Jump to content

Нездрава атмосфера у цркви

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

3 minutes ago, RYLAH рече

И супер су све те кул приче како ми треба да разумемо све и свакога

Треба разумети онда и жртву таквог терора а не само терористу.

Што је терориста заслужнији од жртве да једино он буде схваћен?

Нема логике!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам како са "талибанима" али са "скојевкама" треба бити пристојан, ипак су то старије жене.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@RYLAH  Pa ok, ako pričamo o tvrdoglavoj destruktivnosti, naravno da se slažem da treba reagovati. Ali onda je pravo pitanje zašto Crkva kao zajednica ne reaguje?

Mislim, ona priča o babi mi se uopšte ne uklapa u to, baba ko baba, ko da je bitno, iste su i na svakom drugom mestu. Pre neki dan krenem na posao, neka baba priča s nekim, pa kako sam naišao, počela da se ustručava, a kad sam prošao, nastavi o tome kakva je ova današnja omladina, to ništa ne valja i ostale gluposti, čuo sam je iza leđa. Pa šta treba? Da pobegnemo iz države, da tražimo neku u kojoj su babe bolje vaspitane? Što joj je dozvolila ta devojka da je šalta tako? Izignoriše lepo babu i zdravo.

Ti kad si krenuo da pričaš, ja sam odmah zamislio ljude koje poznajem koji su se zanosili ili se još uvek zanose raznim glupostima, setio sam se čime sam se i ja sam zanosio. Tvrdim ti da ono kako pišeš tu ne pomaže.

Ali ako već pričamo o ekstremnim situacijama, onda se svakako slažem da je potrebna odlučna i neodložna reakcija Crkve. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

25 minutes ago, Жељко рече

Треба разумети онда и жртву таквог терора а не само терористу.

Што је терориста заслужнији од жртве да једино он буде схваћен?

Нема логике!

Pa ako tako postaviš - i nema logike. Jer si umetnuo pretpostavku da žrtva nije shvaćena, što nije tačno, i niko nije ni rekao. Ono o čemu pričamo je kako pristupiti nametljivim ljudima. Pod.ebavanjem im se ne može pomoći. Podj.bavanjem se nikome ne može pomoći. Što ne znači da ih opravdavam, već konstatujem životnu činjenicu.

Možemo pričati i o tome kako pristupiti nekome ko je doživeo neprijatnost. Da li prići i tešiti tu osobu, ili gledati svoja posla? 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad sam krenula da idem redovnije u Crkvu i ja sam imala problema sa pricama o cipovima, poslednjim vremenima i sl. Na mene je to imalo jako stetan uticaj, u smislu da se toliko isprepadam tim pricama da samo zelim da pobjegnem sto dalje od svega.

Ali, na srecu u medjuvremenu sam imala priliku da popricam sa jednim monahom o tome. On mi je tada savjetovao da se udaljim od tih ljudi, zbog mene same. A za njih mi je jos rekao da vecina njih ne umije drugacije da pridje Bogu, da je to njihov nacin i da mi ne trebamo to da osudjujemo jer nikad ne znamo kako Bog na njih gleda. Mozda je to sto je mene odbijalo, njih drzalo blizu Crkve.

Sto se mene licno tice, ovo mi je pomoglo da znam kako u buduce sa njima. Pogotovu na pocetku..sad je vec dosta lakse. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 hours ago, RYLAH рече

Дакле, ако неко ко себе сматра Православцем сву своју енергију троши на приче о чиповању, папи, Антихристу, последњим временима, екуменизму... он је промађио поенту. Зашто? 

На првом месту, зато што ту нема љубави. Зато што такви Бога обично гледају као судију, а себе као неке одабране ратнике који ће у славу Божију да проповедају васцелој Васељени и тако спасу кога год могу. Дакле, гордост.

На другом месту, зато што се такви у деведесет и девет посто случајева не образују из светоотачке литературе, па ни из Библије, него углавном или преко сајтова или преко Јутјуб клипова. Евентуално ако прочитају неки памфлетић ових новијих секташа. Дакле, незнање.

Ako prica o tome ne mora da znaci da svu energiju trosi samo na to, ali realno veoma malo ljudi zna nesto o zigu zveri, ekumenizmu, antihristu....., a i slabo se prica tome, mozda zbog toga zele da svoje ''znanje'' podijele sa drugim, mislim da se tu ne radi o gordosti nego o ljubavi prema bliznjem svom. Cak bih rekao da je ono kako si rekao da se treba ponasati prema takvima gordost.

 

 

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 hours ago, billy2014 рече

Ako prica o tome ne mora da znaci da svu energiju trosi samo na to, ali realno veoma malo ljudi zna nesto o zigu zveri, ekumenizmu, antihristu....., a i slabo se prica tome, mozda zbog toga zele da svoje ''znanje'' podijele sa drugim, mislim da se tu ne radi o gordosti nego o ljubavi prema bliznjem svom. Cak bih rekao da je ono kako si rekao da se treba ponasati prema takvima gordost.

А ти, колико видим, знаш све. И шта је жиг звери, и о екуменизму све знаш, и ко је Антирхрист... Толике су будале ти што праве планове за покоравање света да их проваљују по целом Интернету, све су им планове разоткрили, и то још поставили на Интернет, за који кажу да је ђавоља работа, ал ђаво то не склања са Интернета. Не дао Бог да саслушаш неког ко је стварно упућен ако је Дигитални Анђео реко да је папа антихрист, и да је екуменизам ђавоља работа. Још додај и пар исечака из клипова оца Јустина Поповића, али изостави ону његову похвалу правом уједињењу, и комплетирали смо целу причу. 

Не дао Бог да икад прочиташ нешто, сем можда кратких пашквила скрибомана са Борбе за веру о томе како крај света ускоро долази. Доста су видео клипови и Борба за веру за сваког поштеног хришћанина. Онда узмеш на себе то тешко бреме да идеш около и образујеш људе о свему томе, и да тугујеш кад неће да те слушају.

Ајде, брате... Ако је нешто ђавоља работа, такав начин "мисионарења" и "освешћивања" је ђавоља работа. 

О томе можеш да причаш, ако ти ставови останиу исти, кад прочиташ тону литературе, па онда кад мало порастеш и видш шта је свет уствари, и кад причаш са правим духовницима, не са онима који можда и обитавају у манастирима али своју гордост нису победили и људе држе уз себе ширећи им страх. Онда ћеш да знаш да поента наше вере није Антихрист, нити кад он долази, јер то нико не зна и не може да зна, него Христос и његова љубав, и стремљење са будеш у пуноћи са Њим, и кроз Њега, и са целим светом, са свим људима.

Више ћеш да урадиш за цело Хришћанство ако себе промениш макар мало, ако помогнеш комшији са искреном љубављу, ако просјацима на улици дајеш кад можеш и колико можеш, ако свакога дана урадиш макар по једну ствар из љубави, него да шириш тону те параноичне и тровачке пропаганде и да смараш људе око себе и да им дробиш. Тад ће да виде тебе, колико си се ти сам променио на боље, и пожелеће и неко од њих да се тако промени.

Јесте много теже него да идеш по свету и причаш људима колико су грешни а ево га, Антихрист само што није дошао, али је једини исправни пут. Ако следиш онај други пут, не само што ће да беже од тебе, него ћеш да будеш и анти - реклама за Хришћанство, јер ће кроз тебе да гледају и Цркву.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo je kako sam upoznala jednog pojca iz svoje parohijske crkve , pre nego sto se tu zaposlio ... Ta prica je neverovatno komicna ...  

Moze se definisati kao Televisa Presenta ( spanska serija ) ...  

Ali ne bih sada o tome . 

Cudni su putevi Gospodnji .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Arsenija рече

Nas parohijski svestenik je za Vaskrs imao besedu odstampanu na 4 stranice A4 formata ...

O cemu?

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 hours ago, RYLAH рече
17 hours ago, Иван ♪♫ рече

Ali onda je pravo pitanje zašto Crkva kao zajednica ne reaguje?

То се сви питамо...

Део одговора на то свеопште питање се крије у том што су у многоме они који руководе црквом(институционално), у највећем делу, дакле клир свих структура, ''побркали лончиће'' и на потпуно су истом становишту као и ови кваритељи Заједнице. 

Дакле просто .. немамо, или у најбољем случају, имамо јако окрњену Заједницу.

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, RYLAH рече

А ти, колико видим, знаш све. И шта је жиг звери, и о екуменизму све знаш, и ко је Антирхрист... Толике су будале ти што праве планове за покоравање света да их проваљују по целом Интернету, све су им планове разоткрили, и то још поставили на Интернет, за који кажу да је ђавоља работа, ал ђаво то не склања са Интернета. Не дао Бог да саслушаш неког ко је стварно упућен ако је Дигитални Анђео реко да је папа антихрист, и да је екуменизам ђавоља работа. Још додај и пар исечака из клипова оца Јустина Поповића, али изостави ону његову похвалу правом уједињењу, и комплетирали смо целу причу. 

Не дао Бог да икад прочиташ нешто, сем можда кратких пашквила скрибомана са Борбе за веру о томе како крај света ускоро долази. Доста су видео клипови и Борба за веру за сваког поштеног хришћанина. Онда узмеш на себе то тешко бреме да идеш около и образујеш људе о свему томе, и да тугујеш кад неће да те слушају.

Ајде, брате... Ако је нешто ђавоља работа, такав начин "мисионарења" и "освешћивања" је ђавоља работа

Sad ovo ispade k'o da se obracas licno meni :).

3 hours ago, RYLAH рече

Онда ћеш да знаш да поента наше вере није Антихрист, нити кад он долази, јер то нико не зна и не може да зна, него Христос и његова љубав, и стремљење са будеш у пуноћи са Њим, и кроз Њега, и са целим светом, са свим људима.

 

Nije poenta, ali svakako jeste dio i ja ne vidim nista lose da se zna nesto o tome, ne vidim kako to moze da steti vjeri u Isusa, cak bih rekao da moze da doprinese.

3 hours ago, RYLAH рече

Више ћеш да урадиш за цело Хришћанство ако себе промениш макар мало, ако помогнеш комшији са искреном љубављу, ако просјацима на улици дајеш кад можеш и колико можеш, ако свакога дана урадиш макар по једну ствар из љубави, него да шириш тону те параноичне и тровачке пропаганде и да смараш људе око себе и да им дробиш. Тад ће да виде тебе, колико си се ти сам променио на боље, и пожелеће и неко од њих да се тако промени.

Slazem se, samo kazem da ti ljudi ne rade to iz lose namjere, cak naprotiv.... i zato ne treba biti bezobrazan prema njima...nije hhriscanski. Ne mora da bude trovacka ili paranoicna propaganda, kao sto je neko napisao...na takav nacin ljudi i mogu da pridju crkvi, ima i takvih slucajeva...

  • Волим 1

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

18 hours ago, RYLAH рече

 

Значи, дође девојка, стане са пажњом и вером, рендом баба је ничим изазвана повуче на "женски део" и стави испред себе, чисто да би је осмотрила што боље. Онда јој онако "пријатељски" шапуће да се не крсти "како треба", да не стоји "како треба", да је обукла много изазовне фармерке, и као финале, наравно, баба кербер је спречи да се причести јер "није достојна и велики би грех био да се причести".

Баш јуче, после литургије када сам питао ћерку у шали какво је било друштво (пошто стојимо одвојено), каже она благо мени са њима. Шта ће бити, ладно јој се закачи нека баба и крене да јој објашњава да не држи руке правилно, да не стоји правилно, почне жена да јој намешта ноге како треба да стоји. Ова моја смотана, наравно, ћути. Када ми је после литургије рекла, ја одлепио. Кажем што ме ниси звала, да јој ја објасним како се стоји. Срећом, једна млађа жена сними ситуацију и стане између њих две, те се баба примири. Избацила ме жена из равнотеже, само ми је криво што ме мала не позва на време, лепо да се испричамо.

А у "мушком делу", пошто је била велика гужва, ако неко у току литургије или одласка на причешће случајно стане на траву рузикује батине.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 hours ago, billy2014 рече

ali realno veoma malo ljudi zna nesto o zigu zveri, ekumenizmu, antihristu.....

O ovom podebljanom zaista zna veoma malo ljudi, konkretnije 0 (slovima: nula).

Neko moje konkretno mišljenje (ako ikoga zanima, a usput vjerovatno i nije tačno) je da će u nekom trenutku istorije zaista doći antihrist (konkretna ličnost, a ne neka simbolika, mada ni to nije isključeno) i da će zaista postojati žig (na ruci ili čelu a ne na ličnoj karti) i da se zaista neće moći "ni prodati ni kupiti ako nemaš žig". Dakle, nisu novi pasoši u pitanju :)

Zapravo, imam živopisnu sliku u glavi kako bi to sve moglo izgledati izgrađenu pod uticajem brojnih SF filmova i literature.

Ali ko zapravo od trenutno živih ljudi na zamlji može sa sigurnošću reći bilo šta na ovu temu?

 

7 minutes ago, billy2014 рече

Slazem se, samo kazem da ti ljudi ne rade to iz lose namjere, cak naprotiv.... i zato ne treba biti bezobrazan prema njima...nije hhriscanski. Ne mora da bude trovacka ili paranoicna propaganda, kao sto je neko napisao...na takav nacin ljudi i mogu da pridju crkvi, ima i takvih slucajeva...

Slažem se. Mada, na žalost, malo je takvih slučajeva, ali da ih ima - ima. 
 

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...