Jump to content

Нездрава атмосфера у цркви

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

5 minutes ago, billy2014 рече

Nije poenta, ali svakako jeste dio i ja ne vidim nista lose da se zna nesto o tome, ne vidim kako to moze da steti vjeri u Isusa, cak bih rekao da moze da doprinese.

Ја бих рекао да не може, макар код оних још неутврђених у вери. Што смо отприлике сви ми мање или више. Има разлога због чега су се водиле веома дуге полемике да ли да се Откровење уопште убаци у Нови Завет. Ако ће теби "да допринесе вери у Исуса" шкрабање о Антихристу, онда је џабе писано Јеванђеље, ако ти поред све оне лепоте и ослобођења од сваке стеге опет изабереш страх и окове јуридичког бога наспрам Бога љубави.

11 minutes ago, billy2014 рече

Slazem se, samo kazem da ti ljudi ne rade to iz lose namjere, cak naprotiv.... i zato ne treba biti bezobrazan prema njima...nije hhriscanski. Ne mora da bude trovacka ili paranoicna propaganda, kao sto je neko napisao...na takav nacin ljudi i mogu da pridju crkvi, ima i takvih slucajeva...

Многи који мисле да не раде нешто из лоше намере направили су ужасне ране на телу Цркве. Скорашњих примера чак имаш колико год хоћеш. Сваки је секташ мислио да чини добро, да чини најбоље, а онда, кад му лепо објасне да није тако, онда пређе у жестоку прелест и онда мисли да је једини он позван да чини добро на овоме свету, јер су сви остали очигледно у прелести. Посебно кад се ради о овима што живе за тумачење Откровења.

Батали те ствари, брате. Узми прво поново ишчитај Нови Завет. АКо не осетиш одмах ту љубав и слободу, али истинску љубав и истинску слободу, онда ишчитај поново. Онда узми неког од великих теолога, али прескочи за почетак оне делове где они пишу о папи, Антихристу, екуменизму, Откровењу и сличним стварима, и узми оно где хвале љубав и слободу коју су добили.

Па кад једном осетиш ту и толику љубав и слободу, али заиста да осетиш колика је Божја љубав према теби, и колика ти је слобода дарована, а твоје је само да пожелиш и све те то чека, болеће те уво и за антихристе и за папе и за све остало, јер ћеш да сконташ колико су те ствари небитне у животу једног Хришћанина. Е онда, кад сконташ колико је све то у суштини небитно, тек тад можеш да кренеш да ишчитаваш те ствари, и онда ћеш да видиш колико је све што се пише о томе смешно, јер занемарује оне основне и највеће дарове који су нам даровани - Слободу и Љубав.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, RYLAH рече

Ја бих рекао да не може, макар код оних још неутврђених у вери. Што смо отприлике сви ми мање или више. Има разлога због чега су се водиле веома дуге полемике да ли да се Откровење уопште убаци у Нови Завет. Ако ће теби "да допринесе вери у Исуса" шкрабање о Антихристу, онда је џабе писано Јеванђеље, ако ти поред све оне лепоте и ослобођења од сваке стеге опет изабереш страх и окове јуридичког бога наспрам Бога љубави.

Многи који мисле да не раде нешто из лоше намере направили су ужасне ране на телу Цркве. Скорашњих примера чак имаш колико год хоћеш. Сваки је секташ мислио да чини добро, да чини најбоље, а онда, кад му лепо објасне да није тако, онда пређе у жестоку прелест и онда мисли да је једини он позван да чини добро на овоме свету, јер су сви остали очигледно у прелести. Посебно кад се ради о овима што живе за тумачење Откровења.

Батали те ствари, брате. Узми прво поново ишчитај Нови Завет. АКо не осетиш одмах ту љубав и слободу, али истинску љубав и истинску слободу, онда ишчитај поново. Онда узми неког од великих теолога, али прескочи за почетак оне делове где они пишу о папи, Антихристу, екуменизму, Откровењу и сличним стварима, и узми оно где хвале љубав и слободу коју су добили.

Па кад једном осетиш ту и толику љубав и слободу, али заиста да осетиш колика је Божја љубав према теби, и колика ти је слобода дарована, а твоје је само да пожелиш и све те то чека, болеће те уво и за антихристе и за папе и за све остало, јер ћеш да сконташ колико су те ствари небитне у животу једног Хришћанина. Е онда, кад сконташ колико је све то у суштини небитно, тек тад можеш да кренеш да ишчитаваш те ствари, и онда ћеш да видиш колико је све што се пише о томе смешно, јер занемарује оне основне и највеће дарове који су нам даровани - Слободу и Љубав.

Lepo receno.

Problem je sto ovo jedino na nekom forumu mozes da procitas. Nikad nisam cuo patrijarha ili nekog vladiku da prica na ovaj nacin

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 minutes ago, cloudking рече

Lepo receno.

Problem je sto ovo jedino na nekom forumu mozes da procitas. Nikad nisam cuo patrijarha ili nekog vladiku da prica na ovaj nacin

Ја јесам, и то више пута. Атанасије се уби од приче о овоме, рецимо. Откако је почело ово са Артемијем, скоро да само о овоме и прича. Имаш и много литературе где су по сајтовима избацивали разни духовници који су цењени код нас.

Ал нема ко да чује и прочита.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

16 minutes ago, RYLAH рече

Ја јесам, и то више пута. Атанасије се уби од приче о овоме, рецимо. Откако је почело ово са Артемијем, скоро да само о овоме и прича. Имаш и много литературе где су по сајтовима избацивали разни духовници који су цењени код нас.

Ал нема ко да чује и прочита.

Ne bi smetalo ni da patrijarh obajvi koju rec  o tome... makar u svojim redovnim poslanicama.

 

Misím, i sad su ta obracanja puna poruka ljubavi, paznje, mira tolerancije""... ali forma svega toga je prazna. Nista konkretno. Kao skolsi sastav na temu ljubavi i dobrote a sve uopsteno, uopsteno, uopsteno. Potrebno je dijagnostikovanje problema  a onda konkretno adresiranje problema i- nema problema :)

 

Dobro... kamo srece da je tolko lako... al negde mora da se pocne :)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја те луђаке не срећем или ме знају па ми не говоре те лудорије.Али треба знати одговорити.Пре једно 25 година служио је александријски патријарх у Саборној цркви.Када је изашао са чашом да се народ причести нико не прилази.Ја наравно кренем и један поп потрча за мном јер ме није одмах видео.Пристигао ме је и виче.Имаш ли ти благослов да се причестиш? Ја кажем -имам наравно.Он пита-од кога?Ја кажем -од Бога. Он се тад уплашио и побегао.Вероватно је помислио да сам луд кад помињем Бога или му је било необично да се помиње Бог као неко ко реално учествује у нашим животима.Ја сам се наравно причестио на радост своју,патријархову и ангелских бесплотних сила.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

43 minutes ago, cloudking рече

Ne bi smetalo ni da patrijarh obajvi koju rec  o tome... makar u svojim redovnim poslanicama.

Васкршња посланица 2016 године:

Децо наша духовна, не занемаримо љубав! Јер, управо по нашој међусобној љубави сви ће нас препознати као Христове ученике (Јн 13,35). Будимо сапатници онима који страдају, плачимо са онима који плачу и тешимо их надом у Господа! Нека наше служење Богу не буде ново издање фарисејске спољашње побожности! Какву ћемо онда награду примити? Жртвујмо се за ближње! Дајмо ономе ко нема! Смирено славимо Бога речима покајаног цариника који тако нађе оправдање! Народ Божји је данас расут по читавом свету, али оно што нас сједињује и чини Једном Црквом нису пролазне идеологије овога света, већ дубока свест о томе да смо сједињени у Христу у Кога смо крштени и Којим се причешћујемо. Потрудимо се зато да они који нису упознали светлост Христовог учења виде у нама пут и у нама препознају истинске наследнике апостолâ и светитеља Христових! Цео род српски се, у том духу, угледа на Светога Саву, који нам је непогрешиво указао на пут Христов као на једини пут живота. Немањићке светиње вековима сијају као светионици у магли наше историје, указујући нам на свеобухватне духовне хоризонте Царства Божјег које није од овога света. Зато нас никаква страдања и неправде овосветских моћника не могу и не смеју поделити и завадити.

http://spc.rs/sr/vaskrshnja_poslanica_srpske_pravoslavne_crkve

Васкршња посланица 2015. године:

Знамо добро шта значи држати се здравог учења о побожности, а шта, пак, значи и куда води залудно препирање, „од чега настаје завист, свађа, хуљења, лукава подозрења, празна надмудривања људи изопаченог ума и лишених истине, који мисле да је побожност извор добитка” (1. Тим 6,4-5). Зато, у заједничкој молитви, „сами себе, једни друге и сав живот свој Христу Богу предајмо!” Једним устима и једним срцем пева се молитва јединства вере и заједништва Духа Светога, на славу Свете Тројице и очување православне црквено-народне саборности.

Помолимо се Господу Васкрсломе да се мир врати свуда одакле је протеран, на првом месту у наша срца и у наше домове. Чувајмо светињу хришћанскога брака, јер је она основ узвишене, здраве и честите хришћанске породице.

...  Поздрављајући вас, браћо и сестре, најрадоснијим Васкршњим поздравом, позивамо вас да живите у љубави према Богу и ближњима, ходећи тако путем који води у вечни живот, јер ћемо само тако постати и бити синови и кћери Васкрсења. Стога, чувајте у љубави тајну живота коју је установио и осветио Сâм Бог. Ово ради благостања и угледа нашега, ради наше деце – највећега блага, због којих живимо и радимо. Искрена верност и узајамно праштање да не изостане.

На овај Празник над празницима, обрадовани радошћу Васкрсења Христовог, поздрављамо све: мајку која чува чедо под срцем и нагнуту над колевком свога болесног детета; поздрављамо оне који страдају и пате, прогнане правде Божје ради; поздрављамо све презрене и понижене, и сужње у тамници; поздрављамо трудбенике и раднике, путнике по сухом, мору и ваздуху; поздрављамо учене и неуке и све оне који трагају за вечним смислом и тајном живота; поздрављамо све болесне и напаћене; поздрављамо све људе поздравом вечне победе: Христос васкрсе – веру, наду, љубав и вечни живот донесе, тугу и смрт однесе!

http://www.spc.rs/sr/patrijarh_irinej_u_svetom_pricheshtshu_sav_smisao_hristovog_dolaska

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И тако даље. Даље можеш и сам да потражиш ако те интересује.

Него је проблем што ће медији из свих изјава и/или посланица да узму само део о Косову и Метохији или нечему другом актуелном у том тренутку, и да евентуално досадним тоном помену по коју реченицу са цитатима из Светог Писма. Не верујем ни да они који то стављају у медије уопште и читају цело.

Остале да и не помињем. Патријарх ту још и добро прође. Кад рецимо Арсеније држи слово о погубности оваквих апокалиптичних групица и њихових учења, нико не преноси. Али кад Арсеније прича о блуду, разврату и неморалу, и то само у делу неког свог предавања, буде истргнуто из контекста и објављује се по таблоидима.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.06.2016 at 18:47, Иван ♪♫ рече

Pa ako tako postaviš - i nema logike. Jer si umetnuo pretpostavku da žrtva nije shvaćena, što nije tačno, i niko nije ni rekao. Ono o čemu pričamo je kako pristupiti nametljivim ljudima. Pod.ebavanjem im se ne može pomoći. Podj.bavanjem se nikome ne može pomoći. Što ne znači da ih opravdavam, već konstatujem životnu činjenicu.

Сва српска духовност се састоји у подхебавању.

Срби обично из ината ништа не прихватају и ту су сва врата затворена.

Једино их можеш отворити подхебавањем.

Мада ово није та тема, кад си начо, морам да објасним.

Подхебавање је код Србаља лековито. Али треба разлучити зез од увреда. Значи и ту има неколико нивоа, не треба вређати човека. Ја сам својим очима и ушима писуствовао српском духовном подхебавању. Што у намастирима што вако по парохијама. И видео сам да је то лековито, видео сам да пали и да ради радњу.

Јер обично Србин као што рекох, из ината неће да прихвати оно што му се каже.

Као што је св. Јован Шангајски рекао каснијем владики Данилу Крстићу: Немој случајно да се монашиш није то за тебе, треба да се ожениш.

А овај отишао и замонашио се .

А онда Јован то објаснио речима: Знам ја да ви Срби све радите из ината, зато сам ти то тако и рекао.

Сличних зеза сам се нагледао колико оћеш.

Једном гордељивцу рече један Дуовник, пред масом после службе на агапе, кад се овај нешто размахао: О да, ти си заиста високоинтелигентан, штета што ниси докторирао.

А овај јадник није ни средњу завршио.

После тог подхеба спустио је лопту јер је схватио да се курчи беспотребно.

Наравно ово не пали код ретарда.

Спрам сваке болести лек.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zapravo, shvatio sam da sam preterao. Previse sam napisao sto izgleda kao odbrana takvih smaraca u crkvi, a zapravo sam objasnjavao Rylahu da se ne slazem sa njegovim „lekovima" za te pojave. Zato ovde stajem s tim.

Kako je krenula prica, meni odmah kroz misli prosli ljudi koje znam, koji u nekim stvarima zastranjuju (ako je uopste verovati mom rasudjivanju), ali nisu siledzije, i koje razumem zasto je tako. Oni se ne mogu ispraviti na silu. Njima je to trenutno potrebno da bi bili u psiholoskom ekvilibrijumu. Idealno nije, ali eto.

A onog s pocetka teme, sto otima ljudima i deci vence iz ruku i ponasa se kao obican divljak, treba izbaciti iz crkve naglavacke i dati epitimiju, pa da razmisli malo sta radi, i da mu bude jasno da je takvo ponasanje nedopustivo. Jer ako se ne reaguje on ce misliti da mu se moze. Nego odmah ostra rekacija, da zli ispadi ne postanu navika i stanje u crkvi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У саборским посланицама обично све пише.Годинама се упозорава на артермите и акакијевце.Али нисам сигуран да сви они који кажу да нема таквих ствари пажљиво читају посланице.Мислим да их треба пажљиво читати.

Са друге стране ови болесници који нападају у цркви народ што плете венчиће мислим да им треба лепо рећи да нас пусте да се молимо да је свети храм дом молитве.Онда их треба упозорити да постоји кривично дело ометања вршења верских обреда и да они управо врше то кривично дело.Мислим да ће то деловати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На Тројице дошао један у госте и на преславу па дошао и у цркву. Запалио свијеће и не да онима који су после дошли да запале своје свијеће од његових, него им даје шибицу. Желе ми се ови моји , а ја им велим, оставите га, не начињите те м у благодат. После сјели у салу на кафу и ракијицу, протиница изнијела торту и служи народ. Гост пита је ли то неком рођендан. Јесте Цркве, код нас је освештана пракса да се једе слатко после Литургије. Пошто смо одсјетили духовни предукус , да се и телесно осладимо.:D

Он прије тога почео приче као је у Црну Гору, после заборавио гдје је стао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod nas u Crkvi su resili nedoumice oko pletenja vencica u toku liturgije,

tako sto se trava unosi neposredno pre citanja one tri molitve,

a ne da tu bude sve vreme pa se samo plete i krade tudja trava ispod nogu od pocetka sluzbe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, не, не, не. У таквим ситуацијама треба бити врло обазрив и пажљив. Када вам брат пун ревности за ваше спасење у пола литургије онако "братски" скрене пажњу на ваше нарушавање црквеног поретка требало би са повјерењем у његово духовно искуство питати: "Брате да ли си ти као опитан хришћанин имао посла са легионима?".

Наравно, ваша сљедећа реченица зависи од његовог одговора. Ако каже да, онда му саопштиш да оно шта ћеш да му урадиш послије литургије је ништа наспрам онога шта га је тада снашло. Ако је одговор не, онда му кажеш да ће ускоро имати прилику да доживи и то духовно искуство. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 hours ago, Panthera Leo рече

Ја те луђаке не срећем или ме знају па ми не говоре те лудорије.Али треба знати одговорити.Пре једно 25 година служио је александријски патријарх у Саборној цркви.Када је изашао са чашом да се народ причести нико не прилази.Ја наравно кренем и један поп потрча за мном јер ме није одмах видео.Пристигао ме је и виче.Имаш ли ти благослов да се причестиш? Ја кажем -имам наравно.Он пита-од кога?Ја кажем -од Бога. Он се тад уплашио и побегао.Вероватно је помислио да сам луд кад помињем Бога или му је било необично да се помиње Бог као неко ко реално учествује у нашим животима.Ја сам се наравно причестио на радост своју,патријархову и ангелских бесплотних сила.

Koliko znam, u Crkvi se sve radi s blagoslovom, tako da je on imao puno pravo da te to pita, a odgovor ti je zvučao kao da si dao blagoslov sam sebi i da se inatiš s njim. 

43 minutes ago, Panthera Leo рече

Онда их треба упозорити да постоји кривично дело ометања вршења верских обреда и да они управо врше то кривично дело.

 

Haha, ovo je odlično! :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad se pricescujem , smeta mi brzina kojom svestenik prinosi kasicicu ... Ja zaista imam razumevanja za sve , ali nisu svi ljudi dosli u crkvu da bi sto pre iz nje izasli ... I sve nesto - hop , hop ... tj. brze , brze , da se ne zadrzavamo ... 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...