Jump to content

ПРИДРУЖИТЕ СЕ: Саборно читање Псалтира за добробит народа и мир у Цркви

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 958
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Волим да слушам псалме за које је урађена мелодија. Често слушам 6. и 85., ријечи и музика ме дубоко потресају, као и 21. у извођењу о.Билбије. Често читам само одабране стихове, најчешће се они односе на страдање и осмишљавање страдања и наду у вишњу правду. 

15-

1.  Благосиљаћу Господа Који ме је уразумио; а још и до ноћи поучише ме бубрези моји.

2.  Провиђах Господа преда мном свагда,(1) Јер је с десне стране мени, да не посрнем.

3.  Тога ради развесели се срце моје, и обрадова се језик мој, а још и тело моје починуће у нади.

4.  Јер нећеш оставити душу моју у аду, нити ћеш дати да светац Твој види труљења.

Показао си ми путеве живота, испунићеш ме радошћу с лицем Твојим; красоте су у десници Твојој до краја

17

 ЉУБИЋУ Те, Господе, снаго моја.

Господ је утврђење моје, и прибежиште моје, и избавитељ мој, Бог мој, помоћник мој, и уздаћу се у Њега; заштитник мој, и моћ спасења мога, и заступник мој.

 Обузеше ме болови смртни, и потоци безакоња смутише ме.

 Болови адски сколише ме, претекоше ме замке смртне.

И кад се мучих, призвах Господа, и Богу моме завапих; услиша од храма Свога светога глас мој, и вапај мој пред Њим доћи ће у уши Његове

21

2.  БОЖЕ, Боже мој, (чуј ме) зашто си ме оставио?(1) далеко су од спасења мога речи крикова мојих.

3.  Боже мој, вичем у дану и не чујеш; и у ноћи, и нема (одговора) на агонију моју..

7.  А ја сам црв а не човек, подсмех људима и руг народу.

8.  Сви који ме видеше ругаше ми се, говораху устима, климаху главама:

9.  Уздао се у Господа, нека га избави!(2) Нека се спасе, ако га хоће!

1.     Немој одступити од мене, јер је невоља близу, а нема помоћника.

2.     Као вода разлих се, и расуше се све кости моје; поста срце моје као восак топљен у утроби мојој.

3.     Сасуши се као опека снага моја, и језик мој прилепи се за грло моје, и у прах смртни низвео си ме.

4.     А Ти, Господе, не удаљи помоћ Твоју од мене, похитај да ме заштитиш.

5.     Избави од мача душу моју, и из руке псеће јединицу моју.

6.     Спаси ме из уста лављих и од рогова носорога смерност моју.

26.

  Не окрени лице Твоје од мене, и не уклони се у гњеву Своме од слуге Твога.

Буди ми помоћник, не одбаци ме и не напусти ме, Боже Спаситељу мој.

 Јер отац мој и мати моја оставише ме, а Господ прихвати ме..

   Верујем да ћу видети добра Господња у земљи живих.

 Потрпи Господа, јуначи се и снажи се, срце моје, и потрпи Господа.

30-

А ја се уздах у Господа.

 Радоваћу се и веселићу се милости Твојој. Јер си погледао на понижење моје, спасао си од невоља душу моју,

  Помилуј ме, Господе, јер сам жалостан; смути се од јада око моје, душа моја и утроба моја.

 Јер ишчиле у муци живот мој, и године моје у уздасима; изнеможе у сиромаштву снага моја, и кости моје сатреше се.

38.

Јер у Тебе се, Господе, поуздах; Ти ћеш ме услишити, Господе Боже мој.

А ја сам на ударце спреман, и бол је мој стално преда мном.

Јер безакоње моје ја ћу објавити, и бринућу се за грехе своје.

66.

БОЖЕ, смилуј се на нас и благослови нас,

јави светло лице Твоје на нас,
и помилуј нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ponekad i onaj "velicaj duso moja Gospoda" mislim da je 108mi?
јел` можда 104. .... :.mislise.

Благосиљај, душо моја, Господа! Господе, Боже мој, велик си веома, обукао си се у величанство и красоту.  

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Псалм 50 и

Псалам 69.(јако прија мојој души)

За крај, Давидов, за спомен, да ме спаси Господ.

(МТ: Псалам 70)

2.БОЖЕ, на помоћ моју пази;

3.Господе, да ми помогнеш похитај.

Нека се постиде и посраме који траже душу моју;

нека се врате натраг, и нек се посраме који ми хоће зала;

4.да се поврате одмах постиђени, који ми говоре: добро, добро!

5.Нека се обрадују и узвеселе због Тебе сви који те траже, Господе,

и да говоре свагда они што љубе спасење Твоје: Да се узвелича Господ!

6.А ја сам ништ и убог, Боже, помози ми.

Помоћник мој и Избавитељ мој јеси Ти, Господе, не закасни.

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

јел` можда 104. .... :.mislise.

Благосиљај, душо моја, Господа! Господе, Боже мој, велик си веома, обукао си се у величанство и красоту.  

 

Псалам 103

 

1. Благосиљај, душо моја, Господа, и све што је у мени свето име Његово.

2. Благосиљај, душо моја, Господа, и не заборављај ниједно добро што ти је учинио.

3. Он ти прашта све грехе и исцељује све болести твоје;

4. Избавља од гроба живот твој, венчава те добротом и милошћу;

5. Испуња добрим жеље твоје, понавља се као у орла младост твоја.

6. Господ твори правду и суд свима којима се криво чини.

7. Показа путеве своје Мојсију, синовима Израиљевим дела своја.

8. Милостив је и добар Господ, спор на гнев и веома благ.

9. Не гневи се једнако, нити се довека срди.

10. Не поступа с нама по гресима нашим, нити нам враћа по неправдама нашим.

11. Него колико је небо високо од земље, толика је милост Његова к онима који Га се боје.

12. Колико је исток далеко од запада, толико удаљује од нас безакоња наша.

13. Како отац жали синове, тако Господ жали оне који Га се боје.

14. Јер зна грађу нашу, опомиње се да смо прах.

15. Дани су човечији као трава; као цвет у пољу, тако цвета.

16. Дуне ветар на њ, и нестане га, нити ће га више познати место његово.

17. Али милост Господња остаје од века и довека на онима који Га се боје, и правда Његова на синовима синова,

18. Који држе завет Његов, и памте заповести Његове, да их извршују.

19. Господ на небесима постави престо свој, и царство Његово свим влада.

20. Благосиљајте Господа анђели Његови, који сте силни крепошћу извршујете реч Његову слушајући глас речи Његове.

21. Благосиљајте Господа све војске Његове, слуге Његове, које творите вољу Његову.

22. Благосиљајте Господа сва дела Његова, по свим местима владе Његове! Благосиљај, душо моја Господа!

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Волим и читам све! Овај ми је леп:

 

Псалм 91

  1. КОЈИ живи у помоћи Вишњега,
    под кровом Бога Небескога настаниће се.
  2. Рећи ће Господу: Заступник мој јеси Ти, и уточиште моје,
    Бог мој, и уздаћу се у Њега.
  3. Јер ће те Он избавити од замке ловачке,
    и од речи метежне.
  4. Плећима Својим заклониће те,
    и под крилима Његовим надаћеш се;
    као оружјем окружиће те истина Његова.
  5. Нећеш се бојати страха ноћнога,
    од стреле која лети по дану,
  6. од ствари која проходи у тами,
    од сусрета и демона подневнога.
  7. Пашће поред тебе хиљада,
    и десет хиљада с десне стране теби,
    а тебе се неће дотаћи;
  8. ипак ћеш очима својим сагледати,
    и расплату грешника видећеш.
  9. Јер си Ти, Господе, надање моје;
    Вишњега си поставио за уточиште своје.
  10. Неће те зло дотаћи,
    и ударац се неће приближити стану твоме.
  11. Јер ће Анђелима Својим заповедити за тебе,[1]
    да те сачувају на свим путевима твојим.
  12. На руке ће те узети,
    да се не спотакне нога твоја о камен.
  13. На аспиду и змију отровну наступаћеш,
    и згазићеш лава и змаја.
  14. Јер се на Мене поуздао, и избавићу га;
    покрићу га, јер је познао Име Моје.
  15. Призваће Ме, и услишаћу га;
    са њиме ћу бити у невољи,
    избавићу га, и прославићу га.
  16. Дугим данима (живота) испунићу га,
    и показаћу му спасење Моје.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

за почетак овај:

псалам 71:

У тебе се уздам Господе немој ме оставити под срамотом вечномПравдом својом избави меи опрости мипригни к мени ухо своје и помози миБуди ми град где бих свагда долазио да живимуреди спасење мојејер си ти град мој и крепост мојаБоже мојузми ме из руке безбожниковеиз руке безаконикове и насилниковеЈер си ти надање мојеГоспод је поуздање моје од младости мојеТебе се држим од рођењаод утробе мајке моје ти си бранилац мојтобом се хвалим свагдаЧудо сам многимаа ти си моје јако уточиштеУста су моја пуна хвале твојеславе твоје сваки данНемој ме одбацити под старосткад ме изда снага мојанемој ме оставитиЈер непријатељи моји мисле о мении који вребају душу моју договарају сеговорећиБог га је оставиопотерајте и ухватите гајер га нема ко избавитиБожене буди далеко од менеБоже мојпохитај ми у помоћНек се постиде и погину противници душе мојенека попадне стид и срамота на оне који ми траже злаА ја ћу се свагда уздати и понављаћу хвале тебиУста ће моја казивати правду твојусваки дан доброчинства твојајер им не знам бројаУћи ћу у сили ГосподаГосподаи славићу само твоју правдуБожети си ме учио од младости и до данас казујем чудеса твојаНи у старости и кад оседјех немој ме оставитиБожеда бих казивао моћ твоју потомству,свој омладини силу твојуПравда је твоја Боже до највише висинеу великим делимакоја си учиниоБожеко је као тиКолико си ме пута бацао у велике и љуте невољепа си ме опет оставио међу живима и из бездана ме земаљских опет извадиоМного си ме пута подизао и понављао утехеИ ја те хвалим уз псалтир,твоју верност Боже мојпевам ти уз гуслесветче ИзраиљевРадују се уста моја кад певам тебии душа мојакоју си изабраоИ језик мој сваки дан казује правду твојујер су постиђени и посрамљени који ми траже зла.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Псалам је тишина душе и раздавање мира. Он умирује пометеност помисли, умекшава раздражљивост душе и уцеломудрује неуздржање. Псалам је посредник пријатељства, сједињење међу далеким, помирење непријатеља. Псалмопојање нам даје једно од највећих добара, љубав, сједињујући људе у један заједнички хор. Псалам је уточиште од демона, ступање под заштиту ангела.

 

Св. Василије Велики

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

22,50,117,118,135..

Kада би ми неко могао доказати да је Христос ван истине,и када би збиља истина искључивала Христа,ја бих претпоставио да останем са Христом,а не са истином.                                            Манастир Брадача                             Монах Нектарије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли можете да издвојите неки стих из псалма који често понављате у себи и ван уобичајених молитви...?

 

ја бих издвојила:

 

Чуј , Господе, речи моје, разуми помисли моје, ( 5.1.)

 

Благосиљај душо моја ,Господа, и не заборављај ниједно добро што ти је учинио. (103.2)

 

Господе! Избави душу моју од уста лажљивих и од језика лукавог. (120.2)

 

Господе! Ти ме кушаш и знаш.(139.1.)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tece iz srca mog rec dobra;rekoh:delo je moje za cara;jezik je moj trska hitrog pisara.

 

Bog nam je utociste i sila,pomocnik koji se u nevoljama brzo nalazi.

 

Smiluj se na me,Boze,po milosti svojoj  i po velikoj dobroti svojoj ocisti bezakonje moje.

 

Koji zivi u zaklonu Visnjeg,u senu svemoguceg pociva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта мислите о псалму 109.  Боже славо моја немој ћутати....  Како га читати и разумети, мени кад читам редом псалме баш није свеједно кад дођем до њега. првих пет стихива су врх али после.... не знам...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bez psalma 50, 22, 135, 136 ne može se... :good2:

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта мислите о псалму 109. Боже славо моја немој ћутати.... Како га читати и разумети, мени кад читам редом псалме баш није свеједно кад дођем до њега. првих пет стихива су врх али после.... не знам...
можда ти ово помогне...

https://www.pouke.org/forum/topic/25038-%D1%82%D1%83%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%BF%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B0/page-10#entry860943

  • Волим 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...