Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, МилошБГ рече

    Сабор доноси одлуку ко је епископ, том епископу се даје могућност да у име цркве рукополаже и поставља, они њему одговарају а он одговара цркви. Ако нешто ради против цркве и противно цркви, одговараће сабору. Ствар је јасна

    Tako je i šta ti veliš? Da ćutimo na gluposti i da prihvatimo da se Telo Hristovo daje kako kome padne na pamet da odlučije o tome.

    Gde je rečeno, da je Episkop rekao da se odlučuje od Čaše svako ko puši?

    Zi se pozivaš na manastirski tipik, pa potom na sabor, pa na episkopa i kao po običaju čini ti se, misliš da ima blagoslov, sugurno ima itd..

    Pri tom takvu praksu koju ti navodno ne odobravaš opet pravdaš time da je neki episkop, to mogao da nadje u veri svetih otaca i na sve to začiniš i svoju priču o štetnosti duvana i kako tebe duvanom ubijaju u firmi a ako te u firmi, onda sigurno i kući to rade.

    I na svaki moj komentar, ti imaš samo priču, ša to je greh. Niko ovde nije ni usporio da je pušenje greh.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, МилошБГ рече

    Сабор доноси одлуку ко је епископ, том епископу се даје могућност да у име цркве рукополаже и поставља, они њему одговарају а он одговара цркви. Ако нешто ради против цркве и противно цркви, одговараће сабору. Ствар је јасна

    Jasna je nego je tvoj način nejasan, jer ne znaš da li je episkop dozvolio takvu praksu, da jeste bila bi na nivou cele eparhije.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Па ко ти написа грех...

    Ја ти кажем, иди протествуј пред патријаршијом, шта желиш од мене...такво је устројство и то ти је то.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Jasna je nego je tvoj način nejasan, jer ne znaš da li je episkop dozvolio takvu praksu, da jeste bila bi na nivou cele eparhije.

    Зато и кажем сваки манастир има своје устројство и своје благослове. Ако је игуман нови игуман по самом устоличењу ово изјавио из наслова, онда је јасно да није то урадио без благослова епископа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 54 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Crkva ima stav po pitanju ko sme i zbog čega da odbije nekog od Čaše.

    Tako da ako vama može bacati prašinu u oči meni ne može.

    И има ли реакција и санкција за оне који крше тај став? Ако уопште има то је ретко. 

    А знаш сигурно да у деловима банатске ни бебама ван поста не дају да се причесте, јер кажу тако им рекао епископ. Имам ближње тамо који једва чекају пост да би се причестили. И шта сад? Овај што одбија пушаче ако макар не одбија бебе још испаде да је и супер joooj

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    Зато и кажем сваки манастир има своје устројство и своје благослове. Ако је игуман нови игуман по самом устоличењу ово изјавио из наслова, онда је јасно да није то урадио без благослова епископа.

    Kako je tebi sve jasno, blago tebi, sigurno te drugari bledo gledaju kad im razjašnjavaš.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Vladan3 рече

    И има ли реакција и санкција за оне који крше тај став? Ако уопште има то је ретко. 

    А знаш сигурно да у деловима бачке ни бебама ван поста не дају да се причесте, јер кажу тако им рекао епископ. Имам ближње тамо који једва чекају пост да би се причестили. И шта сад? Овај што одбија пушаче ако макар не одбија бебе још испаде да је и супер joooj

    Nema više šta sad.. zato i govorimo, zato smo tu.

    Čuj rekao mi vladika....i šta, niko neće napisati pismo vladici, smo mi i dalje elementarno nepismeni?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Vladan3 рече

    И има ли реакција и санкција за оне који крше тај став? Ако уопште има то је ретко. 

    А знаш сигурно да у деловима бачке ни бебама ван поста не дају да се причесте, јер кажу тако им рекао епископ. Имам ближње тамо који једва чекају пост да би се причестили. И шта сад? Овај што одбија пушаче ако макар не одбија бебе још испаде да је и супер joooj

    Код мене је то причешће ван поста још увек онако вију вију, али се деца причешћују, ово први пут чујем.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Nema više šta sad.. zato i govorimo, zato smo tu.

    Čuj rekao mi vladika....i šta, niko neće napisati šismo vladici, smo mi i dalje elementarno nepismeni?

    Па нека пишу. Ја бих и писао да се то овде дешава не гледам ко је ко. И не би ми било ни први пут јер сам био оклеветан па сам ваздан писао...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan3 рече

    Па нека пишу. Ја бих и писао да се то овде дешава не гледам ко је ко. И не би ми било ни први пут јер сам био оклеветан па сам ваздан писао...

    Zato I ovde pišemo I neću da mešam temu o štetnosti duvana sa temom o štetnosti određenih poteza duhovnika.

    Dakle to su dve zasebne teme I jedno I drugo je štetno. Utoliko je tema komleksija.

    Evo primer o.Joil, dok je bio na Ostrogu, sam priča čovek posle toga, kaže došla jedna porodica I molila se pred kivotom v.Vaslija za zdravlje svog deteta, pošto je bilo bolesno. Joil I'm kaže, prvo ih pita da li puše, oni potvrdno odgovore, pa I'm posle kaže ovako: Uzmite I prekinite pušenje I molite se Bogu za dete. Kasnije na žalost to dete je umrlo, oni se ponovo videli sa Joilom I on ih pitao da li su ostavili duvan, oni mu rekli da nisu I on je zaključio eto kako oni nisu za to dete hteli da učine ništa, čak nisu ni ostavili duvan jer I'm je on to rekao.

    Meni ova priča nije normalna.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, МилошБГ рече

    Код мене је то причешће ван поста још увек онако вију вију, али се деца причешћују, ово први пут чујем.

    Има и овде се појавио један пар, види се да су озбиљни верници али, колико видим нисам сигуран, некад причесте бебу некада не, сами од себе а нико им не брани нити их шта пита. То ми је још невероватније. Баш ћу да питам ове моје да ли сам добро видео.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Vladan3 рече

    А знаш сигурно да у деловима бачке ни бебама ван поста не дају да се причесте, јер кажу тако им рекао епископ. Имам ближње тамо који једва чекају пост да би се причестили. И шта сад? Овај што одбија пушаче ако макар не одбија бебе још испаде да је и супер joooj

    То је поп измислио такве глупости код бачког владике не пролазе. Новосадске цркве пуне деце и народа који се причешћују сваке недеље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dakle to su dve zasebne teme I jedno I drugo je štetno. Utoliko je tema komleksija.

    Meni ova priča nije normalna.

    Мислим да смо се сви испуцали и да нам више није до комплексности :)

    И ја мислим да прича није нормална. Мени је скоро обилазак једног манастира пресео због једног сличног.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...