Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

док по човечанској природи следује творевини.

И Апостоли и Оци има да се покају за своје заблуде кад прочитају ово твоје новооткровење. 

:dedica:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

1 hour ago, Матусал рече

Не знам на који начин ти разумеш предукус?

Predukus, recimo, kao ono kod Pavla, kao u ogledalu i zagonetki. Recimo, ovako tumaci Maksim Ispov. :

"И всякое здешнее ведение горнего, по сравнению с будущим, есть гадание, имеющее отражение истины, а не саму истину, которой предстоит стать явной в будущем."

To je slicno onome, da je SZ praobraz NZ, ...NZ ikona buducih stvari i istine, koja ce istina biti ocigledna u buducnosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема је отишла у офф одавно, о нивоу комуникације је излишно и говорити.

Тема је закључана.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 weeks later...

Поново ради биоскоп. :D

А модераторка је могла љубазно да нас обавести да нас је извела из чистилишта и да је тема отворена. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vedran рече

Поново ради биоскоп. :D

А модераторка је могла љубазно да нас обавести да нас је извела из чистилишта и да је тема отворена. 

Ko' ce sad ponovo da iscitava temu i da trazi kontekste....  :ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović сад треба да пребаци поруку из теме оца Саве. 

И дугује ми сад због мојих заступничких молитава пред Админ силама јер су ми молитве биле услишане. И сви узници неправедно осуђени на тамницу помиловани. 

:naklon:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Белит... и из ада ћу те призвати!:))

а кога би друго !?! :smeh1:

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Снежана рече

а кога би друго !?! :smeh1:

Нама ће бити крај кад ти потражим фотку змијског тела! Обоје ћемо бити бановати!:))12:smeha::))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Vedran рече

@Zoran Đurović сад треба да пребаци поруку из теме оца Саве. И дугује ми сад због мојих заступничких молитава пред Админ силама јер су ми молитве биле услишане. 

Драги оче Саво, Кратос је познат као провокатор, тако да му није ни замерити.

Реч је о једном синопсису Ладарије који сам поставио као тему, а чија рефлексија се ослања на писамске изјаве и није баш за одбацити априори. Пошло се од Павла који вели да је Отац створио свет кроз Исуса Христа. Када кажемо ово "име и презиме" не можемо да мислимо на разоваплоћеног Логоса. Идентичне изјаве имамо и у Симболу вере.

Нико неће негирати да је Логос у историји преузео тело и душу, али се поставља проблем промене у ипостаси Логоса ако му накнадно додамо и човештво. Ако оперишемо у категоријама времена и простора, мораћемо да кажемо да је јединство природа остварено кроз вољу, односно да је накнадно у временској равни. Јединство природа се тиче атемпоралних енергија Божијих, тако да ће Јустин Поповић, у једном тексту који сам привео, рећи да човек постаје беспочетним кроз сједињење са Сином Божијим. Наравно да је ова изјава бесмислена када говоримо из наше перспективе, јер сви знамо да смо се родили у једном моменту, али како онда можемо да будемо беспочетни? Међутим, Јустин то лупи и остаде жив!:D

Исто имамо када говоримо о уипостазираној природи и сложеној Ипостаси Бога Логоса. Овде се не расправља само о енергијском плану у божанском, него о ипостаси која се мења. Верујем да морамо у свему избацити временско пре и после, и говорити о разлици и примату, односно узроку. Логички, Логос предпостоји као "го", без људске природе. Али реално не постоји тако. Пре бих ово гледао у јовановском кључу, да нам Ис изврши егзегезу Оца, преприча нам историју Оца, јер без јављања Логоса у телу не бисмо имали појма о Богу, односно, наслућивали бисмо да "има нека сила", али ништа више. 

Кратос је само стари манихејац коме не улази у главу шта је Бог радио пре него што је створио свет? Он уводи категорију времена у самог Бога, тако да испада да се Бог забављао сам са собом, па му у једном моменту пало на памет да створи свет, не разумевајући да је накнадно постојање света само математичка одредница. Само из бркања ових нивоа ми упадамо у конфузију. Као што Никодиму из Јн 3 није било јасно како матор може да се врати у материцу! А Ис му вели да је  он Син Човечији који је сишао са неба. Не вели "голи" Логос или Син Божији. Не халуцинира Јован, као што су неприхватљиве западњачке тврдње да је овде посреди језик накнадних хр заједница. Тј. ми га сада видимо као Сина Човечијег па тако кажемо. Мени су Писма дубља. Ништа није случајно написано. Ово не значи што су православни некоректно пришили Аполинарију, да је сишао у Дјеву неки Небески човек. То овај никад није рекао. Тешко је растумачити шта је стварно и мислио Аполинарије јер немамо те списе у довољној мери. Но, битно је да је могуће говорити о Сину Човечијем који је сишао са неба, али без ових забуна. У времену се голи Логос оваплоћава, али све те акције нису само временске. Јер ништа што је Логос урадио није ограничено само на једно време и један простор. Нема никакве магије у његовом деловању, него је његово дејство ванвременско и ванпросторно и зато нас све обухвата.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

Нама ће бити крај кад ти потражим фотку змијског тела! 

узалуд вам труд свирачи :smeh1:

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Zoran Đurović рече

Ја се таман понадао! - Али нема шансе да избегнеш пиће кад дођем до Сербије!

долазите на моје устоличење!?!  :smeh1:

шалим се, биће ми драго да вас упознам.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Снежана рече

долазите на моје устоличење!?!  :smeh1:

шалим се, биће ми драго да вас упознам.

Ми на оној другој теми о Англиканцима, а ова овде постаде бискупица. 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...