Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 10 минута, Ivan Marković рече

Aha, dobro.

Интезивно се трудим да ме рашчине, а оно ништа!:)) Пријавићу се добровољно због Монике, па ће ме из зависти рашчинити!:))12:smeha:12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Ја имам дијагнозу од војне комисије, кад су ме одбили да служим рок. Ја хтео, али ми нису дали!:)) Истина је, само је мали проблем цела историја те приче... 

Kao oni što su primljeni eto normalni,mošmislit..

Nego gdje ste pogriješili kad Vas ne primiše??!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Isusovo magare рече

Kao oni što su primljeni eto normalni,mošmislit..

Nego gdje ste pogriješili kad Vas ne primiše??!!

Дуга прича, читаће се у мом житију, а ти ћеш доживети да то читаш!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Isusovo magare рече

Kao oni što su primljeni eto normalni,mošmislit.

Ето видиш...

Мене примили, а после сам у резерви био још и специјалац. Требо сам да ратујем противу ваших ако нападну Вуковар 95, али сте се предомислили...

Штета...:)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, drvce рече

U redu. Ako li ja sad obucem haljinu, hoce li moja argumentacija automatski ojacati? Da covek hoce da srusi bioloske, geoloske ili fizicke teorije, objavio bi naucni rad i dao ga na peer review, ispostovao bi procedure&jerarhije. Ako hoce pred pastvom da promovise odredjene svetonazore, onda ni ne treba da ga interesuju objave u strucnoj literaturi. Prodavanje muda za bubrege je jedan od lajtmotiva na ovoj temi: propovedanja u kvazinaucnom pakovanju jer su bezdusni ateisti zaposeli sve naucne institucije i ne dopustaju da prava istina izadje na videlo. Sam o. Goran je u vise navrata citirao Gulda, ali, cini se, nije jos dosao do onog dela o non-overlaping magisteria.

To moze i ovako da se radi:

 

Uvaženo drvo, neka te ove stvari uopšte ne uznemiravaju. Ako je objavljivanje u naučnom časopisu i peer review jedina teškoća koja stoje pred obaranjem i/li relativizacijom fizičkih i drugih teorija koje si pomenuo, za ovoga klirika ne znam, ali Luka Popov(nije klirik i ne nosi aljine)  je recimo objavio ovo:https://arxiv.org/abs/1301.6045

Ovim ne tvrdim da je on ovde bilo šta oborio, već pre  pokušao da učini neke teorije kinematički i dinamički nerazlučivim ili možda pre ekvivalentnim  

Koliko je u tome uspeo, o tome može da se diskutuje, ali su zahtevi koji se traže za jedan naučni tekst ispunjeni

Kačio sam ovo i ranije, ali su  svi naukobranitelji glumili gljive. Nadam se da ćeš ti nešto da kažeš po ovom pitanju. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

О томе ја говорим. Овде се неки руководе науком, а не вером. Зато пуцају. Сва наша наука је здрав разум, а не ропство. Наиме, хришћанства не би било без Христа, нити би уплашени и преварени апостоли узели да га проповедају да он није васкрсао. Ти то у проповеди ових суботара нећеш чути. Залуд би била свака наша проповед да Исус није устао. Како вам то није јасно? 

Ови људи не проповедају Васкрслог, него некакав почетак и законе природе, ропство, не стављају свој живот у руке Бога. Као, Бог нас је створио непропадљивима или за вечност, нема ризика. А тумачења васкрсења су им крајње перверзна, јер говоре о откупу, некаквој трговини и слично. Зато у њих, и овог перверзног попа, нема мистичког општења са Христом у евхаристији. Тајна стварања је тајна Христа. Али се она види само у Васкрсењу. Зато нема никаквог преклапања науке и вере, иако се нужно не искључују. Којом научном формулом можеш да напишеш: Ја волим Христа? И какав бих сада ја био билмез да ми треба математичка формула за то? Да ми математика објасни зашто волим или верујем? Ја нисам Рубикова коцка. 

Вером се спашавамо. Зато овај поп има право када каже да сам ја глуп, интелектуално недорастао и сл. Верујемо у оно што не видимо, а поред Јеврејима, то вели и у Јована, кад каже да су блажени који не видеше. И кад имаш ово, што ти каже како си блажен, зашто тражиш доказе? Зашто тражиш штаке? Чудим се вама, православнима, јер суботари су јерес, за њих ме не чуди ништа. Како вам није довољно то што вам вели Господ па да вам срце испуни љубављу? Непријатно ми је што ово пишем, јер и мене самог осуђују ове речи, али да поделим мисао са вама...  

Evo jedno pitanje kada vec pricamo o dokazima. Kako je Denica mogao da odstupi od Boga, da se pobuni i misli da je jaci kada je on imao najace dokaze Bozjeg postojanja svih vremena? On nije imao nikakav inteligentni dizajn vec je direktno stajao pred prestolom Bozjim i ipak pao i pobunio se.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

О томе ја говорим. Овде се неки руководе науком, а не вером. Зато пуцају. Сва наша наука је здрав разум, а не ропство. Наиме, хришћанства не би било без Христа, нити би уплашени и преварени апостоли узели да га проповедају да он није васкрсао. Ти то у проповеди ових суботара нећеш чути. Залуд би била свака наша проповед да Исус није устао. Како вам то није јасно? 

Ови људи не проповедају Васкрслог, него некакав почетак и законе природе, ропство, не стављају свој живот у руке Бога. Као, Бог нас је створио непропадљивима или за вечност, нема ризика. А тумачења васкрсења су им крајње перверзна, јер говоре о откупу, некаквој трговини и слично. Зато у њих, и овог перверзног попа, нема мистичког општења са Христом у евхаристији. Тајна стварања је тајна Христа. Али се она види само у Васкрсењу. Зато нема никаквог преклапања науке и вере, иако се нужно не искључују. Којом научном формулом можеш да напишеш: Ја волим Христа? И какав бих сада ја био билмез да ми треба математичка формула за то? Да ми математика објасни зашто волим или верујем? Ја нисам Рубикова коцка. 

Вером се спашавамо. Зато овај поп има право када каже да сам ја глуп, интелектуално недорастао и сл. Верујемо у оно што не видимо, а поред Јеврејима, то вели и у Јована, кад каже да су блажени који не видеше. И кад имаш ово, што ти каже како си блажен, зашто тражиш доказе? Зашто тражиш штаке? Чудим се вама, православнима, јер суботари су јерес, за њих ме не чуди ништа. Како вам није довољно то што вам вели Господ па да вам срце испуни љубављу? Непријатно ми је што ово пишем, јер и мене самог осуђују ове речи, али да поделим мисао са вама...  

По обичају лупаш, шатро мудрујеш и лажеш за медаљу. Тешко је да ти ко доака у лажљивости и нискоћи духа.

Као што сам већ помињао ја сам прво поверовао у васкрслога Христа и годинама нисам ни знао да постоји научна критика еволуционе лажи тј. хипотезе док се није установила потреба у дискусијама да се позабавим том темом. Онда сам из перспективе верујућег православног верника који је годинама активно учествовао у литургијском животу Цркве сагледавао ову тему. У том  смислу се ништа није променило( нити ће се променити), а што се тиче ове теме тј. односа теологије и науке обогатио сам своја сазнања да могу са св.Павлом да кажем "Јер је написано: „Погубићу мудрост мудрих, и разум разумних одбацићу.” , Где је мудрац? Где књижевник? Где истраживач овога века? Зар не претвори Бог мудрост овога света у лудост?"

Нпр. ја сам прво поверовао у Свето Писмо као Реч божију, а самим тим и да је рецимо постојао један праотац по имену Аврам који је живео пре толико и толико векова и толико и толико година. Ако је већ то записано тамо, сигурно је да постоји разлог зашто је записано, касније сам схватио и зашто је написано. Тек много година касније сам се упознао са литературом која критикује један домен науке који пледира да објасни развитак и настанак људског рода на потпуно материјалистички начин и сагледао сам да та прича не пије воду. 

Овде је главни проблем што вас неколико необразованих у овом домену упорно намећете свој потпуно недорасли став као афирмативан иако то што пишете нема везе ни са православном вером ни са мозгом. Ти си својевремено упоређивао библијске генеалогије са којекаквим митовима, заобилазио си да причаш о хронологији првих глава Постања( ако не рачунам уобичајно пролупавање) и онда ти неком причаш о томе да верује или не верује православно. Те шатро приче не пролазе код нас које нико не може да прави будалом. Малтене ништа конкретно ниси овде написао сем што се повремено јавнеш са истим небулозама, испонављаш исту причу и тако у круг. Добро за тебе што имаш пар ових што немају појма па можеш да им сервираш свашта, они ће увек да климају главом :)).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пази... Жељко Поробијааа :)).

То ли је вајно неки "адут" кога лажов вади из рукава:)). Е вала слатко су ме насмејале све глупости овог квазитеолога :smeh1:...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Zoran Đurović рече

Ја нисам Рубикова коцка. 

Ниси, ти си по интелекту сродан са Сунђер Бобом Коцкалонеом :smeh1:...

 

27-spongebob-squarepants.w700.h700.jpg

 

 

Мада Сунђер Боб скоро па не лаже уопште за разлику од тебе коме је лаж друго име...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

propovedanja u kvazinaucnom pakovanju jer su bezdusni ateisti zaposeli sve naucne institucije 

Више сам пута објашњавао да овде нема никакве мистике већ само голи интерес. Дакле, нису никакви бездушни атеисти већ методолошки натурализам у случају развитка живота нема шта боље да понуди сем да шминка и крпи постојећу нетачну хипотезу. И наравно да је агесивно пропагира наивчинама.

То ћете ти и шатро теолог да укапирате, на жалост, за неких отприлике 20-30 година са овим темпом капирања ствари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Ivan Marković рече

Ето видиш...

Мене примили, а после сам у резерви био још и специјалац. Требо сам да ратујем противу ваших ако нападну Вуковар 95, али сте се предомислили...

Штета...:)))

A di je taj Vukovar??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Ови људи не проповедају Васкрслог, него некакав почетак и законе природе, ропство, не стављају свој живот у руке Бога. Као, Бог нас је створио непропадљивима или за вечност, нема ризика. А тумачења васкрсења су им крајње перверзна, јер говоре о откупу, некаквој трговини и слично. Зато у њих, и овог перверзног попа, нема мистичког општења са Христом у евхаристији.

Потсети се оче догматике св. Јустина Ћелијског. И ко си ти да судиш и кажеш да на основу става о књизи постања овде од православних неко не општи мистично са Христом у евхаристији?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, о.Горан рече

Те шатро приче не пролазе код нас које нико не може да прави будалом.

Којих Вас? Ајде мало попе, повуци ручну!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Ivan Marković рече

Uvaženo drvo, neka te ove stvari uopšte ne uznemiravaju. Ako je objavljivanje u naučnom časopisu i peer review jedina teškoća koja stoje pred obaranjem i/li relativizacijom fizičkih i drugih teorija koje si pomenuo, za ovoga klirika ne znam, ali Luka Popov(nije klirik i ne nosi aljine)  je recimo objavio ovo:https://arxiv.org/abs/1301.6045

Ovim ne tvrdim da je on ovde bilo šta oborio, već pre  pokušao da učini neke teorije kinematički i dinamički nerazlučivim ili možda pre ekvivalentnim  

Koliko je u tome uspeo, o tome može da se diskutuje, ali su zahtevi koji se traže za jedan naučni tekst ispunjeni

Kačio sam ovo i ranije, ali su  svi naukobranitelji glumili gljive. Nadam se da ćeš ti nešto da kažeš po ovom pitanju. 

Nesto slicno su izveli i na Piratima sa Kariba u sceni sa vrtlogom i brodovima :

 

Od 50s pokazuje da su umesto mora u vidu levka u polju sile sa paralelnim vektorima uzeli ravno more u polju sile sa kontra-levkastim vektorima, prakticno, umesto zakrivljene povrsine u ravnom prostoru pristupili su tome kao ravnoj povrsini u zakrivljenom postoru. Nesto slicno imamo i u vezi sa putanjama planeta, mozemo da ih gledamo kao elipse u ravnom prostoru ili kao prave u prostoru deformisanom pod gravitacijom.

Ne vidim da se iz onog rada izvlace neki sporni zakljuci. Ako imas formulu koja izbacuje rezultate koji su u saglasju sa posmatranjima, onda formula radi posao. Uvek je interesantno istestirati model i videti kad pocinje da brljavi i proizvodi besmislice. I Ptolomejev geocentricni model sa epiciklima je bio izvanredno precizan za svoje vreme (bezteleskopsko), a pritom je u igru uveo rigorozna pravila. Mogao si da budes heliocentrista ili sta god, ali to nije imalo mnogo smisla ako ne ponudis neku formulu koja ce da ispljune bolji rezultat od postojeceg.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...