Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pa to, muka mi je više od "bokanovih" odbrana, nenormalnih praksi ili od miloševog ne slaganja sa praksom ali razumevanja, da je taj iguman to mogao recimo da nadje u spisima svetih otaca.

    Takve polemike ne vode ničemu.

    Пример "ненормалне праксе"

    viber_image.jpg&key=ef06d59d13aa9fb68eab

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ладно Ракић изградио читаву дневну собу за место за пушење! У праву си био ВСБ кад тврдиш да већина пушача гради посебне просторије да не би штетила ближњима пошто и само удисање дима од цигарета повећава 30% шанси за оболевање од болести које су везане за конзумирање цигарета, а ја лудак ти не поверова а ти мени упорно објашњава и назначава ту чињеницу коју ја не видох нигде ...ццц 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 44 минута, МилошБГ рече

    Ладно Ракић изградио читаву дневну собу за место за пушење! У праву си био ВСБ кад тврдиш да већина пушача гради посебне просторије да не би штетила ближњима пошто и само удисање дима од цигарета повећава 30% шанси за оболевање од болести које су везане за конзумирање цигарета, а ја лудак ти не поверова а ти мени упорно објашњава и назначава ту чињеницу коју ја не видох нигде ...ццц 

    Dodji kod mene u posetu ako te taj deo interesuje, da piješ kafu u mojoj pušionici i da mi pričaš o navijačkim tučama.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, МилошБГ рече

     

    Ја те неколико пута питах да прокоментаришеш ове изречене ставове светих људи, а ти никако то да урадиш, већ мене нападаш јер их махом цитирам, као ону причу због којег си ме напао да глумим Бога.

     

    Патријарх Павле- Да је Бог хтео да човек пуши,уградио би му оџак

    Свети Филарет-  Горење твоје цигарете или цигаре врло добро приказује труљење твог срца у ватри страсти: као што ти цигара гори у устима, тако твоје срце гори у ватри разних страсти. И као што су страсти стално и велико подсмевање јадним људима, тако је пушење дувана његово ново подсмевање.

    Дуван је заслађена пилула ђавола, коју је он дао телу, кријући се иза привидне потребе, њене бесмислене похоте. Четири зла ђаво одједном чини кроз дуван: убија драгоцено време, скраћује живот, изазива најглупљу жељу и сиромашнима одузима насушну храну.

    Свети Јован Кронштатски- На богослужењу се пали тамјан и како слуге греха да не смисле неко своје кађење – пушење? Прво је пријатно Богу, друго треба да буде пријатно Божијем непријатељу – ђаволу.

    Свети Никодим- Пушење је неразумна ствар. Потрпите рђаву навику, али не хвалите грех. Добро је оставити пушење. Оно не само да је израз доконости, већ помало подрива здравље, кварећи крв и прљајући плућа. То је постепено тровање себе.

    Свети Силуан Атонски- Пушење одваја човека од вишњег духовног света, служи као једна од озбиљних препрека на путу спасења сопствене бесмртне душе, наводећи је на грех и потчињавајући самовољи трулежног тела.

    Свети Амвросије Оптински- Пошто сте свесни да је то штетно за душу и тело, јер дуван раслабљује душу, умножава и појачава страсти, помрачује разум и уништава телесно здравље лаганом смрћу. Раздражљивост и туга су последице болести душе због пушења.

    Архиепископ Аверкије Таушев- У извесном смислу пушење је горе од пијанства и блуда, јер ове две ствари проистичу из злоупотребе природе, док је пушење противприродна страст, која нема никакав основ у људском организму. 

    Никотин који се налази у дувану, има отупљујуће дејство на пушача и разара његово здравље, а страст према том несумњивом отрову чини човека својим заточеником, јадним робом дувана, без кога он не може чак ни да живи, без кога губи спокојство и душевну равнотежу, што само по себи већ представља тежак грех, јер хришћанин, будући ослобођен од ропства греху искупљујућом Жртвом Христовом, не сме поново да се везује греховним страстима и тако губи велики дар слободе који је стекао драгоценом Крвљу Христа Спаситеља, проливеном за нас на крсту.

    Епископ Хризостом- . „Неки турски продавац имао је стару икону Пресвете Богородице коју је користио као даску за обрађивање меса. Један православац, запазивши то, решио је да прекине то изругување над светињом, и заједно са месом купио је икону као обичну даску. Доневши је кући очистио је и окачио на зид у гостинској соби. На несрећу био је пушач. Кроз неколико дана у сну му се јавила Пресвета Богородица и упозорила га, ако не престане да скрнави Њену икону димом цигарета, онда боље да врати икону Турчину. Богородица је сматрала за боље да Турчин сече месо него да је православни хришћанин окађује смрадом ђаволског кађења. Православни хришћанин постао је свестан свога греха и више никада није пушио.“

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 7. 2. 2018 at 23:48, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ajde objasni mi kako se ovo boldovano uklapa u priču o bogatom mladiću?

    A ovo neboldovano o priču o pokajanom razbojniku?

    Ovako je razmišljao i bezuspešno se mučio Rudolf Bultmann!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, МилошБГ рече

    Ладно Ракић изградио читаву дневну собу за место за пушење! У праву си био ВСБ кад тврдиш да већина пушача гради посебне просторије да не би штетила ближњима пошто и само удисање дима од цигарета повећава 30% шанси за оболевање од болести које су везане за конзумирање цигарета, а ја лудак ти не поверова а ти мени упорно објашњава и назначава ту чињеницу коју ја не видох нигде ...ццц 

    Нисам сигуран да л' је проблем Ракић и пушење ил' неки пријатељ у твојој глави, ал' ми сви у кући пушимо, чак и овај најмлађи. Он ме зезно ја пропушио у осмом, а он ево чади у седмом разреду. И шта ош ти од мене?  Шта тебе боле дупе где ја и како пушим.  Обиђи ме ил' пошто сам деб'о прескочи и терај даље. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ја се ни не обратих теби но ВСБ-у, тако да не знам што се нађе прозван тебе сам само назначио с обзиром да окачи исту слику на две странице исте теме,а не разумедох ни што улазиш у преписку самном и ВСБ, пошто је очигледно порука њему упућена. Мада морам приметити речник ти је фантастичан.

    Пушење и то што си деб'о је најмањи проблем код тебе, очигледно, у мору свачега, то може још и као врлина да ти се припише. Остај ми здраво.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, МилошБГ рече

    Пушење и то што си деб'о је најмањи проблем код тебе

    Није ми намера да браним Ракића нити да прозивам тебе, али ево ово показује да су цигарете и пушење споредна ствар, а да је оно што је заиста битно како се ја видим у теби а ти у мени, и колико смо спремни да волимо човека, онаквог какав јесте, а не да волимо само оно што издвојимо као "добро" према неким нашим критеријумима и ставовима. Запео си 30% па 30% па добро ОК, схватили смо поенту, цитираш старце и свете, а чачкаш човека којег нити познајеш, нити можеш да знаш са чиме се изборио или се бори још увек, у којим је све тражењима и искушењима, у каквим унутрашњим вировима. ОК у праву си, пушење је штетно по здравље, људи су изложени пасивном пушењу. И? Који је разлог да даље анализираш нечију дневну собу? Човек је ставио фотку, има своје разлоге које очигледно не можеш да препознаш, јер не волиш човека, него волиш да будеш у праву и исправан. Ето, Ракић није исправан. И? Ти више волиш његову децу од њега, тако што му млатиш са 30%? Ти више бринеш о његовој деци од њега? Ти знаш који је највећи и најмањи проблем код њега?

    Ух како смо високи када се другом попнемо на главу, високи до неба. Ал` мало сутра.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Александра пречесто користиш флоскулу није ми намера и није да ја...али онда све натенане.

    Ја не чачкам никог, дошао пре неки дан написао једну поруку, позвао се на причу једног светитеља и после посла дошао и налетео на салву увреда од тога да изигравам Бога, да сам овакав да сам онакав. Притом изврћеш, чуј ја анализирам нечију собу, јуче си извртала Ведранове речи данас моје... Разумео бих да ниси присуствовала расправи у последњих 10 страница па да то напишеш и онда да ја кажем, ок ниси у току, али ти си присуствовала томе и опет пишеш то, што говори да си злонамерна, а злонамерност је ружна ма колико у старту била ограђена уз речи није ми намера. Јесте ти намера и јесте ти зла намера, међутим то је заиста ваш проблем, а не мој.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    што говори да си злонамерна, а злонамерност је ружна ма колико у старту била ограђена уз речи није ми намера. Јесте ти намера и јесте ти зла намера, међутим то је заиста ваш проблем, а не мој.

    Управо си потврдио оно што сам претходно написала.

    А ако ти мислиш да сам зла, ја ти ту не могу помоћи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, АлександраВ рече

    Управо си потврдио оно што сам претходно написала.

    А ако ти мислиш да сам зла, ја ти ту не могу помоћи.

    Ја не знам да ли си ти зла, али видим да имаш злу намеру- те две ствари нису исте, али ништа чудно да одмах изврнеш моје речи. Изврћеш нечије речи и ставове, патетишеш ти волиш више нечију децу него он сам, а да то притом нико никад нигде није споменуо и да ми је невероватно какве ти закључке извлачиш и о чему причаш... Јуче си извртала Ведранове речи, данас моје. Причаш ја анализирам дневну собу, а знаш да претходних 5 страница се дискутује са ВСБ о томе што он тврди да сви које он зна имају посебне просторије за пушење и да је то нормално постало ти то знаш и онда дођеш и немаш проблем да лупиш пошаљи на поруку како ја анализирам нечију дневну или спаваћу собу а не да је то порука наставак приче у вези те дискусије у којој си сама учествовала и знаш за појединости. То је зла намера, нити мени треба твоја помоћ, нити је то мој проблем. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Mislim, da kao sto i kod drugih 'strasti' postoji odredjena kategorizacija i novoi i motivi za ( strasti ), .....putem kojih se odredjuju neka vrsta borbe , kojom se covek moze osloboditi te' 'strasti , tako, valjda i kod pusenja, postoje razliciti motivi i nacini borbe za one koji hoce da ostave pusenje i cigare.

    Recimo, nesto ovako, kako prica sv.Jovan Lestvicnik kada daje savete duhovnicima kako da se odnose prema svojim poslusnicima ( jeste da je za monahe, ali, mogu neke stvari da se primene i u svetovnom zivotu vernika ) :

    "Боље је посматрати свакога посебно и свакоме изабрати одговарајући лек. Онима који су оптерећени тешким гресима и, услед тога, склони очајању, одговара један лек, а онима, опет, који нагињу гордоумљу и уображености, више одговара други лек....

    ...Не треба да заборавиш, часни оче (као што ти није непознато, Боже сачувај!), да Бог узима у обзир места, успоне и навике [покајаних] криваца. У свему томе има много несличности и разлика. Често се онај који је немоћнији, показује као смиренији срцем. Стога су и духовне судије дужни да га лакше кажњавају. У супротном случају, јасно је шта треба радити."

    Znaci, svaki coveke je prakticno prica za sebe i u sustini, mislim, da ne bi trebalo zabranjivati pusacima da se priceste. Svestenik bi trebalo da odlucuje o svakom coveku posebno, da li moze da se pricesti i ako treba i neku ikonomiju da primenjuje ( radi dusevne koristi )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Милан Ракић рече

    Нисам сигуран да л' је проблем Ракић и пушење ил' неки пријатељ у твојој глави, ал' ми сви у кући пушимо, чак и овај најмлађи. Он ме зезно ја пропушио у осмом, а он ево чади у седмом разреду. И шта ош ти од мене?  Шта тебе боле дупе где ја и како пушим.  Обиђи ме ил' пошто сам деб'о прескочи и терај даље. 

    Nemojte mi reći da ste vi na onoj slici,stvarno??ne_shvataMoram priznati da vas nisam tako zamisljala..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...