Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 минута, Гајић рече

    Не разумем заиста, зашто бих лагао? Нисам у току догађаја са те стране, па не контам на шта ме упућујеш?

    Хоћу да кажем да нам је комунизам сузио умове и постали смо моралисти, законици  и то што немамо симболе комунизма не значи да се не понашамо комунистички. А турбофолкери смо зато што смо површни и палимо се на све што сија.

    Не знам како  боље да објасним

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Драшко рече

    Ovo je vrlo vrlo korisno

    priznajem, iako izbegavam o. Rafaila da slušam, jer ga se bojim....al video sam da je Milanče lajkovao

     

    Vrlo poučno i nekako sa ljubavlju

    Признајем не бих погледала овај снимак да га није Драшко похвалио. Јесте стварно поучан и с љубављу. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Владика Николај јесте пушио као млад јеромонах, а можда извесно време и као епископ. У то време о дувану се није знало оно што се зна сада, а поготово не о његовој штетности. Дуван је сматран за нешто попут кафе. У делу руског свеца XIX века, Светог Игнатија Брјанчанинова, „Допринос савременом монаштву”, препоручује се монасима који шмрчу бурмут да то не чине у храму, јер праве буку и друге ометају (дакле, ово се није сматрало грехом). Касније, међутим, Владика не пуши. У његовој оставштини постоје чланци из новина о штетности пушења, а у правилима за будуће србске манастире он вели да у њих не треба примати искушенике који пуше.

    Имам ископирано код себе ( непознат извор )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Рапсоди рече

    Владика Николај јесте пушио као млад јеромонах, а можда извесно време и као епископ. У то време о дувану се није знало оно што се зна сада, а поготово не о његовој штетности. Дуван је сматран за нешто попут кафе. У делу руског свеца XIX века, Светог Игнатија Брјанчанинова, „Допринос савременом монаштву”, препоручује се монасима који шмрчу бурмут да то не чине у храму, јер праве буку и друге ометају (дакле, ово се није сматрало грехом). Касније, међутим, Владика не пуши. У његовој оставштини постоје чланци из новина о штетности пушења, а у правилима за будуће србске манастире он вели да у њих не треба примати искушенике који пуше.

    Имам ископирано код себе ( непознат извор )

    Знам дивне монахе који су били пушачи, а пар њих, алкоси, наркомани, два која су пробала да се убију, па су ето данас и утврда многим!

    Својевремено су ми цигаре куповала и данашња четири Епископа. 

    Ово што ЈМ Макарије ради је глупост и нема везе са хришћанством! Поготово не данас! 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Вилер Текс рече

    Мора се писати-СЕНЗАЦИОНАЛНО НОВО НОВО! Поимање греха.

    "Хвала" Жељку Митровићу за начин на који нам умови функционишу. Људи уопште не капирају које смо ми умне комуњаре и турбофолкери као народ.

    So true

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Гајић рече

    Знам дивне монахе који су били пушачи, а пар њих, алкоси, наркомани, два која су пробала да се убију, па су ето данас и утврда многим!

    Својевремено су ми цигаре куповала и данашња четири Епископа. 

    Ово што ЈМ Макарије ради је глупост и нема везе са хришћанством! Поготово не данас! 

     

    Не знам колико је тачно ово што сам ископирала ( не могу да нађем извор) наравно да нисам сагласна са тим да се забрањује причешће пушачима, али сам и зато да  се стално говори о  штетности  истог.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Гајић рече

    Својевремено су ми цигаре куповала и данашња четири Епископа. 

    Лакше им било...но да се моле за тебе да оставиш дуХана :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Рапсоди рече

    Лакше им било...но да се моле за тебе да оставиш дуХана :smeh1:

    Добили рогоњу на спасење :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da se zabrani svima, koji su lagali, krali, poželeli tuđe,pušili,pili alkohola,nosili nepriličnu odeću,nisu se molili i metanisali danonoćno, nego su se predavali svetovnim obavezama i ispunjavali želje ljudi a ne Božje, oni koji neumereno jedu čokolade, koriste žvake i ne mogu bez njih, oni koji galame po javnim prevozima i koji ne poštuju saobraćajne propise, dovodeći sebe u opasnost a i druge, oni koji nemaju smirene misli jer oni ne misle Bogu nego djavdjavu misle, oni koji se gneve i ljute, koji ne okrenu i drugi obraz, no se rukama i nogama odbrane i oni koji više vole televizor i internet od večernjih i jutarnjih službi, dodati po želji...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Da se zabrani svima, koji su lagali, krali, poželeli tuđe,pušili,pili alkohola,nosili nepriličnu odeću,nisu se molili i metanisali danonoćno, nego su se predavali svetovnim obavezama i ispunjavali želje ljudi a ne Božje, oni koji neumereno jedu čokolade, koriste žvake i ne mogu bez njih, oni koji galame po javnim prevozima i koji ne poštuju saobraćajne propise, dovodeći sebe u opasnost a i druge, oni koji nemaju smirene misli jer oni ne misle Bogu nego djavdjavu misle, oni koji se gneve i ljute, koji ne okrenu i drugi obraz, no se rukama i nogama odbrane i oni koji više vole televizor i internet od večernjih i jutarnjih službi, dodati po želji...

    Леле :aplauz:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Da se zabrani svima, koji su lagali, krali, poželeli tuđe,pušili,pili alkohola,nosili nepriličnu odeću,nisu se molili i metanisali danonoćno, nego su se predavali svetovnim obavezama i ispunjavali želje ljudi a ne Božje, oni koji neumereno jedu čokolade, koriste žvake i ne mogu bez njih, oni koji galame po javnim prevozima i koji ne poštuju saobraćajne propise, dovodeći sebe u opasnost a i druge, oni koji nemaju smirene misli jer oni ne misle Bogu nego djavdjavu misle, oni koji se gneve i ljute, koji ne okrenu i drugi obraz, no se rukama i nogama odbrane i oni koji više vole televizor i internet od večernjih i jutarnjih službi, dodati po želji...

    Осим телевизора, мене си описао :unbelieveble:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...