Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 28 минута, Zoran Đurović рече

Савршено разбијање лажних пророка!

Tek kad smo se upoznavali jer si kasnije od mene došao na forum ja sam ti rekao da su to ljudi koji celivaju ruku Isusa Hrista i polete u vazduh prema bestelesnom Logosu u zagrljaj.

Mnogi opšte nisu razumevali šta im govorim ali kao što reče u filmu lepa sela lepo gore: "kad sam ja bio mali mislio sam da su ispod haube automoblila patuljci koji pokreću auto. A narkoman mu odgovara: Ja sam ih i video brate :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

Тек скоро сам научио да је глупост можда опаснија пo друштво и од самог зла будући да зло дође и прође, буде и нестане. Злу се можемо супротстављати, можемо га разобличити, показати другима да се ради о злу и можда већ тада има наде да му неко храбар стане на пут.

Међутим, глупост не трпи савјета, а притом је њен носилац преиспуњен собом и само(за)довољан, спреман је увијек и свагда за напад. Он је готов унедоглед понављати исте фразе, крилатице и пароле. Он засигурно није философ који разабира шта је добро, а шта зло; он (поста)је мјерило свему, те главни критичар свега и свачега. По ријечима теолога Дитриха Бонхофера, глупост није дефект интелекта него дефект људскости, јер несумњиво је да многи људи који су обремењени глупошћу имају врло развијен интелект. О тој појави размишљао је и велики Андрић, дошавши до сљедећег закључка: „Постоји такав тип несрећног човјека који од рођења до смрти живи у заблуди да је по нечем позван да се бави јавним пословима, да исправи што је криво и изводи на чистину што је замршено, а у ствари он се бави само самим собом и својим мутним амбицијама, и ничим више и ничим другим. У круг тих својих послова он увлачи све: идеје, покрете, установе, јавне људе и скромне незнанце. Болујући од фиксне идеје да је он у вези са свим што постоји и да се све на свету њега тиче, он ниже грешку на грешку и глупост на глупост. Али, убеђен и упоран, он то не примећује. Сваки корак му је погрешан, јер иде у наопаком правцу. И на штету је и досаду свему и свима око себе” (из књиге Знакови поред пута).

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Vedran рече

:unbelieveble:

Спаси нас милостиви Боже ваке "тео"логије! Како ћеш мучениче данас на литургији исповедати "И у једнога Господа ИСУСА ХРИСТА, СИНА БОЖИЈЕГ, јединородног, од Оца рођеног, пре свих векова....." а да те огањ не прогута? У лудости је заиста велика храброст.

Док сам појао "Достојно јест", сетио сам се баш тебе, и помислио сам како ли онај Бокисд може слушати "Достојно јест" Божијој матери и речи "блажити тја БОГОРОДИЦУ", а да се не замисли како је то она БОГОродица, а није Христородица како су јеретици учили, или Христо-човеко-природо-родица јер изгледа да ти овде и теби слични тако у несвести исповедате. Јер ако је она родила Бога, како ли му у главу не улази да је то још и веће чудо од овога што му покушавамо показати. Јер ако признајеш да је БОГОродица, питаш ли се како је она могла да роди превечног Бога? И којега је родила? Истог онога који је од Оца рођен ПРЕ СВИХ ВЕКОВА, или неког другог? То ти је питање пандан твоме и Кратосовом питању како је Исус Христос превечни? Ви га сецирате на природе, па од њега правите две ипостаси, а да тога нисте ни свесни, или трансформерса, што рече Марко. А ми познајемо само једнога Бога, само једнога Исуса Христа, оваплоћеног од Марије Дјеве и распетог и погребеног и васкрслог. 

Познајеш ли ти неког другог или другачијег Сина Божијег осим овога? И ко ти јави о њему, и о томе ко је и какав је он, и шта су "намисли његове"? Ко ти га откри?

E hvala ti za ovaj tekst,sad si mi razjasnio moj noćašnji san..naime sanjah vas i vase rasprave i negdje oko tri se probudih sa pitanjem koje ni ne razumijem moram priznati.Upravo to,kako je Djevica Marija rodila vanvremenskog ili preegzistencijalnog Krista,jeli i Ona onda preegzistencijalna?!Ili je to meni sve od loseg vina.?!:0426_feel:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Од лошег вина је то. :) Узми неко далматинско, она су најбоља. :)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Isusovo magare рече

E hvala ti za ovaj tekst,sad si mi razjasnio moj noćašnji san..naime sanjah vas i vase rasprave i negdje oko tri se probudih sa pitanjem koje ni ne razumijem moram priznati.Upravo to,kako je Djevica Marija rodila vanvremenskog ili preegzistencijalnog Krista,jeli i Ona onda preegzistencijalna?!Ili je to meni sve od loseg vina.?!:0426_feel:

Magare jedno tvrdoglavo kao magarac svestan da ga je Istina zajahala i ne popušta u tome.:)

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Савршено разбијање лажних пророка!

Свеједно ништа неће (хтети) разумети. :(

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Milan Nikolic рече

 


Stvarno divan tekst. Samo nema govora o preegzistenciji ljudske prirode. Ima ovo:
,,Додуше, природа је од самог почетка вођена ка бесмртности; међутим, до ње је стигла касније, Телом Спаситељевим, које је Овај васкрсао из мртвих за бесмртни живот, и тако постао предводник бесмртности људскоме роду."

Mora da se podeblja i da ima i da nema prepisanog Crkvenog posta, napravi onako baš debeli sendvič od ovoga.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Људи! Отац Вам говори читаво време да Бог даде СВОЈЕ ТЕЛО, 50 Псалам, гледате, а не видите, гордост, нека би вас помиловао као што Јест :-) остало Вам Христос рече и слушајте Га :-)

Послато са PRA-LX1 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali to telo nije bespočetno. Sveti Maksim govori o pretpostojećim logosima tvari, a to nije isto što i stvorena priroda.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Ali to telo nije bespočetno. Sveti Maksim govori o pretpostojećim logosima tvari, a to nije isto što i stvorena priroda.

А Ко си Ти да судиш Ко је ТЕЛО?!?!?!

Ти си само гост, слушај и поштуј неверо!

 

Послато са PRA-LX1 користећи Pouke.org мобилну апликацију

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Међутим, глупост не трпи савјета, а притом је њен носилац преиспуњен собом и само(за)довољан, спреман је увијек и свагда за напад. Он је готов унедоглед понављати исте фразе, крилатице и пароле. Он засигурно није философ који разабира шта је добро, а шта зло; он (поста)је мјерило свему, те главни критичар свега и свачега. По ријечима теолога Дитриха Бонхофера, глупост није дефект интелекта него дефект људскости, јер несумњиво је да многи људи који су обремењени глупошћу имају врло развијен интелект. О тој појави размишљао је и велики Андрић, дошавши до сљедећег закључка: „Постоји такав тип несрећног човјека који од рођења до смрти живи у заблуди да је по нечем позван да се бави јавним пословима, да исправи што је криво и изводи на чистину што је замршено, а у ствари он се бави само самим собом и својим мутним амбицијама, и ничим више и ничим другим. У круг тих својих послова он увлачи све: идеје, покрете, установе, јавне људе и скромне незнанце. Болујући од фиксне идеје да је он у вези са свим што постоји и да се све на свету њега тиче, он ниже грешку на грешку и глупост на глупост. Али, убеђен и упоран, он то не примећује. Сваки корак му је погрешан, јер иде у наопаком правцу. И на штету је и досаду свему и свима око себе” (из књиге Знакови поред пута).

Нисам знао за ово, али прихватих Бокситову дефинуицију и почех да га зовем нечовеком!:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Матусал рече

Призивам оца Зорана, ово само благодат свештенства може поднети.

Ali, kako sada ne znas sta si pisao ? 

Tvoja prica je bila, da je Hristos prevecan svojom Ipostasi. I, onda tacno citiras dogmat o sjedinjenju priroda u Ipostasi Hristovoj. I,onda, postavljas pitanje, da li mozemo razdeljivati prirode i posmatrati odvojeno njegovo telo u njegovoj Ipostasi ? I, onda, na osnovu toga, da ne postoji razdeljivanje,  takvu Ipostas Hristovu, postavljas kao prevecnu.

( Recimo, ovo sto si napisao ...'На који начин се природа уипостазирала у личност Логоса ми није јасно'....meni nije uopste jasno sta si hteo da kazes.:ani_biggrin: ...Koja priroda se uipostazirala u Ipostas Logosa, kada samo postoji prosta ipostas Logosa ? Rec 'uipostazirala' oci su koristili za Hristovu 'slozenu' Ipostas, jer se covecanska ipostas 'uipostazirala' u Ipostas Hristovu i onda imamo samo jednu 'slozenu' ipostas Hristovu )

Tu su  problemi , sa ovim tvojim tekstom.

Prirode  su neslivene u Hristu, jer, logicno je , Bozanska priroda  je nepricasna covecanskoj i sjedinjenje u njemu nije po prirodama. Sjedinjenje je po Ipostasi. Covecansko telo  u Hristu, je nerazdeljivo vezano za njegovu Ipostas, ne postoji covekova ipostas, nosilac svega u Hristu je Njegova Bozanska Ipostas.

Sad, ako je Ipostas Hristova 'slozena' ( uipostaziranje ),  jer je primila telo u sebe, a, pre ovaplocenja ta ista Njegova Ipostas je bila 'prosta' Ipostas, ....prosta jer nije imala telo u sebi, ...onda, je sasvim logicno, da Hristos nije prevecan po Ipostasi, jer, ....ovde je slozena ( primio je telo ), tamo je prosta ( nema telo ).

Jednostavno receno, kada se Hristos ovaplotio, ( Logos je postao telo ), sada postoji Hristos u svojoj Ipostasi. Ne postoji vise Ipostas na nebu, jer bi uveli dve ipostasi. Kako , onda, Matusal , Hristos moze da bude prevecan po svojoj Ipostasi ?

On je prevecan po svom Bozanstvu, jer se jedan isti Sin Boziji ovaplotio i postao Isus Hristos Sin Boziji. On je na nebu ( iako je hodio po  zemlji ), po svojem Bozanstvu i ne odvaja se od desne strane Oca.

"Α Он  ствара помишљајући, а то што је помислио постаје дело које Логос извршава а Дух усавршава. " ( sv.Jovan Damaskin, Izlozenje vere, 16. O stvaranju ).

Gde je ovde Hristos , preko svoje Ipostasi ? Promisljanje i prednacrti, koji se kroz Logos izvrsavaju. ( logosnost stvari )

To je problem ovde, kod tvog teksta. Da bi opravdao svoju pricu, konstruises dogmatski neutemeljene stvari.

Trazim od tebe, da se izjasnis o ovom mom rasudjivanju, u smislu, ako mislis da ima nesto sporno, da dodjemo do tacnog gledanja na ove stvari.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Bokisd рече

Rec 'uipostazirala' oci su koristili za Hristovu 'slozenu' Ipostas, jer se covecanska ipostas 'uipostazirala' u Ipostas Hristovu i onda imamo samo jednu 'slozenu' ipostas Hristovu )

Ти стварно ниси нормалан!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...