Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 26 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Sad mi dokaži da onaj koj ne ostavi duvan nema šanse za spasenje?

    Ćisto da i mi smrtnici znamo sa kojom se štetom suočavamo..

    Ovako ispada da je pušenje smrtni greh...

    А где сам то рекао?

    Не знаш које су штете од пушења? Ено написао сам у посту на првој страни.

    Читао сам разна тумачења и спискове смртних грехова, као што ап. Јован одваја "грех на смрт". Са друге стране, ако је грех онтолошка категорија а ја мислим да јесте, онда је сваки грех смртан као што каже ап. Јаков да "грех учињен рађа смрт".

    И зашто би морао да буде смртни грех да би био велики проблем? Је ли празнословље смртан грех? Сви ће рећи да није. А тамо каже да ћемо за сваку празну реч дати одговор и да је језик "немирно зло, пуно отрова смртоноснога"...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Милан Ракић рече

    А која треба се користи приликом освештавања фабрике дувана? Мсм да је Пецони освештао своју

    Osveštava se praznoslovljem :)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Изгледа се овде неки шегаче као да не разумеју срж ствари. Човек може да буде пушач, да запали цигарету и да има чисто срце и ум истовремено а и молитву да изговара, чак и фину беседу да води и о Богу да проповеда.Из срца излазе хуле,блуд, прељубе,зависти итд. и човек не може истовремено да пребива у овим греховима и да је сједињен са Духом божијим и да било шта делује у том смислу јер тада пријатељује са палим духовима што код цигарете није случај и не могу се ове две ствари сврстати у исту греховну категорију. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Vladan3 рече

    И зашто би морао да буде смртни грех да би био велики проблем? Је ли празнословље смртан грех? Сви ће рећи да није. А тамо каже да ћемо за сваку празну реч дати одговор и да је језик "немирно зло, пуно отрова смртоноснога"...

    Sve je prazno bez ljubavi, takve su I dve najveće zapovesti Gospodnje.

    U tim dvema zapovestima I na tim dvema zapovestima se naslanja Novi Zavet, to su zapovesti ljubavi, to su zapovesti koje verom opravdavaju prekršioca zakona, jer zakon je I dat zbog pada čoveka.

    Nema onoga koji nije prekršio zakon, jer zakon nije spoljašna forma, evo uzmi bogatog mladića, pitao je Isusa šta mu treba činiti da zadobije Carstvo Božje, Isus mu reče da poštuje zapovesti, mladić kaže da ih poštuje I ispunjava a Isus mu kaže sada prodaj svoje imanje I razdeli sirotinji I hajde zamnom.....

    Da li je Isus izmislio novu zapovest? Nije, jer zapovest, zakon služi da ti bolje upoznaš svoje biće I Boga, zakon je sredstvo a ne cilj Hrišćansta. Cilj Hrišćanstva je sjedinjenje sa Bogom, sjedinjenje sa Isusom Hristom preko Tela I Krvi Njegove nama date na dar, da prevaziđemo smrtnost, da prevaziđemo prirodu a ne da se u toj smrtnoj prirodi moralno uzdižemo, jer nam to neće vredeti ako ne krenemo za Hristom ako ne krenemo za Bogom ako se ne sjedinimo sa njim.

    Propovedi koje stavljaju moralnost pred nas a ne ontološku istinu da čovek ne može postojati I živeti bez Boga ni sada ni večno jer smo svi delo ruku Njegovih a pogotovo ne večno su propovedi koje daju punu sliku I pružaju Istinu Crkve I kad čovek savlada tu ontološku Istinu, sve ostalo će mu se dodati.

    Sveštenici treba da propovedaju Vaskrslog Hrista, da propovedaju kako ne postoji ništa bez Boga kao Svedržitelja, da ne postoji Život bez da se Život vezuje za Isusa Hrista , da su pojmovi Život, Put, Istina, ne apstrakcija nego Ličnost Živa I delatna, koja te zatečenog u nedelu, ne osuđuje nego ti daje ruku, jer je Isus Hristos sve nas zatekao u nedelu I te kakvom nedelu, ontološkom grehu, jer je čovek hteo da bude Bog bez Boga.

    To treba da se propoveda, treba Boga dati ljudima onakav kakav Jeste a moralne kategorije ostaviti između čoveka I Boga da oni uz Put koji nije lak to reše na odgovarajući način.

    Smeta vam dim cigarete, u pravu ste ali nekome smeta I vasa laž I pogan jezik I vasa maska kojom krijete svoje misli I osećanja prema bližnjem I samim tim I prema Bogu, toliko I'm smeta da nisu savršeni I ne okrenu drugi obraz nego zapale cigaretu I puhnu nam (vam) dim u lice.

    Šteta je ista, samo što je njima dim vidljiviji od vaših lažnih ljubavi recimo.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Sve je prazno bez ljubavi, takve su I dve najveće zapovesti Gospodnje.

    U tim dvema zapovestima I na tim dvema zapovestima se naslanja Novi Zavet, to su zapovesti ljubavi, to su zapovesti koje verom opravdavaju prekršioca zakona, jer zakon je I dat zbog pada čoveka.

    Nema onoga koji nije prekršio zakon, jer zakon nije spoljašna forma, evo uzmi bogatog mladića, pitao je Isusa šta mu treba činiti da zadobije Carstvo Božje, Isus mu reče da poštuje zapovesti, mladić kaže da ih poštuje I ispunjava a Isus mu kaže sada prodaj svoje imanje I razdeli sirotinji I hajde zamnom.....

    Da li je Isus izmislio novu zapovest? Nije, jer zapovest, zakon služi da ti bolje upoznaš svoje biće I Boga, zakon je sredstvo a ne cilj Hrišćansta. Cilj Hrišćanstva je sjedinjenje sa Bogom, sjedinjenje sa Isusom Hristom preko Tela I Krvi Njegove nama date na dar, da prevaziđemo smrtnost, da prevaziđemo prirodu a ne da se u toj smrtnoj prirodi moralno uzdižemo, jer nam to neće vredeti ako ne krenemo za Hristom ako ne krenemo za Bogom ako se ne sjedinimo sa njim.

    Propovedi koje stavljaju moralnost pred nas a ne ontološku istinu da čovek ne može postojati I živeti bez Boga ni sada ni večno jer smo svi delo ruku Njegovih a pogotovo ne večno su propovedi koje daju punu sliku I pružaju Istinu Crkve I kad čovek savlada tu ontološku Istinu, sve ostalo će mu se dodati.

    Sveštenici treba da propovedaju Vaskrslog Hrista, da propovedaju kako ne postoji ništa bez Boga kao Svedržitelja, da ne postoji Život bez da se Život vezuje za Isusa Hrista , da su pojmovi Život, Put, Istina, ne apstrakcija nego Ličnost Živa I delatna, koja te zatečenog u nedelu, ne osuđuje nego ti daje ruku, jer je Isus Hristos sve nas zatekao u nedelu I te kakvom nedelu, ontološkom grehu, jer je čovek hteo da bude Bog bez Boga.

    To treba da se propoveda, treba Boga dati ljudima onakav kakav Jeste a moralne kategorije ostaviti između čoveka I Boga da oni uz Put koji nije lak to reše na odgovarajući način.

    Све ово стоји и не капирам што ми пишеш предавања када је очигледно да и ја исто овако мислим осим ако ме ниси пажљиво читао. Ја не мислим да морал или било која дела сами по себи спашавају од смрти итд.

    Ово ми није јасно:

    "Smeta vam dim cigarete, u pravu ste ali nekome smeta I vasa laž I pogan jezik I vasa maska kojom krijete svoje misli I osećanja prema bližnjem I samim tim I prema Bogu, toliko I'm smeta da nisu savršeni I ne okrenu drugi obraz nego zapale cigaretu I puhnu nam (vam) dim u lice."

    Сигурно не мислиш да пушачи не болују од лажи, поганог језика и сакривања иза маски и сигурно не мислиш да су пушачи увек искрени, чистог језика и отвореног духа. А сигуран сам да не мислиш да ја верујем да су непушачи чистог и узвишеног живота.

    Па чему онда оваква реченица? Чему пљување? Ако кажем пушачима да је пушење грех онда сам ја аутоматски лицемер?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Vladan3 рече

    Па чему онда оваква реченица? Чему пљување? Ако кажем пушачима да је пушење грех онда сам ја аутоматски лицемер?

    Ne o, nego ja nad tuđim grehom ćutim, tako mi je najbolje, ne solim I'm pamet šta je greh I kakve posledice taj greh ima itd....

    Znaš, licemer jesi ako ti uporno ponavljaš svakodnevno po neki greh nalik pušenju, a to može biti iz plejade poroka ili sitno laganje ili maska u svakodnevnom dijalogu sa ljudima, recimo da imaš loše misli o njima a da to ne pokazuješ, već naprotiv smeškaš se I tako hiljadu svakodnevnih sitnica na koje niko od nas nije imun....

    E onda se uhvatiš za neki vidljivi greh I opleteš po tom grehu imaš hiljadu zato da kažeš na konto toga što je to greh I da pušači svesno čine greh..... a pri tom zaboravljaš da I ti svakodnevno imaš barem jedan dnevno nevidljivi ili vidljivi greh koji ti se smenjuje I ponavlja, koji te ne napušta I koji ti čuči kao tvoj prijatelj, kao što pušaču cigareta čuči pored njega kao njegov prijatelj.

    Dakle tih grehova će biti I licemerno je o njima govoriti, jer se ih niko od nas neće do kraja osloboditi....

    Nama je potrebno da ne činimo smrtne grehove, oni su dosita teški I ako već na ovima malim opterećujemo ljude na ovim svakodnevnim sitnicama, ljudi će pući I počeće da prave zaista velike grehove jer će se osećati neslobodni.

    Zato sam ja za propoved koja ne ide u pravcu moralne kategorije nego ontološke.

    Nisi ti licemer, niti te neko pljuje, nego razgovaramo I ukazujemo jedno drugome na prioritete, ukazujemo na bitne stvari koje imaju prednost, pred svakodnevnim porocima kojima se niko ne može pohvaliti da ih je apsoutno sve savladao I da se ne ponavljaju.....

    Čemu je bitno, razgovarati o pušenju u kontekstu Crkve? Svešće nam se Crkva na skupove moralnih propovedi I izgubićemo ontološki smisao postojanja Crkve kao Tela Hristovog.

    Nadam se da sam sada jasniji I da ne kažem da si loš, nego da preispitaš prioritete.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dakle tih grehova će biti I licemerno je o njima govoriti, jer se ih niko od nas neće do kraja osloboditi....

    Па онда је и о лицемерју других лицемерно говорити јер се ни од њега нико неће до краја ослободити и увек ће у неком ћошку да "čuči kao moj prijatelj". Али једно је бити свестан тога а друго је чешкати се по ушима и говорити да то није толико страшно. Можда сада и није али хоће то да се накупи. Вероватно си чуо за ону причу о великом камену и пуном џаку малих каменчића...

     

    "Zato sam ja za propoved koja ne ide u pravcu moralne kategorije nego ontološke."

    И ја сам за то али имам осећаја и за оне који то не могу да похватају. Опет прича тј. о ропском, трговачком и синовском односу према Богу.

    Не може свако и лако и одмах да рашчивија ту причу о различитости приступа моралног и онтолошког, између осталог и због тога што је то на практичном нивоу испреплетено.

    Јер јесте, грех је онтолошка категорија, и знамо формулу "да значи промашај на путу ка Богу". То није спорно.

    И сад ја знам да без Бога не могу ништа (добро) а и да могу нешто ништа од тога не може само по себи да ме спаси смрти.

    Али како знам да сам искрено свим срцем предан Богу и на добром путу ка њему, како проверавам себе (све испитујте добра се држите)? Тако што се уз његову помоћ (литургијским животом) свим силама трудим да не чиним зло односно да живим његове заповести.

    А јесу ли заповести моралне? Јесу. Је ли неморал грех? Јесте. Можда се не поклапају баш свуда али то је то.

    Морал, сам, не спашава, али је неморал дефинитвно знак да нешто дебело не штима и да има много да се ради а уз Божију помоћ и уради.

     

    Ако сам ја моралан, то није знак да сам ја нешто, него да ме Бог није препустио мени самом, да ме чува. А ако је неко неморалан то је слика какав ја могу да будем и разлог је за молитву и за њега и за мене.

    Наравно да нећу јавно да ширим како је он грешник али нећу ни да кажем да нешто није грех ако мислим да јесте, поготово онима који су у недуомици око тога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Vladan3 рече

    Ако сам ја моралан, то није знак да сам ја нешто, него да ме Бог није препустио мени самом, да ме чува. А ако је неко неморалан то је слика какав ја могу да будем и разлог је за молитву и за њега и за мене.

    Ajde objasni mi kako se ovo boldovano uklapa u priču o bogatom mladiću?

    A ovo neboldovano o priču o pokajanom razbojniku?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Матусал рече

    Хришћани су призвани на светост а не на моралност, нешто мислим да је ово кључ по коме треба да водите дијалог.

    Djaba ako imamo stav, ja sam moralan, znači da me Bog gleda.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ajde objasni mi kako se ovo boldovano uklapa u priču o bogatom mladiću?

    A ovo neboldovano o priču o pokajanom razbojniku?

    Мени није јасно зашто мислиш да се не уклапају?

    Младић није без Бога могао да одржи све заповести целог живота (јер Исусу омиље када је то чуо) и баш због тога (због тог односа) и стиже до Христа да би питао како да добије живот вечни тј. Бога. Када га Исус позове на савршенство он нажалост одлази тужан због богатства.

    Разбојник. Учитаваш ми изгледа оно што нисам написао. Ја наравно не мислим да ако је неко неморалан да је потпуно изгубљен за спасење, јер да тако мислим зашто бих се још и молио за њега? Тај неморалан сам у ствари ја, само без Бога, ослоњен само на морал тј. себе.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Djaba ako imamo stav, ja sam moralan, znači da me Bog gleda.

    То не значи да ја мислим да неморалног Бог не гледа, него шта то значи то мора он сам да види. Ја расуђујем о себи а за друге могу само са стране да констатујем да нешто није у реду, као што је констатовано да су друга двојица на крстовима разбојници. Само Бог зна зашто су се њихови путеви раздвојили и зашто се један покајао и спасао а други није.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...