Jump to content

Узалудна жртва (Може ли се пожртвовање обесмислити?)


Препоручена порука

Знам да ће многи одмах да скоче како је хришћански став о томе да је мера љубавног смисла управо пожртвовање, али да ли је све увек тако црно-бело? Да ли је свака агонија од Бога? Да ли свако трпљење нужно значи благослов Божији? Јер има људи који од запремине страдања не могу да дигну духовне очи ка своме Богу, па их опет Бог не одбацује. И колико страдање уопште има додира са Литургијом а да се од свог бола не створи култ или антропоморфизам? isus-sinai...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 55
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Svako pozrtvovanje i trpljenje koje je van licnosnog odnosa koja nije za licnost je besmislena i beskorisna.

Nazalost mnogo je manihejskog razmiljanja i medju hriscanima pa tako mnogi misel da trpljenjem  svega i

svacega dobijaju neku duhovnu koristi i sluzbu Bogu cine. Ne samo da od toga nema za hriscanina duhovne

koristi nego kod slabijih moze da dovede do teskog oblika uninija nakon sto popusti pod pritiscima i krene

lavina samoosudjivanja.

Zrtvovanje i samomucenje van licnosnog odnosa je nesto sto se izbegava.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I tako je pravoslavlje dobilo jos jedan plastican osmeh od iluzornog blazenstva na licu...

Nazalost ta maska ima svoju sestru saputnicu koja takodje nije zaobisla pravoslavlje.

Постављена слика

bliss jeeee

Naravno...ali sam prevashodno aludirao na one koji se nimalo ne trude da doprinesu razvoju teme...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svako pozrtvovanje i trpljenje koje je van licnosnog odnosa koja nije za licnost je besmislena i beskorisna.

Nazalost mnogo je manihejskog razmiljanja i medju hriscanima pa tako mnogi misel da trpljenjem  svega i

svacega dobijaju neku duhovnu koristi i sluzbu Bogu cine. Ne samo da od toga nema za hriscanina duhovne

koristi nego kod slabijih moze da dovede do teskog oblika uninija nakon sto popusti pod pritiscima i krene

lavina samoosudjivanja.

Zrtvovanje i samomucenje van licnosnog odnosa je nesto sto se izbegava.

kako to mislis,svako pozrtvovanje  ili patnja ,el to pravoslavno ili je to samo izgovor ako neko bas u patnji ,i nemjenjase nista ,onda je to  sta ,koju korist donosi  kome ,tome sto u toj situaciji nikako
Link to comment
Подели на овим сајтовима

cak i da postoji, siguran sam da bi bog vise voleo da smo srecni, zadovoljni i spokojni... nego da patimo....

Izmedju onog koji se raduje  i onog koji pati je razlika u tome kako gledaju na svet koji ih okruzuje. Jedan je pesimista drugi je optimista... sto bi ovaj drugi bio blizi tom uzvisenom stvorenju?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako to mislis,svako pozrtvovanje  ili patnja ,el to pravoslavno ili je to samo izgovor ako neko bas u patnji ,i nemjenjase nista ,onda je to  sta ,koju korist donosi  kome ,tome sto u toj situaciji nikako

Rekoh svako koje je liseno licnosnog odnosa. Zrtvujes se i trpis patnju zarad licnosti koje volis.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako to mislis,svako pozrtvovanje  ili patnja ,el to pravoslavno ili je to samo izgovor ako neko bas u patnji ,i nemjenjase nista ,onda je to  sta ,koju korist donosi  kome ,tome sto u toj situaciji nikako

Rekoh svako koje je liseno licnosnog odnosa. Zrtvujes se i trpis patnju zarad licnosti koje volis.

ovo je jedna od retkih smislenih stvari koja se pojavljuje  u gotovo svakoj religiji...

Problem je sto enki ne kontaju pozrtvovanje za osobu koja ti je voljena nego to iskljucivo vezuju za pozrtvovanju bogu... i onda zabijajau avione  u zgrade, samozapaljuju se, bicuju sami sebe jer se tako osecaju blizi bogu... gluposti...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako to mislis,svako pozrtvovanje  ili patnja ,el to pravoslavno ili je to samo izgovor ako neko bas u patnji ,i nemjenjase nista ,onda je to  sta ,koju korist donosi  kome ,tome sto u toj situaciji nikako

Rekoh svako koje je liseno licnosnog odnosa. Zrtvujes se i trpis patnju zarad licnosti koje volis.

ovo je jedna od retkih smislenih stvari koja se pojavljuje  u gotovo svakoj religiji...

Problem je sto enki ne kontaju pozrtvovanje za osobu koja ti je voljena nego to iskljucivo vezuju za pozrtvovanju bogu... i onda zabijajau avione  u zgrade, samozapaljuju se, bicuju sami sebe jer se tako osecaju blizi bogu... gluposti...

iako si ateista ovde potpuno delim tvoje misljenje, Bog nikad ne bi trazio od nas takvo zrtvovanje. mislim da je to potpuno pervertovanje vere, zato se cesto i raspravljam sa nasima koji u slicnom maniru spominju boj na Kosovu. dobro, to je kod nas ipak nastalo u potpuno iznudjenim okolnostima ali sam stvarno protiv bilo kakvog zrtvovanja drugog zarad Boga, Bog to nikad ne bi trazio od nas. Bog trazi da se mi zrtvujemo zbog ljubavi prema drugome. da sami sebe prinesemo na zrtvu. i ne samo da ne trazi zrtvovanje drugog nego je i sam on dosao i pokazao kako to ciniti, kako voleti drugog pa ako treba i zrtvovati se za njega, kao sto je On to i rekao i ucinio. medjutim mi okreceni grobovi i juce i danas...koliko got to izgledalo lako naivno ili pink kako kazu, to je za nas ljude toliko veliki i tezak korak (zbog nase sebecentricne prirode/ rascepljenosti od jedinstva) da je za nas to prakticno ulazak u ontolosku stvarnost, drugaciji nacin postojanja, krajnju istinu, odnosno jedini pravi zivot. jer Ljubav stvara zivot ne mrznja.

o cemu visi ceo zakon i proroci, ljubi Boga i bliznjega svoga

tako blizu a tako daleko

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako to mislis,svako pozrtvovanje  ili patnja ,el to pravoslavno ili je to samo izgovor ako neko bas u patnji ,i nemjenjase nista ,onda je to  sta ,koju korist donosi  kome ,tome sto u toj situaciji nikako

Rekoh svako koje je liseno licnosnog odnosa. Zrtvujes se i trpis patnju zarad licnosti koje volis.

ovo je jedna od retkih smislenih stvari koja se pojavljuje  u gotovo svakoj religiji...

Problem je sto enki ne kontaju pozrtvovanje za osobu koja ti je voljena nego to iskljucivo vezuju za pozrtvovanju bogu... i onda zabijajau avione  u zgrade, samozapaljuju se, bicuju sami sebe jer se tako osecaju blizi bogu... gluposti...

iako si ateista ovde potpuno delim tvoje misljenje, Bog nikad ne bi trazio od nas takvo zrtvovanje. mislim da je to potpuno pervertovanje vere, zato se cesto i raspravljam sa nasima koji u slicnom maniru spominju boj na Kosovu. dobro, to je kod nas ipak nastalo u potpuno iznudjenim okolnostima ali sam stvarno protiv bilo kakvog zrtvovanja drugog zarad Boga, Bog to nikad ne bi trazio od nas. Bog trazi da se mi zrtvujemo zbog ljubavi prema drugome. da sami sebe prinesemo na zrtvu. i ne samo da ne trazi zrtvovanje drugog nego je i sam on dosao i pokazao kako to ciniti, kako voleti drugog pa ako treba i zrtvovati se za njega, kao sto je On to i rekao i ucinio. medjutim mi okreceni grobovi i juce i danas...koliko got to izgledalo lako naivno ili pink kako kazu, to je za nas ljude toliko veliki i tezak korak (zbog nase sebecentricne prirode/ rascepljenosti od jedinstva) da je za nas to prakticno ulazak u ontolosku stvarnost, drugaciji nacin postojanja, krajnju istinu, odnosno jedini pravi zivot. jer Ljubav stvara zivot ne mrznja.

o cemu visi ceo zakon i proroci, ljubi Boga i bliznjega svoga

tako blizu a tako daleko

pred svega ima za to mracnjak odgovor odvojili se od Boga ,ima odgovor  grijeh toga sto pati ili cak se cuje  ako taj nemoguce po patnji  neuvidljivo za ljude grijeh taj nije negdje u skladu,ima odgovor neko pogrijesio,licno nemam odgovora na to sama ali se pitam kako je moguce nekome ko citav skoro zivot u tome zivi poklopljen da kazem zemaljskim brigama ,usput i druge sve blabanje ljudske koji nisu istim  potrefljeni ,nemoguce da ako je Bog ljubav sto dozvoljava sve to narodu to sto isto  se kaze slobodna volje pa lakse je Bogu da sve uskladi da bi se ljudi njemu okrenuli  bez tereta koji ga poklapa i mucenja ,mislim  ako ceka i dosao sin Boziji da  oslobodi  sto jos uvijek ima patnje muka  nasilja ,jednostavno sto  nije u skladu sa tim  ,kako neoslobodise se te izgubljene ovce vec jednom,ko voli da gladuje ko voli da mu neko pocinio zlo ,ko voli teretom se muciti ,pitanja nad pitanjima imaju sto se tice  svega
Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako to mislis,svako pozrtvovanje  ili patnja ,el to pravoslavno ili je to samo izgovor ako neko bas u patnji ,i nemjenjase nista ,onda je to  sta ,koju korist donosi  kome ,tome sto u toj situaciji nikako

Rekoh svako koje je liseno licnosnog odnosa. Zrtvujes se i trpis patnju zarad licnosti koje volis.

ovo je jedna od retkih smislenih stvari koja se pojavljuje  u gotovo svakoj religiji...

Problem je sto enki ne kontaju pozrtvovanje za osobu koja ti je voljena nego to iskljucivo vezuju za pozrtvovanju bogu... i onda zabijajau avione  u zgrade, samozapaljuju se, bicuju sami sebe jer se tako osecaju blizi bogu... gluposti...

ovo moglabi tema o tome da ima ,sta navede ljude na tako nesto kao sto pomenu  avioni i mnoge druge  razlicite tako  kako reci djela,dal te  ikad iko mozda cuo sta oni traze jel samo ima u medijama desilo se  od koga ,nikad nerma  da izjave sta ih natjeralo na to sve tako da reaguju neki na ovoj zemlji,dal su ikad sami se izjasnili ako ovo o avionima su oni lupili koji se optuzuju za to,sta su htjeli sa tim da postignu sta traze  sto bi  mozda od takvih djela  uzeli odstojanje 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може ли се пожртвовање обесмислити?

Naravno da moze... kad njime barataju vernici...

Skoro sam cuo jednog vernika kako kaze jednu vrlo pametnu stvar  u vezi sa licnim pozrtvovanjem:"Jedini nacin da sebe zrtvujemo jeste, ziveti za druge"

Zapravo "ziveti za druge" je idealan civilizacijski koncept na koji je religija stavila monopol i to potpuno bespravno jer ga ona sama obesmisljava... evo i kako...

Kada ateista iskreno zivi za druge (religjiski receno zrtvuje se) on to radi iz ciste filantropije  i ljubavi prema ljudima  i ljudskom rodu.

Kada vernik zivi za druge on to radi zbog dresure, tj. nagrade kojoj se nada nakon smrti (veci zivot, vecno blazenstvo... bla, bla) i time direktno baca sumnju na motive svog pozrtvovanja...

Drugim recima, ateista se zrtvuje za druge za rad drugih, a vernik se zrtvuje za druge za radi sebe  i svog spasenja...

PS. ne zelim da pomislite da mislim na sve ateiste... ne, ovde samo iznosim koncept i odredjene poente i nije mi namera da impliciram da su svi ateisti filantropi...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Kada vernik zivi za druge on to radi zbog dresure, tj. nagrade kojoj se nada nakon smrti (veci zivot, vecno blazenstvo... bla, bla) i time direktno baca sumnju na motive svog pozrtvovanja...

Мрачњак, ово што си рекао је потпуна глупост! Ово са хришћанима нема везе (јер вероватно када мислиш на вернике мислиш на нас хришћане је л? ). Па управо хришћанство говори да љубав не може заузврат тражити ишта јер онда и није љубав него користољубље. Ја од Бога не очекујем никакву награду- једино шта желим је да будем у вечности са Њим, али нека буде Његова воља! Јеси ли икада погледао текст Господње молитве "Оче наш"? Обрати пажњу на речи...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja razume tebe ivane ali koliko ja shvatam hriscanstvo i pravolsavlje duboko razumeju samo ljudi koje se time bave ... za sve ostale postoji izreka, kolkiko pravoslavaca toliko pravolsavlja.... a svako od njih ima svoju teoriju kako treba tumaciti te nauke... to onda ili nisu cista posla ili ljudi ne razumeju ili je sama religija konfuzna i nepristupacna...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...