Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Овако пише Дамаскин:

Пошто су они – умови, то се и налазе у местима, који се постижу само умом, не телесним образом описивани – јер по природи не примају облик као тела, и три димензије – већ тиме, што духовно присуствују и дејствују тамо, где им је поверено и не могу бити у једно време бити овде и тамо и деловати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике


 

пре 21 минута, Vedran рече

Кад прочиташ јави се макар да нам кажеш да проблем више не постоји, да све православно исповедаш, јер ће тада тако бити.

Nije ovde problem necije super pravoslavnosti, nego je druga prica u pitanju u vezi tog jedenja i pijenja andjela.

Ako andjeli mogu da jedu i piju, po sili i volji Bozijoj, nacin kako se desava necemo da ispitujemo. Kako se desavaju cudesa koja nadilaze  prirodne pojave, ne znamo, ali  vidimo da se desavaju.

Zasto bi bilo nemoguce ovo da se ostvari i sa andjelima poslatim od Boga ?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Bokisd рече

Ako andjeli mogu da jedu i piju, po sili i volji Bozijoj, nacin kako se desava necemo da ispitujemo

А ти верујеш у ствари тек тако? Оно као, научио си да је Бог свемогућ и онда верујеш и готово.

Може и то. Има она прича о три монаха што су се спасавала молитвом „три вас три нас помилуј нас" и кад је дошао неки баћушка да их поучи макар основно „оче  наш" и слично они никако нису могли да запамте. Кад је овај дигао руке и сео на брод остављајући их они трче за њим кукајући како су већ заборавили молитву, тражећи да им још једном каже. Али трчали су за њим и његовим бродом ПО ВОДИ.

Мада сумњам да је код тебе тако, јер се кључујеш у овакве дискусије. Дакле ти учиш и верујеш не само тек тако.

Онда се јавља питање на основу чега? Будући да ниси скудоуман. И ти нам на то питање нудиш одговор кроз сва ова јављања. На основу тога што ти тако верујеш тако си научен, чуо, прочитао, тамо негде и тамо нешто, све нешто неодређено и замуљано. Једино што је јасно јесте да ти тако мислиш. Што практично значи да верујеш себи. Немаш чак ни рационално објашњење и не можеш да задовољиш ни елементарну логику него тамо где се логика крши ти се вадиш на Божију свемоћ (тј. кривиш Бога за своју немоћ).

Дакле, ти верујеш себи, а ја не верујем теби.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Жика рече

Овако пише Дамаскин:

Пошто су они – умови, то се и налазе у местима, који се постижу само умом, не телесним образом описивани – јер по природи не примају облик као тела, и три димензије – већ тиме, што духовно присуствују и дејствују тамо, где им је поверено и не могу бити у једно време бити овде и тамо и деловати.

Zar ovde Damaskin ne govori o tome sta su andjeli po prirodi,.... da su umovi, ....i da zbog toga ne mogu se telesno opisati i nemaju tela kao mi.

Recimo, ovde se kaze :

"Α неограниченима их називам јер се јављају праведнима, којима Бог хоће да се они јаве, не онакви какви јесу, него преображени онако како би, они који их гледају, могли да их виде."

Ne javljaju se onakvi kakvi jesu ( nekim svetiteljima su se javljali u svojoj pravoj prirodi i slavi i blazenstvu ), nego preobrazeni kako bi mogli da se vide i gledaju. Da li mozemo predpostaviti da ako Bog salje Svoje andjele ljudima u covecijem obliku, radi neke koristi i radi nekog cilja, da moraju da cine i rade neke stvari koje odgovaraju ljudskim stvarima, medju kojima je i jelo i pice.

Sve radi cilja i svrhe nekog viseg Bozijeg promisla koji je namenjem ljudima.

Naravno da andjeli niti jedu niti piju po prirodi stvari, niti se zene , niti udaju, ali, po  snishodjenju nama ljudima, mogu da cine i takve stvari, radi nase koristi.

Verovatno zbog toga i tamo u Toviti, andjeo Rafail kaze ucinilo vam se, da ne bi mislili  da su andjeli kao ljudi i da potrebuju hranu za zivot. Meni tako deluje.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Vedran рече

А ти верујеш у ствари тек тако? Оно као, научио си да је Бог свемогућ и онда верујеш и готово.

Може и то. Има она прича о три монаха што су се спасавала молитвом „три вас три нас помилуј нас" и кад је дошао неки баћушка да их поучи макар основно „оче  наш" и слично они никако нису могли да запамте. Кад је овај дигао руке и сео на брод остављајући их они трче за њим кукајући како су већ заборавили молитву, тражећи да им још једном каже. Али трчали су за њим и његовим бродом ПО ВОДИ.

Мада сумњам да је код тебе тако, јер се кључујеш у овакве дискусије. Дакле ти учиш и верујеш не само тек тако.

Онда се јавља питање на основу чега? Будући да ниси скудоуман. И ти нам на то питање нудиш одговор кроз сва ова јављања. На основу тога што ти тако верујеш тако си научен, чуо, прочитао, тамо негде и тамо нешто, све нешто неодређено и замуљано. Једино што је јасно јесте да ти тако мислиш. Што практично значи да верујеш себи. Немаш чак ни рационално објашњење и не можеш да задовољиш ни елементарну логику него тамо где се логика крши ти се вадиш на Божију свемоћ (тј. кривиш Бога за своју немоћ).

Дакле, ти верујеш себи, а ја не верујем теби.

Postavio bih ovako stvari. Ne ispitujemo umom i razumom nacin na koji andjeli jedu i piju, ne znamo , van prirode stvari je takva pojava. Da li verujemo i znamo da se Hristos bez oca Ovaplotio ? Verujemo i znamo. Kako se to desilo, ne znamo i ne ispitujemo, van prirode je i poredtka stvari.

Koliko sam citao te pripovesti, zitija svetih, duhovno predanja otaca koje se bavi ovim stvarima, postoji nebrojeno slucajeva u kojima andjeli u ljudskom oblicju jedu i piju sa hriscanima. Potrudicu se da pronadjem neke tekstove.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Da li verujemo i znamo da se Hristos bez oca Ovaplotio ?

Kako si boksid, el trava pozelenela,procvetala,proleće miriše,ptice cvrkuću tje dumru od crkutanja.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Kako si boksid, el trava pozelenela,procvetala,proleće miriše,ptice cvrkuću tje dumru od crkutanja.

Nije lose u principu. :mahmah:

Da se malo izjadam, upokojila se majka moje majke :cmizdrenje:,.... bio na sahrani, hvala Bogu nana se ispovedila i pricestila, neka joj se Bog smiluje. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Da se malo izjadam, upokojila se majka moje majke :cmizdrenje:,.... bio na sahrani, hvala Bogu nana se ispovedila i pricestila, neka joj se Bog smiluje. 

Царство јој Небеско!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/7/2017 at 14:59, елТорнеро рече

Зашто гризеш више него што можеш да прогуташ. Које је твоје упориште да, дописујући се са мном, знаш ко сам, шта сам, одакле сам, дух, душа, или тело? Које осим веровања и искуства, а ми би о Богу, "...на прилику вола који једе траву."

A zašto vas petorica udarate na njega jednoga. Msm, stvarno herojski.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/7/2017 at 16:32, Bokisd рече

Dobro, ali, sta cemo sa predanjem i tumacenjem da su tri coveka koji su dosli Avramu, bila tri andjela ?

Drugo, koliko vidim, nema razlike izmedju te tri licnosti koje su se javile u vidu 3 coveka. Avram se klanja jednim  istim poklonjenjem svoj trojici. Zbog toga je tesko nalaziti neku 'telesnost' za drugo lice Trojice, tj. za Hrista, jer cemo u tom slucaju morati  davati telesnost i drugim licima, i Ocu i Duhu, sto ne prilici Njihovoj prirodi.

Zbog toga se uvode u pricu andjeli , kojim vidom se javlja Trojica ocu Avramu. Imamo ikonu sv.Trojice od Rubljova u vidu tri andjela koja predstavlja gostoprimstvo Avramovo.

Ωφθη δὲ αὐτῷ ὁ θεὸς πρὸς τῇ δρυὶ τῇ Μαμβρη καθημένου αὐτοῦ ἐπὶ τῆς θύρας τῆς σκηνῆς αὐτοῦ μεσημβρίας.

2ἀναβλέψας δὲ τοῖς ὀφθαλμοῖς αὐτοῦ εἶδεν, καὶ ἰδοὺ τρεῖς ἄνδρες εἱστήκεισαν ἐπάνω αὐτοῦ· καὶ ἰδὼν προσέδραμεν εἰς συνάντησιν αὐτοῖς ἀπὸ τῆς θύρας τῆς σκηνῆς αὐτοῦ καὶ προσεκύνησεν ἐπὶ τὴν γῆν 

3καὶ εἶπεν Κύριε, εἰ ἄρα εὗρον χάριν ἐναντίον σου, μὴ παρέλθῃς τὸν παῖδά σου·

@Bokisd ovde piše tri čoveka ἄνδρες. Dakle, provereno. Tako da mi ono što je Zoran izneo deluje prihvatljivo. E sad, koliko je sve svetačkih i svetopredanjskih tumačenja na ovu temu izneto ne znam, a i mrzi me da tražim. Sam tekst Svetog Pisma govori o tri muškarca. Tako da bolje ovde da stanemo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/7/2017 at 18:10, ИгорМ рече

Да мало закувам чорбу :D 

Давно сам читао па ми се ваљало подсетити, тумачење (краћа објашњења) са упоредним преводом Књиге Постања са јеврејског и грчког у издању манастира Хиландар,Студеница, Дечани и Тврдош.

Прва књига Мојсијева 18,2

И он подиже очи своје, и виде: и гле, три човека стајаху пред њим. и виде он, и потрча им у сусрет са улаза шатора, и поклони се до земље.

И подигавши очи своје виде, и гле, три човека стајаху изнад њега. и видевши, потрча им у сусрет, са врата шатора свога, и поклони се до земље.

У краћем објашњењу се каже да се описује јављање Бога Аврааму у виду Три Анђела ( без брзоплетих закључака молим :) ) - Ангелофанија као Теофанија која за хришћанску традицију праобразно најављују Свету Тројицу. Св. Оци тумаче: "Предходно богојављења Аврааму бивају са неба, а ова последња пред његовим шатором, и то је био знак да ће на крају Бог "ушаторити се" међу нама кроз Логоса (Јн 1.14). А јављање је било у образу Св. Тројице, Која је изнад твари".

Дакле Св. Оци овде виде праобразно откривање Свете Тројице.

Овде је дата напомена на 12,1 ... са објашњењем како је записано осам јављања  Божијих Аврааму, и да она представљају јављање Личне Речи Божије -Христа, јер је Он Лице Богојављења и Богооткривења. (12,1; 12,7; 15,1.4; 15,7; 15,18; 17,1; 18,1; 22,11.15; 22,14; 22,16 )

и 16,7...  Анђео Јахвеов, који се овде јавио Агари, уствари је сам Господ - Реч Божија = Христос, Који се јавља кроз Ангелофаније које су и Теофаније (библисти који мисле да се Јахве овде јавља као Анђео "да се избегне антропоморфизам" , не могу објаснити како се даље описује јављање "не Анђела Јахвеовог, него самог Јахвеа" "Анђео Јахвеа је израз који означава самог Јахвеа у Његовом јављању доступном људима; у даљм казивању анђео се идентификује са Јахвеом, или је нека разлика међу њима маркирана" ). Теофанија - Богојављање се види јасно даље у  (12,1.7; 15,1.4.7.13.18; 17,1; 18,1... и код Јакова се јавља час Јахве-Господ, час Анђео Јахвеов

Ovo je sasvim smisleno. Ovo tim pre što sama reč "anđeo" u grčkom originalu reči zapravo znači "glasnik, vesnik, javljač". Mada ima i "keruks" ako se ne varam (sad malo iz malog mozga). Dakle, ovde zapravo angelofanije predstavljaju teofanije kroz specifičan način prenošenja vesti i nemaju nikakve veze sa klasičnim anđelima kao stvorenim bićima iz hijerarhija koje je opisivao Areopagit, a koji su kao takvi bestelesni, energetska bića. Otud cela ova zabuna. @Kratos, @Bokisd, rekao bih da vas ovo buni. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Тања1 рече

@Bokisd svaki put kad vidim da koristis (cesto) ovaj → :0228_hot:  smajlic pomislim da si pre pisanja poruke najeo ljutih papricica i belog luka i pokusavas da se resis zadaha i otecenog jezika. Izgleda si ljubitelj paprenih jela.

Inace duznost mi je da te citiram, da slabo citas, natrpan si samo svojim vidjenjem, sobom. Sta to radis?!

Zaista? A koliko ti čitaš? Nisam stekao neki utisak da se baš pretržeš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovi andjeli i njihov apetit ce' mi dodju glave. :))


Sve nesto trazim da nadjem i da ih uhvatim kako klopaju, i nadjoh nesto vrlo zanimljivo ( 1 Moj. 19, 1 - 3 ) :

"1  А увече дођоше два анђела у Содом; а Лот сеђаше на вратима содомским; и кад их угледа, устаде те их срете, и поклони се лицем до земље,

 2  И рече: Ходите, господо, у кућу слуге свог, и преноћите и оперите ноге своје; па сутра рано кад устанете пођите својим путем. А они рекоше: Не, него ћемо преноћити на улици.

3  Али он навали на њих, те се увратише к њему и уђоше у кућу његову, и он их угости, и испече хлебова пресних, и једоше."

Dodjose dva andjela, Lot ih savata na ulazu u Sodom, pokloni im se kao  gospodom ljudima i ugosti u kuci, ......i ispece hlebove presne i JEDOSE.

Najzad . Ne mogu vise, crko sam od trazenja . 0122_tuk

Pozdrav svima.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...