Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    О актуелним проблемима српске мисије у дијаспори - поводом постављања о. Ненада Илића за старешину храма у Амстердаму

        Пише: др Александар Живковић

       

    Прола година обележана Обретењем моштију Светог Мардарија Либертивилског, које нас подсећа и на мисијски дуг наше Помесне цркве у дијаспори. Ове године, на Савиндан, рукоположен је и постављен за старешину храма у Амстердаму, досадашњи ђакон и познати мисионар Ненад Илић.

    У Амстердаму већ служи више година и тврдошки игуман Сава (Мирић) и посао тамошње парохија - отплата великог дуга за откупљену некада протестантску цркву - заиста захтева напоре најспособнијих црквених кадрова. Јасно, сви бисмо волели да нас је више у земљи, него у иностранству, али на околности које доводе до толике миграције Црква не може да утиче.

    Може, међутим, у сарадњи са државом, или ако таква сарадња изостане, самостално, много да утиче и на очување самосвести наших сународника у емиграцији, и на већу координисаност свих и у земљи и у иностранству у социјалном служењу, и у побољшању комуникације са иновернима и бољем презентовању српских националних и црквених интереса. Разуме се и у ширењу православне вере међу оним странцима који за њу показују интерес. Да би се то постигло, први задатак јесте да се побољша свакодневно обавештавање, истинито и систематично, кроз црквене и друге медије о стању у дијаспори.

    Недавно је, у Божићном интервјуу ТБ Храм, Свјатејши патријарх Иринеј изнео идеју о оснивању министарства задуженог за веру и дијаспору истовремено, истичући да је СПЦ једина која окупља наш народ. Познато је да се патријарх јавно успротивио укидању такозваних идентитетских министарстава ( за дијаспору, за вере, за Косово и Метохију и за људска и мањинска права) при формирању владе г. Ивице Дачића 2012. године. Мандатар је тада успео да убеди представнике традиционалних цркава и верских заједница у Србији, да се укидање министарства вера неће одразити на њихов положај. Да је патријархова бојазан била оправдана, потврдио је и Свети Архијерејски Сабор 2016. тражећи поновно образовање министарства вера. Као и верском ресору, и представницима дијаспоре је обећавано да се у бризи државе за њих ништа неће изгубити укидањем министарства, али показало се да те управе, посебно она за дијаспору, селећи се из министарства у министарство не раде готово ништа. Зато је нови патријархов предлог вишеструко оправдан. Да се разумемо: не мора свака област да има своје засебно министарство да би напредовала; САД нпр немају министарство науке, па опет имају највећу научну продукцију у свету. Проблем је што код нас и на нивоу симболичке и на нивоу реалне моћи не може да се постигне неки озбиљнији резултат без посебног министра. Уосталом, то, а не разлоге уштеде, имали су на уму страни амбасадори који су својевремено и тражили, што није велика тајна, укидање идентитетских министарстава.

    Сада се поставља, пред Цркву, проблеми у неким епархијама то јасно говоре, задатак да има управо онакве пастире у иностранству какав је био Свети Мардарије, спремне на личну жртву, дубоко молитвене, али и високообразоване, способне за контакт са највећим интелектуалцима (Свети Мардарије Ускоковић одржавао је блиску везу са Михајлом Пупином Идворским, Николом Теслом и др Пајом Радосављевићем). Осим тога они треба отворено да буду наши лобисти, без икаквог женирања због те улоге. Морамо да будемо свесни и да су личности које никада нећемо стићи по историјском значају, као свети патријарси, владике, игумани и те како молили (дословно: просили) за свој народ.

    У томе, наравно, и надлежна црквена тела треба да буду ажурнија. Ево већ трећа година од (поновљене) Саборске одлуке о отварању представништва у Бриселу пролази, а њега још нема, иако нпр. Руска црква дуго има тамо своје представништво иако не само да није у преговорима Русија о приступању ЕУ, већ је и под њеним санкцијама. Парохија у Риму никако да се попуни деценијама, а она је веома значајна, јер представља и један вид комуникације са Ватиканом. Опет да поменемо Руску цркву, она је на последњем заседању Синода у 2017., заменила све епископе у западној Европи, остављајући неке епархије, као нпр. немачку под администрацијом викара, док се не покаже достојним наследником упокојеном претходнику. И питање обнове нашег средњовековног подворја у Јерусалиму, такође је врло важно.

    Има и неких питања која су вероватно пред решењем, као што је захтев Епископског савета СПЦ за Северну и Јужну Америку да се арондацијом у Северној Америци формира још једна или две епархије, и да се епископу Лонгину додели викар. Нека друга питања а то је стална борба против расколничког духа, враћају нас на почетак, потребу благовременог и истинитог информисања наше дијаспоре.

    Нови амстердамски парох, још уз своју велику фејсбук парохију, сигуран сам, помоћи ће у томе. 




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Таша рече

    Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

    Ma nema problema za to. Imas puno primera gde ti Rusi, Grci i ostali rezu kolac za nasu slavu a i slavljenje svetaca nije porblem. Tu ima samo jedan problem a to je money money money! ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, александар живаљев рече

    Сада се поставља, пред Цркву, проблеми у неким епархијама то јасно говоре, задатак да има управо онакве пастире у иностранству какав је био Свети Мардарије, спремне на личну жртву, дубоко молитвене, али и високообразоване, способне за контакт са највећим интелектуалцима (Свети Мардарије Ускоковић одржавао је блиску везу са Михајлом Пупином Идворским, Николом Теслом и др Пајом Радосављевићем). Осим тога они треба отворено да буду наши лобисти, без икаквог женирања због те улоге. Морамо да будемо свесни и да су личности које никада нећемо стићи по историјском значају, као свети патријарси, владике, игумани и те како молили (дословно: просили) за свој народ.

    Potpuno tacno! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Grizzly Adams рече

    Стварно је доста било више. Овде у САД је неподношљиво. Представљамо се као нека затуцана племена..

    Nemoj tako, nije bas sve tako crno kao sto dozivljavas. Kojoj Eparhiji ti pripadas?

    U poslednjih 10tak godina dosta stvari se promenilo na bolje! Mislim da nas vise ostale jurisdikcije ne posmatraju tako kao sto opisujes. Ako se nastavi ova tema, sutra mozemo vise o svemu tome I naravno ako te interesuje.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

    Nemoj tako, nije bas sve tako crno kao sto dozivljavas. Kojoj Eparhiji ti pripadas?

    Кад сам у ЊЈ идем у грчку цркву, тамо ми некако више одговара. Оставио сам вас... :)

    пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

    U poslednjih 10tak godina dosta stvari se promenilo na bolje! Mislim da nas vise ostale jurisdikcije ne posmatraju tako kao sto opisujes. Ako se nastavi ova tema, sutra mozemo vise o svemu tome I naravno ako te interesuje.

    Ма ОК је то, али и даље смо подељени. Није ред да има десет православних цркава...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Trifke рече

    Ma nema problema za to. Imas puno primera gde ti Rusi, Grci i ostali rezu kolac za nasu slavu a i slavljenje svetaca nije porblem. Tu ima samo jedan problem a to je money money money! ;) 

    Nije to bas tako u praksi, moralo bi jako puno stvari da se promeni nije samo do novca. A iskreno ne nalazim ni jedan valjan razlog zasto bi trebalo.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Таша рече

    Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

    А зашто не би? Неке светитељи који су "локални" су у календарима других Цркава. Конкретно Свет Краљ Стефан Дечански је у календару Украјинске Православне Цркве (Московска Патријаршија).

    Нађе се лако договор за то, ако се хоће...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Таша рече

    Nije to bas tako u praksi, moralo bi jako puno stvari da se promeni nije samo do novca. A iskreno ne nalazim ni jedan valjan razlog zasto bi trebalo.  

    Problem je sto nemoze jedan grad ili kraj da ima 7 episkopa na istoj teritoriji. Iako ne izgleda na prvi pogled to jeste ozbiljan eklesioloski i kanonski prestup. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Вилер Текс рече

    А зашто не би? Неке светитељи који су "локални" су у календарима других Цркава. Конкретно Свет Краљ Стефан Дечански је у календару Украјинске Православне Цркве (Московска Патријаршија).

    Нађе се лако договор за то, ако се хоће...

    A zasto bi se to radilo? Ne vidim svrhu toga. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Trifke рече

    Problem je sto nemoze jedan grad ili kraj da ima 7 episkopa na istoj teritoriji. Iako ne izgleda na prvi pogled to jeste ozbiljan eklesioloski i kanonski prestup. 

    Jel govoris o dijaspori?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Својевремено сам питао о. Воју Билбију, како су Срби реаговали на то
    да су поједине молитве на Литургији изговаране на холандском језику.

    Одговорио је да су појединци гунђали ("Ово је наша Црква а не њихова!") али их је он
    на Агапама, одевео у страну и објаснио им "грех старијег брата" у параболи о Блудном сину.

    Каже "И умирише се Срби".
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Таша рече

    Jel govoris o dijaspori?

    Da o dijaspori. Mozda me ne razumes. Bez obzira sto su razlicite Patrijarsije nemoze da postoji  vise od 1 episkop za tu teritoriju. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Таша рече

    A zasto bi se to radilo? Ne vidim svrhu toga. 

    Треба избећи сваку врсту националног "клубашења" али треба избеђи и сваку врсту брисања идентитета народа у Цркви. Чудно је то кад један град има пет епископа. 

    Нисам за насилно стапање и нисам за национално одвајање. Или да остане овако како је а да се максимално ради на томе да се народу објасни да Црква није завичајни клуб, који свакако Црква треба да помогне али не и да се изгуби од њега, или да постане једна Православна Црква нпр. Немачке али да се води рачуна о свим народима који су ту, као и о домаћем становништву. 

    Ни мало лако.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...