Jump to content

Доситеј Обрадовић: епископ Георгије о месу и женидби епископа


Препоручена порука

1 hour ago, obi-wan рече

Znaci, ti u stvari kazes da su kasniji Oci bez pardona negirali nikog drugog nego same Apostole i njihove Ustave o Crkvi? To izlazi iz ovog napisanog.

Jer, ako je nesto dobro - zasto bi ga menjali? Ako nije dobro, onda zasto nije dobro?

E sad, ima kod Tase jos i sire objasnjenje u njegovim "Svestenim kanonima Crkve" (nego to kod Milasa), ali za moj pojam - sve to nekako razudjeno i nedovoljno jasno. Po principu - moz` i tako, a i ne mora.

Medjutim, o tome mozemo kasnije na temi, kad ti prvo obrazlozis ove svoje tvrdnje, jer razgovor podrazumeva da to na sta se pozivas izneses ovde direktno, sa pozivanjem na odgovarajuci izvor. Pa onda ti iznosis argumente "za", a mi neki drugi argumente "protiv", i tako se razgovor odvija temeljno i razborito. A ne ovako - "ima tamo negde neko objasnjenje (mislim)".

Znaci, izvoli, iznesi svoje argumente pa da pricamo dalje. Osporio si ovaj Dositejev stav, red je da to i obrazlozis.

To u vezi apostolskog ustava o zenjenjenim epsikopima, se smatra kao plod trenutne drzavne i crkvene situacije. Takva apostolska odluka posvecivanju zenjenjih episkopa, nema  obevezujuci karakter i nije bila dogma u crkvi, cak ni u tom periodu crkve, jer su postojali i nezenjeni episkopi.

Ono, hriscanska vera je tek u povoju. Mala grupa hriscana u nepreglednom moru neznabozackog i paganskog sveta. Ko je sad mogao da gleda, kako i na koji nacin ce se siriti hriscanstvo ? Neophodnost episkopstva kao sustinske sluzbe u crkvi, je direktno diktirala i odluku apostola i citave crkve, da se posvececuju i ozenjeni episkopi. Pogotovo, sto je cak i kvantitativno bilo vrlo malo kandidata za ovu sluzbu. Da ne ulazimo sad i u kvalitativnu stranu koju mora da zadovolji kandidat za episkopa. ( verovatno je i ova strana epskopstva uticala na uvodjenje monaske sluzbe u episkopstvo ).

Eto, i sam pominjes, postoje objasnjenja i tumacenja kod e.Atanasija i e.Nikodima povodom ovoga pitanja. Pa, mozemo i na osnovu njihovog pisanja da pricamo dalje.
 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Trifke рече

Da se samo vratim na pocetak tj. na ono sto je pricao taj vladika. Vladika je rekao pravu stvar. U jednom trenutku istorije crkva je promenila pravilo i od tada seepiskopi ne zene. Treba primetiti da tu ima vise razloga zasto je to uradjeno. Slicno se desilo kod Rimo katolika! Mozda je to u to vreme bila i dobra odluka. O tome se moze raspravljati ali se pokazalo i mnogo problema iz te odluke i licno mislim da je doslo vreme da se ta odluka promeni. Kada budem imao vise vremena napisacu i zasto.

Episkopi su monasi na poslusanju.  Ne mogu da se zene, ni da se udaju. 

Inace, misljenja sam da su oni tu zbog nas, a uvek ispada da smo mi tu zbog njih. 

reading.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

To u vezi apostolskog ustava o zenjenjenim epsikopima, se smatra kao plod trenutne drzavne i crkvene situacije. Takva apostolska odluka posvecivanju zenjenjih episkopa, nema  obevezujuci karakter i nije bila dogma u crkvi, cak ni u tom periodu crkve, jer su postojali i nezenjeni episkopi.

???

3 +veka trenutna situacija? Nema obavezujuci karakter??...

Nista crkvena istorija, nista rana pravila i kanoni, ono - ti sve iz glave, i sad mi treba kao ovde ozbiljno da pricamo?

Dakle, elegantno si izbegao ono sto sam ti rekao - izvoli jasno obrazlozi sve tvrdnje, sa odgovarajucim izvorima.

Inace, ovako na smuti-pa-prospi nema sta da se prica.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Princess Bella рече

Episkopi su monasi na poslusanju.  Ne mogu da se zene, ni da se udaju. 

Удати Епископ!

:)) 12:smeha::))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Sto ?

Eno, u prvoj crkvi, apostoli su isli cak i hram, da se mole. Radi, polakog uvodjenja jevreja u hriscasnku veru. Sve ima svoje vreme i mesto.
 

Vidi prethodnu poruku, prosto nemam nameru da trosim snagu u prazno.

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Princess Bella рече

Episkopi su monasi na poslusanju.

Nisu. :mahmah:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Princess Bella рече

Episkopi su monasi na poslusanju.  Ne mogu da se zene, ni da se udaju. 

Inace, misljenja sam da su oni tu zbog nas, a uvek ispada da smo mi tu zbog njih. 

Moja poenta je da bi trebalo da se vrati da i civilni svestenici mogu da postnu episkopi. Tvoja definicija episkopa je losa. Razumem da te je praksa dovela do toga. Episkop nije monah na poslusanju. Sa drugim delom recenice se u potpunosti slazem. Treba da oni nama sluze a ne mi njima!

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Bokisd рече

Dobro, u poslusanju crkvi. Moze i tako da se razume.
 

Ne nisu i nemoze. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boksit izgleda u nedostatku Đurovića ide redom po temama i edukuje teologe

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Trifke рече

Moja poenta je da bi trebalo da se vrati da i civilni svestenici mogu da postnu episkopi. Tvoja definicija episkopa je losa. Razumem da te je praksa dovela do toga. Episkop nije monah na poslusanju. Sa drugim delom recenice se u potpunosti slazem. Treba da oni nama sluze a ne mi njima!

Свако има своју службу,и свако је важан у служењу,а служење је увек усмерено на другог и према другом.Не рече ли лепо ап.Павле:Не може рука рећи нози не требаш ми...а у крајњој линији свако служење је позвано и призвано да се пројави као Богослужење.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Милан Ракић рече

Boksit izgleda u nedostatku Đurovića ide redom po temama i edukuje teologe

A, sta da kazem, sad. :scratch_head:

Mozda tako deluje, ali, jednostavno pricam ono sto znam i sto sam citao. Da li tu ima nekog preuznosenja nad bilo kim ? Mozda i gresim, mozda i  ima ( preuznosenja ),..... i mozda deluje drugacije, ja tesko tu mogu da budem bas objektivan, ali, sigrurno nemam nameru da nekog nesto edujujem.

Uostalom, i e.Atanasije i e. Nikodim su vrhunski teolozi, i na osnovu njihovog pisanja i formiram svoje stanoviste povodom ovoga pitanja.

U sustini, , razni  teolozi zastupaju, i jedno i drugo misljenje ( o nezenjenim episkopima ) i imaju razlicite stavove. Sad, samo ostaje, da svako po savesti rasudi koji je stav nesto objektivniji i tacniji.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

12.правило  Петошестог трулског сабора каже:Да ниједан епикоп не сме да живи са својом бившом женом

48.правило истог Сабора:Да жена епископа,која се од њега одвојила општом сагласношћу,пошто јој је муж постављен за епископа,ступи у манастир.

 

  • Волим 1

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...