Jump to content
  • Рилски
    Рилски

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

      Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

     

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 23 часа, Orthophill рече

    Битола (с. Нижеполе) - ставропигијален женски манастир свети Јован Златоуст и седиште на архиепископијата (викендица)
    Скопје - два параклиси („света Екатерина“ и „свети Нектариј Егински“) во станови и женски манастир и резиденција на викарниот скопски епископ - „Успение на Пресвета Богородица“ во викендица во Маркова Сушица.
    Куманово - епископија и параклис во куќата на епископот
    Штип - епископија и параклис (стан и куќа)
    Прилеп (с. Лагово) - машки манастир „Успение на Пресвета Богородица“ (приватна куќа)
    Мислам дека имаат и параклис во Охрид.

     

    Znači otprilike ide ovako, ako sam razumeo:

    kanonski nepriznata crkva drži najveći deo bogomolja (u smislu nekretnine, objekta) i u nju ide i sa njom se identifikuje najveći deo Makedonaca, a kanonski priznata POA ima 7-8 objekata i mnogo malo verujućih?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Икар Губелкијан рече

    Znači otprilike ide ovako, ako sam razumeo:

    kanonski nepriznata crkva drži najveći deo bogomolja (u smislu nekretnine, objekta) i u nju ide i sa njom se identifikuje najveći deo Makedonaca, a kanonski priznata POA ima 7-8 objekata i mnogo malo verujućih?

    МПЦ-ОА ги има сите православни цркви и манастири. ПОА има (привремени) параклиси сместени во приватни куќи, станови и викендици.

    Слично е и со верниот народ. Дури и Србите се главно под МПЦ-ОА со мали исклучоци.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 11/20/2017 at 22:33, Жељко рече

    Ако успеју да се одупру тим притисцима, биће већи од свих нас осталих, ако не, ето нама свима након 1000 година још једног великог раскола!

    Бугарска Патријаршија има искуство одољевању притсака државних власти, а чак ни властима не одговара овакво убрзавање које је изгледа на своју руку направио Наум струмички. Слободен печат данас доноси, да је СПЦ позвала МПЦ на дијалог, да је расположење у Синоду МПЦ подељено, а, како сазнајемо, позив СПЦ МПЦ био је упућен пре овог мистериозног писма Бугарској цркви. Утолико пре мислим да ће Софија да врати лоптицу у Скопје и да ће се страсти смирити, а дијалог започети:http://www.slobodenpecat.mk/drustvo/spts-raspolozhena-za-dijalog-mpts-oa-treba-da-kazhe-datum/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, MKD13 рече

    Mnogo realniji i objektivniji tekst o zivotu i radu sv. Save i o dobijanju autokefalije SPC, u kojem se analizaraju svi aspekti tadasnje politicke i crkvene situacije i u Srbiji i Vizantijskom carstvu :

    http://srpska-pravoslavna-crkva.blogspot.rs/2009/09/sveti-sava.html

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Bokisd рече

    http://montenegrina.net/nauka/istorija/crna-gora-do-xix-v/vladavina-nemanjica/pismo-ohridskog-arhiepiskopa-dimitrija-homatijana-iz-maja-1220-godine/

    Mnogo realniji i objektivniji tekst o zivotu i radu sv. Save i o dobijanju autokefalije SPC, u kojem se analizaraju svi aspekti tadasnje politicke i crkvene situacije i u Srbiji i Vizantijskom carstvu :

    http://srpska-pravoslavna-crkva.blogspot.rs/2009/09/sveti-sava.html

    Kako kod se uzme autokefalija nije bila dobijena kanonskim putem! Sto neznaci da nije bila po Bogu. Jedno shto nije se ni pitao ohridski arhiepiskop u ciji dioces je bila tada Srbija, pravoslavni episkopi su proterivani sa njihove eparhije i mesto njih rukopolagani su druge. Drugo Vizantija je bila rasparcena na nekoliko delova, patrijarh nije bio u carigradu jer tamo su bili latini. Nikejci su ga zvali al on nije htio da ode tamo, pa su onda tamo izabrali novog patrijarha i cara. ni car ni patrijar tada nisu bili u Carigrad. Trapezund i oni koji su ziveli gde je danas Grcka, nisu priznavale nikejskog cara i patrijarha.

    E sad, cak i da je bilo sve u redu, ako sprovedemo paralele sa MPC i SPC, onda MPC kako nemoze da zaobice srpsku crkvu i da trazi od bugarske crkve da je prizna? Sv.Sava je totalno ignorisao episkope koje do tada su sluzili sv.tajne po Srbiji. A o saglasnosti drugih crkava nema ni pomena. Tek kasnije sv.Sava obilazi pravoslavne katedre noseci sa sobom darove i mnogo zlata. 

    MPC nema ni mnogo zlata niti vrline sv.Save, al pobogu ljudi, stvarno nema nikakvog razloga da se makedoncima ne da samostalnost. Koji je taj kanonski put, prvo autonomija, a potom ...Bog zna sta..pa onda avtokefalija. Ko je sve to izmislio?!!! Grcka crkva kad je imal avtonomiju pa dobila autokefaliju? Bugarska crkva kad je imala autonomiju pa potom autokefaliju? Srpska crkva kad je imala autonomiju,a potom...ko zna shta...pa autokefaliju?

    Nemorate ni da je date ..dobicemo je drugim putem...ako treba i cara i patrijarha ce da izberemo)))) ili to mogu samo grci i srbi?))))   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, "Tamo daleko" рече

     

    Imas li vremena da prevedes ovaj tekst?

    Бугарски канониста, др Борислав Цеков каже да није изненађен писмом с обзиром на политичку ситуацију у региону, али да се питање "шизматичне МПЦ" (његов термин), мора да рјешава без свјетовних емоција, јер је канонско. И да Бугарска Црква није испостава владе, па чак и да су такве бугарске националне аспирације оправдане, она се неће руководити њима него интересима васељенског православља. (Извукох кратко суштину, надам се да се не љутиш). Хвала @Иван Недић на овом значајном прилогу расправи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, MKD13 рече

    Kako kod se uzme autokefalija nije bila dobijena kanonskim putem! Sto neznaci da nije bila po Bogu. Jedno shto nije se ni pitao ohridski arhiepiskop u ciji dioces je bila tada Srbija, pravoslavni episkopi su proterivani sa njihove eparhije i mesto njih rukopolagani su druge. Drugo Vizantija je bila rasparcena na nekoliko delova, patrijarh nije bio u carigradu jer tamo su bili latini. Nikejci su ga zvali al on nije htio da ode tamo, pa su onda tamo izabrali novog patrijarha i cara. ni car ni patrijar tada nisu bili u Carigrad. Trapezund i oni koji su ziveli gde je danas Grcka, nisu priznavale nikejskog cara i patrijarha.

    E sad, cak i da je bilo sve u redu, ako sprovedemo paralele sa MPC i SPC, onda MPC kako nemoze da zaobice srpsku crkvu i da trazi od bugarske crkve da je prizna? Sv.Sava je totalno ignorisao episkope koje do tada su sluzili sv.tajne po Srbiji. A o saglasnosti drugih crkava nema ni pomena. Tek kasnije sv.Sava obilazi pravoslavne katedre noseci sa sobom darove i mnogo zlata. 

    MPC nema ni mnogo zlata niti vrline sv.Save, al pobogu ljudi, stvarno nema nikakvog razloga da se makedoncima ne da samostalnost. Koji je taj kanonski put, prvo autonomija, a potom ...Bog zna sta..pa onda avtokefalija. Ko je sve to izmislio?!!! Grcka crkva kad je imal avtonomiju pa dobila autokefaliju? Bugarska crkva kad je imala autonomiju pa potom autokefaliju? Srpska crkva kad je imala autonomiju,a potom...ko zna shta...pa autokefaliju?

    Nemorate ni da je date ..dobicemo je drugim putem...ako treba i cara i patrijarha ce da izberemo)))) ili to mogu samo grci i srbi?))))   

    Postoji jedno pismo od vaseljenskog patrijarha Germana II, koji zamera Hometijanu sto se mesa u crkvene poslove Carigradske crkve prilikom davanja samostalnosti Srpskoj crkvi , jer i sama Ohridska arhiepiskopija nije bila potpuno samostalna ( neka vrsta autonomije ) i bila je crkveno zavisna od same Carigradske patrijarsije i zbog toga nema prava da kritikuje njene odluke u vezi SC i da osporava kanonske odluke u vezi ( SC ). Prakticno, oblast Srbije je bila pod Carigradskom patrijarsijom , preko Ohridske arhiepiskopije. Sasvim je ocekivano da se Sava direktno obrati Carigradu i caru. 

    Zbog cega je zaobisao Ohridsku arhiepiskopuju je slozeno politicko i crkveno pitanje. ( u gornjem linku postoje nagovestaji za tako nesto ).

    U svakom slucaju, treba se resiti pitanje MPC, po mogucstvu kanonski. Bio sam pre desetak godina u Makedoniji na duhovnom putovanju i obisao sam mnoge manastire i crkve, od Bitolja preko Prespanskog i Ohridskog jezere i i zapadne Makedonije , pa sve  do Skoplja i odusevljen sam koliko je ocuvana stara vizantijska arhiektetura i slikarstvo u svim tim crkvama. Cak i u Grckoj nisam video neke stvari koje sam tamo video.  Jovan Bigorski cudo bozije od manastirskog glavnog ikonostasa u steni, manastiri i paraklisi Prespanskog jezera , takodje neverovatne duhovne oaze , gradske crkve  Ohrida, manastir sv. Nauma, sve je jedno veliko cudo.

    Zaista se nadam, da ce sve doci na svoje mesto, na kraju.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 50 минута, Bokisd рече

    Postoji jedno pismo od vaseljenskog patrijarha Germana II, koji zamera Hometijanu sto se mesa u crkvene poslove Carigradske crkve prilikom davanja samostalnosti Srpskoj crkvi , jer i sama Ohridska arhiepiskopija nije bila potpuno samostalna ( neka vrsta autonomije ) i bila je crkveno zavisna od same Carigradske patrijarsije i zbog toga nema prava da kritikuje njene odluke u vezi SC i da osporava kanonske odluke u vezi ( SC ). Prakticno, oblast Srbije je bila pod Carigradskom patrijarsijom , preko Ohridske arhiepiskopije. Sasvim je ocekivano da se Sava direktno obrati Carigradu i caru. 

    Zbog cega je zaobisao Ohridsku arhiepiskopuju je slozeno politicko i crkveno pitanje. ( u gornjem linku postoje nagovestaji za tako nesto ).

     

    Nije tacno. Patriarh German negoduje na arhepiskopu Homatijanu zato shto ovaj je miropomazao za cara epirskog vlasteelina Teodora. Obrnuto, Homatijan ukorava Germana za rukopolozenje sv.Save i za  rukopolaganje Trnovskiih episkopa. 

    deo pisma Hometijana patrijarhu Germanu (izvinite za moj los prevod sa bugarskog):

    <....Ti pak se moli za dugotrpljenje, i za ostale vrline, zato sto si obrazac svima. Da bi napravili takva dela, koji po sushnosti su bezukorizni, a vama izgledaju kao dostojne za poricanje, mi smo nasli osnovu, o otce i vladiko, ne u nas samih, a u vashih primerima, koji u svakom slucaju, treba da budu prvoobraze kanonskoj pravdi i svake dobrodeteli. Zasto, da se kazhe, od tamo na nashu shtetu, bese rukopolozen arhiepiskop Srbije, koja je ukrashena sa blagocestijem i jevangelski zivot i koju vode u blagoprijatne obicaje i duznoste, Jerarsi od drevnosti potcinjeni dijocezu prestola Bugarske. Sta znaci to, tamo gde ima arhijereji i arhiepiskop, t.j. Arhiepiskopa Bugarske, postavljen od nijh samih na prestol, da bude rukopolozen natrapnik za nov arhiepiskop? I, kao nekakvu igru, podizhuci jedne na druge, jedni jerarsi postilahu se odozgo drugih, i tako sazdalo se neko novo Hijerarsko polozhenje. Kao da neznam, da je to bolo izvrsena sa ciljem, da se napravi neka nova kula Hananska, ili da se ocisti, joj, ono sto je sveto i obavezno po kanonima. Ako sve to je kanonicno, i bezuprecno, onda nasa dela uopste ne zasluzuju poricanje; ako pak one, nisu saglasna zapovjedi kanona, onda i u tom slucaju one ne zasluzuju poricanja, zatoshto, kako smo rekli, mi po tamosnih primera okrenuli smo se od duznosti.....>

    Nije tacno ni to da je bila ohridska crkva podvlastna carigradu. evo shta pise sv.Teofilakt ohridski:

    <...U sushtini kakvo opstenje imaju bugare, koji sami izbiraju arhiepiskopa sa carigradskom patrijarhu, koji nema pravo ovde ni da rukopolaze, nitu ima drugu kakvu privilegiju? A koce da nadgledava i ispravlja postupke tih monaha i tu obitelj, izgragena po njegovoj volji? Ocigledno,od onaj koji, isto taka nadgleduje i druge potcinjene njemu monahe i koji se naziva egzarh. No ko ce, osim onaj koji je izgubijo pamet, smatrati da je saobrazno prisutstvo carigradcanina-egzarha u Bugarskoj? i nece li da gledaju na njega kao preljubnika, i ne ce li da projave prema njemu srce puno gnjeva, kako kaze Solomon...> 

     ...  Sve to pise Teofilakt zbog nekog monaha koji e poceo da gradi manastir blizu Kiceva, koji je tvrdijo da ima blagoslov od patriarha. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Znam za to pismo, ali, takodje sam citao i u jednom pismu od Germana II u kome brani pravo Carigrada da vrsi i poslove na svojoj teritoriji, gde potpada i Ohridska arhiepiskopija i zbog toga je i mogao Sava da trazi samostalnost od Carigrada.  Pismo sam pronasao u jednoj Ilustrovanoj enciklopediji Srpske crkve ( ne mogu da se setim tacno koja je u pitanju ).

    Ne znam za Teofilakta, ali, on je bio klirik Velike Crkve gde je izabran za episkopa i poslat da stoluje u Ohridu. Kako je mogao da bude kao episkop poslat od Carigrada da bude arhiepiskop, ako je Ohrid imao potpunu samostalnost ? Uostalom, on pise da je Carigrad pokusavao da sprovede svoju vlast na teritoriji Ohrida, dok se ( Ohrid ) bunio i branio svoju samostalnost. Ohridska arhiepiskopija je dobila neku samostalnost , koliko se secam, jednom Justinijanovom darovnicom koja nema,  strogo gledano, uporista u kanonskom pravu.

    Zbog toga je Carigrad sa pravom pricao da je ova teritorija pod njegovom vlascu, gde je Ohrid imao potpunu autonomiju. Sad, sto je zbog politickih i drzavnih  prilika  Ohrid koristio takve situacije da se potpuno osamostali od Carigrada je druga prica, kanonski nije bas tacno i zbog toga je Carigrad teorisjki u pravu kada zamera Ohridu na nekim crkvenim stvarima. Jedna od njih je i miropomazanje za cara epirskog Teodora, koji je bio politicki suparnik Nikejskog vizantisjkog cara i ovo miropomazanje mirise na politicko - drzavni cin, i  manje na crkveni cin i potrebu.

    Ali, opet gledano, politicku i drzavnu realnost na terenu crkva vremenom prihvati i kanonskim putem, tako se nadam da ce kanonski status MPC biti u buducnosti resen na zadovoljavajuci nacin.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...