Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Palama recimo za tavorski dogadjaj kaže sledece..(prepricacu)

 Apostoli na tavoru nisu samo prisustvovali bespocetnoj i nestvorenoj svetlosti, nego su bili pricesnici te iste svetlosti.

Dakle apostoli su realno egzistirali tom svetlošću.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 13 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Palama recimo za tavorski dogadjaj kaže sledece..(prepricacu)

 Apostoli na tavoru nisu samo prisustvovali bespocetnoj i nestvorenoj svetlosti, nego su bili pricesnici te iste svetlosti.

Dakle apostoli su realno egzistirali tom svetlošću.

на другом месту говори да су они били измењени. Ава је нешто помињао не знам да ли се тиче истог места или не. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каже Палама, апостоли су гледали Господа у веку који не пролази, као и Стефан, и сви свети. 

А кад овима овде ми кажемо да су апостоли гледали Христа ванвремено, почну да пене. :suncanje:

Њима је чудно како су и Апостоли гледали (пре распећа) и Стефан и други свети након вазнесења исту ствар. 

Such is the vision of God which in the Age which is without end will be seen only by those judged worthy of such a blessed fulfillment. This same vision was seen in the
present age by the chosen among the apostles on Thabor, by Stephen when he was being stoned, and by Anthony in his battle for inner stillness —indeed by the saints, that is, the pure in heart, as one can learn if one wishes from their own written lives and biographies.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ведран* рече

на другом месту говори да су они били измењени. Ава је нешто помињао не знам да ли се тиче истог места или не. 

Ne znam provericu kad budem na lap topu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А сад пази ово даље што пише:

I would also affirm that the prophets and patriarchs were not without experience of this
light, but that (with a few exceptions) all their visions, especially the most divine ones,
have participated in this light. For indeed, why should God have simulated some other
light, when He possesses the eternal light in Himself, made visible (albeit in a mysterious
way) to the pure in heart today just as in the Age to Come, as the great Denys affirms? 89
Since such is the vision of God, how could He Who said, "Blessed are the pure in heart"
not have promised it for eternity, but promised only the knowledge that comes from
creatures and can also belong to the wise of this age?

Где се денуше предукуси? Кад и пророци старозаветни гледају исту Светлост, истог Христа? :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam provericu kad budem na lap topu.

ма ја сам сад испред компа него ме мрзи да тражим. :)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ведран* ne samo gledaju, nego egzistiraju tom svetloscu.

Ilija i Mojsije nisu na tavoru samo subjekti, nego licnosti u toj svetlosti, razgovaraju sa Sinom Covecjim o buducem stradanju u jerusalimu, dakle nisu hologrami u umu Bozjem nego realno egzistiraju u toj nestvorenoj svetlosti, tamo im zivi biće.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Ведран* ne samo gledaju, nego egzistiraju tom svetloscu.

Да, у праву си. Управо у делу на који сам мислио Палама то објашњава. Сад ћу да потражим забележио сам негде. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ведран* kad bi Milan bio u pravu kad objasnjava pojam blagodat, mi bi u nestvorenoj svetlosti (energiji), bili samo subjekti,nemi posmatraci a ne licnosti koje egzistiraju tim energijama.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Ведран* kad bi Milan bio u pravu kad objasnjava pojam blagodat, mi bi u nestvorenoj svetlosti (energiji), bili samo subjekti,nemi posmatraci a ne licnosti koje egzistiraju tim energijama.

Ако сам успео да схватим шта он говори са нама се ништа не дешава осим што смо прикопчани на благодат као на струју и онда тако жвимо. Као на апаратима. Зато сам поменуо окречене гробове.

Међутим, и овај део који сам управо цитирао разбија те тврдње, зато што се у њему види да се ми мењамо, постајемо сами светлост. Али ту и даље остаје тај парадокс, да не престајемо да будемо људи, не претварамо се у Бога, не стапамо се и не нестајемо, али у исто време и сами постајемо и светлост, и орган који светлост созерцава, и сама светлост која се созерцава. Зато ово и јесте Тајна. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ведран* da sve postaje ta svetlost a opet svetlost buduci sve i obuhvatajuci sve ostaje sama neobuhvatna i tu mi razlikujemo istinito Bozanstvo i ono to ostaje nepromenjivo iako i mi postajemo bozanski u toj svetlosti. Dakle nema slivanja.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Ведран* da sve postaje ta svetlost a opet svetlost buduci sve i obuhvatajuci sve ostaje sama neobuhvatna i tu mi razlikujemo istinito Bozanstvo i ono to ostaje nepromenjivo iako i mi postajemo bozanski u toj svetlosti. Dakle nema slivanja.

I ovo bi trebalo po meni da bude sveta gora razumevanja šta je po prirodi a šta po blagodati.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Ведран* рече

на другом месту говори да су они били измењени. Ава је нешто помињао не знам да ли се тиче истог места или не. 

Пише Палама: «Супротно томе, научени Оцима, ми сви заједно појемо Христу: "Изабрани апостоли у божанственом иступљењу, преобразише се на гори, созерцавајући несместиво изливање Твоје светлости и неприступачност Твога божанства"». Видиш како су се конбајаги преобразили, јер се у ствари нису преобразили, то се само тако каже?!:)) А у ствари се само Ис тело преобразило, јер јеванђелисти не кажу да су се и апостоли преобразили! Дрзак овај Палама па нам фалсификује Писма јер то тамо не пише, а онда се позива на неке црквене песмице, а оне су плод надахнућа и маште, а не праве теологије!:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...