Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    @Александар Милојков

    Не разумем зашто негираш Томос? Све подручне епархије Украјине припадају у дијаспори Цариграду. Зашто би Максим негирао општење са Денисенковим, јер су они причлисљењи Цркви? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Александар Милојков рече

    Свакоме коме је јасна суштина бића Цркве, у којој се налази и сама могућност нашег спасења (а та суштина је управо: ОПШТЕЊЕ), са великом ће бригом и љубављу приступити оваквим темама. Црква није политичка партија па да са њом изводимо вратоломије, како бисмо стицали "политичке поене". Црква је живот. Не коцкајмо се са својим животом. Чувајмо нашу Цркву - по сваку цену. Без кланова, без партијашења и без ичега што са собом носи суштину супротну оној коју има Црква - поделу. 

    Нека победи јединство, па таман и сви аргументи били на страни подела. Амин, Боже дај!

    Све то лепо звучи, као љубав побеђује. Наравно. Сваки интелектуалац ће спознати суштину Цркве.

    Међутим, проблем је могућност злоупотребе целе те приче о љубави, тријадологији и личносном односу.

    Али суштина Цркве је сам Исус Христос, главом и брадом, док је ,,заједница и општење" начин постојања Цркве. Католичанство је начин постојања Цркве. 

    Дакле, када се истинита вера поквари и када се кроз кварење вере унесе смутња и раздор и злоупотреба, то је онда подвајање и јерес.

    О томе у следећој поруци.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Ведран* рече

    Баба Јелице! Добро пишеш! Ђе си се чколовала?

    :))

    Ћути синко, две високе чколске реворме су ме закачиле, четИри језика научила и све заборавила тешко мени грдној... И, ево, сада на овај форум још да постанем министар, овај, магистар... А целу пемзију бацим на дебеле књиге у копирницу... Послем кад добијем диплому ки врата од фрижидер има да зовем триста госта цело село да види...  1324_womens

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Александар Милојков рече

    Чак и да сте у праву да сам пристрасан, то није исто што и ad hominem аргументација. Цитат који сте навели је чињеница: то јесу речи, наводи из саопштења владике Иринеја. Тиме сам желео да кажем да у текстовима оба архијереја има, како кажете, "бацања рукавице". Али добро, ја и даље верујем да је то братска препирка и да су њих двојица довољно велики да то превазиђу.

    Сада, ево, могу да кренем вербално на Вас, да Вас провоцирам, као Еп. Максим што је учинио, и да после 10 размењених коментара покажем како исто радите што и ја.

    Да ли то значи да можемо да закључимо да смо подједнако криви? Ја који Вас потакнем (да будете исти као и ја) и Ви који се браните?

    Истина, пристрасни сте. Не замерите ми. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Леон Професионалац рече

    Да ли то значи да можемо да закључимо да смо подједнако криви? Ја који Вас потакнем (да будете исти као и ја) и Ви који се браните?

    Па то је Максим урадио. Чачкао "портпарола" па га онда овим последњим одговором оптужио за помињање "портпарола" као да је Иринеј то први урадио. 

    :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Александар Милојков рече

    За освежење, ево превода писма епископа Григорија Богослова епископу Василију Великом:

     

    Григорије Назијанзин

    Василију

    "Престани да о мени говориш као о необразованом , сировом и непријатељски расположеном човеку који не заслужује да живи само зато што сам се одважио и  успео да созерцавам о начину на који се према мени поступа. И сам си свестан да нисам погрешио ни у чему другом и немам грижу савести која би била изазвана лошим поступањем према теби ни у малим нити у битним питањима а надам се да никада неће ни доћи до тога. Знам само да  бејах преварен-касно сам то схватио,на жалост-али сам схватио-а за то је главни кривац твој трон који те је изгледа изненада издигао изнад тебе-уморан сам од тога да ме криве за твоје грешке и од тога да се извињавам људима који знају наш пређашњи а и садашњи однос. Због свега што морам да трпим ово је дефинитивно најсмешнија и најушљивија ствар јер у овој ситуацији иста особа  неправедно страда али и испашта због своје кривице а ја се тренутно налазим у таквој положају. Различити људи ме окривљују за различита дела,сваки по свом укусу, диспозицији или по мери огорчености коју у њему изазивам. Они најљубазнији ме критикују са презрењем, омаловажавајући ме. Ти исти ме бацају након што сам им послужио,поступајући са мном као што се поступа са безвредним чашама и бокалима или са скелом која је битна док се зграда зида али чим је зидање завршено,мајстори је склањају. Пустићемо их да живе у свом убеђењу и нећемо спутавати њихову слободу говора. А да ли ми ти,као награду, исплаћујеш та благословена и празна надања која си осмислио ради злобних говорника,који те оптужише за вређање моје личности под изговором да ме поштујеш,као да сам толико лакомислен и тако лако занесен поменутим третманом. Јасно ћу ти ставити до знања све што ми је на души и не смеш се због тога љутити. Рећи ћу ти оно што сам рекао и у тренутку патњи, не у изливу беса или запрепашћења  због онога што се десило тако да свакако нисам тада изгубио здрав разум нити сам бунцао. Нећу се латити оружија нити ћу разрађивати тактику- коју нисам изучавао ни раније , када је прилика била прикладнија јер сви су се тада наоружавали у својој помахниталости (знаш и сам која је болест слабића), нити ћу изаћи пред Антимуса, иако  дотични није ратник за пример, јер и сам сам ненаоружан и ненавикнут на рат а самим тим и подложнији сваком рањавању. Бори се сам са њим ако желиш (јер околности често од слабића праве ратнике) или нађи некога ко ће се борити када ти ухвате мазге, док стражари над теснацем,као што у старини учини Амалек Израиљцима. Дај ми пре свега тишину. Зашто бих се борио за прасиће који сисају и живину, и то не моје властите, као за душе и каноне ? Зашто бих митрополију требало да лишим прослављеног Сасиме или да лежим наг и откријем тајне твог ума када би требало да се придружим онима који их прикривају. Да ли ћеш онда бити муж и све стране привести својим закључцима,као што реке чине зимским бујицама, без обзира на пријатељство и интимност у чињењу добра или због репутације коју ће ти такав ток догађаја донети. Предај се Духу. Из нашег пријатељства научићу да не верујем пријатељима нити да било шта поштујем као Бога."

     

    Уживајте :)

    Да ли је то ставио на Фејсбук и на сајтове као Еп. Максим или је брату послао писмо у љубави? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Предраг М рече

    закључајте тему што пре ... 

    Ако неко закључа тему имаће озбиљних проблема са Авом. Не шалим се ни најмање, крв ћу некоме пустити...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не разумем Милојкова када каже као у вицу да ће све он то објаснити, а сада нема времена.Зар мисли да овде има посла са кретенима, а не људима који овде помно прате ситуацију у вези раскола .Како ће он то објаснити да ли ће његова објашњења бити обавезујућа као фетве муфтије Каирског Ал-Ахзара. Тешко јер онај ко сврста у исту раван еп.Максима и св.Августина не може давати мишљења ни деци из основне школе.У исту раван са Августином могу се сврстати једино Платон и Аристотел као творци Западне цивилизације волели их ми или не.

    Са друге стране Милојков је требао као човек који ради у црквеној структури да зна на што може све да изађе помињање портпарола и ко је опасни портпарол.

    Наиме епископ Максим у СА Сабору познат је као "портпарол Стејт департмента".Тај нимало ласкави назив стекао је не само својим ставовима него и својом ароганцијом и начином разговора са архијерејима.

    Поред тога питање драгог ми и поштованог еп.Иринеја да ли је Максим епископ Српске Цркве уопште није реторичко јер еп.Иринеј у ове дане пред 20 годишњицу НАТО бомбардовања није нимало вицкаст.

    Мало сте се заиграли Милојкове.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Леон Професионалац рече

    Да ли је то ставио на Фејсбук и на сајтове као Еп. Максим или је брату послао писмо у љубави? 

    I ti Leone mnogo trazis.  ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ведран* рече

    Па то је Максим урадио. Чачкао "портпарола" па га онда овим последњим одговором оптужио за помињање "портпарола" као да је Иринеј то први урадио. 

    :))

    ...сада господин Милојков покушава да нам објасни како исто раде обојица...

    Зато сам и извео аналогију. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Zoran Đurović рече

    Ако неко закључа тему имаће озбиљних проблема са Авом. Не шалим се ни најмање, крв ћу некоме пустити...

    ја сам се шалио :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...