Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 15 минута, Родољуб Лазић рече

    Понављам у нади да ћеш разумети. Нада последња умире. 

    Таква врста наде коју гајш је у антици сматрана највећим грјехом, нешто као танталове муке.

     

    пре 18 минута, Milan Nikolic рече

    Христос је био обичан човек али Логос Божији.

    Сви смо сасвим такви обично људи, логосни, само има неких који су се због ничим поткрепљеног вискоумља прелестили. Ето данас сам нешто расположен да ти то кажем, а сам си показао на оној теми и други ти рекоше, али прелест је чудо.

    Тако и Рођак својим окривљиавињима и нападима на личност исцрпи своју стандардну аргументацију, ја суперправославни а ви ме нападате, а ни једног ни другог ни у трагу, на то све ми још свашта изрече.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Владимир Владимирович Цар1 рече

    Остаје и даље непозната како се појавио овакав  текст поред забране поповима да пишу без дозволе архијереја.

    Ава има бланко дозволу. Као и да правим клипове. Није ме било због презаузетости. Када гостујем у другим епархијама, тражим благослов од надлежног архијереја. Било би имбецилно, царе, да црква неког школује да пише а онда му не да да пише. Уредно држим јавна предавања у Бг. 

    Такође је имбецилно, царе, мислити да владика прочита и одобри сваки текст и у свему који неко пише. Рођени је имао приговоре што ја објављујем на Поукама, а туђи сам клирик. Сада сам српски. Теби мили Данас не пропусти прилику да пре годину и нешто нападне Патријарха што поставља докторе из Рима да васпитавају народ! Очигледно је да је Бог напустио срБски род, па вам даје Ромеје да вас уче!:))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 17. 5. 2023. at 16:46, Milan Nikolic рече

    Битно да је Христос обичан човек али Логос Божији.

    Два пута читам и не верујем шта триадолог пише.

    Онај ко је оваплоћен од Дјеве Духом Светим не може бити ОБИЧАН човек.

    Потпун - да.

    Савршен - да.

    Обичан - никако!

    Еј, од Девојке!

    Еј, од Духа!

    Јован је највећи ОБИЧАН човек, од ЖЕНЕ рођен!

    Господе, помилуј...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 17. 5. 2023. at 9:09, Родољуб Лазић рече

    Апропо другосрбијанаца, артемијеваца, и сличних "констатација", ово сам на теми "Свети Архијерејски Сабор" написао у понедељак u 13:03 :

    "Другосрбијанци га (патријарха Порфирија) неће чути ни овако ни онако, шта год рекао. Сад само имају додатни разлог за пљување и хајку, и за антицрквену кампању којом ће и оне незнавене да покушају да окрену против Цркве."

    Шта да кажем, увек остајем запрепашћен чињеницом да људи хришћани изговарају клевете, и то не једном,  без гриже савести. Разумем фрустрацију и немоћ, али не разумем да се због тога прибегава клеветама, притом уз јасну свест о томе ко је први клеветник. Господ да нас све просветли.

     

    Нисам до сада нешто коментарисао, гледам и размишљам.

    Јутрос, после ових шетњи по БГ, нисам могао да се отмем утиску...

    Овако су кренуле литије у ЦГ.

    Но, разлика између те 2019. и ове 2023. је у 2. ствари:

    1. Оне прве су послужиле као искуство западу.

    2. Амфилохије (чији језик није био ништа мање бритак од Порфиријевог) је био свој на своме, тј говорио је језиком ВЕЋИНЕ народа у ЦГ, тј одмах је био прихваћен и сви су га РАЗУМЕЛИ.

    Овде је запад, видевши незадовољство народа (ко је слеп или гледа Пинк не види број људи на протестима у БГ) одрадио генерални отклон ВЕЋИНЕ НАРОДА од Цркве овим клипом. Пазите, ова маса плус Спасовданска литија је МОГЛА БИТИ увод у ЦГ сценарио. Овако, само чудо може ставити Цркву на чело народног незадовољства.

    Остаје ми закључак да ћу мирно посматрати да ли ћемо:

    1. (као лоши ђаци) поново у 5. октобар (инсталација прозападног естаблишмента), или ће

    2.овај општенародни ентузијазам бити (поново) расут, до неке друге прилике. НАШОМ КРИВИЦОМ.

    Зашто нашом? Да се пазило на народ (тј разумело каквим језиком говори већина) могло је све ово бити каналисано правим путем у четвртак. Овако је западна агентура одлично видела тачку раздора и ту ударила.

    Кад ми као православни хришћани имамо проблем у самом клиру да, уместо признавања грешке, тврдоглаво инсистирамо на исправности речника (аман, Христос је У ЛИЦЕ, ЈАВНО говорио фарисејима да су лицемери, окречени гробови, змијски пород, Петру чак да је ђавоиман... Није говорио изокола кад ови нису присутни, па јао ко је снимио, па нису разумели итд исл) - шта очекивати од ОБИЧНОГ Лаоса?

    Далеко смо ми од катарзе.

    Зато ће све ово у ветар. Док не сазримо, АКО буде прилике.

    П.С.

    Постоји и сценарио 3: да се деси чудо и ове демонстрације се слију са Спасовданском литијом. Чуда јесу могућа, но чини ми се (и овде на форуму и у реалности свакодневнице) да све оно наведено из другог сценарија не даје простора ни сврху таквом чуду. Јер, за тако нешто је потребно покајање и преумљење пре свега нас верних да би били светлост другима. А тога у нас (још) нема...

    П.П.С.

    Наравно, дани испред нас ће рећи своје. Молећи се Господу да нам дарује покајање остаје ми да гледам и чекам.

    Не, не чекам револуцију, народ, промене... "Немам човека".

    Чекам оно што је сигурно. Васкрсење мртвих и живот будућег века.

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Јанко рече

    Два пута читам и не верујем шта триадолог пише.

    Онај ко је оваплоћен од Дјеве Духом Светим не може бити ОБИЧАН човек.

    Потпун - да.

    Савршен - да.

    Обичан - никако!

    Еј, од Девојке!

    Еј, од Духа!

    Јован је највећи ОБИЧАН човек, од ЖЕНЕ рођен!

    Господе, помилуј...

     

    Рекох да је Христос обичан човек али Логос Божији, то подразумева рођење од Дјеве и зачеће од Светога Духа. Акценат је на потпуности човекове, али да је Логос Божији.

    Важно је схватити да ни у чему Христос није другачији од нас, осим што је Логос Божији. Христолошке јереси имају проблем управо са тим. Једнима је Христос само створење, другима је само Логос.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Јанко рече

    Кад ми као православни хришћани имамо проблем у самом клиру да, уместо признавања грешке, тврдоглаво инсистирамо на исправности речника (аман, Христос је У ЛИЦЕ, ЈАВНО говорио фарисејима да су лицемери, окречени гробови, змијски пород, Петру чак да је ђавоиман... Није говорио изокола кад ови нису присутни, па јао ко је снимио, па нису разумели итд исл) - шта очекивати од ОБИЧНОГ Лаоса?

    Чекај, јел грешка или је исправно што је изрекао Патријарх?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Milan Nikolic рече

    Рекох да је Христос обичан човек али Логос Божији, то подразумева рођење од Дјеве и зачеће од Светога Духа. Акценат је на потпуности човекове, али да је Логос Божији.

    Важно је схватити да ни у чему Христос није другачији од нас, осим што је Логос Божији. Христолошке јереси имају проблем управо са тим. Једнима је Христос само створење, другима је само Логос.

    У свему исти нама ОСИМ без греха.

    Дакле не обичан човек као ми.

    Аман.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Наравно, и то се подразумева. Само указујем на важност да је Христос једнак у сваком биолошком, природном и вољном смислу са нама.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Milan Nikolic рече

    Чекај, јел грешка или је исправно што је изрекао Патријарх?

    Истина се може рећи на више начина.

    Дакле, није проблем у истини већ у начину изношења истине, за све - па и истину - мора да постоји право време, место и начин да би била правилно изнесена.

    Хајде ти реци врло депресивној гојазној особи да је дебео/ла и ружан/на.

    И он/а скочи са крова и изврши самоубиство. Да ли ћеш пазити шта причаш?

    Е, овде је тако да масом народа у депресији. Мали окидач па ће да се "рокну", тј прихвате ову западну агенду уместо Цркве.

    Мислиш да су сви из народа били истомишљеници са Амфилохијем у ЦГ? Не, наравно, али су га РАЗУМЕЛИ шта је хтео да им поручи. Тај његов "пргави" језик је био њихов, брђанско-црногорски, опор а сладак, бритва а мелем...

    Овде већина разуме само овај њуејџ "сви смо добри, сви имамо право на своје мишљење, немој ме вређати нећу ни ја тебе" исл.

    Ако је направио инстаграм, ишао на Егзит... Требало је и то да разуме. Да овај нараштај не разуме топло-хладно. И не прашта. А њима се лако манипулише. Дакле, потребна им је баш "чиста" слика.

    Најсмешније у свему:

    Вучићевци (оправдано) говоре да је иза ове приче западна агентура. А занемарују да Патријарх говори о председникивом кадру. Жмуре на истину.

    Другостбијанци (оправдано) говоре да је речник непримерен Патријарху, поготово што је у одсуству поменуте. А наседају на спин да говори о свим женама, док је истина да говори о једној конкретној - а они три пута горе (оправдано) говоре о Брнабићки, Чомички, Михајловићки, Гојковићки...

    На крају, део верника наседа на спин да је Патријарх Вучићев човек, док други наседају на клипове са јутјуба да прича о АВ и АБ.

    Истина је у средини. Зна се ко је са ким род, ко је коме духовник, ал' се не зна ко кога и како саветује...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Milan Nikolic рече

    Наравно, и то се подразумева. Само указујем на важност да је Христос једнак у сваком биолошком, природном и вољном смислу са нама.

    Зато и кажем, пази на то шта и како пишеш. Не може да се подразумева ако кажеш ОБИЧАН човек. Нико није без греха осим један Бог. Дакле није обичан човек.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Првостворени Адам је био обичан човек. Ми нисмо обични људи, већ пали, такви се рађамо.

    Обичан човек, сам рекао у смислу да имамо људску слободу, нашу природну вољу и све што нас чини људски одговорним. То је заједничко сваком човеку, пре и после пада, а то је у потпуности и код Христа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Јанко рече

    Истина се може рећи на више начина.

    Дакле, није проблем у истини већ у начину изношења истине, за све - па и истину - мора да постоји право време, место и начин да би била правилно изнесена.

    Хајде ти реци врло депресивној гојазној особи да је дебео/ла и ружан/на.

    И он/а скочи са крова и изврши самоубиство. Да ли ћеш пазити шта причаш?

    Е, овде је тако да масом народа у депресији. Мали окидач па ће да се "рокну", тј прихвате ову западну агенду уместо Цркве.

    Мислиш да су сви из народа били истомишљеници са Амфилохијем у ЦГ? Не, наравно, али су га РАЗУМЕЛИ шта је хтео да им поручи. Тај његов "пргави" језик је био њихов, брђанско-црногорски, опор а сладак, бритва а мелем...

    Овде већина разуме само овај њуејџ "сви смо добри, сви имамо право на своје мишљење, немој ме вређати нећу ни ја тебе" исл.

    Ако је направио инстаграм, ишао на Егзит... Требало је и то да разуме. Да овај нараштај не разуме топло-хладно. И не прашта. А њима се лако манипулише. Дакле, потребна им је баш "чиста" слика.

    Најсмешније у свему:

    Вучићевци (оправдано) говоре да је иза ове приче западна агентура. А занемарују да Патријарх говори о председникивом кадру. Жмуре на истину.

    Другостбијанци (оправдано) говоре да је речник непримерен Патријарху, поготово што је у одсуству поменуте. А наседају на спин да говори о свим женама, док је истина да говори о једној конкретној - а они три пута горе (оправдано) говоре о Брнабићки, Чомички, Михајловићки, Гојковићки...

    На крају, део верника наседа на спин да је Патријарх Вучићев човек, док други наседају на клипове са јутјуба да прича о АВ и АБ.

    Истина је у средини. Зна се ко је са ким род, ко је коме духовник, ал' се не зна ко кога и како саветује...

    Не ваља кад се каже, не ваља кад се не каже. Сви знају боље. Не вреди ни то што је више владика, међу њима и патријарх, ове године јасно рекло о Косову све, више пута, не вреди ни никад јаснија Васкршња посланица...

    Сви траже мане, вичу и тако...

     

    Ово што сам подвукао не може бити тачно никада. Ништа што другосрбијанци кажу не може бити оправдано и на месту, јер им је позиција и суштина друга, аутошовинистичка.

     

    Држимо се наше свете СПЦ и Господа и биће све добро.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...