Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Епископ Сергије: Вирус „Корона“ – између вјере и маловјерја

    FB_IMG_1583924775399.jpg
     
    Црква је одувијек била прибјежиште, уточиште од зла овога свијета, а осим своје заштитничке улоге за све оне тлачене, обесправљене и прогоњене, Црква је била и остала Дарохранилница вјечних добара – Крви и Тијела Христовог, захваљујући чему смо могли, можемо и моћи ћемо присајединити се са Распетим и Васкрслим Христом, а тиме надвладати смрт, сагласно ријечима Господњим: „Заиста, заиста вам кажем: ако не једете тијело Сина Човјечијега и не пијете крви Његове, немате живота у себи. Који једе Моје Тијело и пије Моју Крв има живот вјечни; и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан“ (Јн. 6, 53-54). 
     
     
    У цјелокупној историји људског рода, Христос је једини залог вјечности. Није Господ Марти, сестри Лазаревој, узалуд упутио ријечи: „Ја сам васкрсење и живот; који вјерује у Мене ако и умре, живјеће. И сваки који живи и вјерује у Мене неће умријети вавијек. Вјерујеш ли ово?“ (Јн. 11, 25-26).  
     
    Питајући Марту, Христос пита све нас, у свим временима и у свим нараштајима, испитујући снагу наше вјере, желећи да разбије окове наше сумње. 
     
    Један велики мислилац је рекао да ђаво управља свијетом тако што га обесмишљава. Ја бих још додао да нас Нечастиви плаши, страхом нас поробљава, желећи да нас зидом  сумње одвоји од вјере. Тако је било у прошлим вијековима, а ни данас није другачије. 
     
    Вирус познатији као Корона или Ковид 19 није ништа друго до испит наше вјере. Многи нас плаше да ће се вирус проширити и на нас ако приступимо Светој Чаши, ако путем исте кашичице примимо Свето Причешће након некога ко је, евентуално, заражен поменутим вирусом. 
     
    На нивоу атеистичког размишљања ово би становиште имало своје мјесто, али за сваког вјерујућег хришћанина овај став је лишен било каквог смисла. Напротив, бесмислен је јер је ван Смисла. 
     
    У дугој историји није никада забиљежен случај да је било ко икада заражен тако што је примио Свето Причешће, па чак ни онда када је куга односила у наручје биолошке смрти хиљаде наших сународника. 
     
    Имајући на уму бројна историјска искуства у вези са многобројним заразним болестима, блаженопочивши патријарх Павле је записао: „Кад би се преко Причешћа ширила зараза, то би већина свештеника, особито физички слабијих, боловала од најразличнијих заразних болести и многи од њих већ давно помрли. Међутим, стварност показује сасвим друго. Велики број њих доживљава дубоку старост и умире од болести које нису заразне. У просјеку свештеници су дуговјечни људи. А тако је било и у старије доба кад су, прије увођења кашичице, сви вјерни,  причешћујући се, пили из истог путира“. 
     
    Уосталом, зар није Свети Порфирије Кавсокаливит велики дио живота провео исповједајући, храбрећи и причешћујући многобројне болеснике на Атинској поликлиници, па је поживио у свијету 85 година.  
     
    Примјера је много, а нама чак није потребан ниједан од њих, под условом да вјерујемо Христу и у Христа. Ако Му не вјерујемо, наше Причешће је потпуно бесмислено. Ако Му вјерујемо, питања која се све чешће провлаче кроз медије неће дотаћи наше срце које пребива у Господу. 
     
    Уосталом, зар није Христос, унапријед познајући нашу слободну вољу, избројао наше земаљске дане, рекавши: „Не продају ли се два врапца за један новчић? Па ни један од њих не падне на земљу без воље Оца вашега. А вама је и коса на глави сва избројана. Не бојте се, дакле: ви сте бољи од много врабаца“ (Мт. 10, 29-31). 
     
    Вирус Корона, највјероватније вјештачки створен и проширен са злом намјером, неће поколебати нашу вјеру нити ће нас удаљити од Светог Причешћа, али ће свакако одвојити жито од кукоља, вјерујуће од невјерујућих, продубљујући већ предубок јаз између Добра и Зла. 
     
    Остајући у вјери, као првој и посљедњој овоземаљској Тврђави нас хришћана, не остаје нам ништа друго него да заблагодаримо Господу на свему, па чак и на искушењима какво је ово, да бисмо сачували своју вјеру, као једино истинско богатство.
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 21 минута, Вукашин рече

    Vlada je donela odluku da je max broj ljudi u zatvorenom prostoru 50. To ce vaziti i za crkve.

    Bice nezgodno za Vaskrs, ako potraje zabrana.

    Када буде лепше време, могле би се литургије служити напољу. Можда већ и одмах, што да не.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Људи ово паника има нешто добро:

    - многи ће усред страха од смрти и самоизолације кренути да читају, можда и духовне књиге.

    - неки ће усред страха кренути и да се враћају вери, да се моле за живот.

    - многи неће ступати у односе за време поста мислећи да им је партнер заражен.

    - заборавиће се због страха на трку за новцем, славом, успехом..

    - многе идолопоклонички скупови: клупски фудбал, клубови, формула.. ће бити заустављени.

    - људи ће се вратити селу, јер на море неће моћи да иду.

    - угоститељска делатност ће да смањи свој добитак.

    - манастири неће имати пуно посетилаца, вратиће се у период мира.

    - људи ће бити приморани да проводе време са својим укућанима.

    - овај форум ће да бележи рапидно повећање повратника и нових чланова :)

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, LukaZ рече

    - многи неће ступати у односе за време поста мислећи да им је партнер заражен.

    Шта је ту добро?

    а ти, нема та 200 година и сад дођеш ко у 345 епизоди Династије  :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Evo da bude sve nan jednom mestu :

     

     

    MONDO.RS

    Vladika zahumsko-hercegovački Dimitrije apeluje na vernike da ne dolaze na bogosluženja ako su bolesni ili prehlađeni

     

     

     

     

     

     

    SOC.ORG.AU

    Митрополија Аустралијско-Новозеландска Српска Православна Црква - Официјални веб сајт

     

     

     

     

     

     

    Ako neko jos nesto ima moze da postavi. Mislim, da ima sasvim dovoljno informacija da svako za sebe donese odluku sta i kako. U svakom slucaju oprez u svakodnevnom zivotu i u komunikaciji sa ljudima treba da bude :!:,.... cak i u crkvi i na sluzbama koliko je vise moguce.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цитат

    Поштујући значај и достигнућа медицине, које сматра великим Божјим даром и великим људским подвигом, она својим верницима нуди и јединствени лек бесмртности, свето Причешће, као и благодат својих светих Тајни и свог целокупног благодатног дејства.

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, dragisa рече

    jedni kažu da pričešćivanje može preneti virus, drugi kažu da ne može...

    ajde se dogovorite

    Pa, definitvno ne moze jer imamo primere za neke druge bolesti i razne situacije, sv.Jovan Kronstantski, sv.Jovan Sangajski i drugi.

    Sad, moze da se kaze da mi nemamo takvu veliku i jaku veru kao i oni (i stvarno nemamo), ali, eto recimo znamo iz njihovog slucaja i vidimo da pricesce u kome je misticno prisutan sam Bog ne moze zaraziti verujeceg coveka, cak ga moze izleciti i telesno ako je bolestan (osim naravno duhovnog),.... tako da ja licno i personalno :buba: imam zaista poverenje i veru i nadam se u milost Boziju da se ne mogu zaraziti pricescem.... i savest mi je mirna - jer ako se i kojim slucajem hipoteticki zarazim, pa to je volja Bozija,..... ja sam imao zelju za pricescem jer kako je rekao Isus, ko jede telo i pije krv Njegovu ima zivot vecni i ako je moja namera bila dobra onda sve prepustam volji Bozijoj,.... mislim, ono, pa jednog dana se mora umreti i izaci na sud, .... tako da,.... :POPOcorn1:

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    I ja ne verujem u to da cu dobiti zarazu iz putira, tj. uopste ne razmisljam o tome. Nemam dilemu, pa da se lomim tamo-ovamo.

    Vidim da Sveti Sinod poziva sve da se u ove dane jos usrdnije mole i redovno pricescuju, postujuci sve preporuke zdravstvenih organizacija i Crkve. Znaci, sto manje kontakta sa ljudima i predmetima, drzati neko rastojanje u crkvi, ali Sveto Pricesce se ne dovodi u pitanje.

    Ko je bolestan, moze da pozove svestenika da ga pricesti u njegovom domu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...