Jump to content

Како замишљате пакао?

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

Препоручена порука

Никуд нећемо отићи ако супротстављамо схватања и тумачења отаца. Ја сад могу навести цитат другог оца или светитеља који говори супротно и шта ћемо онда? Пакао јесте реалност и то сви оци кажу. Разликују се форме тумачења, објашњења нечега што је тешко објашњиво јер је страно нашем искуству.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Патријарх Павле, "Нека питања наше вере" књига 1, страна 82:

"У томе смислу, дакле, да је рај у особитој близини Божијој, тј. морално одвојен од свега нечистог и грешног, мисли се када се каже да је он "горе", на небу где никакво зло нема приступа, "јер је Бог наш  огањкоји спаљује свако зло". Како је пакао сама грешност, нечистота, мржња, одвојеност од Бога, сушта противност рају, он се онда узима да је насупрот рају, тј. доле, у аду. Тако су схватали већ стари Грци и други незнабожачки народи. За њих је станиште Богова у висини, горе на Олимпу, у светлости; ад је чак доле у мрачним дубинама земље. Како су они и живот богова и живот грешника у аду схватали чулно, антропоморфистички, у телесном облику, тако су и рај и пакао схватали као одређена места, а "горе" и "доле" у правом просторном смислу.

За нас хришћане, као што смо изнели, праведници су својом светошћу и чистотом у заједници са Богом и свима светима, у радости и блаженству раја схваћеног не у просторном, него у духовном, моралном смислу. Грешници, пак, супротно томе, својим гресима, мржњом, духовно и морално удаљени од Бога љубави, налазе се у муци вечној, у паклу такође схваћеном не у просторном смислу."

Изволи ово за почетак. Ускоро ће и Григорије Ниски.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta znaci izraz "vjecno"?

Sta kazu Sveti Oci o tome?

Ja mislim da pojam vjecnosti podrazumijeva proslost, sadasnjost i buducnost.

Mozda i moji predjasnji grehovi, koji su okajani, egzistiraju u vjecnosti, jer vjecnost obuhvata sve tri vremenska kategorije.

Ako bi neko otisao u neku 20 svjetlosnih godina udaljenu galaksiju i gledao svjetlost sa zemlje, koja oslikava moj zivot prije dvadeset godina, mogao bi da gleda moje tadasnje grehove ovog momenta.

A neki stanovnik galaksije udaljenoj od nas stotinu hiljada svjetlosnih godina, mogao bi da gleda mój gresni zivot posle stotina hiljada godina.

Dakle, moj grijeh putuje kosmosom vjecno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta znaci izraz "vjecno"?

Sta kazu Sveti Oci o tome?

Ja mislim da pojam vjecnosti podrazumijeva proslost, sadasnjost i buducnost.

Patrijarh Pavle kaze da u vecnosti postoji samo sad, anema ni juce ni danas !
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta znaci izraz "vjecno"?

Sta kazu Sveti Oci o tome?

Ja mislim da pojam vjecnosti podrazumijeva proslost, sadasnjost i buducnost.

Patrijarh Pavle kaze da u vecnosti postoji samo sad, anema ni juce ni danas !

Pa "sad" je danas.

Da ali i danas ima proslost i buducnost,evo ja sad ovo napisa i sad je to proslost a njie sad!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li ima neki citat od Svetih Oceva, koji kaze da covjek moze u vjecnosti da se pokaje i da se nekako prosvercuje iz pakle u raj.

Ne znam da li moze da se kaje ali mlitva nas na zemlji moze da spase one u paklu!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li ima neki citat od Svetih Oceva, koji kaze da covjek moze u vjecnosti da se pokaje i da se nekako prosvercuje iz pakle u raj.

Ne znam da li moze da se kaje ali mlitva nas na zemlji moze da spase one u paklu!
Posle smrti ima kajanja,i to mnogo više nego u ovome životu.Ali posle smrti nema ispravljanja.Tako mi je rekao moj sveštenik.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li ima neki citat od Svetih Oceva, koji kaze da covjek moze u vjecnosti da se pokaje i da se nekako prosvercuje iz pakle u raj.

То учи свети Григорије Ниски. За њега је пакао начин крштења. То је болан начин, али Бог не попушта бол да би мучио човека већ да би га лечио. Свети отац то пореди са спаљивањем чирева са коже - јако болно али доноси излечење човеку. Свети Григорије не допушта да пакао траје вечно. По њему, на крају ће се чак и сам изумитељ зла (ђаво) покајати и спасити. Тај процес покајања ће бити дуг и болан (то је пакао) али ће сва бића на крају доћи до истинитог богопознања (спасења).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li ima neki citat od Svetih Oceva, koji kaze da covjek moze u vjecnosti da se pokaje i da se nekako prosvercuje iz pakle u raj.

То учи свети Григорије Ниски. За њега је пакао начин крштења. То је болан начин, али Бог не попушта бол да би мучио човека већ да би га лечио. Свети отац то пореди са спаљивањем чирева са коже - јако болно али доноси излечење човеку. Свети Григорије не допушта да пакао траје вечно. По њему, на крају ће се чак и сам изумитељ зла (ђаво) покајати и спасити. Тај процес покајања ће бити дуг и болан (то је пакао) али ће сва бића на крају доћи до истинитог богопознања (спасења).

Koliko sam ja cuo, to ucenje je bilo trenutak slabosti svetitelja, jer je ono slicno Oregónovom ucenju.

Vidite, kako se i ja razumijem u teologiju. https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/Plava_ptica.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='0703_read' />

Ajte sad vi opet. crvenilo

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, то јесте утицај Оригена. Међутим, свититељ  се није одрекао таквог учења. Чак и свети Максим размишља слично. И он ово питање оставља отворено и каже да би најбоље било да о томе благословено ћутимо.

Многе ствари ми не знамо и не треба да знамо. Бог је велики пастир и педагог. Када нешто и сакрије чини то на нашу корист. Чак и када би овакво учење било тачно, не би било мудро изнети га као став Цркве. То би много личило на оно: једите, пијте, веселите се, ионако ћете се сви спасити. Наравно, апокатастаза не говори ово, али у ушима многих би баш овако звучала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6a00d8341c5e0053ef011570244d1f970b-800wi

glupost!!Zasto se mi onda borimo, podvizavamo, zasto bi se iko trudio da zadobije  zivot vecni kad  bi Bog oprostio satani..to je prelest.Satana ce biti svezan i bacen u pakao za vjek vjekova.Tako je receno i tako ce da budne. 0104_cheesy

potpisp.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...