Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 7 минута, Вилер Текс рече

    А шта си ти хтео да кажеш? Не разумем те. Објасни ми молим те.

    Ма не могу више ништа да објашњавам Гајић ме непрестано засмејава, неозбиљан, уопште не могу да пратим шта се ради на часу овај теми:))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan3 рече

    Ма не могу више ништа да објашњавам Гајић ме непрестано засмејава, неозбиљан, уопште не могу да пратим шта се ради на часу овај теми:))

    Ајде пробај да се уозбиљиш и реци ми шта си ти хтео конкретно да кажеш о дувану. Може?

    Јер те заиста не разумем. Ја у посту који си горе делимично цитирао сам изнео све јасно и како мислим и како сам тебе схватио.

    Шта ћемо са пушењем и пушачима?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Вилер Текс рече

    Ајде пробај да се уозбиљиш и реци ми шта си ти хтео конкретно да кажеш о дувану. Може?

    Јер те заиста не разумем. Ја у посту који си горе делимично цитирао сам изнео све јасно и како мислим и како сам тебе схватио.

    Шта ћемо са пушењем и пушачима?

    пре 21 часа, Vladan3 рече

    Него сам питао: Ако имате став да се од пушења треба уздржати пре литургије какав став имате о пушењу (убрзо) после литургије?

    Шта мислим о дувану рекао сам у посту на првој страни теме.

    Онда је кренула паљба на личној основи као да смо нешто рекли о људима, а нисмо. Зашто се то десило објаснио сам у једном од постова касније али ме сада мрзи да тражим: укратко пушење је јавни грех па се људи лакше нађу прозваним иако их нико лично или колективно не прозива...

    О пушењу треба да дискутијемо као и о сваком другом проблему у нашој Цркви и животима као што и непрестано радимо на овом форуму и у животу.

    За пушаче као и са све нас за све грехе се треба молити и пружити подршку ако је траже.

    А последњи део рапсраве је кренуо од питања које сам горе поновио трећи пут на које конкретног одговора нема осим скретања са теме, прозивања, етикетирања итд.

    Једино је Снежана делимично одговорила на питање кроз свој лични пример.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Vladan3 рече

     

    Jel ti to mene zekaš..pa ako jedan čovjek,starješina jednog manastira Bože mi oprosti nije čovjek više baš dobro u glavi ne treba ga stavljati na tu funkciju više i "sakriti" ga a ne sprdati se njime ..uostalom neka on svojim monasima određuje štogod hoće,ne može svim vjernicima naređivati.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Isusovo magare рече

    Jel ti to mene zekaš..pa ako jedan čovjek,starješina jednog manastira Bože mi oprosti nije čovjek više baš dobro u glavi ne treba ga stavljati na tu funkciju više i "sakriti" ga a ne sprdati se njime ..uostalom neka on svojim monasima određuje štogod hoće,ne može svim vjernicima naređivati.

    Нико не спори да тај старешина претерује, осим што постоји спорење шта би по том питању требало или могло да се уради, вероватно ништа. Али то није тема снимка на линку.

    На снимку о. Рафаило говори о два пушача (мада за св. Николаја колико сам испратио није све поуздано) и расуђивању о та два примера. Један од закључака тог расуђивања је да та два примера не треба генерализовати на свима у смислу копирања него их имати на уму ради поуке о покајању и смирењу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Vladan3 рече

    Шта мислим о дувану рекао сам у посту на првој страни теме.

    Онда је кренула паљба на личној основи као да смо нешто рекли о људима, а нисмо. Зашто се то десило објаснио сам у једном од постова касније али ме сада мрзи да тражим: укратко пушење је јавни грех па се људи лакше нађу прозваним иако их нико лично или колективно не прозива...

    О пушењу треба да дискутијемо као и о сваком другом проблему у нашој Цркви и животима као што и непрестано радимо на овом форуму и у животу.

    За пушаче као и са све нас за све грехе се треба молити и пружити подршку ако је траже.

    А последњи део рапсраве је кренуо од питања које сам горе поновио трећи пут на које конкретног одговора нема осим скретања са теме, прозивања, етикетирања итд.

    Једино је Снежана делимично одговорила на питање кроз свој лични пример.

     

    И онда си мене убацио да те ја тикетирам?

    Ја сам изнео личан пример и отац Јоило ме је причешћивао, јер се исповедих пред присутнима у храму, те ме позива да приђем.

    Теби није годио мој одговор на од тебе цитирану посланицу Апостола Павла. 

    А пре и после причешћа ће свако иоле нормалан и упућен да се уздржи, а онај ко је у незнању ће доћи у знање уколико га жели! Твоје, или моје, па и ма чије цимање за рукав га неће увести у знање.

    Све и један мој одговор су против спопадања слабих. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Vladan3 рече

    Шта мислим о дувану рекао сам у посту на првој страни теме.

    Онда је кренула паљба на личној основи као да смо нешто рекли о људима, а нисмо. Зашто се то десило објаснио сам у једном од постова касније али ме сада мрзи да тражим: укратко пушење је јавни грех па се људи лакше нађу прозваним иако их нико лично или колективно не прозива...

    О пушењу треба да дискутијемо као и о сваком другом проблему у нашој Цркви и животима као што и непрестано радимо на овом форуму и у животу.

    За пушаче као и са све нас за све грехе се треба молити и пружити подршку ако је траже.

    А последњи део рапсраве је кренуо од питања које сам горе поновио трећи пут на које конкретног одговора нема осим скретања са теме, прозивања, етикетирања итд.

    Једино је Снежана делимично одговорила на питање кроз свој лични пример.

     

     

    Рекао сам да ситиничариш са тиме кад је ок после причешћа запалити, а ја ти конкретно одговорих  никад, али људи имају слабости и то ће да реше са својим свештеницима а не да ми мудрујемо овде. Мислим да је конкретно.

    Тако да су ово Маркови конаци.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ђорђе Р рече

    Невезано за дуван. Сваки грех је смртан. Грех одваја од Бога. Одбацивање греха и покајање води ка Богу.

    Епитимија је мера, пут ка покајању.

    Не можемо причати о гресима који нису смртни, јер то нису греси.

    Наравно, на свештенику је да одреди меру епитимије, и то дал да се човек причести, или не. Ал немојмо причати о несмртним гресима, пошто таквих грехова нема.

    Ajde? Znači i ubistvo i praznoslovlje se isto tretira prilikom pristupanja Čaši? Trgovina ljudskim organima ili trgovina duvanom, takođe isto? Prodavanje žena u belo roblje i prostituciju i prodavanje te proizvodnja duvana, opet isto?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Гајић рече

    цимање за рукав га неће увести у знање.

    Све и један мој одговор су против спопадања слабих. 

    И како се зове тај кога сам ја цимао и спопадао? Себе учитаваш у тог непостојећег и у све остале постојеће пушаче?

    пре 4 минута, Вилер Текс рече

    а ја ти конкретно одговорих  никад

    Тако да су ово Маркови конаци.

    Да али изједначавајући то са другим гресима који, по тврдњама самих пушача, не могу једнако да се посматрају као ово. Осим тога ја сам питао пушаче а ти то, хвала Богу, ниси.

    Јесте Маркови конаци, то право велиш...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan3 рече

    И како се зове тај кога сам ја цимао и спопадао? Себе учитаваш у тог непостојећег и у све остале постојеће пушаче?

    Да али изједначавајући то са другим гресима који, по тврдњама самих пушача, не могу једнако да се посматрају као ово. Осим тога ја сам питао пушаче а ти то, хвала Богу, ниси.

    Јесте Маркови конаци, то право велиш...

    Бивши сам пушач и кад сам кренуо у Цркву оставио цигарете.

    За мене је то грех, кога не би посебно издвојио у смислу борбе. Ја сам га чак врло лако превазишао, хвала Богу, а то ти говори да људи нису исти и "тврдње пушача" нису истоветне.

    Разумеш, људи нису исти, и ја као бивши пушач имам другачију тврдњу. 

    Тако и ово, ко ће кад да се причести или неће препустимо благослову свештеника са ким обавезно човек мора да се саветује о свом духовном животу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...