Jump to content

Нездрава атмосфера у цркви

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

1 hour ago, Жељко рече

Ја сам о томе размишљао неко време али нисам паметан.

Ево јутрос ми се жале поједини како су награисали у цркви од неких ликова секташког менталитета.

Веле како су почели да плету венчиће пре вечерњег на коме се освећује трава а неки православни талибани дошли па им почупали те венчиће из руку и побацали  на патос.

Људи су утучени.

Деца испрепадана.

Мислим циркус!

Bože svašta, tako isprepadat i sablaznit dječicu. To su neki hrišćanski talibani, nemaju pojma o tom šta je inkulturacija. Bez cvijeća i vjenaca to kod Slovena nejde. Vjenečki se pletu i nose u crkvu svuda od majčice Rusije, Ukrajine i Bjelorosuije preko Poljsku i Moravu sve do Srbije i Bugarske.

Blagoslov studanek (studencu, izvora)

OSTROŽSKÁ LHOTA 2015 - HODY: povídání se stárky

Uchilistha i chitalistha se sastezavaha po pletene na venci

img_2066w_1.jpg

Svatojanská postýlka

slavnost-v-sisce.png

Pletení svatojanských věnečků s kvítí

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako izgleda ta inkulturacija u Češkoj, sve su to stari hristijaniziraníi slovenski običaji, nismo valjda tikva bez korijena! Oboje je to naše i slovensko kulturno nasljedstvo i hrišćantvo.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, RYLAH рече

Не можеш таквима да помогнеш, јер они прво не ризнају да имају проблем. Таквима може да помогне само неко много духовно јачи и искуснији од теб, а врло често ни такав неко, јер скојевци по црквама не иду да би унапредили себе у духовном смислу и очистили се, него да соле памет свима око себе. Њих Црква не интересује као Црква, него као црква - као једно место њихове самопромоције које им је доступно.

Једино што можеш јесте да од таквих сачуваш ебе и још понекога, да га ови случајно не повуку са собом.

Слажем се с тобом али само дотле докле штитиш себе и своје, да те такви не гњаве и не смарају.

Али помоћи им, верујем, може свако, уз мало стрпљења, не у потпуности помоћи, али малко помоћи. Кад кажем стрпљење мислим на неосуђивање, на смирену реакцију. Насупрот томе верујем да се свим овим предложеним методама на теми заправао тим људима прави још већа психолошка штета. За све што човек ради увек постоји веома јак психолошки разлог. Дакле јак разлог, не и добар.

Као ми смо сад нешто много паметнији, важнији, вреднији, ,,већи" хришћани од тих људи? Јесмо ли? Хајде да не заборавимо да смо и ми на путу, да се константно развијамо, да смо и ми некада били мали растом и ,,глупи и затуцани", а сада смо порасли (надам се).  Па чак и сада, кад смо трезвени (надам се) и даље постоји неко већи духовним растом који би се вероватно прекрстио на неке наше ставове.

Наравно, стрпљење је ограничен ресурс, ја га први немам превише, и све што могу јесте да се склањам. Иначе ја нисам нешто имао проблема са верницима, углавном са одређеним поповима.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Иван ♪♫ рече

Али помоћи им, верујем, може свако, уз мало стрпљења, не у потпуности помоћи, али малко помоћи. Кад кажем стрпљење мислим на неосуђивање, на смирену реакцију. Насупрот томе верујем да се свим овим предложеним методама на теми заправао тим људима прави још већа психолошка штета. За све што човек ради увек постоји веома јак психолошки разлог. Дакле јак разлог, не и добар.

Сви који на теми постујемо, верујем да смо пробали да таквима помажемо. И то уз вееееелико стрпљење, па неретко и трпљење. И онда ти у једном тренутку постане јасно да то њих не интересује, да те полако усисавају у своју црну рупу, јер им је само стало да код неког држе пажњу, макар и на тај начин. Онда пробаш другачије, и полако им дозираш причу да то што раде уопште није како треба, да тако не треба и слично. Онда крену или да те убеђују да ниси у праву, или да се љуте и дуре, а неретко и да те праве будалом.

Е, онда коначно сконташ да ништа не вреди, и кренеш да их за..баваш. Некад и успе, кад им срушиш ту его - баријеру, али много чешће једино што успеш јесте да се одлепе од тебе, и после тога кад год те виде макар можеш да неког другог заштитиш од њих.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, RYLAH рече

 

 једино што успеш јесте да се одлепе од тебе

Malo li je u današnje vreme :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

28 minutes ago, RYLAH рече

Сви који на теми постујемо, верујем да смо пробали да таквима помажемо. И то уз вееееелико стрпљење, па неретко и трпљење. И онда ти у једном тренутку постане јасно да то њих не интересује, да те полако усисавају у своју црну рупу, јер им је само стало да код неког држе пажњу, макар и на тај начин. Онда пробаш другачије, и полако им дозираш причу да то што раде уопште није како треба, да тако не треба и слично. Онда крену или да те убеђују да ниси у праву, или да се љуте и дуре, а неретко и да те праве будалом.

Е, онда коначно сконташ да ништа не вреди, и кренеш да их за..баваш. Некад и успе, кад им срушиш ту его - баријеру, али много чешће једино што успеш јесте да се одлепе од тебе, и после тога кад год те виде макар можеш да неког другог заштитиш од њих.

Pa ne pomaze se na takav nacin, ubedjivanjem, nabedjivanjem, ko je u pravu i sl. To je samo igra ko ce koga poraziti. Tvoje je da kazes sta imas, ako ima potrebe, i to je to, posle samo budes uljudan.

A ako krenes da pod.ebavas, sta drugo ocekujes osim da se covek iznervira? Od toga samo steta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, RYLAH рече

Одмори, брате, очигледно да не капираш шта је овде уопште тема.

Pa pojasni bratu svom, kako neko moze da sektasi o onome sto govori sveto pismo i sveti oci, o papi, ekumenizmu, antihristu?

  • Волим 1

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

Pa ne pomaze se na takav nacin, ubedjivanjem, nabedjivanjem, ko je u pravu i sl. To je samo igra ko ce koga poraziti. Tvoje je da kazes sta imas, ako ima potrebe, i to je to, posle samo budes uljudan.

A ako krenes da pod.ebavas, sta drugo ocekujes osim da se covek iznervira? Od toga samo steta.

Помажеш другима. Не знам да ли си слушао некад оне хорор приче од људи који први пут дођу у Цркву, и никад више, баш због оваквих будала?

Значи, дође девојка, стане са пажњом и вером, рендом баба је ничим изазвана повуче на "женски део" и стави испред себе, чисто да би је осмотрила што боље. Онда јој онако "пријатељски" шапуће да се не крсти "како треба", да не стоји "како треба", да је обукла много изазовне фармерке, и као финале, наравно, баба кербер је спречи да се причести јер "није достојна и велики би грех био да се причести". 

Или мушкарац, који истина, није прошао сву тортуру попут ове девојке, али су га после Литургије свратили на кафу, што је он прихватио са одушевљењем. Онда тамо слуша приче о папи, Антихристу, руском цару, чиповању, масонима, сркне кафу на брзину и никад се више не врати међу лудаке.

Капираш да нас такви представљају, јер су најагресивнији, све док им се не стане на пут? И капираш колико су штете такви нанели Цркви, јер није било никог у појединим парохијама, или је попове болело уво за њих, све док не направе секташки кружоок који крене да трује људе против свештеника који им се из овог или оног разлога замери? Такви после прекидају и Литургије у појединим местима, деле неку квазимонашку литературу међу собом, упућују људе на Борбу за Веру, разне опскурне видео клипове и слично. Онда полако одвлаче људе да више на Литургије не иду у ту Цркву, јер тај поп "служи по новом", него оду у неки од оближњих манастира, где већ постоји група људи која ламентира како је одбрана целог Православља пала на њихова нејака плећа.

Не, против таквих се треба борити на сваки доступан начин, а најпре под..бавањем, јер је то пеницилин за такве. Јер су у деведесет посто случајева неостварени људи, и не умеју да се понашају у друштву. Јер су у Цркви зато што виде да им се ту отвара неки простор, који никако не заслужују, и који им се отвара само због немарности оних који су први позвани да пазе. 

Све док Црква не нађе систематски начин да се на прави начин постави према таквима.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, billy2014 рече

Pa pojasni bratu svom, kako neko moze da sektasi o onome sto govori sveto pismo i sveti oci, o papi, ekumenizmu, antihristu?

Како не може? Причај са суботарима, они деведесет посто времена цитирају Библију и причају ти о папи, Антихристу, последњим временима, и десет посто ти можда убаце учење о суботи или о иконама? :))) Они би се најбоље сложили са овим нашим "ревнитељима", јер су исти по менталитету и духу :)))

Дакле, ако неко ко себе сматра Православцем сву своју енергију троши на приче о чиповању, папи, Антихристу, последњим временима, екуменизму... он је промађио поенту. Зашто? 

На првом месту, зато што ту нема љубави. Зато што такви Бога обично гледају као судију, а себе као неке одабране ратнике који ће у славу Божију да проповедају васцелој Васељени и тако спасу кога год могу. Дакле, гордост.

На другом месту, зато што се такви у деведесет и девет посто случајева не образују из светоотачке литературе, па ни из Библије, него углавном или преко сајтова или преко Јутјуб клипова. Евентуално ако прочитају неки памфлетић ових новијих секташа. Дакле, незнање.

Е, кад спојиш гордост и незнање, добијеш ово о чему овде причамо: незнавеног човека који би да се пита о свему и распоређује све како мисли да треба, и тиме малтретира нормалне људе.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kao pravoslavka, prvi put sam se sa uplasenima oko kalendara, postova i inih obicaja srela sa 15 godina. 

Sreca te sam verovala u Hrista. 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@RYLAH 

U pravu si ti da takvi prave štetu. Ali pazi, oko hrama, kod svoje kuće, na poslu, na internetu, gde god, sve jedno je, oni će raditi tako kako rade. I kako ćeš to sprečiti? Zar ćemo ih izbaciti iz Crkve? Zabraniti prilazak? Šta da radimo sa njima? Šta kaže Isus: ako ti brat zgreši, opomeni ga nasamo, ako te ne posluša kaži Crkvi, ako ne posluša ni Crkvu, onda nek ti je ko neznabožac.

Realno sve to nema neophodno veze ni sa crkvom, kao što si i rekao, već sa psihologijom čoveka, koja samo nađe način da ostvari svoje unutrašnje prednosti. Neko treba da se bavi time, ali ne na destruktivan način.

Takođe, različiti su nivoi i oblici problema, različiti su i ljudi, i ne možemo doneti tako uprošćenu metodu tipa ,,svim sredstvima po njima". Svi smo bili neofiti (ili smo još uvek). I ko zna kakve i mi sablazni unosimo svojim pisanjima evo upravo na ovom forumu, a da toga nismo ni svesni. Možda Boga žalostimo ovime što radimo. Razmisli, koliko puta je neki neofit ili bilo ko sa neofitskim nastupom što naleti ovde i krene da maše npr. citatima bio označen kao zatucan. On veruje predanju više nego tebi, i šta ćeš sad.

Šta hoću da ti kažem: ja sigurno ne opravdavam fanatizam i nametljivost! Ali kontam da se ipak ne zalećemo sa osudama i izbacivačkom politikom. Posavetujemo. Ako ne vredi, onda nek se sveštenstvo pozabavi. Ako ni njih ne posluša, e onda Crkva mora da reaguje. 

 

25 minutes ago, RYLAH рече

Не, против таквих се треба борити на сваки доступан начин, а најпре под..бавањем, јер је то пеницилин за такве. Јер су у деведесет посто случајева неостварени људи, и не умеју да се понашају у друштву.

 

Veoma, veoma pogrešno. Nije poenta da ih poraziš. To da li je neko neostvaren, da li ume da se ponaša u društvu itd. nije tvoje da se baviš. A još manje da ih podj.ebavaš. To je lična tragedija. Ljudi skliznu iz raznih razloga. Ako ne možeš da pomogneš, samo se skloni, i prepusti onome ko može i razume o kakvoj se psihologiji tu radi. 

Ako je neko nepopravljiva štetočina, onda Crkva svakako treba da se zaštiti.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Иван ♪♫ рече

Veoma, veoma pogrešno. Nije poenta da ih poraziš. To da li je neko neostvaren, da li ume da se ponaša u društvu itd. nije tvoje da se baviš. A još manje da ih podj.ebavaš. To je lična tragedija. Ljudi skliznu iz raznih razloga. Ako ne možeš da pomogneš, samo se skloni, i prepusti onome ko može i razume o kakvoj se psihologiji tu radi. 

Ako je neko nepopravljiva štetočina, onda Crkva svakako treba da se zaštiti.

Брате, овде причамо о доказаним штеточинама. Значи, о непоправљивим ликовима, са којима је прво покушано све лепо, па онда и мало грубље, али их једноставно није занимало.

Ако они неће, њихова ствар, ал кад крену да секташе и да малтретирају друге, са тенденцијом да направе још штете, наравно да ћу да их изврнем. 

Врло је могуће да не једно, него многа моја писања жалосте или љуте Бога, наравно. О поступцима да већ и не причам. Али мислим да ћемо највећу жалост да направимо ако видимо да неко трује неког другог а не реагујемо. 

И супер су све те кул приче како ми треба да разумемо све и свакога, ал кад видиш неког ко више неће да крочи у Цркву због таквих, или оде и сам у неко болесно секташење, нормално да ћу да урадим шта је до мене да се то више не дешава.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...