Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 7 минута, Avocado рече

a mogli su lepo kao civilizovani ljudi da se pomire sa tim da je robovlasništvo zlo protiv kojeg je većina njihovih sunarodnika i da se ništa od toga ne desi...

Nije rat bio zbog toga, čoveče. To je toliko naivno gledanje...

To je priča za puk.

пре 10 минута, Avocado рече

I to je u redu? Želja da zadržiš robove je legitiman razlog za otcepljenje?

Jel želja za otcepljenjem legitiman razlog za agresivan rat, stotine hiljada mrtvih i srušen čitav Jug?

Države imaju pravo da se otcepe generalno... Zapravo su one (pojedinačne države) nosioci suvereniteta i takođe su free and independent. Od starta je ideja bila da taj "zajednički autoritet" bude veoma, veoma slab i sa veoma ograničenim ovlašćenjima (da se ne bi pretvorilo u ono protiv čega su se borili, što je upravo ono što se i desilo).

пре 22 минута, Avocado рече

Nego, ne reče šta misliš o onom govoru?

Pa nije za pohvalu, ali nije ni nešto neočekivano... Nije bio MLK :)

пре 24 минута, Avocado рече

Nego, šta vaša Miki Maus istorija kaže o britanskoj zabrani trgovine robljem na Atlantiku? Jel su Britanci zli što su plenili brodove i kažnjavali trgovce robovima iako nisu imali nikakvo pravo da to rade?

Nemam ništa protiv.

Ovo je nešto drugo...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 4 часа, Justin Waters рече

Stvar je tu jasna. Ako cemo iskreno, stav oko gradjanskog rata treba da bude da je to jedan zalostan dogadjaj u kome su izginuli mnogi ljudi ali da je jedini i iskljucivi krivac za sve stradale u tom ratu Jug koji nije htjeo ukinuti ropstvo i jos su zbog toga htjeli da se otcjepe.

Otcepljenje je jedna stvar, koji god da je bio razlog.

Severna invazija je druga stvar, tu je ropstvo bilo samo koristan izgovor. 

 

Otcepljenje nije jednako rat.

Severna invazija jeste jednako rat.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Justin Waters рече

a sasvim je uredu da Jug drzi ljude kao robove

Свашта...

Некима изгледа никако не иде у главу да можеш да будеш и против робовласништва и против инвазије. Што ли је то толико тешко да се укапира?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Justin Waters рече

ko cemo iskreno, stav oko gradjanskog rata treba da bude da je to jedan zalostan dogadjaj u kome su izginuli mnogi ljudi ali da je jedini i iskljucivi krivac za sve stradale u tom ratu Jug koji nije htjeo ukinuti ropstvo i jos su zbog toga htjeli da se otcjepe.

Кривац је Линколн који је направио кризу и покренуо рат. Све је то могло да се реши без рата као у остатку цивилизованог света.

Али мегаломан је морао да "уђе у историју"...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Grizzly Adams рече

Свашта...

Некима изгледа никако не иде у главу да можеш да будеш и против робовласништва и против инвазије. Што ли је то толико тешко да се укапира?

Da, brate...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Аурор рече

@Grizzly Adams

Иначе сам провалио да има беле супрематије и у Libert-Aryanism!

Нео-нацисто!

:))

Провалио си нас!

Кад стојиш доследно иза принципа само је питање времена када ће те неко прогласити за нацисту. Јер пре или касније судариш се са њиховом недоследношћу и недостатком принципа.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Grizzly Adams рече

:))

Провалио си нас!

Кад стојиш доследно иза принципа само је питање времена када ће те неко прогласити за нацисту. Јер пре или касније судариш се са њиховом недоследношћу и недостатком принципа.

Не бих рекао да се ви доследно држите либертаријанских принципа. То која права има држава у односу на другу државу и појединце зависи од тога која је држава и који су појединци у питању...

Пре бих рекао да је једино доследно у целој причи контрирање левичарима шо сваку цену. Ако је против левичара, онда ваља и тоталитарна независна Британија на пример. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Juanito рече

То која права има држава у односу на другу државу и појединце зависи од тога која је држава и који су појединци у питању...

Таман бизнис...

Ја сам против инвазија јер су оне увек базиране на лажи о некаквим "добрим намерама", а једини циљ им је увек империјализам. Против сам инвазије на Ирак, Либију, Сирију, Србију, Лиузијану, Џорџију и све остале. Што не значи да подржавам и волим Садама, Гадафија, Асада, Милошевића итд. Напротив.

Ако имам неку "слепу тачку" волео би да ми се покаже па да размислим о томе.

пре 4 минута, Juanito рече

Пре бих рекао да је једино доследно у целој причи контрирање левичарима шо сваку цену. Ако је против левичара, онда ваља и тоталитарна независна Британија на пример. 

Па не може да се замери ако мало уживамо у томе, али то не значи да је то једина мотивација.

Што се Британије тиче, то нема везе са левичарима него са тиме да ми се не свиђа ЕУ - о чему сам писао годинама пре Брексита. Према томе, свако ко оће да изађе из те накарадне творевине има моју подршку. Да се та наказа сруши па да правимо нешто добро уместо ње. Кад смо причали о Србији, мој став је био да не треба да улази у ЕУ.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Аурор рече

Nije rat bio zbog toga, čoveče. To je toliko naivno gledanje...

To je priča za puk.

To su nesporne istorijske činjenice, a ne priča.

Težnja ka ukidanju ropstva je dovela do otcepljenja, otcepljenje je dovelo do rata.

Bez otpora ukidanju ropstva nema otcepljenja, pa nema ni rata.

To što biste vi da ignorišete koji su razlozi za otcepljenje koje su sami južnjaci navodili kao razloge (ili da eventualno smišljate neke svoje "razloge") je samo vaš problem i vaša uobrazilja...

 

Цитат

Jel želja za otcepljenjem legitiman razlog za agresivan rat, stotine hiljada mrtvih i srušen čitav Jug?

Nije... baš zato nisu trebali da se otcepljuju.

Ako si hteo da pitaš da li je legitimno da ratuješ da bi ponovo uspostavio kontrolu nad delom svoje teritorije u kojoj su se pobunjenici pobunili jer je država htela da zabrani ropstvo... pa naravno da je legitimno.... čak i ako nije legalno...

 

Цитат

Države imaju pravo da se otcepe generalno... Zapravo su one (pojedinačne države) nosioci suvereniteta i takođe su free and independent. Od starta je ideja bila da taj "zajednički autoritet" bude veoma, veoma slab i sa veoma ograničenim ovlašćenjima (da se ne bi pretvorilo u ono protiv čega su se borili, što je upravo ono što se i desilo).

Veoma je sporno da li su države kao federalne jedinice imale pravo da se otcepe. U Ustavu apsolutno ništa o tome ne piše. To možeš da tumačiš na dva načina:

1. da ne piše jer se podrazumeva,

2. da ne piše jer secesija i nije bila dozvoljena tim Ustavom, jer su hteli da naprave jednu federalnu državu sa velikim stepenom autonomije federalnih jedinica, a ne alijansu iz koje svako može da izađe kad hoće.

Moje lično mišljenje je da je ovo drugo tačno iako se svakako može braniti i prvo stanovište.

Međutim, jedno je pravna tema o tome da li je secesija bila legalna, a nešto sasvim drugo je moralna tema o tome ko je u tom ratu bio zlikovac i ko je uzrokovao rat.

 

Цитат

Ovo je nešto drugo...

Drugo je samo zato što je ono što su Britanci radili svakako nepravo... odnosno, za razliku od secesije koja je pravno sporna, ovde uopšte nije ni sporno da Britanci nisu imali nikakva prava da na tuđim brodovima u Atlantiku primenjuju svoj zakon o zabrani trgovine robljem i da su to radili samo zato što su imali dovoljnu silu da to urade... a pravedno je isto koliko i Linkolnovo oslobađanje robova... samo iz nekog bizarnog razloga ti je jedno u redu, a drugo nije...

 

  • Волим 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Težnja ka ukidanju ropstva je dovela do otcepljenja, otcepljenje je dovelo do rata.

Bez otpora ukidanju ropstva nema otcepljenja, pa nema ni rata.

Па ту одмах видиш грешку у закључивању. Рат није аутоматска последица одцепљења, него нека особа седне и одлучи да крене у рат. И на тој особи је одговорност.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Grizzly Adams рече

Кад смо причали о Србији, мој став је био да не треба да улази у ЕУ.

Парадокс је у томе што је чак и оваква ЕУ слободнија од овакве Србије. Можда би се усвојиле неке вредности, неки ред...

Ситуација није чиста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Аурор рече

Парадокс је у томе што је чак и оваква ЕУ слободнија од овакве Србије. Можда би се усвојиле неке вредности, неки ред...

Ситуација није чиста.

Наравно. Говорим у контексту могућности да се сами опаметимо и кренемо правим путем.

Ако ћемо да наставимо да будемо овако незрели и неодговорни, онда боље да се "добро удамо"... Мада после кад почнемо да правимо срања "у браку" могу да почну да размишљају како да нас избаце, као у случају Грчке.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Grizzly Adams рече

Па ту одмах видиш грешку у закључивању. Рат није аутоматска последица одцепљења, него нека особа седне и одлучи да крене у рат. И на тој особи је одговорност.

Naravno... samo je robovlasništvo automatsko i prolazi samo od sebe i niko nema nikakvu odgovornst za to, niti robovlasnikovi postupci mogu bilo šta da uzrokuju... pogotovo ne rat...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...