Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Владика Иринеј за "Данас": У Цркви не постоји „деликт мишљења“

    1738445130_04-pojedini-vladika-dozet(2)_620x0.jpg.c193dff35641dba6c3caec476e0e362d.jpg

    Епископ новосадски и бачки др Иринеј (Буловић), члан Синода и портпарол СПЦ, о разлозима разрешења владике Максима и доцента Марка Вилотића са Православног богословског факултета Београдског универзитета.

     

    Свети архијерејски синод, свакако, није ни олако, ни радо, ни без одговарајућег образложења разрешио преосвећеног владику Максима и доцента Марка Вилотића права поучавања на Богословском факултету.

    Образложење је опширно и није намењено јавности. Оно је теолошке природе и највећем делу јавности не би било довољно схватљиво. Одлука Синода је, иначе, у потпуном складу не само са Уставом Српске православне цркве него и са Статутом Богословског факултета, који је Универзитет у Београду својевремено прихватио. Иначе, такозвана „missio canonica“ од стране Цркве за професоре теологе је општеважећа међународна пракса – каже у разговору за Данас епископ бачки Иринеј (Буловић), члан Синода и портпарол СПЦ, о разлозима разрешења епископа западноамеричког Максима и доцента Марка Вилотића са Православног богословског факултета, око чега се подигла велика прашина у црквеној и политичкој јавности.

    * Да ли бисте због специфичности Православног богословског факултета БУ појаснили у којим сегментима његовог рада и на који начин утиче СПЦ – њен Свети архијерејски сабор и Синод?

    – Одговор на ово питање аутоматски проистиче из дефиниције Факултета у његовом Статуту као највише просветне установе СПЦ и као равноправног члана београдског Универзитета и академске заједнице уопште. Kонкретни „сегменти“ који из тога следе јесу следећи: нико се не може уписати на основне студије без благослова надлежног епископа; нико не може конкурисати на било коју службу на факултету без благослова надлежног епископа; нико не може постати наставник Факултета и напредовати у служби без благослова и одобрења Светог синода, а избор декана постаје валидан тек после потврде од стране Синода. Све ово као норматив и начин функционисања регулисано је не само важећим Уставом СПЦ и Статутом Богословског факултета, који Универзитет аутоматски прихвата поштујући идентитет и аутономију сваког факултета, па и Богословског.

    * Да ли синодске одлуке о смени двојице професора, од којих је један на једногодишњем неплаћеном одсуству, имају везе са догађајима и неслагањима на овогодишњем мајском заседању Сабора и да ли је то нека врста постсаборске „одмазде“ према епископу Максиму, што због критике власти у Србији, што због расправе на Сабору о његовим ставовима о украјинском питању и аутокефалији, за које се, саборском одлуком, извинио?

    – Није ми јасно на какве „догађаје и неслагања“ на овогодишњем заседању Сабора мислите. Сабор је највише црквено тело, а не партијски конгрес: на њему сваки члан Сабора потпуно слободно износи и брани своје ставове и предлоге, а одлука се доноси или једногласно или, када то није могуће, путем гласања, при чему важи древно правило васељенских сабора да се треба држати „гласа већине“. Kада се, на један или други начин, одлука донесе, онда је она одлука Сабора, светиња и обавеза за све, без обзира на то шта су претходно заступали током расправе и приликом гласања. Из личног искуства могу да потврдим да сам доста пута у својој епископској служби примењивао, заступао и бранио одлуке за које нисам био пре њиховог доношења на Сабору, али су самим саборским изгласавањем постале и за мене обавезујуће и чак личне. Ово је у ствари искуство сваког нашег епископа, а не само моје. Следи да неслагања може бити само у току Сабора, а никако по његовом завршетку. Из тога следи даље да је било каква и било чија „постсаборска одмазда“ и теоретски и практично немогућа и незамислива. Осим тога, у Цркви не постоји „деликт мишљења“, а понајмање деликт политичког мишљења и односа појединих епископа према било којој власти, идеологији и друштвеном поретку. Границе личног слободног изјашњавања епископа постоје само када су у питању истине православне вере и начела вековног црквеног устројства, односно канонског поретка.

    Одлука Синода се, иначе, не темељи на ставовима епископа Максима за које је од Сабора тражио и добио опроштај. За њу постоји образложење које, по природи ствари, није намењено јавности, а још мање је намењено самопроглашеним „верским аналитичарима“, који готово по правилу, или не знају ништа о Цркви или врло површно знају понешто, уз напомену да међу њима има и дежурних клеветника СПЦ – и то искључиво ње, не и других Цркава – а има и острашћених антитеиста. Питам се на којем ли се факултету стичу квалификације за то звање. Вас лично не убрајам у такве премда садржајем доброг броја Ваших написа о животу и проблемима наше Цркве нисам био нимало одушевљен. Штавише, одајем Вам признање због тога што сте један од врло ретких новинара, од оних којих има мање него прстију једне руке, који се уопште обраћа мени као званичном, никако самопроглашеном!, портпаролу Цркве, а не ослања се само и искључиво на анонимне изворе „блиске врху Цркве“, „из Патријаршије“ и слично, нити преноси трачеве најниже врсте.

    Kористим прилику да додам и следеће: појединци мени лично приписују нетрпељивост – неки чак и мржњу – према мом бившем студенту, сада млађем сабрату у епископској служби, владици Максиму, па покушавају да идентификују моје наводно осветољубље и у једногласној синодској одлуци. Извесни призивају у помоћ и чињеницу јавне размене различитих мишљења о горућим питањима савременог православља између владике Максима и мене. Свесно, међутим, превиђају другу чињеницу – да је посреди била размена аргумената и контрааргумената, а не острашћени лични обрачун и да ја нисам ни вређао ни понижавао свог сабеседника. Исто тако, јавни карактер тог богословског дијалога нисам изазвао ја. Одговорно, дакле, изјављујем да тај јавни дијалог ни на који начин не утиче на мој однос према владици Максиму као брату у Христу. Уосталом, као што у мојој души нема ни злобе ни нетрпељивости према њему – о мржњи пак не може бити ни речи, верујем да их нема ни у његовој души у односу на мене. У противном, ни ја ни он не бисмо били хришћани, па ни људи.

    * Због чега сте после мајског Сабора, чија је одлука била да се „случај“ владике Максима не износи у јавност, ипак објавили, најпре део у Саопштењу, а потом и целокупну одлуку у коментару на писање београдске штампе?

    – На мајском Сабору није било одлуке да се „случај“ владике Максима „не износи у јавност“, како Вас је неко нетачно обавестио. О овоме не бих никад јавно ни проговорио да се не шире такве гласине. Саборска саопштења се не пишу одока, по сећању, већ искључиво на основу саборских одлука како су оне формулисане у записницима Сабора, а они постају валидни чим их Сабор одобри и присутни епископи потпишу. У записнику који се односи на дан расправе о питању које помињете нема ни речи о томе да се тема прећути у јавности. Зато сам на пажљив, дискретан – а по мом сопственом мњењу и братољубив – начин унео и ту тему у саопштење. После тога ме је телефоном позвао владика Максим и замолио да дам нову формулацију тог дела саопштења у којој се не би помињало његово име него само чињеница да су сви епископи, без изузетка, сагласни да је светосавска аутокефалија Цркве српских земаља из 1219. године била канонска, дакле правилна и законита. Притом се позвао на неформални договор таквог карактера, признајући искрено да га нема у званичним записницима Сабора. Ја сам му саопштио да за такав договор не знам, али да ћу на његову реч изменити формулацију. И сам сам, наиме, сматрао да је истицање опште сагласности саборских отаца много важније од помињања било којег имена. Доцније сам разговарао са већим бројем епископа и нико од њих није знао за такав неформални договор. Али, то у суштини не мења ствар. Владика Максим није од мене тражио да се прећути тема као таква него да се не истиче његово име. Ја сам поступио по његовој молби или, ако то лепше звучи, по његовом предлогу. Не кајем се због тога. Дакле, није било званичне саборске одлуке да се ствар не износи у јавност, а како ће бити изнета, са именима или без имена, то је најмање битно.

    Ви даље помињете „писање београдске штампе“ и моје објављивање изворног текста обраћања владике Максима Сабору. Овде ћу бити кратак. Није било „писања београдске штампе“ него је само Блиц објавио клеветнички текст на мој рачун по којем сам ја исфабриковао ту тему и говорио неистину, односно фалсификовао чињенице. Због тога сам био принуђен да објавим текст владике Максима, иако сам принципијелно против објављивања интерних црквених докумената и аката, како би се видело ко фалсификује и говори ноторне неистине – да ли епископ бачки или новинарка Блица, односно њени евентуални „лауфери“.

     

    Саопштење Сабора није фалсификат

     

    * Kад ће на званичном сајту СПЦ бити исправљено званично саопштење Сабора, за које више архијереја тврди да је „нетачно“, посебно у делу који се тиче доласка председника Србије Александра Вучића у Патријаршију?

    – Ви напослетку доводите у питање, опет на основу непроверених информација, званично саопштење Сабора и, за разлику од патријарха, Синода и већине епископа, очекујете да оно буде „исправљено“ и то „у делу који се тиче доласка председника Србије Александра Вучића у Патријаршију“. Али у самој ствари ту нема шта да се „исправља“. Саопштење само преноси оно што је приликом Вучићеве посете изговорено, између осталог и шта све Србија у пракси чини за опстанак Срба на Kосову и у Метохији. Занимљиво је притом да се у одређеним круговима посета председника Србије негативно коментарише, док се присуство и реч господина Милорада Додика потпуно прећуткује и игнорише. Још ваља нагласити да је обојицу позвао Његова светост патријарх у име Сабора, да је тема разговора било стање Цркве и народа како на Kосову и Метохији, тако и у Босни и Херцеговини, да је сусрет одржан ван саборске дворане, у времену између двеју седница и да је сваки епископ могао, ако би то желео, да не присуствује састанку. Група моје браће архијереја је издала своје посебно, алтернативно саопштење у којем се горња тема сагледава из другог угла или и не помиње, сада се већ и не сећам. То јесте, без даљега, њихово право, али то је саопштење оних који су га потписали, а не званично саопштење. Ту нико никог не може оптуживати за фалсификат. Kако званично саопштење може бити фалсификат кад је оно временски претходило другом, алтернативном саопштењу? Ако бисмо „терали мак на конац“, пре би се могло казати да ово друго представља фалсификовање оног првог. Али, ја то не кажем. Само констатујем да је оно израз неслагања групе архијереја са описом разговора чланова Сабора и председника Вучића.

    Из неких алузија провејава и мишљење да је вајни портпарол хотимице избегао да текст саопштења предочи Сабору пре његовог пуштања у јавност. Такву инсинуацију најодлучније одбацујем. Јер, ствар стоји овако. Према Правилнику о раду Сабора, Сабор се не завршава последњом седницом него касније, читањем и усвајањем записника са последње седнице и саопштења за јавност. Тако се поступало још у време мојих првих година у епископском служењу, али се, нажалост, већ одавно изобичајило. У пракси већина браће архијереја одлази одмах после последње седнице, а портпарол остаје да сачека последњи записник и да онда пише саопштење. Звучаће нескромно, можда и неумесно, али морам рећи да у току последњих четврт века Сабор за мене увек траје дан дуже него за све остале чланове Сабора. Мимо моје жеље и воље, физички нисам у могућности да текст саопштења предочим Сабору ради евентуалних исправки, измена и допуна. Стога сам принуђен да са његовим садржајем најчешће упознам само Његову светост патријарха као председника Сабора. Због свега тога сматрам да морално право на критику саопштења о раду Сабора немају они који не сачекају ни записник, а он не може бити готов за неколико минута!, а ни саопштење које изискује кудикамо више времена од записника. Увек сам вољан или, тачније, дужан да текст саопштења изнесем пред Сабор, на оцену и усвајање. У том случају нико не би имао разлога да се жали, а антицрквена и жута штампа, снабдевена измишљотинама из својих „инсајдерских“ извора, не би могла да данима и недељама прежвакава глупости и пуни своје трач-рубрике. Мудри стари архијереји су својевремено све предвидели и благоразумно осмислили. Ми, њихови наследници, треба само да њима меримо и проверавамо себе. Kонкретно, треба да поштујемо и примењујемо Правилник који су они срочили и који и данас важи. Тада ће и вук бити сит и овце на броју.

     

    Долази висока делегација из Цариграда

     

    Владика Иринеј бачки потврдио је за Данас да ће „у догледно време“ поглавара и Синод СПЦ „посетити високорангирана делегација Цариградске патријаршије коју ће предводити митрополит пергамски Јован (Зизјулас)“.

    Kоји су разлози ове посете и о чему ће се разговарати, то заиста ни ја ни било ко други сада не зна, јер нам није саопштено. Ваше нагађање да би посета могла бити у некаквој вези са проблемима Цркве у Украјини и у Северној Македонији није нелогично, али је непроверљиво. Ја лично не могу да кажем ништа одређено, јер нисам пророк. Уосталом, време ће показати, па ће тада и јавност бити обавештена – каже владика Иринеј.

     

    Извор: Данас




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 38 минута, feeble рече

    @Milan Nikolic Jesi ti slao nekom one svoje SF (ili kako ih nazvati) varijante evolucije? Mozda ih razmotre za PBF..

    Нисам. Али само да додам, не заступам ја варијанте еволуције, него подржавам науку и сматрам да смо данас сви потомци еволутивних облика како наука објашњава.

    Међутим, што се тиче библијског Адама и првобитне творевине, сматрам да се о томе не може научно говорити, јер верујем да је првобитна творевина настала пре класичног Великог праска. Верујем да је у библијском почетку творевина била без умирања, Бог зна како, а да је Адамов пад узроковао да творевина доживи пад кроз извесни колапс и Велики прасак како наука објашњава. Верујем да су Адам и Ева изгнани тренутно у стање творевине након целокупне космичке еволуције коју наука објашњава, и да су добили тела у том стању, каква имају еволутивна племена. Еволутивна племена и целокупну космолошку и биолошку еволуцију сматрам за последицу Адамовог и Евиног пада. А пошто су се, надаље, рођени од Еве измешали са еволутивним потомцима, сматрам да смо данас сви ми како рођени од Еве, тако и од еволутивних племена, те да су свима нама прародитељи и узрочници Адам и Ева, као конкретне личности, првостворени пар људи.

    Још нешто. Зизјулас је погрешно протумачио наше простор-време као категорије које по себи представљају постојање смрти, јер раздвајају све. Међутим, иако интуитивно можемо рећи да простор-време има улогу смртности, ипак то не мора неизоставно бити тако. Модерна физика открива тајне природе, које нас углавном збуњују и доводе у неверицу. Целокупан космос је повезан тако да свака тачка са краја на крај космоса могу да имају интеракцију у моменту. Прераспоређивање информација не мора да означава смртност, него је поремећај у самој структури информација, тачније, разбијање самих информација, заправо актуелизација смрти.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Milan Nikolic рече

    Нисам. Али само да додам, не заступам ја варијанте еволуције, него подржавам науку и сматрам да смо данас сви потомци еволутивних облика како наука објашњава.

    Међутим, што се тиче библијског Адама и првобитне творевине, сматрам да се о томе не може научно говорити, јер верујем да је првобитна творевина настала пре класичног Великог праска. Верујем да је у библијском почетку творевина била без умирања, Бог зна како, а да је Адамов пад узроковао да творевина доживи пад кроз извесни колапс и Велики прасак како наука објашњава. Верујем да су Адам и Ева изгнани тренутно у стање творевине након целокупне космичке еволуције коју наука објашњава, и да су добили тела у том стању, каква имају еволутивна племена. Еволутивна племена и целокупну космолошку и биолошку еволуцију сматрам за последицу Адамовог и Евиног пада. А пошто су се, надаље, рођени од Еве измешали са еволутивним потомцима, сматрам да смо данас сви ми како рођени од Еве, тако и од еволутивних племена, те да су свима нама прародитељи и узрочници Адам и Ева, као конкретне личности, првостворени пар људи.

    Још нешто. Зизјулас је погрешно протумачио наше простор-време као категорије које по себи представљају постојање смрти, јер раздвајају све. Међутим, иако интуитивно можемо рећи да простор-време има улогу смртности, ипак то не мора неизоставно бити тако. Модерна физика открива тајне природе, које нас углавном збуњују и доводе у неверицу. Целокупан космос је повезан тако да свака тачка са краја на крај космоса могу да имају интеракцију у моменту. Прераспоређивање информација не мора да означава смртност, него је поремећај у самој структури информација, тачније, разбијање самих информација, заправо актуелизација смрти.

    Ovo je super scenarij za film ili knjigu ti ćeš da se obogatiš.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, kopitar рече

    Ovo je super scenarij za film ili knjigu ti ćeš da se obogatiš.

    А и Адам и Ева имају у односу на еволутивна племена одређене веће способности и предности (читај супер моћи) и онда због тога могу да их нападну сурове вође еволутивних племена (џинови) а онда Адам и Ева да их тамане уз разне супер специјалне ефекте, холивудске... блокбастер...
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Golub рече

    ćiriličar који пише латиничним писмом!?  :)  

    Vidi brate, svi smo mi pomalu jurodivi, posto pisem suprotno od pseudonima, znaci za pokazujem: ja sam nedosledan. Dakle, u vreme kada su svi fini, prepodobni, iz revolta ka tome, eto ja nisam. Ja sam iz revolta ka tome los jurodicac. Kapiras, neki lose glume finocu, ja potvrdjujem svoju "ruznocu". Eto zato. Ne volim kolektivnu laz, mada ne osudjujem ljude, nego mi zao sto upadamo u kolektivne lazi.

    Evo da ti objasnim, kako sam Putinu pisao cestitku. Posto sam pod pseudonimom, znaci, ne hvalim se, jer nemate pojma ko sam, a niko sam, mucenik i gresnik veci od vas. Zasto cestitku pominjem? Pa o toj lazi pricam u koju upadamo. Priznajem da sam, recimo Zeljku, vasem administratoru zameri, ne zamerio, cudilo me sto mu to treba, sto je online-guy...kontam, idi covece radi nesto, mani se budalastina...vidim da, polako, Zeks radi bas na raskrinkavanju lazi te globalne.

    Kaze meni jedan dan supruga, a ja na ulici zurim na voz, porukom, zamolile je sestre iz metoha u Engleskoj (Ruski manastir) da sroci cestitku Putinu za rodjendan. Pisace svaka, pa ce onda da izaberu koju ce. I (kad Djurovic moze o PBF i konkursu, mogu i ja o Putinu - siri kontekst je globalna laz, a uzi srpska teologija i pomama za titulama). Moja supruga je onako, neretoricna da kazem, ne zna da iskaze osecanja, nije knjizevni tip. Pravnik je. Sad je problem nisam znao ruski tada, moram na engleskom, pa ona da prevede, a tu ce se izgubiti "zica". I ja srocim ovako nekako bi bilo na srpskom (bilo je to pre Ukrajine i Majdana, Mejdana, kako ga vec zovu): "Uvazeni Vladimire Vladimirovicu! U vreme kada se Laz popela na pijadestal Istine, a Vi se nalazite na celu Svete Rusije, napada na Vase ime su napadi na Svetu Rusiju. U molitvenoj nadi da cete ostati cvrsto na braniku Svete Rusije, srdaöno Vas pozdravljamo sa danom Angela (=Rusi imaju nebeskog zastitnika, a Putinom je sveti Knez Vladimir). Sestrinstvo Sv. Velikomucenice Kneginje Jelisavete....tu i tu, tad i tad".

    I izabrale "moju" cestitku sa odusevljenjem, a kasnije poslale fotku od Predsednika, zahvalnicu. Posle je krenula propaganda na Rusiju, Kijev, rat, Skripalj i Tereya Mej...i traje do danas.

    Laz u uzem kontekstu je, sto se u srpsku teologiju, koja se vinula zaista visoko, preko Zizjulasa, odlaskom Atanasija, Amfilohija i Irineja, uvukla neka pomama za titulama. Ljudi pogibose, a ima raznih nacina dolaska do titula. Ima i momaka koji stvarno krvnicki pozavrsavaju to i zele da se bave akademskim radom...no bas ima prava pomama. U toj pomami, doslo je do skoro sizofrenog stanja. Potpuno, najcesce, odvajanja klira i naroda.

    Iz perspektvive kako zivi, zivim zivotom ruska Crkva...mi pod hitno treba da cinimo radikalne zaokrete. Uzmi primer Djurovica, mackovica, ajde i Zeljke iako nije neso zagrijan za knjigu ko ni ja...(ja nemam ambicija, teologijom se bavim, ajde kazimo radi jednog drugog cilja, nisu titule, nisu parohije i cin...nije vazno zasto)...takvi ljudi, pomenuti, a ima ih jos svuda i koliko oces - MORAJU da budu deo MISIJE Crkve! Ne samo oni, nego svaki parohijan svuda gde se nalazi. Sad ce neko reci: ko brani popu da organizuje parohiju. Pa branimu mega-trend. PBF ima hiperprodukciju doktora (literatura Zizjulas i Zizjulas). Eto ja sam jednom doktoru, masteru na Zizjulasu u tri posta pokazao da em sam sebi protivreci, em nije ni citao najbitnije eklisioloske stvari kod Zizjulasa. Pobogu, sta su ucili Sveci pre Zizjulasa, nasi Sveci, Justin, ajde Nikolaj je bio u Bernu, Jovan Samgajski? Zizjulasa?

    E, kapiras, istto kao sto nam se namece glovalna laz, silom o "demkratiji", srpska teologija je upala u opasne sfere kademskog filosofiranja! A mnogima postala neko idolopoklonistvo slave sa titulama. I sad poenta: CAK ako je sve pravoslavno, ako ce sve biti istrazivaci - ta pomama za titulama, em sto je Etika zakalauzena u magazu, kljuc bacen i rdja, imamo potpuno raydvajanje klira i naroda.

    Evo ti primer kako, recimo u parohiji v. Marka u Beogradu, makar 2 zene mogu da imaju platu po 500 eura, a da sluze Crkvi. Kako to Rusi rade. Onoliki trg pred crkvom, podosta naroda dolazi. Zena jedna ili dve, kome treba, dobre domacice, napeku kad je post posnih kolaca, dva resoa, ili dobre termoske, otvoriti parohijsku trpezariju. Prodje liturgija, makar 100 ljdi je tu, a cesto po 200, praznikom nebrojeno. Kafa, dobar kolac eto ti 2 eura. 100 ljudi 200 eura. 4 nedelje 800 eura. Pa moze pita, domaca, ne da jedu smrznuto teso u "Skroz dobra pekara", moze trista djakonija bre zakuske. tako kad je i mrs. Onda dodje popa, uzme kafu i druzi se sa narododm, jeduckaju, pijuckaju, pa se druze. Ovaj ono, upoznavaju se. Nekada neko predavanje ne ustirkano da docent pokaze kako je pametan. Razgovor, naroda svasta interesuje. Pa dodje valadik kad sluzi...

     

    Narod ce jdva cekati da dodje. Pricestio se. Pa porazgovaraop u ovom ludilo farmi sa normalnim narodom, pa naucio nesto. Eto zive Crkve. To je samo najbanalniji primer koji skoro svaki ruski hram ima. Nikoga ne kosta, a jos dvoje prehrane porodicu i na duhovnu korist. Jok, nema to kod Srba.

    Kad ce onda parohija napraviti bolnicu, sirotiste, ludnicu, vrtic. Jedan majstor, drugiu arhitekta, treci vodoinstalater...nema zive Crkve. Imamo hiper doktore, imamo Liturgiju i individue. Eto kako burek ili kolac moze zbliziti ljude...nema volje da se to organizuje. E, zato cemo o darvinu. Bre peci kolace narodu, nudi kafu (ok za 50 dinara, bolje nego za 150), druzi se. Sve podbrijano, ustirkano, svako cera svoje....a vamo? Srpski teolozi izgibose covece od radova, knjiga...sve saberi nista. Brat Puzovic, covek se ziv ne javlja, otiso u Rusiju i napravi monografiju pravo blago. Matic sabro dokumenta sto smo pricali sa katolicima...to ti je to. Popovic Vaseljenske sabore izdo. Pogledaj bibliografije...a, pa na engleskom, covece, pa na nemackom, sve...da ne lajem.

    Deo srpske teologije je u LAZI, u obmani, i to, ako se ne promeni, nece valjati. Zizjulasovo poimanje "porvosti" je samo primer gde moze sve da ode. Mozda Fanar nije slusao sta je Zizjulas pisao, mozda se Mitropolit odrekao tog svog stava - ali krv se lije u Ukrajini, a ono sto je Mitropolit pisao fanar je tamo sproveo. Dakle imamo scenario, imamo ostvarenje "na terenu", imamo opasnost da se to desi BILO GDE - imamo doktora na Zizjulasu koji kaze: ma jok, nije, da cujemo sta kaze.

    Kapiras li sada, rode, zasto je "grub" nastup...to je BOL! Podvalcim, ni zbog titule, ni cina, ni pozicije ja sam daleko od svega toga...mada, nesto kontam, mozda ne bi trebo biti. Nego, citam ljude, viseg obrazovanja, istih donekle razmisljanja sta im se desava - i onda sta ces, makni se od svega i brini brigu o porodici. I, priznajem, ima i sebicnosti...lakse je...al opet boli.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Логос рече

    Kоји су разлози ове посете и о чему ће се разговарати, то заиста ни ја ни било ко други сада не зна, јер нам није саопштено. Ваше нагађање да би посета могла бити у некаквој вези са проблемима Цркве у Украјини и у Северној Македонији није нелогично, али је непроверљиво. Ја лично не могу да кажем ништа одређено, јер нисам пророк. Уосталом, време ће показати, па ће тада и јавност бити обавештена

    Непроверљиво? То каже портпарол Цркве којој делегација Цариграда долази у посету? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Golub рече

    """Образложење је опширно и није намењено јавности. Оно је теолошке природе и највећем делу јавности не би било довољно схватљиво."""

    Meni je ova izjava baš slatka. Je Suis Debilčići. :bu:

     

    Да прости преосвећени владика Иринеј, (којег бајДвеј јако ценим и штујем) ова његова реченица је сјајан пример свештенослужитеља+дипломате... 

     

    •  

    A sad zamisli objave obrazloženje javno. I onda krene tabloidno pretresanje ispravnosti obrazloženja na Bljucu. Ili još bolje počnu ateisti da ga tumače kao verski fundamentalizam i totalitarizam koji veru stavlja iznad nauke i ustrojstvo crkve iznad naučnih teorija.

    Pa se onda jave razne NVO da dekontaminiraju prosvetu od crkve i kud ćeš bolje.

    Ali ne. Ti si se lično osetio prozvanim kao debilčić jer je nešto uklonjeno od javnosti, a ovamo svi na forumu i po celom internetu pretresamo gaće episkopima zbog pisama koja su dospela u javnost i to mi crkveni ljudi, šta misliš kako bi tek pretresali da sve dospe u javnost oni koji nisu crkveni ili su anticrkveni.

    Jbg brate egocentrični

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Golub рече

    ćiriličar који пише латиничним писмом!?  :)  

    видиш да је неки зајебант! 

    није, видиш да је много емотиван и да га погађају многе ствари у цркви, има добрих резона:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Ronald рече

    Meni nikako nije jasno koji je razlog da se skine sa fakulteta Maksim? Posto vidim da ovo oko autokefalnosti SPC nije u pitanju, uputio je izvinjenje, pretpostavljam da nije ni podrska teoriji evolucije, ali sta je u pitanju? Ako su to ove radnje koje se pominju u USA, zasto mu nisu oduzeli episkopski cin, nema mi to nikakve veze sa fakultetom? A drugo pitanje je koji je razlog da se otpusti i ovaj docent, Marko Vilotic?

    Druga stvar oko glasanja i vecine kao demokratskog modela u Crkvi( na Saboru) je izuzetno losa jer vecina ne mora da bude u pravu. Evo oko teorije evolucije, vecina je bila protiv i na kraju kreacionizam zavrsi na stranici SPC, bez obzira sto niko veze o biologiji nema.

    То ни преосвећени портпарол не зна. Очигледно је разлог обрачун две струје где "крушевачко-бачка" има већу моћ у тренутној констелацији снага па користи прилику да истисне једног представника оне друге. Тако је у медијима првобитно циркулисало као разлог нешто што је најмање спорно: то што је Максим епископ у Западној Америци (свесно написано). Суштина је сукоб струја, а као формални разлог се настоји пронаћи нешто што ће бити довољно убедљиво,  а да не угрози позиције припадника "крушевачко-бачке" струје. Међутим, не иде баш...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Жељко рече

    A sad zamisli objave obrazloženje javno. I onda krene tabloidno pretresanje ispravnosti obrazloženja na Bljucu. Ili još bolje počnu ateisti da ga tumače kao verski fundamentalizam i totalitarizam koji veru stavlja iznad nauke i ustrojstvo crkve iznad naučnih teorija.

    Pa se onda jave razne NVO da dekontaminiraju prosvetu od crkve i kud ćeš bolje.

    Ali ne. Ti si se lično osetio prozvanim kao debilčić jer je nešto uklonjeno od javnosti, a ovamo svi na forumu i po celom internetu pretresamo gaće episkopima zbog pisama koja su dospela u javnost i to mi crkveni ljudi, šta misliš kako bi tek pretresali da sve dospe u javnost oni koji nisu crkveni ili su anticrkveni.

    Да, слажем се, али постоји реална опасност да ипак доспе у јавност као и све ово остало...

    А са друге стране могао је можда да каже нешто друго, рецимо интерна ствар факултета или СПЦ или нешто слично. Не знам, чини ми се да овај одговор неће то добро да покрије.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Trifke рече

    Pošto dobro poznaješ Zikija ajde potraži ovo što je citirano u članku i proveri pa daj svoje mišljenje. Baš me zanima do čega ćeš doći! 

    Припремам своју студију у којој ћу таксативно анализирати све шта је митрополит писао на ову тему. Исто тако је Зизијулас писао да Августин говори о Светој Тројици ово и оно, па ја прочитах Августина и видех да то није тачно. И написах и одабраних дисертацији на ту тему. Дакле, суд о томе шта је нечији став заснивамо искључиво на провери извора, а не на било чијем препричавање и тумачењу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Иначе, када се први пут појавила вест о Максиму и факултету, рекох некима мишљење да ако уопште то некако хоће да образложе да би требало да кажу да је због профанариотског деловања Максимовог а нарочито због марифетлука у САД. Да то буде јасно као став, свима, и унутар и ван СПЦ. Сада, у контексту посете фанариота Београду, то мислим још више.

    Осим тога, у теолошко образложење које "највећем делу јавности не би било довољно схватљиво" може да спада и то, можда и више него било шта друго.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Vladan :::. рече

    А и Адам и Ева имају у односу на еволутивна племена одређене веће способности и предности (читај супер моћи) и онда због тога могу да их нападну сурове вође еволутивних племена (џинови) а онда Адам и Ева да их тамане уз разне супер специјалне ефекте, холивудске... блокбастер...
     

    Тренутно радим на сценарију новог Мед Макса. Планету је делимично ударила огромна комета од леда, избацила је из дотадашње орбите и оставила огромну количину воде. Орбита Планете је сада елипса, тако да је стотинак дана толико близу Сунца да сва вода прокључа, а остатак године је предалеко тако да се сва вода на површини заледи. Људи су направили подземне градове где се спасавају током кључања, а током зиме израњају и пробијају лед, праве пијаце да размене ко шта има.

    Макс се потуца по градовима из године у годину, размени током зиме оно што направи или набави за нешто друго. Једном, током периода кључања, зли господар пошаље разбојнике, подморницом, да се увуку у други подземни град и отму ћерку тамошњег доброг владара, где је био и Макс. Овај владар замоли, па и уцени, Макса, да ако жели пребивалиште да мора да му спаси ћерку.

    Макс одлази током зиме на мисију спасавања, улази у разбојнички град, ослобађа девојку и извлачи је на површину леда и крећу у бег са возилом. Тада вођа разбојника пошаље све:своје војнике да јуре бегунце, покрећу сва возила и почиње невиђена јурњава, огромним брзинама, по леду. Онда и отац отете ћерке пошаље своје војнике са возилима да помогну Максу у бекству. 

    После тоталног хаоса и борбе, Макс сачува девојку, али није слутио какав план је имао отац ћерке. Доведен је до места где су на површини леда изнад једног града људи поставили ракету спремну за полетање на Марс, где је настао бољи услов за живот и већ има цивилизације. 

    Макс треба да пође са девојком која га моли, али, у свом маниру, незаинтересован за срећне тренутке без своје покојне жене и ћерке, одбија да крене, повлачи се и одлази у безнађе урушеног света.

    Ето, да знате главнину следећег Мед Макса. Ако буду платили довољно. :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Milan Nikolic рече

    људи поставили ракету спремну за полетање на Марс, где је настао бољи услов за живот и већ има цивилизације.

    Адам и Ева из прото-универзума? :) 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Vladan :::. рече

    Осим тога, у теолошко образложење које "највећем делу јавности не би било довољно схватљиво" може да спада и то, можда и више него било шта друго.

    Можемо само да нагађамо. Зато је бесмислено дискутовати.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...