]

значио да први човек исто није био човек, него Логос. Онај први је био логос земљани а други логос небески. Видиш ли колико си паметан? Мада суњам, јер мораш бити довољно паметан, и да само видиш када ниси паметан. 

Шта све човек од вас неће прочитати. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ведран* рече

Сад бих радо да ти одговорим авински. Ти ниси читао Симеона! 12:smeha:

Али, јадан ти. Тебе да гром пукне у главу, ти би рекао да се то није десило, да је било на телевизији. 

Каже ти Симеон лепо да је други ЧОВЕК с неба. Па се ти пуши! Човек човече ли нечовечни! Човек! Иди у речник да видиш шта то значи.

Да је по твоме булазнословљу тако да "човек" овде не значи човек него голи Логос онда би овај текст:

…the first human being was created from earth, truly dust, but the second human being
descended from heavens
 [...]

значио да први човек исто није био човек, него Логос. Онај први је био логос земљани а други логос небески. Видиш ли колико си паметан? Мада суњам, јер мораш бити довољно паметан, и да само видиш када ниси паметан. 

Шта све човек од вас неће прочитати. 

pa na kraju i sam to napisa ka svoj komentar

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...