Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Да се упишем јер ова тема је постала new тема можда да се промени име теме или да се дода у загради ново име ..... :D

    Адам и Ева у Рају ---- А беху обоје голи. Адам и жена му, и не беше их срамота -----  зашто их није било срамота, па зар није, имали полне органе и били голи и није их било срамота јер су духовно и душевно били у благодати Раја и нису себе видели као мушко и женско по полним органима иако су имали полност јер су мушко и женско створени одмах на почетку.

    И онда касније када су прекршили Божију заповест о Рају онда се каже ---- Тада им се отворише очи, и видеше да су голи; па сплетоше лишћа смоковог и начинише себи прегаче ---- и сада иако су исто били голи као и пре пада али се сада каже да су им се отвориле очи и да су видели једне друге да су голи и полне органе и да су услед тога морали да покрију своју голост и полне органе и да се обуку у прегаче и кецеље јер више их није било срамота голотиње и полних органа једни других.

    Значи голи и полни органи и полност у обе ситуацион али разлика ко небо и земља, пре пада не виде своју голост и полне органе и но проблемос и после пада виде своју голост и полне органе и буде проблемос. И још постоји полност мушко и женско у обе ситуацион.

    Треба то баш издумовати..... confused1 :scratch_head:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Bokisd рече

    Да се упишем јер ова тема је постала new тема можда да се промени име теме или да се дода у загради ново име ..... :D

    Адам и Ева у Рају ---- А беху обоје голи. Адам и жена му, и не беше их срамота -----  зашто их није било срамота, па зар није, имали полне органе и били голи и није их било срамота јер су духовно и душевно били у благодати Раја и нису себе видели као мушко и женско по полним органима иако су имали полност јер су мушко и женско створени одмах на почетку.

    И онда касније када су прекршили Божију заповест о Рају онда се каже ---- Тада им се отворише очи, и видеше да су голи; па сплетоше лишћа смоковог и начинише себи прегаче ---- и сада иако су исто били голи као и пре пада али се сада каже да су им се отвориле очи и да су видели једне друге да су голи и полне органе и да су услед тога морали да покрију своју голост и полне органе и да се обуку у прегаче и кецеље јер више их није било срамота голотиње и полних органа једни других.

    Значи голи и полни органи и полност у обе ситуацион али разлика ко небо и земља, пре пада не виде своју голост и полне органе и но проблемос и после пада виде своју голост и полне органе и буде проблемос. И још постоји полност мушко и женско у обе ситуацион.

    Треба то баш издумовати..... confused1 :scratch_head:

    Па на један начин су изгубили невиност грјешећи Богу, а не нпр јер су међисобно општили, или јер су полни.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Треба још једна ствар да се спомене. Различите врсте осакаћености, на којима се и гради ова прича. Рецимо, дечак се роди без гениталија, или их изгуби у саобраћајној несрећи, да ли је он мушко? Јесте мушко, али зашто? Баш зато што је оно што нема конкретно пенис, а не било шта, вагина или тротинет. А жена којој би био прикачен пенис не би била мушкарац, иако она има полни орган, а он не. Тако да и одсуство мора да се тумачи не као празнина у којој може било шта да стоји, већ као одсуство конкретне ствари, као присуство на одсутан начин.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Па на један начин су изгубили невиност грјешећи Богу, а не нпр јер су међисобно општили, или јер су полни.

    Полни однос је узрок пада. Логички гледано, човек кад размисли, не може бити друкчије. Или си бесмртан, или се размножаваш. Не може и једно и друго. Ако си бесмртан, а размножаваш се, онда би, након довољно дуго времена искористио сав простор у универзуму. Зато је Григорије Ниски писао да је пад заправо био користан за људски род.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @mirko1929

    Григорије сигурно није тако мислио како наводиш. Тако је причао онај демон у бунцању Ивана Карамазова, када каже да ничег доброг и занимљивог не би било да није ђаво довео до пада.

    Моје је мишљење да је узрок пада био прародитељско непослушање да се размножавају, дакле зато што су се одвојили и самостално се занимали у свом свету, уместо да воде брачну љубав и да се размножавају, да рађају децу док се не испуни домострој стварања.

    Такође мислим да је погрешно посматрати садашњу Планету као првобитно постојање. Шта више, мислим да целокупно садашње постојање, цео космос од тренутка Великог праска, није оно постојање из библијског стварања, него да је овај космос постојао пре Великог праска - у стању пре пада.

    Није новина, мада су многи још увек везани за класични Велики прасак као библијски почетак творевине, да заправо овај садашњи космос јесте уствари секундарни космос, односно да је првобитно био космос који је доживео Велико сажимање, а онда од Великог праска имамо садашњи космос.

    То је важно за савремено разумевање проблематика везано за то. Зато што су многи везани за Велики прасак као првобитни почетак, слично онима који су били везани за Планету као средиште космоса. Верујте ми, готово је иста ситуација. Савремени космолози и физичари су јасни по том питању.

    Према томе, размишљати о првобитном постојању пре пада, о животу Адама и Еве пре пада, далеко превазилази наше могућности, баш како је наведено у Библији, то јест да су врата за такво првобитно стање, за разумевање тог стања, за нас буквално затворена и не можемо ни ићи ни провирити у то стање.

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Макар када говоримо о природи треба да се држимо стварног и опипљивог.

    Нисам се освртао на ову расправу, јер се то све отело контроли, а видео сам и да неки блеје. Ис није кењао. Лудило мозга, и то се приписује да је догма Отаца! Истина, нисмо прочитали да је Бранко Ћопић кењао, али претпостављамо да јесте. Став да Ис није кењао је афтартодокетски. Јеретички. Ис је имао исто тело као и наше и уредно је вршио нужду. У Отаца имамо да се умарао и знојио (излучевине), а то што нису помињали малу и велику нужду је само из пијетета. Нигде се не помиње ни да је Мојсије пишао, а не нађе се лудак до данашњег дана који би тврдио супротно. 

    Текст се бави говором Патријарха, начином изражавања и ничим више. Неки несрећник рече да му је тема "безначајна", али онда нека иде на значајне.   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, mirko1929 рече

    Полни однос је узрок пада. Логички гледано, човек кад размисли, не може бити друкчије. Или си бесмртан, или се размножаваш. Не може и једно и друго. Ако си бесмртан, а размножаваш се, онда би, након довољно дуго времена искористио сав простор у универзуму. Зато је Григорије Ниски писао да је пад заправо био користан за људски род.

    Брате, ти немаш појма шта говориш.Узми да здраво мастурбираш или нађи неку курву да би се повратио у себе. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Немојте ићи у крајност.

    И ја мислим да је Христос у свему исти са нама у том физиолошком смислу, осим што није имао сексуални однос. Колико пута само су Га виђали самог, негде у даљини, итд., ваљда је човек могао и да обави нужду.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Milan Nikolic рече

    Моје је мишљење да је узрок пада

    У Царству неће бити размножавања. Људи у Царству су преподобни. Еrgo пре пада није могло бити размножавања. QED

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Само још ово врло интересантно од св.Јеронима :

    Св.Јероним

    Свойство латинского языке не соответствует греческому, ибо о женщинах, собственно, говорится: nubere (вступить в брак), а о мужчинах: uxores ducere (взять жену). А мы будем понимать просто, что о мужчинах говорится nubent (вступают в брак), а о женщинах nubentur (берутся в брачное сожительство). Если же в воскресении мертвых ни женятся, ни выходят замуж, то отсюда следует, что воскреснут тела, которые могли бы жениться и выходить замуж. В самом деле, ведь, никто не скажет о дереве, камне и таких вещах, которые не имеют необходимых членов для воспроизведения (membra genitalia), что они ни женятся, ни выходят замуж, но только о тех [тварях], которые, хотя и могут вступать в супружество, но не вступают по другой причине. А указанием на то, что они будут, как Ангелы Божий на небесах, дается обетование о духовном образе жизни.

    Задржавамо своју полност и разлику на мушко и женско када буде васкрсења али ћемо такође бити као анђели, то је слично као са Адамом и Евом пре пада, различита полност али и нема стида због голоте јер су имали живот у Рају сличан анђеоском животу...итд...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 часа, Agnostik рече

    Marija je znala da ima mesiju

    Гаврилова објава се остварила, остала је Марија трудна без мужа. Дакле свесна је да носи/рађа посебно дете "не од овга света".  Свесна је која су се физичка чуда десила њеном телу. Дакле знала је много. Оно што није знала су детаљи каве таћно Бог има планове са Исусом. Ниј еон амогла да размишља "догматски" па сад да аналира Господње природе и сл. Просто она је вођена Духом Светим. Дух јој је открио колико је потребно да зна.

    А то знаље ј емање све дотле док се не испуни време да Исус почне мисију. Дакле растао је као са остала деца То што говори халкидонски орос о природама Госпда "несливено и нераздељиво"....могли би рећи да је његова божанска природа остала некако на "стенд-бај" током узрастања. Иако ј еона неодвојива, нераздељива од људске природе Исуса дечака, ипак божанска природа је остала у запећку. Што је и нормално - Исус је био као и сва остала деца. То је смисао мисије Његове да буде баш као ми у свему осим у греху. Замисли дечака-супермена, да васкрсава мртве? Па побуна би била тамо. Да су чили магови и остали убили би га као дете. Нема ту неких нејасноћа...логино је да расте и сазрева као сав нормалан свет.

    Имају нека предања, апокрифна, рецимо да се деца играју на крову, и Исус са њима, дечан један падне и умре. Окупе се родитељи, а остала деца вичу да је Исус гурнуо малог са крова (равни кровои били). А Исус, дете, безгрешно, и несвесно ко је (па дете је дете) виче мртвом дечку: Реци да нисам ја, реци! И мртав дечак проговори.

    Или праве глинене птице. Исус баци птицу и повиче: Лети, лети! И Глинена птица полети. Ако је тога и било то су биле ретке пројаве.

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Bokisd рече

    Адамом и Евом пре пада, различита полност али и нема стида због голоте јер су имали живот у Рају сличан анђеоском животу...итд...

    Да, оно страшно питање Адаму: Како знаш да си го? Када је "сазнао" да ј его, тада се севе изопачило  њему, и сама смрт га је "загритла". Ту је много смештено што ми превиђамо. А има имликације и на есхатолошко стање човека...рецимо шта ће се десити, ако се спасемо, са нашим ЗНАЊЕМ о голотињи, а тиме и о погледа на њу и сл. Тешке ствари, нама недокучиве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ćiriličar рече

    Гаврилова објава се остварила, остала је Марија трудна без мужа. Дакле свесна је да носи/рађа посебно дете "не од овга света".  Свесна је која су се физичка чуда десила њеном телу. Дакле знала је много. Оно што није знала су детаљи каве таћно Бог има планове са Исусом. Ниј еон амогла да размишља "догматски" па сад да аналира Господње природе и сл. Просто она је вођена Духом Светим. Дух јој је открио колико је потребно да зна.

    А то знаље ј емање све дотле док се не испуни време да Исус почне мисију. Дакле растао је као са остала деца То што говори халкидонски орос о природама Госпда "несливено и нераздељиво"....могли би рећи да је његова божанска природа остала некако на "стенд-бај" током узрастања. Иако ј еона неодвојива, нераздељива од људске природе Исуса дечака, ипак божанска природа је остала у запећку. Што је и нормално - Исус је био као и сва остала деца. То је смисао мисије Његове да буде баш као ми у свему осим у греху. Замисли дечака-супермена, да васкрсава мртве? Па побуна би била тамо. Да су чили магови и остали убили би га као дете. Нема ту неких нејасноћа...логино је да расте и сазрева као сав нормалан свет.

    Имају нека предања, апокрифна, рецимо да се деца играју на крову, и Исус са њима, дечан један падне и умре. Окупе се родитељи, а остала деца вичу да је Исус гурнуо малог са крова (равни кровои били). А Исус, дете, безгрешно, и несвесно ко је (па дете је дете) виче мртвом дечку: Реци да нисам ја, реци! И мртав дечак проговори.

    Или праве глинене птице. Исус баци птицу и повиче: Лети, лети! И Глинена птица полети. Ако је тога и било то су биле ретке пројаве.

    Има и оно негде да пише да је слагала у срцу све што има везе са њенин сином Исусом, значи један процес. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Има и оно негде да пише да је слагала у срцу

    Да, да,..то "слагала у срцу" су управо сви ти чудотворни а и надприродни знаци и пројаве која је сама доживела са Исусом и око Исуса...наравно да је са тим живела сва устрептала и бдила над дететом чекајући да крене Његова мисија.

    Рецимо свадба у Кани говори да је Мајка Божија знала да је Исус могао много да чини (чуда, мад анису чуда поента). И онда је ту Син благо прекорава типа: шта оћеш жено, није још дошло моје време...или како јој рече већ да не тражим сад.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, mirko1929 рече

    У Царству неће бити размножавања. Људи у Царству су преподобни. Еrgo пре пада није могло бити размножавања. QED

    Кажу свети да има разлике у ономе што је било првобитно стање од онога што ће бити у коначном стању, будућега века и Царства Божијег. Наше постојање од почетка има пут до коначног циља, које је сједињење са Богом, и то суштинско сједињење са Богом. Међутим, тај пут је доживео, да кажем, промену плана Адамовим падом, па сада тај пут није ка сједињењу са Богом него да одласку у небиће, те зато постоји смрт и све остало везано за њу. Спаситељ је дошао да спаси све, да свет достигне првобитни циљ. Још кажу свети да би се Логос Божији свакако оваплотио чак и да није дошло до пада, јер је заправо то био циљ Божијег стварања, да се успостави слава Божија са Јединородним Сином као једним од нас.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...