Jump to content

Прогон протојереја мр Велибора Џомића

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Гости

60373.jpg

BEOGRAD - Predsednik Skupštine Crne Gore i lider SDP Ranko Krivokapić rekao je da je paroh podgorički i koordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske Velibor Džomić stranac u Crnoj Gori. Džomiću su nedavno poništena važeća lična karta i uskraćeno pravo na dalji boravak u Crnoj Gori.

- Odnos prema strancima u Crnoj Gori je zakonom regulisan i deo je naših strogih evropskih obaveza - kazao je Krivokapić.

Извор

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hipersomični ljudi ne žive dugo, pa tako i Krivokapić će još malo i da ode. Studirao je u Beogradu gde je završio za magistra pa ga Beograđanke nisu pustile ili on nije mogao (polovina hipersomičnih muškaraca boluje od impotencije a često njih imaju socijalne probleme što i sami Crnogorci svedoče o Krivokapiću kad vele da "šta vredi što je visok kad je ka' miš iz ulja"), pa se valjda tu naložio protiv Srbije, Gospod zna... Svakako, Srbiji zahvaljuje školovanje i karijeru, i vidimo kako se njoj zahvaljuje.

какве везе има ово са текстом?  joooj
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa to je taj žestoki Dupljanin koji preti Crkvi. A lepo se kaže: poznaj svog neprijatelja, da se na što moguće pravi način pripremiš na njegove poteze. Ameri, recimo, zvali su vrhunske psihologe da ovi analizuju i procene moguće Miloševićeve poteze..

Hosti frontem, pectus amico! Neprijatelju čelo (ponaški pesnicu), prijatelju srce.

Црква неће пасти, тако да је бесмислено неко да јој прети.

ако убију овог светог човека, само ће и њему и свима осталима учинити услугу.  joooj

превод ти је ''што се баби снило''. није, него ''суочити се са непријатељем'', указује на одсуство страха јер се до победе долази кроз борбу.

иначе, ту латинску максиму су доста волели нацисти  joooj

знам ја једну бољу, јеврејску:

43. Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог.

44. А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне;

45. Да будете синови Оца свог који је на небесима; јер Он заповеда свом сунцу, те обасјава и зле и добре, и даје дажд праведнима и неправеднима.

46. Јер ако љубите оне који вас љубе, какву плату имате? Не чине ли то и цариници?

Свето Јеванђеље по Матеју, глава 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Odnos prema strancima u Crnoj Gori je zakonom regulisan i deo je naših strogih evropskih obaveza - kazao je Krivokapić.

Kakva bljuzga od coveka...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :) link=topic=13956.msg437254#msg437254 date=1305204522]

Pa to je taj žestoki Dupljanin koji preti Crkvi. A lepo se kaže: poznaj svog neprijatelja, da se na što moguće pravi način pripremiš na njegove poteze. Ameri, recimo, zvali su vrhunske psihologe da ovi analizuju i procene moguće Miloševićeve poteze..

Hosti frontem, pectus amico! Neprijatelju čelo (ponaški pesnicu), prijatelju srce.

Црква неће пасти, тако да је бесмислено неко да јој прети.

ако убију овог светог човека, само ће и њему и свима осталима учинити услугу.  dada

превод ти је ''што се баби снило''. није, него ''суочити се са непријатељем'', указује на одсуство страха јер се до победе долази кроз борбу.

иначе, ту латинску максиму су доста волели нацисти  dada

знам ја једну бољу, јеврејску:

43. Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог.

44. А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне;

45. Да будете синови Оца свог који је на небесима; јер Он заповеда свом сунцу, те обасјава и зле и добре, и даје дажд праведнима и неправеднима.

46. Јер ако љубите оне који вас љубе, какву плату имате? Не чине ли то и цариници?

Свето Јеванђеље по Матеју, глава 5.

:krstix:

0205_whistling :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

BLIC!

BEOGRAD - Nikad odnosi Srbije i Crne Gore nisu bili lošiji nego danas, čak ni kad se uporedi sa krizom početkom prošlog veka u vreme Bombaške afere kada je kralj Nikola smatrao da Beograd stoji iza pokušaja destabilizacije njegove vladavine. Sad su odnosi još na nižem nivou - kaže za “Blic” istoričar Predrag Marković.

DS ne šalje predstavnika na kongres DPS-a: Filip Vujanović i Boris Tadić

Proslavu pet godina od “obnavljanja crnogorske državnosti” i kongresa vladajuće Demokratske partije socijalista u Crnoj Gori obeležile su optužbe njihovog lidera Mila Đukanovića da je Crna Gora “meta velikosrpske politike”.

 

Zato vladajuće stranke u Srbiji Demokstarska stranka i Socijalistička stranka Srbije bojkotuju današnji Kongres DPS. Ovo je prvi put u istoriji odnosa DS i DPS, koji su nekada bili odlični, da demokrate bojkotuju kongres DPS.

 

- Potpredsednik DS Dragan Đilas dobio je poziv da prisustvuje Kongresu DPS, ali je odlučio da ne ode zbog poslednjih izjava Mila Đukanovića. U konsultacijama sa vrhom SPS odlučeno je i da socijalisti ne odu- rekao je za “Blic” izvor blizak vrhu demokrata.

Milo Đukanović opet

kandidat za lidera DPS

Vladajuća DPS održava danas, na Dan državnosti, šesti kongres na kome će birati rukovodstvo stranke. Jedini kandidat za predsednika je aktuelni lider Milo Đukanović, dok su za potpredsednike kandidovani ponovo Filip Vujanović, Željko Šturanović i Svetozar Marović, a prvi put na tu funkciju je predložen Igor Lukšić, premijer. U novom programu, DPS će se, kako je saopšteno iz te stranke, zalagati za jednu organizaciono samostalnu pravoslavnu versku zajednicu u Crnoj Gori. Opozicione stranke su kritikovale održavanje kongresa DPS na Dan državnosti, što po njima dokazuje da je Crna Gora partijska država.

 

Socijalisti juče nisu zvanično potvrdili za “Blic” da njihov potpredsednik Žarko Obradović neće ići u Podgoricu. Inače, ove tri stranke povezane su ideološkom bliskošću jer su DS i DPS članice Socijalističke internacionale, dok je SPS aplicirala za članstvo.

 

- SPS je dobila poziv da prisustvuje kongresu DPS, ali još nije odlučeno da li će neko ići - rekao je za “Blic” Đorđe Milićević, portparol SPS juče kasno popodne.

Na pitanje da li se bojkotom kongresa dodatno utiče na pogoršanje odnosa Srbije i Crne Gore, Milićević je odgovorio:

 

- Srbija je opredeljena za dobrosusedske odnose i nema nameru da se meša u unutrašnja pitanja Crne Gore, ali ni Crna Gora ne treba da težište svih svojih problema prebacuje na Srbiju - rekao je Milićević.

 

Miško Vuković, funkcioner DPS, podsetio je u razgovoru za “Blic” da je DPS na kongrese SPS i DS poslala najviši rang svojih funkcionera, potpredsednika Željka Šturanovića i političkog direktora Peđu Sekulića, i rekao da ne razume odluku o bojkotu DS i SPS.

 

- Kako neko može da odbije poziv zato što mu se ne sviđaju politički potezi na unutrašnjem planu stranke sa kojom je ideološki blizak - rekao je Vuković i ocenio da su stranački odnosi “isti kao i državni”, korektni, ali da “sve počinje i završava se time što Srbija odbija da prihvati crnogorsku nezavisnost”.

 

Odlukom funkcionera DS i SPS da bojkotuju kongres vladajuće crnogorske stranke još više su zategnuti međudržavni odnosi jer su u pitanju dve partijske države. Posle sukoba zbog crnogorskog priznanja nezavisnosti Kosova i nedavnih optužbi iz Crne Gore da predsednik Srbije i lider DS direktno finansira i preko svog savetnika Mlađana Đorđevića vodi kampanju da se Crnogorci izjasne kao Srbi, najnovije varnice izbile su na terenu crkve i tumačenja istorije.

 

Lider DPS i Crnogorska kulturna mreža traže praktično izbacivanje SPC iz Crne Gore i predlažu da se u Zakon o dinastiji Petrović unese da je Crna Gora nasilno anektirana 1918. godine.

 

- Kad se kaže da je Srbija anektirala 1918. Crnu Goru, toj tvrdnji bi bilo ravno kad bi sada Srbija napala Crnu Goru što su likvidacijama 1945. godine komandovali uglavnom Crnogorci. Zahtevi o jednoj crnogorskoj crkvi su takođe veoma čudni jer su pobožni ljudi u Crnoj Gori privrženi SPC, a indipendisti su najvećom većinom ateisti. Ne postoji ozbiljan broj zagovornika crnogorske nezavisnosti koji je pobožan - kaže za “Blic”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...
  • Гости

ДАНИЛОВИЋ: НЕМА НАМ СПАСА АКО СВЕШТЕНИК УГРОЖАВА НАЦИОНАЛНУ БЕЗБЈЕДНОСТ!

goran_danilovic.jpg?w=300

ПОДГОРИЦА, 8. септембра – Национални савјет и Одбор за безбједност Скупштине под хитно морају засиједати поводом одлуке МУП-а да се протојереју Џомићу не омогући чак ни ограничено да борави у Црној Гори, казао замјеник предсједника НОВЕ Горан Даниловић.

“Ако свештеник Митрополије Црногорско-приморске Велибор Џомић угрожава националну безбједност Црне Горе, па због тога ни привремено, ограничено не може боравити у Црној Гори, онда нам нема спаса.Под хитно морају засиједати и Национални савјет и Скупштински одбор за безбједност “ – саопштио је данас замјеник предсједника Нове српске демократије Горан Даниловић, реагујући на рјешење Министарства унутрашњих послова и јаве управе којим је одбијен захтјев пароха подгоричког за привремени боравак у БЈРЦГ.

У изјави за „ИН4С“ Даниловић подсјећа да је Влада Мила Ђукановића, односно АНБ, дала позитивно мишљење о захтјеву за држављанство “угледног бизнисмена“ Дарка Шарића. Такође, казао је наш саговорник, право на личну карту и пасош Црне Горе својевремено су имали и „угледници“ земунског клана.

“Министар унутрашњих послова Иван Брајовић мора јавно саопштити разлоге националне опасности коју производи свештеник Џомић или ћемо сви лако закључити: суштински господар полиције, ражаловани екс премијер, ’угледни демократа’Мило Ђукановић производи нове, застрашујуће узроке пожељног сукобљавања. Предсједник Владе Лукшић мора се огласити овим поводом јер је немогуће да он не зна колико су опасни свештеници Митрополије и Српске Православне Цркве у цјелини по грађанску безбједност“ , нагласио је Даниловић.

Он је такође навео како претпоставља “да су оцу Џомићу учени службеници МУП-а нашли псалтир у џепу што је, по њима, вјероватно опасније од кокаина”.

“Уосталом, дрога је тако свакодневна и очекивана ствар. Ако је протојереј национална опасност, можете замислити колико је тек архиепископ страшан. Као члан одбора за безбједност Скупштине тражим од министра Брајовића да без обзира на степен тајности, уколико се зна, одмах обавијести јавност о томе да су цетињски монаси почели са обогаћивањем уранијума, те да је Митрополија на корак од атомске бомбе” – закључио је замјеник предсједника НОВЕ.

Извор: ИН4С портал

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПРОТОЈЕРЕЈА ВЕЛИБОРА ЏОМИЋА ПОВОДОМ ОДБИЈАЊА ПРИВРЕМЕНОГ БОРАВКА

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

ПОВОДОМ ОДБИЈАЊА ПРИВРЕМЕНОГ БОРАВКА

Подгорица, 8. септембар 2011.

Од марта ове године изложен сам, као и други свештеници Митрополије Црногорско-Приморске и Епархије Будимљанско-Никшићке, својеврсном шиканирању и планском прогону од стране појединих идеолошких острашћеника МУП-а Црне Горе и то на вјерској и националној основи. МУП Црне Горе ми је у марту ове године у фуриозном поступку поништио важећу личну карту уз игнорисање чињенице да у Црној Гори живим пуних 17 година. Након тога, поштујући законску процедуру, 12. јула сам поднио захтјев за одобрење привременог боравка на основу спајања породице. На тај корак сам се, с обзиром да испуњавам све услове које прописује Закон о странцима, одлучио како бих то питање ријешио на начин који прописује закон и сходно пракси демократских држава свијета.

На жалост, подручна испостава МУП-а у Подгорици на челу са Љиљаном Дапчевић је већ од подношења захтјева приступила флагрантном кршењу законских одредаба у мом случају. За њих, судећи према документима које су издали, не важи рок од 20 дана који је прописан за доношење одлуке по закону. Скоро три мјесеца сам узалудно чекао решење при чему сам шест пута, некада и по више сати, стајао у дугим редовима и добијао немуште одговоре.

Напокон, 7. октобра ми је уручено решење којим ми је одбијен захтјев за одобрење привременог боравка као ”неоснован”. А то значи да је Дапчевићка, као потписник решења, утврдила да нисам ожењен, иако јесам; да моја супруга – љекар специјалиста у подгоричком Дому здравља нема одобрен боравак, иако има; да немам породицу, иако имам; да ми дијете не похађа школу у Подгорици, иако од рођења живи и школује се у Црној Гори; да немам средства за издржавање, иако имам; да немам здравствено осигурање, иако имам; да немам обезбијеђен смјештај, иако имам. Све доказе који су прописани законом и који потврђују наведено сам уредно предао, па ми је, чак, урађено и биометријско снимање.

У ”образложењу” решења, потпуно супротно од одлуке у диспозитиву, наведени су законски основи по којима ми се забрањује улазак у Црну Гору, иако у Црној Гори живим скоро двије деценије, због тога што то ”захтијевају разлози националне безбједности”, како је у изјави медијима потврдила и прецизирала Дапчевићка, при чему ниједан разлог такве природе нити постоји нити је наведен. Укратко, мимо суда, судског поступка, изведених доказа и правоснажне пресуде, МУП Црне Горе ме је прогласио ”националним непријатељем” и као православног свештеника, који никада није ни осуђиван ни прекршајно кажњаван, сврстао ме међу терористе, нарко дилере и друге врсте опасних криминалаца.

Умјесто закона, МУП је примијенио најгори информбировски метод са жељом да ме, мимо закона, што прије протјерају из Црне Горе као ”опасног по националну безбједност” како су, и јавно и приватно, изјављивали поједини високи државни функционери.

Као човјек и као православни свештеник и овом приликом апелујем на службенике и руководиоце МУП-а Црне Горе да престану са кршењем људских права, безаконим урушавањем правног поретка и спровођењем насиља над људима само због тога што припадају Митрополији Црногорско-Приморској и Српској Православној Цркви. И даље ћу се, као и до сада, потрудити да правду нађем и своја права остварим у оквиру важећег правног система Црне Горе који, неоснованим жигосањем и прогоном људи, спроводе поједини чиновници МУП-а заборављајући да су дужни да поштују закон, а не да спроводе налоге појединих моћника.

Протојереј мр Велибор Џомић,

координатор Правног савјета

Митрополије Црногорско-Приморске

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Велибор Џомић: Забрањујући ми боравак, МУП Црне Горе примењује најгоре информбировске методе

ПОДГОРИЦА - Црногорско Министарство унутрашњих послова одбило је захтев пароха подгоричког Велибора Џомића за одобрење привременог боравка у Црној Гори, с образложењем да постоје сметње које се односе на националну безбедност и јавни поредак.

Џомић, који је и координатор Правног савета Митрополије црногорско-приморске, казао је Тањугу да је шокиран што је без доказа и судског поступка проглашен за неког ко угрожава националну безбедност Црне Горе.

“Мимо суда, изведених доказа и правоснажне пресуде, МУП Црне Горе ме је прогласио ”националним непријатељем” и као православног свештеника, који никада није ни осуђиван ни прекршајно кажњаван, сврстао ме међу терористе, нарко дилере и друге врсте опасних криминалаца”, навео је Џомић.

Према његовим речима, МУП Црне Горе, уместо закона, примењује најгори информбировске методе.

“Са жељом да ме, мимо закона, што пре протерају из Црне Горе као ”опасног по националну безбедност” како су, и јавно и приватно, изјављивали поједини високи државни функционери”, казао је Џомић.

Он је указао да већ 17 година са породицом живи у Црној Гори и да никада није ни прекршајно кажњен.

“Никада нисам био на удару закона, никада нисам негирао законодавство Црне Горе, никада нисам никога угрожавао. Жао ми је што се на овом примеру драстично крши закон и показује једна лоша воља”, навео је Џомић.

Он је указао да је од марта, као и други свештеници Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке, изложен својеврсном шиканирању и планском прогону од стране појединих идеолошких острашћих службеника МУП-а Црне Горе и то на верској и националној основи.

“Као човек и као православни свештеник апелујем на службенике и руководиоце МУП-а Црне Горе да престану са кршењем људских права, безаконим урушавањем правног поретка и спровођењем насиља над људима само због тога што припадају Митрополији црногорско-приморској и Српској православној цркви”, навео је Џомић.

Он је најавио да ће се жалити, а уколико то не уроди плодом, покренуће управни спор.

“И даље ћу се, као и до сада, потрудити да правду нађем и своја права остварим у оквиру важећег правног система Црне Горе који, неоснованим жигосањем и прогоном људи, спроводе поједини чиновници МУП-а, заборављајући да су дужни да поштују закон, а не да спроводе налоге појединих моћника”, истакао је Џомић.

Он је указао да је 12. јула поднео захтев за одобрење привременог боравка по основу спајања породице, а иако је, по закону, требало да добије решење у року 20 дана, чекао је три мјсеца.

“Мој захтев је одбијен као неоснован. То може само да значи да ја немам породицу, да немам супругу, да немам дете, да они не живе у Црној Гори, а то су све факта која су општепозната”, “, навео је Џомић.

Начелник Одељења за управне послове црногорског МУП-а Љиљана Дапчевић казала је да се разлози који се тичу националне безбедности – не образлажу.

Она није могла да одговори на који начин Џомић угрожава националну безбедност Црне Горе, правдајући се како, по закону, МУП није дужан да то образлаже.

Извор: Танјуг

Link to comment
Подели на овим сајтовима

samo nek seku granu na kojoj sede... al opet sve je to vec proreceno

  • Волим 1

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

МАТИЦА СРПСКА: ПРОГОН ПОРОДИЦЕ ЏОМИЋ НКВД МЕТОДАМА

Објављено од стране Светигора на 10. октобар 2011.

matica-srpska_znak.jpg?w=240&h=240

ПОДГОРИЦА, 9. октобра – Матица српска – друштво чланова у Црној Гори, изражава огорчење због недостојне одлуке МУП-а у Подгорици којом се одбија захтјев нашег уваженог члана протојереја мр Велибора Џомића за одобрење привременог боравка у Црној Гори. Огорчење је тиме веће што је колега Џомић тражио привремени боравак у Црној Гори на основу законске могућности спајања породице.

Очигледно је да се овом одлуком безобзирно руше основна људска права господина Џомића и чланова његове најуже породице. Можда би се дјетету колеге Џомића могло објаснити да је његов отац странац у земљи чији је он грађанин од свога рођења, али се никоме у савременом свијету, па ни дјетету, не може објаснити да његов отац ни као странац нема право да борави у његовој домовини.

Стављање етикете “државног непријатеља“, без образложења и аргумената, врло јасно очитује којем историјском периоду културно-цивилизацијске развијености припада данашња Црна Гора. Драма породице Џомић је драма црногорског друштва у цјелини. Упркос томе што господин Џомић живи и ради у Црној Гори у складу са њеним законима, његово етикетирање као „државни непријатељ“ показује да тзв. национални интереси, чији се садржај мијења како се мијењају „полицијске испоставе“, стоје изнад Устава и њиме загарантованих грађанских права. Отуда смо сви странци и свима нам требају дозволе за долазак и боравак на основу НКВД-еовских процјена о (не)подобности. Тиме се врло јасно оцртавају обриси историјских узора актуелног црногорског режима.

Иако је сваки интерес, па и национални, једно inter-esse (међу-постојање), јасно је да се ради о још једном поступку којим се забрањује постојање других и различитих, а утврђује тоталитарна власт, униформна држава и патогена атмосфера.

Потпредсједник Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори

доц. др Драго Перовић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...