Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Узех да изгуглујем ону твоју бесцен драгоцену синтагму "богословска Тројица", и то латинично и ћирилично, и нигде је нема. Ти си аутистичан. Ево га сада и други суманути израз "еклисијална ипостас".:))  

Како бре нема оче кад Милојков докторира на њој! 12:smeha:

А за еклисијалну ипостас, то биће да је прогутао нешто од Зизија па није добро сварио пре него што је изашло.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 2 минута, Vedran рече

Како бре нема оче кад Милојков докторира на њој! 12:smeha:

А за еклисијалну ипостас, то биће да је прогутао нешто од Зизија па није добро сварио пре него што је изашло.

Милојко није послушао савет апостола да се клони човека јеретике!:)) Увалио му Зорка пушку! - Него, ти си нешто качио, али сам прелетео, да ли стварно користи Милојко овај бисер? Дај поново, еклисијалне ти ипостаси!:))  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Bokisd рече

Ali, oci su koristili ovu rec 'uipostaziranje', za primanje nase licnosti u Ipostas Hristovu.

пази глупост!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Милојко није послушао савет апостола да се клони човека јеретике!:)) Увалио му Зорка пушку! - Него, ти си нешто качио, али сам прелетео, да ли стварно користи Милојко овај бисер? Дај поново, еклисијалне ти ипостаси!:))  

Ево те поруке са линком. 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vedran рече

Тражи слободно не мораш да се устручаваш. 

Теби не морам више да образложим, јер ти образлагања не прихваташ, и понашаш се неразумно. Ова моја реакција није пала с неба. Имамо преко 100 страна разговора који показују ово што говорим. И да понављам оно што сам 100 страна радио, очекујући другачији резултат, тј да ти сада почнеш разумно да разговараш, значило би да сам и ја неразуман (по Анштајновој дефиници глупости).  Зато више то не чиним. 

А указиваћу на глупости, ако ме је воља, да се неко не упеца на твоју цитатологију Отаца, између које провлачиш своје, хајде да будем благ, нетачне тврдње. 

Okey, radi kako hoces ( neka i administracija radi , kako misli da treba )

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/11/2017 at 19:00, Milan Nikolic рече

Kada se budemo videli pokazaću vam taj citat. Ionako ste ove razgovore sveli na veoma niske grane.

@Ivan Marković Нажалост, из редакције су побрисали отворене претње на мој и ВСБ рачун. - И овде је претња, јер сам га избезумио што не може да нађе у Максима бесмислену лаж коју је пласирао као Максимову реченицу. Е, онда би радо да ми је лично покаже!:)) - Помињао је овде, то си прочитао да је он кобајаги само мислио да нас загрли, да би избегао тужбу за претњу, али ја се са таквима не грлим, јер се одмах сетим Sir 22:2. 

Модератори, претње остављајте убудуће иако пријавим коментар. Поруком ми јавите да урадим скриншот, па после бришите. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

Ali, kako sada ne znas sta si pisao ? 

Tvoja prica je bila, da je Hristos prevecan svojom Ipostasi. I, onda tacno citiras dogmat o sjedinjenju priroda u Ipostasi Hristovoj. I,onda, postavljas pitanje, da li mozemo razdeljivati prirode i posmatrati odvojeno njegovo telo u njegovoj Ipostasi ? I, onda, na osnovu toga, da ne postoji razdeljivanje,  takvu Ipostas Hristovu, postavljas kao prevecnu.

( Recimo, ovo sto si napisao ...'На који начин се природа уипостазирала у личност Логоса ми није јасно'....meni nije uopste jasno sta si hteo da kazes.:ani_biggrin: ...Koja priroda se uipostazirala u Ipostas Logosa, kada samo postoji prosta ipostas Logosa ? Rec 'uipostazirala' oci su koristili za Hristovu 'slozenu' Ipostas, jer se covecanska ipostas 'uipostazirala' u Ipostas Hristovu i onda imamo samo jednu 'slozenu' ipostas Hristovu )

Tu su  problemi , sa ovim tvojim tekstom.

Prirode  su neslivene u Hristu, jer, logicno je , Bozanska priroda  je nepricasna covecanskoj i sjedinjenje u njemu nije po prirodama. Sjedinjenje je po Ipostasi. Covecansko telo  u Hristu, je nerazdeljivo vezano za njegovu Ipostas, ne postoji covekova ipostas, nosilac svega u Hristu je Njegova Bozanska Ipostas.

Sad, ako je Ipostas Hristova 'slozena' ( uipostaziranje ),  jer je primila telo u sebe, a, pre ovaplocenja ta ista Njegova Ipostas je bila 'prosta' Ipostas, ....prosta jer nije imala telo u sebi, ...onda, je sasvim logicno, da Hristos nije prevecan po Ipostasi, jer, ....ovde je slozena ( primio je telo ), tamo je prosta ( nema telo ).

Jednostavno receno, kada se Hristos ovaplotio, ( Logos je postao telo ), sada postoji Hristos u svojoj Ipostasi. Ne postoji vise Ipostas na nebu, jer bi uveli dve ipostasi. Kako , onda, Matusal , Hristos moze da bude prevecan po svojoj Ipostasi ?

On je prevecan po svom Bozanstvu, jer se jedan isti Sin Boziji ovaplotio i postao Isus Hristos Sin Boziji. On je na nebu ( iako je hodio po  zemlji ), po svojem Bozanstvu i ne odvaja se od desne strane Oca.

"Α Он  ствара помишљајући, а то што је помислио постаје дело које Логос извршава а Дух усавршава. " ( sv.Jovan Damaskin, Izlozenje vere, 16. O stvaranju ).

Gde je ovde Hristos , preko svoje Ipostasi ? Promisljanje i prednacrti, koji se kroz Logos izvrsavaju. ( logosnost stvari )

To je problem ovde, kod tvog teksta. Da bi opravdao svoju pricu, konstruises dogmatski neutemeljene stvari.

Trazim od tebe, da se izjasnis o ovom mom rasudjivanju, u smislu, ako mislis da ima nesto sporno, da dodjemo do tacnog gledanja na ove stvari.

 

Како да ти се обратим а да се не увредиш, не познајеш терминологију тријадологије. Дефинитивно не разумеш појмове ипостас и суштина и на који начин су их оци разумели и користили. Ово што си написао је продукт твог личног унутрашњег доживљаја и нема везе са светоотачким учењем. Ако хоћеш да дођеш до тачног гледања на ствари узми неку књигу о тријадологији и христологији па простудирај. 

 

нпр.

sada postoji Hristos u svojoj Ipostasi. Ne postoji vise Ipostas na nebu, jer bi uveli dve ipostasi. Kako , onda, Matusal , Hristos moze da bude prevecan po svojoj Ipostasi ?

Христос је већ ипостас, ти кажеш да он не постоји у својој ипостаси тј. у себи самом. Затим кажеш да нема више ипостаси на небу, Христос је лично свуда присутан и све испуњава у свакој ,,тачки,, простора и времена и безвремена ако се тако може изразити. Јован почиње ,,у почетку беше Логос и Логос беше у Бога и Логос беше Бог,,-значи превечан је по ипостаси, а по чему другом би био. Божанска Ипостас је ,,испред,, суштине. Нпр. Бог постоји јер хоће да постоји није условљен да буде вечан него је вечан по слободи воље, за разлику од нас кој смо подчињени суштини(природи) јер иако не желимо да умремо природа нас условљава...итд...Немам сада времена а ни воље писати о томе а и зашто би када пошто постоји мноштво књига и чланака написаних о томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vedran рече

пази глупост!

Matusal,...'.'На који начин се природа уипостазирала у личност Логоса'....

Jos si i lajkovao ( :))) ) ..... pa, sad, ...odluci se ,...ili je glupost ili pametno ....   :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Matusal,...'.'На који начин се природа уипостазирала у личност Логоса'....

Jos si i lajkovao ( :))) ) ..... pa, sad, ...odluci se ,...ili je glupost ili pametno ....   :))

Па нисам Бог да то знам, глупост је што си написао да се наша личност уипостазирала а не људска природа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Умирем!:))12:smeha::))

Знао сам да је опасно винути се у такве висине богословља. Ево сад и попови страдају чим се дотакну! 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Матусал рече

Христос је већ ипостас, ти кажеш да он не постоји у својој ипостаси тј. у себи самом

Грешком сам уписао ,,не постоји,, требало је само постоји

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Матусал рече

Па нисам Бог да то знам, глупост је што си написао да се наша личност уипостазирала а не људска природа.

Govorimo na nivou licnosti. Ne moze priroda da se 'uipostazira'. 

Ipostas Hristova prima licnost nasu, ( koja postaje deo Njegove Licnosti, ne postoji vise ljudska licnost ),...ali, prima i nase telo u svoju Licnost , ali, nesliveno, i nerazdeljeno i postaje Njegovo Telo, Bogocovek.

To je ovo sto kazes za ljudsku prirodu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

Govorimo na nivou licnosti. Ne moze priroda da se 'uipostazira'. 

Ipostas Hristova prima licnost nasu, ( koja postaje deo Njegove Licnosti, ne postoji vise ljudska licnost ),...ali, prima i nase telo u svoju Licnost , ali, nesliveno, i nerazdeljeno i postaje Njegovo Telo, Bogocovek.

To je ovo sto kazes za ljudsku prirodu.

пази глупост! :)))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Govorimo na nivou licnosti. Ne moze priroda da se 'uipostazira'. 

Ipostas Hristova prima licnost nasu, ( koja postaje deo Njegove Licnosti, ne postoji vise ljudska licnost ),...ali, prima i nase telo u svoju Licnost , ali, neslivemo, i nerazdeljeno i postaje Njegovo Telo, Bogocovek.

To je ovo sto kazes za ljudsku prirodu.

Значи одлучио си да ме малтретираш, иако сам на ону количину глупости коју си изрекао био преблаг, јер више гледах на човека него ли на учења да се не грешим о закон Христов.   Не постоји наша колективна личност јер личност има име и она је појединачна а по теби је примљена у ипостас Логоса и потом извршена егзекуција исте.

Мада се овим примањем личности приближаваш ставу који си негирао да смо сви садржани у телу Христовом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...