Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Palama čini mi se da govori. nije tačno da je sama suština Boga bespočetna i beskonačna, no su to i nestvorene energije kojima smo mi po blagodat=priroda pričesnici, te smo tim energijama bespočetni i beskrajni kao one same u svojoj suštini.

Bolje da ne komentarisem ovo... :stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

Управо сада, Bokisd рече

Bolje da ne komentarisem ovo... :stadaradim:

Pa i nemoj. A kako komentarišeš biblijsku priču da je stari adam stvoren za večnu zajednicu sa Bogom?

Gde je tu blagodat vs priroda?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Bolje da ne komentarisem ovo... :stadaradim:

Drugo, treba pogledati kako Palama odvaja suštinu usiju od nestvorenih energija pri tom im ne dajući vremensku razliku u odvajanju nego pojmljivu različitost.

Jer kako da uvedeš vreme u stvaranju odjednom u Božanskoj promisli? Nikako zato vreme u stvaranju ne postoji postoji, razlika između suštine i nestvorenih energija je u pojmu a ne u vremenu, jer vreme je stvorenje upravo stvorenje tih energija a ne suštine Božje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa i nemoj. A kako komentarišeš biblijsku priču da je stari adam stvoren za večnu zajednicu sa Bogom?

Gde je tu blagodat vs priroda?

Pa, jer nije mogao da zivi vecno , bez drveta zivota ?

Eto, sam kazes, Adam stvoren. Znaci, ima svoj pocetak i kao takav, da bi vecno ziveo, mora da bude u zajednici sa Bogom. Bez Bozije svedrziteljske sile nista ne bi opstalo. Kako smo onda mi bespocetni i nestvoreni ? Da li to znaci da mozemo da i sami sebe odrzavamo u postojanju bez Bozije sile i volje ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Матусал рече

Кога ти видиш распетога на крсту? Тај кога видиш он је пострадао, не треба превише мудровати, Бог се открива смиренима.

377546-deneska-e-veliki-petok-ne-se-raboti-nishto-duri-ne-se-gotvi-ni-jadenje.jpg

Tako ja prije par dana prilikom blagoslova obitelji,stavih kriz(raspelo)kakogod na stol,i dođe moj sinčić Marko nepune 3g i pocne sa pitanjima:"ko je to mama"reko' Isus.."a ha Isus" "a zasto su mu plobijene lukice"?-rekoh mu "ljudi su ga ubili i razapeli na kriz"-sad cu ljubit pa ce bit bolje..ljubi i veli "i nogice" i ljubi " i tibuh" i na kraju veli "ja zevim ići kod njega" ja upitah "na križ" veli "da na kiž".

Prisjede mi blagoslov "kuća" taj dan.(majka)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Pa, jer nije mogao da zivi vecno , bez drveta zivota ?

Дечко, ти си приглуп и лењив. Врати се уназад и прочитај текст где Палама говори о томе да је човек беспочетан. Дакле, пре него што те је ухватила сраћкалица. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Pa, jer nije mogao da zivi vecno , bez drveta zivota ?

Eto, sam kazes, Adam stvoren. Znaci, ima svoj pocetak i kao takav, da bi vecno ziveo, mora da bude u zajednici sa Bogom. Bez Bozije svedrziteljske sile nista ne bi opstalo. Kako smo onda mi bespocetni i nestvoreni ? Da li to znaci da mozemo da i sami sebe odrzavamo u postojanju bez Bozije sile i volje ? 

Ti bi od mene instant kurs od Palame.

Pa upravo ti Palama govori kako si bespočetan i beskonačan u tim nestvorenim energijama kao pričesnik po blagodati a ne po svojoj nedeljivoj Ipostasi, pri tom pojmovno razdvaajajući usiju od energija a ne vremenski jer je nezamisivo da je Bog potrošio vreme ako je to isto vreme obično stvorenje u stvaranju.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Drugo, treba pogledati kako Palama odvaja suštinu usiju od nestvorenih energija pri tom im ne dajući vremensku razliku u odvajanju nego pojmljivu različitost.

Jer kako da uvedeš vreme u stvaranju odjednom u Božanskoj promisli? Nikako zato vreme u stvaranju ne postoji postoji, razlika između suštine i nestvorenih energija je u pojmu a ne u vremenu, jer vreme je stvorenje upravo stvorenje tih energija a ne suštine Božje.

Da, u principu se slazem.

Ali, kako kazu oci, ipak je postojalo vreme, trenutak , situacija kada nije postojalo nista, ( secam se, nesto smo pricali o tome ) , kada Bog stvara iz nicega. Oci su vodili misleni i intelektualni rat sa filosofima i celom antikom, da bi dokazali da ne postoji nista, ( niti ce postojati ) niti tvarno, niti duhovno ili misleno,  sto je savecno sa Bogom.

I, logicno je da ne postoji, ko moze da se izjednaci sa Tvorcem ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде мало да вежбамо славословно исповедање:

"Царство Твоје, Христе, Боже, Царство всјех вјеков, и владичество Твоје во всјаком родје и родје,....образ слави Отчија, СИЈ, и ПРЕЖДЕ СИЈ, и возсијави от дјеви Боже, помилуј нас"

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ali, kako kazu oci, ipak je postojalo vreme, trenutak , situacija kada nije postojalo nista,

The Good

The bad

пре 1 минут, Bokisd рече

Da, u principu se slazem.

Ali, kako kazu oci, ipak je postojalo vreme, trenutak , situacija kada nije postojalo nista, ( secam se, nesto smo pricali o tome ) , kada Bog stvara iz nicega. Oci su vodili misleni i intelektualni rat sa filosofima i celom antikom, da bi dokazali da ne postoji nista, ( niti ce postojati ) niti tvarno, niti duhovno ili misleno,  sto je savecno sa Bogom.

I, logicno je da ne postoji, ko moze da se izjednaci sa Tvorcem ?

Vidiš kako ti uvodiš vreme u Božje stvaranje, jer kažeš Bogu je trebalo vreme da od ni iz čega stvori nešto a upravo ono što je Bog stvorio kao stvorenje a ne kao svoju suštinu mi nazivamo vreme.

Ajde prvo da razjasnimo da li je vreme stvorenje ili Božja suština pa je morao da potroši vreme da bi stvorio?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

The Good

The bad

Vidiš kako ti uvodiš vreme u Božje stvaranje, jer kažeš Bogu je trebalo vreme da od ni iz čega stvori nešto a upravo ono što je Bog stvorio kao stvorenje a ne kao svoju suštinu mi nazivamo vreme.

Ajde prvo da razjasnimo da li je vreme stvorenje ili Božja suština pa je morao da potroši vreme da bi stvorio?

Ne uvodim vreme, nego takav nacin izrazavanja.

Kako objasniti stvar da je postojala situacija kada nista nije postojalo , osim Boga ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ne uvodim vreme, nego takav nacin izrazavanja.

Kako objasniti stvar da je postojala situacija kada nista nije postojalo , osim Boga ? 

Stvarno ću upotrebiti rečnik o.Zorana.

Pitanje za tebe glasi: Da li je vreme suština nestvorenih energija Božjih ili je vreme obično stvorenje kao što su to recimo andjeli Božji pre vremena?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Stvarno ću upotrebiti rečnik o.Zorana.

Pitanje za tebe glasi: Da li je vreme suštine nestvorenih energija Božjih ili je vreme obično stvorenje kao što su to recimo andjeli Božji pre vremena?

I, da li su andjeli bespocetni ili pocetni ? I, to pre vremena ?

Da li je opste poznata cinjenica da  je sve stvoreno iz nicega ? Tamo u Jovan. 1,1,.... u pocetku bese.... oci su vezivali za sutuaciju kada je postojao samo Bog i za stvaranje svega iz nicega.

Nista ne postoji osim Boga u nekom trenutku  ...... Ono, kada pitaju, pa sta je radio Bog kada je bio sam....:ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

I, da li su andjeli bespocetni ili pocetni ? I, to pre vremena ?

Da li je opste poznata cinjenica da  je sve stvoreno iz nicega ? Tamo u Jovan. 1,1,.... u pocetku bese.... oci su vezivali za sutuaciju kada je postojao samo Bog i za stvaranje svega iz nicega.

Nista ne postoji osim Boga u nekom trenutku  ...... Ono, kada pitaju, pa sta je radio Bog kada je bio sam....:ani_biggrin:

Moraću da koristim rečnik o.Konana.

Idiote!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...